Řešení problémů s rozloženími kláves - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Tipy a Triky

Řešení problémů s rozloženími kláves

10. května 2004, 00.00 | S problémy týkajícími se rozložení kláves a obecně systému skriptů (práce s národním prostředí) se u nás setkal snad každý. Zřejmě i vás trápí stále se přepínající rozložení kláves a možná jste se to pokusili vyřešit některým z rozložení dostupných na internetu nebo si vytvořit vlastní.

S problémy týkajícími se rozložení kláves a obecně systému skriptů (práce s národním prostředí) se u nás setkal snad každý. Zřejmě i vás trápí stále se přepínající rozložení kláves a možná jste se to pokusili vyřešit některým z rozložení dostupných na internetu, nebo si vytvořit vlastní.

Jediné informační zdroje k této problematice byly dosud vývojářská dokumentace Apple a různé mýty a polopravdy, které můžete najít v internetových diskusích. To se pokusím alespoň trochu změnit tímto dvoudílným článkem. V tomto díle se dozvíte, jaká nastavení a rozložení pomohou vyřešit vaše problémy s přepínáním a psaní česky nebo slovensky pod X11.

V druhém díle zjednodušeně vysvětlím, jak funguje část tzv. Script Manageru řídící práci s rozloženími kláves a znakovými sadami. To je zajímavé vědět, pokud chcete pochopit, proč vlastně problémy s rozloženími kláves vznikly, a téměř nezbytné, pokud chcete rozložení upravovat nebo vytvářet. K tomu se dostanu na konci příštího dílu.


Kdy dochází k samovolnému přepínání

Při práci s Mac OS X se ještě častěji než u předchozích systémů stává, že se bez vašeho zásahu přepne rozložení kláves, nejčastěji na americké. Obvykle na to přijdete, až po tom, co napíšete nějaký text s pokaženou diakritikou a prohozenými z a y. Ač to tak nevypadá, toto přepínání je záměrné a dochází k němu v několika přesně definovaných případech. Některým z příčin se dá zamezit a problém lze částečně vyřešit.

Hlavní myšlenka, kterou se automatické přepínání řídí je tato: Pokud upravuje text, který je v západním kódování (západní kódování se používá pro jazyky západní Evropy a Ameriky, středoevropské například pro češtinu a slovenštinu), měli byste k tomu použít západní rozložení kláves. To samozřejmě analogicky platí o středoevropském nebo jakémkoli jiném kódování. Při editování textu v západním písmu (kódování) dochází k přepnutí na naposledy použité západní rozložení, což obvykle bývá americké (U.S.). Jde o dnes už do jisté míry překonaný technologický problém – před zavedením Unicode ve středoevropských (CE) písmech nebyly některé západní znaky, které jsou na západních rozloženích a vice versa.


Synchronizace písma a klávesnice

Jak už to bývá, krásné myšlenky uvedené do praxe radikálně mění svou povahu. Výše uvedený princip byl do Mac OS začleněn pod jménem Synchronizace písma a klávesnice. Mělo by se tím zabezpečit, že klávesnice bude přepínána podle písma daného textu, což by v případě středoevropského českého rozložení a velkého množství textu v západních písmech uvítal málokdo, i kdyby to fungovalo. Ve skutečnosti však tento systém dokáže rozpoznat druh písma jen v některých aplikacích a v jiných zase přepíná na západní (tzv. Roman). A pokud aplikace nějak současný skript neidentifikuje, ponechá se poslední použité, místo toho vybraného uživatelem. V důsledku toto chování způsobuje ještě více potíží.


Špatně napsané aplikace

Apple ponechal programátorům volnou ruku, takže jakákoli aplikace běžící na popředí může změnit rozložení kláves pokud uzná za vhodné – i pokud máte vypnutou synchronizaci písma a klávesnice. Jedna z takových aplikací je Internet Explorer, jehož vývojáři považují za vhodnější pro psaní internetových adres západoevropská rozložení. URL ve skutečnosti nemá obsahovat žádné speciální, tedy ani západoevropské znaky, takže to nemá žádné opodstatnění.


Pole pro hesla

Ve všech aplikacích, které používají systémová pole pro hesla (kde se místo znaků zobrazují puntíky), dochází při vstupu do těchto polí k přepnutí klávesnice na rozložení Roman (většinou tedy americké). Nejčastěji jde o instalátory, panely System Preferences, bezpečná pole na internetových stránkách a přihlašování k serverům (e-mail, FTP a jiné). Přestože toto přepínání řídí samotný systém, v Apple zapomněli na přepínání rozložení zpět po ukončení úprav. O tom, že je tato volba stejně nesmyslná jako u Internet Exploreru, snad ani není třeba se zmiňovat.


Jak problém řešit

V prvé řadě si vypněte Synchronizace písma a klávesnice (viz výše) v aplikaci System Preferences: panel International, záložka Input Menu, tlačítko Options…:

screen shot

Pokud jste narazili na takzvané nepřepínací rozložení kláves, vězte, že jsou stejně přepínací jako kterákoli jiná, ale přesto vám mohou výrazně ulehčit život. Jejich princip tkvi v tom, že jde o rozložení, která se systému identifikují jako Roman (západní), ale ve skutečnosti jde o české nebo slovenské rozložení. Právě na toto rozložení se pak bude systém přepínat místo na americké. To má ovšem jednu vadu na kráse: specifické středoevropské znaky nebude v některých případech možné v tomto rozložení používat, i tak se tím vyřeší alespoň y a z, interpunkce, číslice a běžné symboly.

Pojďme se podívat, co nám různé druhy těchto rozložení nabízejí a kde je najdete. Ještě poznamenám, že rozložení kláves je třeba zkopírovat do složky /Library/Keyboard Layouts, pokud chcete, aby byla dostupná pro všechny uživatele. Pokud mají být dostupná jen pro vás, zkopírujte je do složky ~/Library/Keyboard Layouts, kde ~ je vaše domovská složka (např. /Users/franta). Zde zmiňovaná rozložení jsou buď soubory s koncovkou .keylayout (od Ondřeje Čady), nebo složky s koncovkou .bundle (ode mě).


Osmibitové české a slovenské rozložení ve skriptu Roman

Takové rozložení bude plně funkční ve starých aplikacích, které nepoužívají Unicode, například v AppleWorks a většině aplikací v prostředí Classic. V aplikacích, jako je Finder, Mail, Safari nebo TextEdit ale místo zanků specifických pro středoevropské kódování (ě, š, č…) vystoupí zcela odlišné znaky západoevropské.

Takové rozložení si můžete stáhnout v české a slovenské verzi z mých stránek. Obdobná rozložení vytvořil i Jakub Formánek a další, žádný rozdíl mezi nimi ale není (snad jedině v tom, že některé nemají ikonky, případně nejsou odlišené od standardního českého rozložení) a na internetu se mi je nepodařilo najít.


České a slovenské rozložení Unicode ve skriptu Roman

Takové rozložení bude plně funkční pouze v nových aplikacích napsaných pomocí rozhraní Cocoa, tedy v aplikacích Mail, Safari nebo TextEdit, ale ne ve Finderu (který ač podporuje Unicode, je v Carbonu). V těchto aplikacích ovšem středoevropské Unicode rozložení ve skriptu Roman funguje jen díky chybě v systému – Unicode Roman rozložení totiž nesmí generovat jiné než Roman (západoevropské) znaky.

V Carbon Unicode aplikacích, jako je Finder, ani ve většině starších aplikací (AppleWorks, aplikace pro Classic) nebudou specifické středoevropské znaky (ě, š, č…) vůbec fungovat.

Nápad vytvořit takové nestandardní rozložení pochází od Ondřeje Čady. Jeho rozložení OCRoman obsahuje obsahuje české znaky (ě, š, č…), zbytek rozložení (y a z, interpunkce a symboly) ale odpovídá americkému. Pro nás ostatní jsem vytvořil rozložení, které odpovídá běžnému českému rozložení (navíc má ikonku odlišenou od standardní české klávesnice). Pokud máte zájem o slovenské rozložení, stačí jen pár změn, které můžete udělat po přečtení příštího dílu vy, nebo případně já.


Skutečné řešení

Skutečným řešením by bylo donutit systém, aby přepínal rozložení jen pokud je to nezbytné a i v tom případě poté nastavení vrátil zpět. Pokus o takové řešení si můžete stáhnout. Zatím ale funguje jen pod Mac OS X 10.2.x a má nějaké ty chyby. Připravuji od základů novou verzi, která by byla kompatibilnější.


Psaní česky a slovensky pod X11 (X Window)

Sice nemám osobní zkušenost, ale problémy s používáním českého rozložení v aplikacích X11 (X Window), například OpenOffice, se zřejmě dají vyřešit používáním Unicode rozložení (ne ve skriptu Roman, s přepínáním kláves to nesouvisí), kterým můžete nahradit svou běžnou Českou klávesnici (funguje totiž správně i v ostatních aplikacích). Toto rozložení si můžete stáhnout buď ode mě (běžné české) nebo od Ondřeje Čady z (poloamerické rozložení znaků, také nefungují klávesové zkratky obsahující alt!). Pokud byste potřebovali slovenské rozložení, opět stačí jen pár změn.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

sancho

Autor: ushneek Muž

Založeno: 10.05.2004, 06:13
Odpovědí: 0

pod tíhou koncentrované přepínací reality v tomto článku jsem sesmolil feedback na webu Apple, ať to konečně vypnou. Napište jim to všichni... (http://www.apple.com/mac
osx/feedback/)
deset let čekání na systém, který to vyřeší... již nemohu dál... výše popsané je chvályhodné, ale přesto bastlení... opouštějí mne síly k přepínání... pošilhávám po Windows, kterak nastaví CZ a nikdy více se o to nemusejí starat... jak tohle budu vysvětlovat...

Odpovědět na příspěvek

RE: sancho

Autor: Myno Muž

Založeno: 10.05.2004, 12:25

ja neviem.. mne to zas taky problem nerobi. Staci mi k tomu jablcko a medzera. A je po probleme. Pokukovat po windoze koli prepinaniu klavesnice je normalne ruhanie. Nebolia Vas z toho oci?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: sancho

Autor: Bufobufo Muž

Založeno: 10.05.2004, 12:35

jo ale když to jablíčko a mezera děláš pětkrát za minutu tak to už bolí a dost !!:(

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: sancho

Autor: Jakub Muž

Založeno: 10.05.2004, 21:24

Bufobufo: chyba bude asi v tobe -- a to zcela jiste ;-)) mam 10.3.3 plne lokalizovanou, problem s prepinanim klaves se u mne minimalizoval na zmacknuti cmd+space asi 2x za den... (a vzdy vim kdy -- zadne nahodne prepinani neznam...)

PS: kup si windows a uzivej si daleko desivejsich problemu... ale plakat uz snad pote budes jinde...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: sancho

Autor: ushneek Muž

Založeno: 11.05.2004, 05:43

záleží asi na tom, co děláš. Já často fachčim v Illustratoru, a tam se musí přepínat v jednom kuse. pochopitelně, že mám v malíčku za tu dekádu klávesovku, pochopitelně, ža tam mam Czech roman layout, ale strašně mě to SEEEEEEREEEEEEE!!!
schv
lně si budu dneska dělat čárky...

Odpovědět na příspěvek

Illustrator

Autor: Franta Muž

Založeno: 11.05.2004, 11:50

No jo, tohle dela US Illustrator bezne, to je problem Adobe a jejich podpory Unicode v aplikacich.
V US aplikacich od Adobe jsou vsechny pole, kam se zapisuji nejake udaje nastavene jako US (a podle toho system spravne prepne klavesnici na US) a nikoiv jako multilingual (unicode).

Dokud Adobe nanapise poradne svoje aplikace nebo neprepise do Cocoa tak to nebude fachat nikdy a cesti lokalizatori budou stale cekat az Winsoft doda verzi pro Central European s anglickym rozhranim a az potom budou lokalizovat do cestiny.

Tohle je duvod, proc Adobe dodava lokalizovane verze tak pozde a o setinkovych updatech (napr. Illustrator 10.0.xCZ) ani nemluve - nemaj na to cas - nez by udelali update udelali tak je nova verze…

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: sancho

Autor: Bufobufo Muž

Založeno: 11.05.2004, 07:30

přečti si můj příspěvek v diskuzi nahoře.
A prosímtě jakých děsivých problémů ? znáš woknousy, nebo je to jedna paní povídala ?
Jinak nemám lokalizovanej systém a v illustratoru je to skutečně na zbláznění :(

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: sancho

Autor: Jakub Muž

Založeno: 11.05.2004, 08:48

wokna znam urcite lepe nez ty -- a proto o problemech taky mluvim ;-)) a pokud ti neustale prepina klavesnici illustrator, tak si stezuj u ADOBE a nenadavej na Apple... a taky se nediv, ze pod americkym systemem bez ceske podpory ti to nefunguje jak si predstavujes...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: sancho

Autor: Bufobufo Muž

Založeno: 11.05.2004, 09:11

aha, tak to si mám stěžovat u macromedie, u tvůrců icq u mrkvosoftu office a IE u firofoxu a u ..... a u ..... ? :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: sancho

Autor: Pavlik Muž

Založeno: 11.05.2004, 17:11

Zkus si vypnout synchronizaci klavesnice a textu (panel International).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: sancho

Autor: Bufobufo Muž

Založeno: 11.05.2004, 09:13

a nepleť si prosím lokalizovanej systém a podporu češtiny :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: sancho

Autor: Jakub Muž

Založeno: 11.05.2004, 09:51

...tak to si nejdrive ujasni, co ti vlastne nefunguje a proc... a s tou lokalizaci opravdu nemusis mit obavy ;-)))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: sancho

Autor: Martin Muž

Založeno: 11.05.2004, 11:09

Jestli mas na Windows nejake problemy, stezuj si u tvurcu aplikaci :))))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: sancho

Autor: Martin Muž

Založeno: 10.05.2004, 12:37

Nejvic komplikuji zivot male hlouposti. Takova blbustka jako je samovolne prepinani klavesnice muze prerust v otevrenou hnisavou ranu, kvuli ktere trpelivost pretece.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: sancho

Autor: Martinek Muž

Založeno: 10.05.2004, 13:55

No, pravda je, ze jsem si na to prepinani uz tak zvykl, ze ho vubec nevnimam. Ale kdyz nad tim ted premyslim, tak kombinace Apple+mezera je hodne casto pouzivana...

Odpovědět na příspěvek

t5ista t5icet t5i st59brn7ch st59ka4ek

Autor: Aleš Muž

Založeno: 10.05.2004, 07:07
Odpovědí: 0

Uschneeku, tak bryo v pr8ci a takov8 depka ?

Odpovědět na příspěvek

RE: t5ista t5icet t5i st59brn7ch st59ka4ek

Autor: ushneek Muž

Založeno: 10.05.2004, 08:17

já uÏ opravdu nemÛÏu, yase se pfiepíná...

Odpovědět na příspěvek

aky je to rok?

Autor: lubos Muž

Založeno: 10.05.2004, 10:14
Odpovědí: 0

Po precitani tohoto clanku sa mi otvaraju vsetky noziky vo vacku. Dnes je 10.5.2004 a stale sa tu riesia problemy s diakritikou, klavesnicami, atd.
Humus a Apple by sa mal postavit pred zrkadlo !!!
Vsetka cest pani za tieto snahy, ale osobne si myslym, ze nech to myslyte ako dobre, tak cele je to zase len na Apple, ktory nato kasle. Pritom riesenie je jednoduche. Zial.

Lubos

Odpovědět na příspěvek

RE: aky je to rok?

Autor: ED Muž

Založeno: 10.05.2004, 11:37

Porad ctu ze to je jednoduche, tak proc s tim teda nejde nic poradne udelat....

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: aky je to rok?

Autor: Adam Nohejl Muž

Založeno: 10.05.2004, 12:03

Jednoduche je to pro vyrobce systemu - Apple, ne pro nas smrtelniky. A ani pro Apple to neni zas *tak* jednoduche. V pristim dilu se ponorim do problematiky trochu hloubeji a mozna pochopite v cem je problem. Soucasne chovani je totiz umyslne, a vetsina reseni vyusti v, byt malou, nekompatibilitu. (Aplikace se pokusi prepnout rozlozeni a skutecne ocekava, ze se to stane.)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: aky je to rok?

Autor: lubos Muž

Založeno: 10.05.2004, 14:24

Len aby to nedopadko ako s MS Office !!! Je to take inteligentne ze uz ani Microsoft nevie ako sa to ma spravat a potom nieco do toho urobit je o drzku.
Osobne tvrdim, ze programovanie vynimiek je asi kvoli arogantnym amikom nasim udelom. Podla mna taketo spravanie klavesnice, fontov je uplne postavena na hlavu. Ak si prepnem US klavesnicu tak by mal system len upozornit na to ze font, ktory chcem pouzit nie je CE kompatibilny. Kvoli tomu sa predsa zavadzali font_IDs. To ci je tam urcity znak alebo nie uz je len problem tvorcu fontu a uzivatela. Je taktiez jasne definovane aky typ fontu mam, ci je len 8 bit alebo Unicode a ake language tables obsahuje. Apple zase vymyslel nieco co od neho nikto nechcel, ale najhorsie je to, ze to otravuje nam uzivatelom zivot a im uz tiez, lebo im to nefunguje tak ako ma (urcite na tom maju vinu aj vyvojari).
Osobne by som to riesil tak ako to bolo pod DOS. Prepnem si co chcem a je to tam tak dlho pokial to nezmenim, resp. pokial mi to cele napadne :-). Ostatne opicky by mali byt len options formou utilit.
Problemy z diakritikou (8 bit char a nie 7 bit) su nekonecne. Momentalne u amikou je popularne (objavili to konecne) podpora UTF, ale dostali sa az po 8 bit character (255 znakov), co mi tu pouzivame od dynosaurov.
To je asi dan za "pokrok".

Najhorsie je to, ze prave firmy co vymysleli Unicode ho najviac kazia (Apple, Microsoft, IBM).

Lubos

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: aky je to rok?

Autor: Adam Nohejl Muž

Založeno: 10.05.2004, 20:56

> Problemy z diakritikou (8 bit char a nie 7 bit)
> su nekonecne. Momentalne u amikou je popularne (objavili
> to konecne) podpora UTF, ale dostali sa az po 8 bit character
> (255 znakov), co mi tu pouzivame od dynosaurov.
> To je asi dan za "pokrok".

Obavam se, ze to, cos napsal, je hovadina.

>
> Najhorsie je to, ze prave firmy co vymysleli Unicode
> ho najviac kazia (Apple, Microsoft, IBM).

Apple se na Unicode dost podilel, Microsoft spis tim, ze ho pouziva ve svych produktech.

Jak ale prosim te Apple a Microsoft kazi Unicode? Mimo pouziti ve jmenech souboru me nic nenapada.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: aky je to rok?

Autor: lubos Muž

Založeno: 12.05.2004, 13:35

Ano hovadina to je lebo hranie sa na extended (special characters) je skutocne prasarna. Ak tomu neverite tak si pozrite napr. FileMaker, ktory takto funguje, co je Apple Computers Inc. Vacsina plug-ins do FileMaker sa hraju na extended characters.
Takychto aplikacii je dost. Pozrite si Adobe produkty, ako triedia fonty (aj ked mate ATM) a co s nimi dokazu urobit. Bez narodnej podpory (CE) to nefunguje !!! Ak by to bolo korektne urobene, tak to musi ist aj na international verzii. Priklad je Macromedia, ktora to ma vyriesene !!!
Takze to su tie mojhe hovadiny.

Co sa tyka Apple tak si pozrite jeho i aplikacie. Ako korektne je urobeny unicode a pochopite o com hovorim.
Pozeram sa na to ako uzivatel a nie programator. Ak by to bolo korektne, tak tato tema ani nevznikne. Staci?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: aky je to rok?

Autor: Jakub Muž

Založeno: 16.05.2004, 20:18

...ale jde o to, jake API konkretni aplikace pouzije, nebo zda ma napriklad sve vlastni reseni podpory unicode (textu obecne)... to co popisujete je michani jablek s hruskami respektive se zamaky...

Odpovědět na příspěvek

Klavesnice SK

Autor: ZhuJo Muž

Založeno: 10.05.2004, 10:53
Odpovědí: 0

Nieco som zosmolil, ale su to upravene CS klavesnice od Ondreja Cady pre SK jazyk, je tam aj nasa vlajka :-).
Ale bohuzial, funguje iba pod Cocoa aplikaciami, napr. TextEdit, Keynote, ale napr. aj pod X11 (OpenOffice.org).
Su to take riesenia, no, ze...
Ak sa niekto s tym nechce parat, poslem, ale vravim, tieto riesenia su take stvrtinkove, dufajme, ze v 10.4 to bude opravene. PRosiiiim

Odpovědět na příspěvek

RE: Klavesnice SK

Autor: Adam Nohejl Muž

Založeno: 10.05.2004, 12:09

Nechtel bys taky upravit taky tu moji Unicode (se standardnim CS rozlozenim, narozdil od Ondrovy) na SK? Kdyz mi ji posles, dodelam k ni ikonku a pridam ji do baliku k ceske. (A samozrejme napisu, ze je to Tvoje prace.)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Klavesnice SK

Autor: ZhuJo Muž

Založeno: 10.05.2004, 13:05

Ok, posli mi to mailom, uz som ti pisal. Pustim sa do toho.
Inak, ako to je s tym neprepinanim klavesnic pre Panther? To riesenie by bolo asi najlepsie. Feedback uz Apple dostal asi 5x este v dobe 10.1 a stale s tym nic neurobili :-(

Odpovědět na příspěvek

Mysli za vas

Autor: Martin Muž

Založeno: 10.05.2004, 11:33
Odpovědí: 0

A to se rika o Windows, ze mysli za uzivatele a vi, co je pro nej nejlepsi :) Kdyby mi tohle system udelal 5x za den, asi nekoho zabiji :)))

Odpovědět na příspěvek

podpora

Autor: Bufobufo Muž

Založeno: 10.05.2004, 11:54
Odpovědí: 0

Opravdu už nevím co si o tom všem mám myslet.Při tak špatné podpoře uživatelů apple zůstane hrstka nadšenců pro které se už nevyplatí dělat vůbec nic.
Podívejte se jen co předvádí applestore.cz Nefunkční odkazy, když náhodou je nějaký funkční tak se dostanete ouplně na jiné stránky, čerstvé novinky !!! jsou poslední z ledna.
Alespoň,že mají v nabídce 2G paměti za příplatek 8 700,- !!!! :)
Po devíti letech vážně uvažuji o odchodu od macků . Přes rok mám na stole i PC a neměl jsem žádný problém.Tuším, že mi spadl snad dvakrát při exploreru. O Upgade se nestarám, nainstalí se všechno a česky.

Odpovědět na příspěvek

Špatně napsané aplikace

Autor: Jiří Novotný Muž

Založeno: 10.05.2004, 12:47
Odpovědí: 0

Možná kdyby to MS pochopil a napsal IE lépe tak byste nemuseli po jeho Widlích pokukovat. Nebyl to možná skrytý komerční tah? Přepínání klávesnice je perfektní věc pokud funguje. V ICQ píšu česky i rusky a fachčí to k mé naprosté spokojenosti (na OS9, X nemám). Jinak kl. jabko+space řeší situaci a nijak mi to neva. Akorát se ta zkratka trochu kreje Photoshopem (zoom tool), takže mě mrzí, že nejde přehodit na jiné kl.

Odpovědět na příspěvek

RE: Špatně napsané aplikace

Autor: Bufobufo Muž

Založeno: 10.05.2004, 12:52

tak si zkus dát X a uvidím co budeš psát pak :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Špatně napsané aplikace

Autor: micker Muž

Založeno: 10.05.2004, 21:12

hm, v 9 sem byl taky v klidu ale X to je jina... :-/

Odpovědět na příspěvek

nastaveni poradi?

Autor: Ezekiel Muž

Založeno: 10.05.2004, 13:41
Odpovědí: 0

no hlaven, ze vsichni tady pouzivate diakritku :-) Mimoto od te doby co jsem presel na apple jsem si proste z mujmacu stahl cz qwerty a je klid. Nevite ale jestli se nejak neda nastavit poradi? Pozivam 3 klavesnice, CZ qwerty Ce, CZ qwerty roman (kvuli prepinani) a Japonskou, jenze japonska je mezi tema dvema cz coz se mi uplne nelibi :( nejde to nejak prehodit? thnx

Odpovědět na příspěvek

RE: nastaveni poradi?

Autor: ZhuJo Muž

Založeno: 10.05.2004, 14:09

Myslim ze zalezi na ID danej klavesnice, ale isty som si nie...

Odpovědět na příspěvek

RE: nastaveni poradi?

Autor: Adam Nohejl Muž

Založeno: 10.05.2004, 20:44

Klavesnice se radi podle skriptu (napr. Roman, japonsky, CE) a uvnitr skriptu podle abecedy. S tim se nic delat neda. Jedine jdou prejmenovat, cimz se zmeni pouze poradi uvnitr skriptu. O skriptech a upravach vice v pristim dile;).

Odpovědět na příspěvek

End of story

Autor: Kristian Muž

Založeno: 11.05.2004, 00:21
Odpovědí: 0

Ja uz neviem, ludia, prestante nadavat na podporu od Apple. Podpora Apple je super pre Anglictinu a hlavne zapadne jazyky, ale NIKTO nebude podporovat take (skoro) bezvyznamne trhy ako CR a SR. Mna to netesi, ale taka je pravda. To nie je o Microsofte, ktoreho Windows bezi na 90 percentach PC. To je o firme, ktora ma v USA svojich ma 5 percent a vo zvysku sveta ovela menej.

Odpovědět na příspěvek

RE: End of story

Autor: Martin Muž

Založeno: 11.05.2004, 01:16

Jak velky trh jsme treba pro Novell, ze tu ma podporu dost slusnou?

Neni podpora - neni trh. Trh ziskas ci ztratis mimo jine spatnou podporou. Dokud nemas dobrou podporu, zakaznik jde k tomu, kdo ji ma. Je snadne se vymlouvat na maly trh, ale je to jen vymluva.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: End of story

Autor: Kristian Muž

Založeno: 11.05.2004, 09:10

Novell sa ale velmi netlaci na SOHO trh. Podpora a velkost trhu je ako otazka, co bolo skor - vajce alebo sliepka? Firma urobi podporu pre perspektivny trh, a v sucanosti SR ani CR do tejto kategorie nepatria.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: End of story

Autor: Martin Muž

Založeno: 11.05.2004, 11:08

"Novell sa ale velmi netlaci na SOHO trh."
Pravda :) Miri na trh, ktery poradnou podporu tak vyrazne nepozaduje jako koncovi uzivatele a presto ji kvuli nasi male zemicce ma.

Neni to ta otazka se slepici. Tady je to naprosto jasne - neni podpora, neni a nebude poradny obchod.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: End of story

Autor: mcstuff Muž

Založeno: 11.05.2004, 17:42

Problem s diakritikou nemaju len SR a CR, ale aj polsko, madarsko, slovinsko, chorvatsko, bosna a neviem koho som este zabudol - Central European region, takze to nie je az tak mala oblast, populacne sa to vyrovna nemecku

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: End of story

Autor: Jakub Muž

Založeno: 11.05.2004, 23:45

...populaci do toho vubec neplet, kupni sila celeho CE regionu je mensi nez je treba jen v nemecku...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: End of story

Autor: ZhuJo Muž

Založeno: 12.05.2004, 09:20

Mno neviem, Slovinci su na tom uz na urovni Rakuska s priemetnym zarobkom 1500 - 2000 Euro to po pridani dalsich krajin moze rovnat zaujimavemu trhu.

Ale: PODPORA, proste ked je zla podpora, nie je trh, ako to uz niekto napisal hore...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: End of story

Autor: Jakub Muž

Založeno: 12.05.2004, 10:06

cože? chceš mi říct, že průměrný plat na Slovensku je kolem 60 000 SK?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: End of story

Autor: Jakub Muž

Založeno: 12.05.2004, 10:09

jo aha, Slovinci, ne Slováci... to je asi jiná, ale i tak mi to přijde nereálné... pokud vím, tak CE region má v průměru 15% průměrného platu v EU a Slovinci mají tuším jako jediní asi 30%...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: End of story

Autor: lubos Muž

Založeno: 12.05.2004, 13:57

ono to vobec nie je o prijme. Napr. Nemec si vymeni PC kazdych 4-5 rokov!!!
Slovak alebo Cech kazde dva az tri roky !!! Citajte statistiky pani, CE region ma vyssi rast ako cela zapadna europa dokopy.
A este jedna poznamka. Ak niekto moze investovat do PC 40-50K SK, tak to moze aj do Maca, ale neurobi to, lebo Mac nema takmer ziadnu podporu a nic na neho nie je dostupne !!! Koho zaujima, ze Apple to nevie, nestiha. Tak nech tu nepredava, ale peniaze z regionu su zaujimave, aj ked len v malom.
Poznam vyvoj Apple v SK a CZ od zaciatku (od 1991) a musim uznat, ze politika akou to robia to smeruje na vyhubenie Mac uzivatelov v tomto regione. Verte mi viem o com hovorim, lebo ak niekto ani neodpovie na poziadavku statnej organizacie na nakup 1320 CPU (chceli Maci), tak sorry. Dnes to realizuje IBM. Chcete este nie co viacej. To je moja realna skusenost. Napr. Nemecky Apple mi aj odpovedal, ale neboli sme v EU a ich podmienky sa nedali akceptovat aj ked priznali, ze takutu objednavku nemaju kazdy den. Ale ozvali sa a slusne to vysvetlili. Nasi predjcovia sa ani neozvali aj ked lokalizaciu systemu by si organizacia zabezpecila sama !!! Co potom chcu.
Zakony prirody su jasne. Ak nezozeriet ty, tak budes zozrany. Apple to v US pochopil.
Lubos

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: End of story

Autor: lubos Muž

Založeno: 12.05.2004, 13:44

Madarsko nie je Central European, moze pouzivat US kodovanie bez problemov. Robil som pre madarske vydavatelstva 4 roky !!!

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: End of story

Autor: Adam Nohejl Muž

Založeno: 12.05.2004, 20:07

Tak, aby v tom byl poradek: CE jsou zeme V4 + Pobalti, tedy Cesko, Slovensko, Polsko i MADARSKO a Litva, Lotyssko, Estonsko. Nevim, cos delal 4 roky pro madarske vydavatelstvi, ale MADARSTINA NEMUZE POUZIVAT ZAPADNI kodovani. Nejsou v nem totiz dvojcarkovane (hungarumlaut) O a U (to je jiny znak nez prehlaska).

Naopak SLOVINSKO NEMA STREDOEVROPSKY skript, ale modifikovany Roman skript (stejny jako na Krete), kde jsou napr. znaky S, C nebo Z s hackem jinde nez ve stredoevropskem.

To ale nic nemeni na tom, ze obdobne problemy maji vsechny zeme (resp. jazyky) mimo zapadni Evropu a Ameriku, tedy napr. Asie, zeme pouzivajici azbuku a jeji varianty a dalsi. A napriklad takove Japonsko nebo Cina je (narozdil od Slovinska) dulezity trh.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: End of story

Autor: lubos Muž

Založeno: 13.05.2004, 08:48

Pane,
uz zase sa miesaju dve rozdielne veci.
To ze madarcina vyzaduje pritomnost tychto znakov este neznamena ze to nemoze fungovat tak ako tvrdim. Presne tu je ten problem, ze clovek ktory ani nema sajnu (aspon to tak vyzera) o danom jazyku ho ide posudzovat a este do neho pise svoje bastly (to nebolo myslene na vas).
Pane vsetky instalacie bezia na roman skripte s roman fontamy !!! Nemylte si jazyk s nalozenim fontovej sady ono skoro nema nic spolocne !!!

Lubos

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: End of story

Autor: Adam Nohejl Muž

Založeno: 13.05.2004, 18:35

Nechapu. Na Roman klavesnici ani v Roman pismu vyse uvedene znaky nejsou. Zajimalo by me jak to myslite. Mluvime o OS X nebo Classic? Pokud vim, v obou je madarske rozlozeni v CE skripte a pouzitelna jsou CE nebo Unicode pisma.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: End of story

Autor: Jakub Muž

Založeno: 16.05.2004, 20:13

Lubosu, Lubosu... Madarsko je opravdu CE -- nevim, oc se zde snazite, ale tohle je proste fakt (Slovinsko je na macu razeno mezi UNICODE a Hungari mezi CE). Faktem je, ze 100% korektni madarsky text v roman rozlozeni nenapisete. Samozrejmne, ze vsechno jde. Cestina se take da psat v roman ;-)) ...jen to neni uplne ono ;-)))

Odpovědět na příspěvek

české fonty

Autor: Honza Muž

Založeno: 11.05.2004, 13:12
Odpovědí: 0

Jak podle vás tento problém souvisí s podporou českých fontů? Proč třeba na internetu některá písma s diakritikou se nezobrazí vůbec, a některá zobrazí písmena z jiných fontů?

Odpovědět na příspěvek

RE: české fonty

Autor: Adam Nohejl Muž

Založeno: 12.05.2004, 20:18

Castecne to souvisi, ne primo s rozlozenimi klaves, ale s pismy a kodovanimi (o tom bude v pristim dile rec take). V novych aplikacich (jako je Safari) by obecne melo platit, ze pokud v danem pismu nejsou dostupne nektere (napr. ceske) znaky, pouziji se odpovidajici znaky z nektereho podobneho pisma. Obvykle jde o pisma, ktere ve verzi pro Windows ceske znaky obsahuji a ve verzi pro Mac ne.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: české fonty

Autor: lubos Muž

Založeno: 13.05.2004, 08:53

To je super, takze ak nastavim vo web stranke font napr. Arial a on nebude mat nejaky znak, ktory chcem zobrazit, tak sa mi ukaze na mieste chabjuceho znaku napr. Times?
To nemyslite vazne. To je zase bastl a uz sa zase pani inzinieri hrali a vymyslali nieco pri pive.
V Safari to kur... bezne stranky, ale ze je to umysel, tak to sorry pani programtori.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: české fonty

Autor: Adam Nohejl Muž

Založeno: 13.05.2004, 18:40

To zrovna ne, pouzije se systemova Lucida Grande, ktera vetsinu znaku obsahuje. Tohle je nejlepsi reseni, progrmatori za to nemohou. Chyba je jen v tom, ze nektera bezna pisma v Mac OS X (jako je Arial) neobsahuji CE znaky.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: české fonty

Autor: Jakub Muž

Založeno: 16.05.2004, 20:06

...asi by bylo vhodne uvest, ze tento problem KOMPLEXNE RESI lokalizace systemu...

Odpovědět na příspěvek

ceska klavesnice v X11

Autor: vladak Muž

Založeno: 15.05.2004, 17:22
Odpovědí: 0

potreboval bych poradit s psanim cesky v X11. pouzivam klavesnici O.Cady OCzech, ve vimu vidim v xtermu s fontem "-misc-fixed-medium-r-sem
icondensed--13-120-75-75-
c-60-iso8859-2" ceske znaky, ale pokud se pokusim nejake napsat, vim nijak nereaguje az na znaky a s carkou a i s carkou.

Odpovědět na příspěvek

RE: ceska klavesnice v X11

Autor: Adam Nohejl Muž

Založeno: 16.05.2004, 09:33

Sam X zatim moc nepouzivam, ale J. Remen tvrdil, ze Unicode klavesnice pod X funguji. Zrejme to bude zaviset na aplikacich, predpokladam taky, ze X11.app proste nevidi, jake pismo (resp. kodovani) zrovna ta ktera X aplikace pouziva.

Jestli jsem tedy v clanku uvadel nepresne informace, tak me to mrzi. Zkusim zjistit, co se s tim da delat - nejak to pujde vyresit urcite.

Odpovědět na příspěvek

Prosba

Autor: Milda Muž

Založeno: 04.10.2006, 08:02
Odpovědí: 0

Stal jsem se novým začínajícím uživatelem počítače MAC. V současné době řeším problém, který se objevuje při tisku. Při tisku čísel, kde je formátem zadána mezera mezi stovkami a tisíci se místo této mezery vytiskne čtverec. Obdobný problém je při tisku textu, ale jenom v některých případech, kdy se čtverec tiskne mezi předložku a slovo. Pokud mezi předložku a slovo vložím víc mezer, čtverec se mění na obdélník široký podle počtu mezer. Může mi někdo poradit jak tento problém odstranit??

Díky za radu

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

Nechtel bys taky upravit taky tu moji Unicode (se standardnim CS rozlozenim, narozdil od Ondrovy) na SK? Kdyz mi ji posles, dodelam k ni ikonku a pridam ji do baliku k ceske. (A samozrejme napisu, ze je to Tvoje prace.)


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: