Péče o baterii - jak dosáhnout delší výdrže? - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Tipy a Triky

Péče o baterii - jak dosáhnout delší výdrže?

15. června 2004, 00.00 | Baterie je pro přenosný počítač doslova srdcem, proto je potřeba o ni náležitě pečovat. Dobrým zacházením s baterií můžete udělat pro prodloužení jejího života hodně. V následujícím textu shrnu všechny poznatky o bateriích, které jsem za poslední dva roky nasbíral.

Baterie je pro přenosný počítač doslova srdcem, proto je potřeba o ni náležitě pečovat. Dobrým zacházením s baterií můžete udělat pro prodloužení jejího života hodně. V následujícím textu shrnu všechny poznatky o bateriích, které jsem za poslední dva roky nasbíral. Část informací pochází přímo ze stránek Applu, část ze zkušeností lidí okolo mne a poslední část tvoří doporučení prodejců, která jsem v souvislosti s problémy s baterií dostal. Rozhodnutí, co z těchto rad baterii pomůže, nechám plně na vás.

Baterie Made in Apple
Baterie dodávané spolu s přenosnými počítači Apple patří k jedněm z nejvýkonnějších v oblasti laptopů co do výdrže v provozu na jedno nabití. Existují výjimky jako například Panasonic CF-W2 (88 000 Kč), který v manuálu uvádí výdrž 7 hodin, ale v praxi jsem neměl možnost tuto informaci ověřit. Apple ve svých počítačích dodává baterie typu lithium-ion, a to v kapacitách 50 a 61 wattů pro iBook a 50 a 58 wattů pro PowerBook. Oficiální výdrž uvádí u iBooku 6 hodin a u PowerBooku 4,5 až 5 hodin. V praxi jsem se setkával spíše s hodnotami 3,5 hodiny výdrže u iBooku a 3 hodin výdrže u PowerBooku při plném zatížení (režim Highest Performance, neustálá práce v MS Office, práce s internetem a e-mailem, vypalování CD apod.). Jakou zkušenost máte s výdrží baterií od Applu vy? Kolik hodin nejdéle jste dokázali na jakémkoli přenosném počítači pracovat na jedno nabití?

Poznámka: Pokud pracujete se systémem Mac OS X, baterie se nikdy nenabije na hodnotu 100 %, ale vždy jen 98-99 %. Sám Apple na svých stránkách uvádí, že je-li baterie nabita na 95 % a více, má ji uživatel považovat za nabitou ze 100 %.

Péče o baterii
Každá baterie obsahuje mikroprocesor, který hlídá množství energie v baterii. Paměťový jev se u baterií typu Li-ion projevuje takřka minimálně. Je-li baterie často nabíjena ještě před úplným vybitím, dochází k degradaci krystalické struktury elektrod baterie. Krystalky se postupně zvětšují, a tím pádem klesá jejich využitelná plocha. Tento jev sice snižuje kapacitu baterie, ale je vratný hlubokým vybitím. Baterie u přenosných počítačů Apple nepotřebuje hluboké vybití a nabití (v podstatě kalibrování na původní hodnoty) příliš často. Osobně bych doporučil takovou kalibraci jednou do měsíce, aby si baterie zachovala své parametry po co nejdelší dobu. Apple na svých stránkách udává dobu životnosti baterie cca jeden rok bez snížení původní kapacity. Chcete-li, aby vám baterie vydržela co nejdéle s nejvyšší kapacitou, měli byste brát zřetel na několik následujících rad:

První cykly nabíjení - pro kapacitu baterie jsou nejdůležitější první cykly nabíjení (baterie si "pamatuje", jak vysoká kapacita byla při nabíjení využita, a "odmítá" ze sebe příště vydat více). Přinesete-li si domů poprvé počítač, věnujte nabíjení baterie zvýšenou pozornost: vždy úplně nabít, vybít a tak dále. Nejlepší je nechat baterii vybít tak, aby laptop upadl sám do spánku za provozu. Doporučuji tento cyklus opakovat třikrát. Samozřejmě, ideální by bylo, pokud byste dokázali baterii vždy takřka úplně vybít a pak ji znovu plně nabít. Pokud dokážete svoji práci uzpůsobit tomuto rytmu, baterie se vám odvděčí dlouhou životností.

Nenechávat baterii úplně vybít - uvědomuji si, že toto pravidlo je v rozporu s výše uvedeným, ale slyšel jsem ho od prodejce Applu, kterému důvěřuji. Nabití baterie by vám nemělo často klesat pod, řekněme, 10 % procent. Jakmile je ikona vaší baterie červená, sáhněte po nabíječce a nabijte ji na plnou kapacitu. Ve svém okolí znám dva případy, kdy se úplně vybitá baterie již nedala znovu nabít a musela být vyměněna.

Nenechávat baterii v síti dlouhou dobu - pokud laptop nabíjíte, neměli byste ho nechávat v síti zapojen dlouho dobu. Toto přebíjení je škodlivé pro baterii jakéhokoliv typu. Mluvím o případu, kdy např. odjedete na dovolenou a přenosný počítač necháte zapojený 14 dnů v nabíječce.

Spánek - neměli byste počítač ukládat k delšímu spánku v momentě, kdy má baterie např. 10 % a méně. Baterie se bude ve spánku vybíjet, ale systém nemá možnost, aby se ze sleep modu sám vypnul - dost dlouho na to, abyste za to zaplatili poškozením baterie.

Prodloužení doby provozu baterie
Kdo z vás zažil případ, že mu baterie došla v situaci, kdy měl rozdělanou práci, ví, že znát způsoby, jak udržet baterii v provozu co nejdéle, patří k povinné výbavě každého mobilního pracujícího. Apple sám nabízí unifikované možnosti v System Preferences v položce Energy Saver. Souhrnná volba Longest Battery Life upraví nastavení laptopu tak, aby baterie vydržela co nejdéle. Co všechno můžete udělat pro výdrž vaší baterie?

Displej - v záložce Sleep můžete upravovat dobu, kdy se displej deaktivuje, pokud nevykonáváte na laptopu žádnou práci, a stejně tak dobu, za kterou se deaktivuje celý počítač a přepne se do spánku. Mám pro vás vlastní typ: protože displej patří mezi největší "žrouty" energie, můžete jeho intenzitu ztlumit na minimum pomocí klávesy F1. Věřte, že lze na laptopu pracovat, i když je svítivost displeje na nejnižším stupni. Ztlumení displeje prodlouží dobu provozu baterie o půl hodiny na jedno plné nabití (iBook G3 800 MHz).

Procesor - v záložce Option lze nastavit rychlost procesoru buď na maximální, redukovaný nebo automatický režim. Volba redukovaný je povinností pro všechny, kteří chtějí, aby jim baterie vydržela co nejdéle. Při běžném provozu (práce v jedné aplikaci) nemá redukovaný výkon procesoru vliv na rychlost aplikací.

Harddisk - v záložce Sleep zatrhněte položku Put the hard disk to sleep when possible.

Periferie - vypojte periferie připojené k počítači, radí sám Apple. Tiskárna, foťák i kamera dokážou vysávat z vaší baterie energii, i když nejsou aktivní.

CD Mechanika - vysuňte ji a vyndejte z ní CD a DVD, abyste ušetřili nějakou tu minutu provozu baterie.

Bezdrátové připojení - vypněte jak Bluetooth, tak AirPort. Oba vám ubírají energii, pokud jsou zapnuty.

Programy - nemějte otevřeno zbytečně mnoho programů. Zatěžují procesor a RAM, i když nejsou aktivní, a tím i zvedají spotřebu.

Znáte další triky na prodloužení provozu baterie na jedno nabití? Napište je do diskuse, ať je může využívat každý.

Relevantní linky:
http://www.apple.com/support/ibook/
http://www.apple.com/support/powerbook/

Aplikace pro obsluhu baterie:
SlimBatteryMonitor (nahrazuje ikonu baterie v menu, široké možnosti nastavení)
iBatt (Total Battery Monitoring for Mac OS X)

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

iBook

Autor: Jakub Muž

Založeno: 15.06.2004, 00:26
Odpovědí: 0

"Nenechávat baterii v síti dlouhou dobu" -- hmm, ani za dva roky žádný problém... při pravidelném (cca 1-2x za měsíc 96-98% vybití baterie)... a tedy: "Nenechávat baterii úplně vybít" -- jedna paní povídala, aneb důvěřuj, ale prověřuj... ;-) 10% je ještě hodně -- nevybíjet baterku má jediné opodstatnění -- pokud se úplně vybije a počítač usne -- nemusí se již probudit -- tedy baterie úplně ztratí napětí (trvá-li stav delší dobu, vymažou se některá nastavení z PRAMky apod. a to nemluvě o nebezpečném ukončení systému -- je to jako vytáhnout stolní počítač za chodu ze zásuvky...) Proto je vhodné nečekat až se počítač sám uspí, ale podle stavu baterky (někde kolem 3-4% raději ukončit práci a počítač uspat). Problémů s úplně vymlácenou baterkou byla svého času velká řada -- dle všeho vadná série baterií (vzhledem k tomu, že po celém světě se to stalo řadě uživatelů v průběhu zhruba jednoho měsíce u určitých sérií počítačů...)
A k té výdrži, psal jsem to již mnohokrát, takže asi nic nového -- iBook 700 -- běžná práce max. kolem čtyř a půl hodin, běžná práce s občasným připojením přes Modrý Zub max. kolem čtyř hodin (s přestávkami). Intensivní práce v síti (AirPort, Ethernet) většinou bez problému něco přes tři hodiny v kuse. Maximální záhul počítače -- tři hodiny s odřenýma ušima ;-)) -- a to již druhým rokem...

Odpovědět na příspěvek

jas, barvy a vydrz

Autor: nemo Muž

Založeno: 15.06.2004, 00:43
Odpovědí: 0

Mne se osvedcilo (pracuji hlavne s texty) prepnout na zobrazeni "white on black" (ctrl+alt+apple+8) a mit maximalni plochu monitoru cernou. Navic mi to pripada kontrastnejsi a mohu snizit jas. Takto vydrzi muj iBook 800 G3 pracovat bez problemu vice nez 5 hodin.

Odpovědět na příspěvek

RE: jas, barvy a vydrz

Autor: Martin Muž

Založeno: 15.06.2004, 11:19

Diky za tip, to jsou vubec neznal a vypada to uzitecne.

Odpovědět na příspěvek

RE: jas, barvy a vydrz

Autor: VTi Muž

Založeno: 15.06.2004, 13:04

Tak to jsem taky neznal! A je to super, kdyz clovek opravdu treba jen pise. Na film to neni... :-) Kde se takovehle veci daji najit? Pouzivam maca od roku 1994, ale koukam, ze je porad se co ucit...

Odpovědět na příspěvek

Pri 25% na displeji se mi uspi Ibook

Autor: Vasek Muž

Založeno: 15.06.2004, 07:50
Odpovědí: 0

Na displeji mam 25% baterie a stabilne se mi uspi Ibook cca 16 mesicu stary s tim ze po pripojeni na nabijecku ukazuje hodnotu 0%. Co se stalo??

Odpovědět na příspěvek

Spanek pri 25%

Autor: franta Muž

Založeno: 15.06.2004, 09:01

Doporucuji zasah technika. Je treba resetovat PMU (PowerManagement Unit).

Odpovědět na příspěvek

RE: Spanek pri 25%

Autor: Milanek Muž

Založeno: 15.06.2004, 10:22

To zvladne i uzivatel, akorat je treba zjistit, jak se to pro ten dany model dela. Nektere pocitace na to maji specialni tlacitko - neco jako reset na Palmu, ale u treba u iBook 600 to bylo pomoci divokeho akordu na klavesnici ;-) Presna kombinace klaves se da najit na support strance Apple.com.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Spanek pri 25%

Autor: Franta Muž

Založeno: 15.06.2004, 11:38

No prave, pro bezneho uzivatele to znamena 1,5 h stravit na Webu a hledat (pokud umi anglicky tak i mene), ale technik to ma za 5-10 minut protoze to vi uz z hlavy nebo vi kam se ma podivat. Vyuzivejte odborniky od tohotu jsou.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Spanek pri 25%

Autor: Jakub Muž

Založeno: 15.06.2004, 12:39

...jen bych doplnil drobnost, neodborny reset PMU muze trvale znicit desku...

Odpovědět na příspěvek

iBatt

Autor: Roman Šula Muž

Založeno: 15.06.2004, 09:51
Odpovědí: 0

Pořiďte si program iBatt, demo verze je ke stažení na applovských stránkách. Nejenže vám zaznamená nabíjení a vybíjení do grafu, navíc můžete sledovat kdy se vám celková kapacita baterie snižuje vlivem opotřebení a kdy se zase mírně zvýší.
Jinak baterii lze nabít na 100%, osobně mám s PB 15 na 1,5 GHz zkušenost s výdrží kolem 3 hodin bez toho, že bych "ubíral plyn", při nenáročné práci (třeba psaní textu) v prostředí, kdy stačí nízka úroveň podsvětlení dipleje už vydržel i přes 4 hodiny.

Odpovědět na příspěvek

O bateriich

Autor: czeXit Muž

Založeno: 15.06.2004, 10:19
Odpovědí: 0

V tomto clanku se objevuji zajimave veci ktere se tvrdosijne opakuji jiz leta a leta.

Bohuzel tu ted nemam potrebny vytisk Amaterskeho radia kde bylo o clancich nekolikastrankove pojednani a rozhodne je nutne rozlisovat mezi typy clanku - to co jednomu vyhovuje (rozumej: nevadi), to jiny zarucene znici. Take je nutne koukat zda je baterie z jednoho clanku (pak to vlastne uz neni baterie :-) nebo je z vice clanku.

Netroufal bych si v tomto clanku takto generalizovat bez toho aniz bych rekl PROC zrovna delat to a to a hlavne rict ze je to pro ten a ten typ clanku (NiMh, NiCd, Li-ion).

Souhlasim: uplne vybijeni nici clanky. Ne vsechny v baterii maji stejnou kapacitu a toto je znici. Jste-li prodejcem baterii nebo mate akcie v nejake takove firme, rozhodne doporucujte uplne vybijeni... proto to najdete v kazdem manualu. Baterie vyrabi technici ale manualy jiz pisi lide co jim moc nerozumi...

Zbytek nechci kritizovat, protoze si zase tak moc ten clanek nepamatuji, ale ma-li nekdo notebooka za par desitek tisic, at si radsi zajde do knihovny si to najit (tusim zacatek roku 2003) a nekoukat na to co tvrdi pratele a prodejci.

Dozvite se take jak je to ve skutecnosti s "pametovym" efektem, co se deje v baterii pri prebijeni nebo naopak hlubokem vybiti...

Odpovědět na příspěvek

RE: O bateriich

Autor: Martin Muž

Založeno: 15.06.2004, 11:17

Myslim, ze kdybys cetl pozorne vsimnul by sis, ze uvadim presne pro jaky typ baterie jsou uvadene rady relevantni.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: O bateriich

Autor: czeXit Muž

Založeno: 16.06.2004, 09:39

tak jo - pro Li-ion.

Ale stejne Ti jako ostatnim doporucuji ten clanek nebo jakykoliv ODBORNY jiny. Tam se dozvis ze to "formatovani" ktere doporucujes kvuli "pametovemu" efektu je zbytecne. Je to prekvapive, ale pametovy efekt vlastne pri beznem pouzivani neexistuje. (Poprve se objevil u druzic ktere se urcity cas dobijely na slunci a pri obletu schovany pred sluncem jely na baterie. Po X obletech ktere byly na minuty/sekundy stejne dlouhe a pri kterych se spotrebovalo uplne stejne energie se objevil jakysi pametovy efekt... a od te doby se ho vsichni boji. Neni duvodu - leda byste dodrzovali na minuty presny rezim, na minuty presne stejne zatezovali pocitac a to vydrzeli delat treba par mesicu...)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: O bateriich

Autor: Martin Muž

Založeno: 16.06.2004, 09:56

Cerpal jsem z nekolika zdroju - jak z oficialnich stranek Applu, kde opakovane radi baterii formatovat jednou za cas, a diskusi na specializovanych-apple webech, kde radi to same. Mas ale pravdu, ze jsem necetl o bateriich zadnou odbornou/vedeckou stat. Pouze jsem shrnul poznatky a rady, ktere lze najit na specializovanych webech. Pri sestavovani jsem se setkal z mnoha nazory na zachazeni s baterii a to casto i protichudnych, ale na potrebe obcasneho formatovani se shodli snad vsechny zdroje.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: O bateriich

Autor: czeXit Muž

Založeno: 16.06.2004, 10:30

ja se k tomu dostal taky nahodou kdyz jsem zacal pouzivat novy mobil a zajimalo me co s baterii.
protichudne nazory nejsou neobvykle a proto kdyz nekdo rekne ze je dobre delat to a to, tak me zajima proc - jaky to ma duvod a co se pri te ktere operaci v clanku deje.

v tom clanku je prakticky vse co jsem cetl a kolega nezavisle potvrdil - nikdy zcela nevybijet, nenechavat na nabijecce.
spis me ale zaujal ten pametovy efekt, proc by se ta baterie mela nejak "formatovat" pred prvnim pouzitim. Ono to samozrejme neublizi, ale hlavne ani nepomuze :-) Clovek ma spis dobry pocit.

Odpovědět na příspěvek

notebook v siti

Autor: Ezekiel Muž

Založeno: 15.06.2004, 11:22
Odpovědí: 0

Zajimave, ale co ja si pamatuju zase z rad pro ipod, tam psali nikdy nevybijet uplne, spis nabijet kdy to jde a jednou za cas vybit uplne a nabit uplne kvuli kalibraci. s tim, ze pro optimalni zivotnost li-ion nebo li-pol clanku je nabiti na cca 75%. Ale jako to jako vsude, proste kazdy rika neco jineho...

Co by me zajimalo spis je, jak to mam tedy delat s baterii u notebooku, ktery 3/4 casu pouzivam jako dekstop zapojeny v siti, vydrzi mi baterii dele kdyz ji necham v siti a pracuju, kdyz budu vybijet a nabijet (coz by teoreticky narazilo na problem poctu nabijecich cyklu) nebo ji proste vyndat? (coz se mi moc nelibi a nezda...) diky

Odpovědět na příspěvek

a co tohle...

Autor: Jakub Muž

Založeno: 15.06.2004, 12:44
Odpovědí: 0

...zajímavé, že toto ještě nepadlo -- zásadně nepřerušovat proces nabíjení... prostě neodpojovat napájení, pokud svítí oranžově (nebo indikátor signalizuje právě probíhající nabíjení)... to je možná to úplně nejdůležitější...

Odpovědět na příspěvek

Moja skusenost

Autor: Swicher Muž

Založeno: 15.06.2004, 14:46
Odpovědí: 0

Aj ja mam PB 12" 867 MHz, Jaguar 10.2.6 a mam take skusenosti. S PB pracujem stale tak, ze ho pripojim do siete 220V a pracujem. Po praci ho vypnem. Bateria sa aj vo vypnutom stave vybija a ked ho najneskor po tyzdni znovu zapnem, kapacita je 94% a hned sa zacne nabijat do 100%. 100% je dovtedy, dokedy je pripojeny do siete. Po vypnuti a zapnuti na druhy den je len 99% ale ked PB pripojim do siete svieti zeleno a nebude nabijat. Zostane stale 99%. A tak postupne na piaty den je len 95% a az vtedy zacne nabijat do 100%. Takze caka dokedy klesne kapacita pod 95% a az potom nabija do 100%. Teda od 100% do 95% svieti stale zeleno a nezmeni hodnotu.
Ako ini ani ja neviem, ci je pre bateriu prospesne, ze stale pracujem pod napatim a nevyuzivam bateriu. Bohuzial ani v tomto clanku som sa to nedozvedel. Apple to tiez nevie jasne povedat. Z mojej praxe mi je jasne, ze bateria sa bude stale nabijat a vybijat, len je otazne kedy je to pre pateriu setrnejsie. Ci je setrnejsie nabijat od 94% alebo od 15%.

Odpovědět na příspěvek

RE: Moja skusenost

Autor: ZhuJo Muž

Založeno: 15.06.2004, 15:14

To co robis rozhodne nie je pre bateriu dobre - ako ked nechavas mobil stale v zasuvke. A v clanku to JE jasne napisane - nenechavat pocitac zapnuty v sieti, pokial sa nenabija

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Moja skusenost

Autor: OC Muž

Založeno: 16.06.2004, 13:46

Nevím co dělá elektronika v baterkách Apple, takže k této části diskuse se nevyjadřuji.

Pro jakýkoli mobil mladší než hnědé uhlí -- tedy vybavený bateriemi LiIon nebo LiPol -- ale *JE JEDINĚ ROZUMNÉ* jej nechávat neustále v zásuvce. Těmto bateriím rozhodně *prospívá* jsou-li neustále plné, *škodí* jsou-li často vybíjeny.

Paměťový efekt je výhradní vlastností NiCd (a NiFe, jež se v praxi neužívají). Už u NiMH je zanedbatelný a u novějších článků neexistuje. (Také neexistuje u olova, což do této debaty nepatří, ale když už to shrnuji...)

Odpovědět na příspěvek

Pridejte sem anketu, at kazdy zahlasuje, jak dlouho mu vydrzi baterie!

Autor: Ludvik Muž

Založeno: 15.06.2004, 17:03
Odpovědí: 0

Odpovědět na příspěvek

Maly detail

Autor: Don Martinello Muž

Založeno: 18.06.2004, 16:21
Odpovědí: 0

Vo Wattoch sa neudava kapacita ale vykon -> =kapacitách 50 a 61 wattů pro iBook a 50 a 58 wattů pro PowerBook= . Pri bateriach sa kapacita udava v mAh, pokial viem.

Inak zaujimavy clanok, wtg :).

Odpovědět na příspěvek

Odborne nazor

Autor: Andrj Muž

Založeno: 19.06.2004, 21:57
Odpovědí: 0

http://www.skyfly.cz/toCP
1250.en/pristroj/baterky0
2.htm

Odpovědět na příspěvek

RE: Odborne nazory

Autor: Andrej Muž

Založeno: 19.06.2004, 22:00

http://www.fotoamater.cz/
elektro/clanky.htm

Odpovědět na příspěvek

nabiji se ibook dal po uplnym nabiti?

Autor: tomas Muž

Založeno: 28.06.2004, 11:06
Odpovědí: 0

ja teda nejsem odpornik, ale mam minidisc walkmana, ma v sobe nabijecku na baterku zvejkacku kterou pouziva. kdyz ho necham v siti, nabije se to a samo se to nabijeni vypne
takze se mi zda, ze pocitac kterej mi po nabiti baterky a prepnuti oranzove na zelenou ukaze v hornim rohu "jedu na sit", ma v tu chvili vlastne nabijeni baterky odpojene, protoze nema duvod ji dal dodavat stavu
nerikejte mi, ze kdyz to zvladne odpojit krabicka cca 7x7cm, tak to nezvladne ibook

Odpovědět na příspěvek

Baterie a pametovy efekt

Autor: Pavel Muž

Založeno: 01.07.2004, 20:21
Odpovědí: 0

Souhlasim s czeXit, nejen proto, ze jsem ten clanek v AR cetl take, ale mam take prakticke zkusenosti s bateriemi (tim myslim nabijeci clanky seriove, ci serio-paralelne zapojene a zapouzdrene). Pametovym efektem neni treba se zabyvat - mimochodem ve zminenem clanku v AR zjistil autor, ze je vetsi u NiMH, nez u NiCD - u LiON neni a nejvice skodi podbijeni, typicke u mobilu tj. vypne mi mobil, ja pockam a pak zkusim jeste zapnout a volat a dorazim to tim, ze doma vyndam baterii, hodim do supliku kde zustane pul roku lezet - na elektrodach pak dojde k nevratnym zmenam. Co se tyce nemoznosti nabiti baterie po jejim kolapsu. Moje zkusenost z mobilu a nekolika starsich notebooku (PC) je takova, ze pokud je v baterii jeden vadny clanek, tak elektronika vyhodnoti problem a nejde nabit cela baterie, pricemz tento jeden clanek samostatne lze jeste probrat prilozenim napeti na jeho elektrody (ze silneho zdroje - vyssi napeti a proud) a pak najednou funguje i cela baterie. Do te doby, nez baterku nevyzdimete do mrtva, slaby clanek opet v serii nejde nabit a tim je celkovy soucet napeti, prip. odpor vyhodnocen jako chyba. U mobilu navic tzv. power management nezapne ani nabijeni, protoze nameri, ze nema na kontaktech zadnou baterii, takovou baterii staci nabit samostatne na stolni nabijecce, ci na normalnim zdroji a po chvilce uz baterii lze nabijet v telefonu - neni to nahodou to same co na tech PB? Pavel

Odpovědět na příspěvek

RE: Baterie a pametovy efekt

Autor: Borysh Muž

Založeno: 25.02.2007, 21:11

No nevim co si z toho vybrat.Dodrzoval jsem to ze jsem baterii nenechaval vybit na minimum a nabijel jsem ji kdyz bylo napeti cca 20 % a odvdecila se mi tim ze po cca roce a pul mi vydrzi max pul hodiny pri min.zatizeni.Co s tim?ma cenu uplatnovat zaruku kdyz je iBook koupen v US?

Odpovědět na příspěvek

Komplexní návod

Autor: Marcel Janík Muž

Založeno: 27.04.2010, 18:55
Odpovědí: 0

Nazdárek,
narazil jsem na návod, jak pečovat o baterii do notebooku, snad se bude hodit: http://amiloblog.cz/bater
ie-do-notebooku-%e2%80%93
-pece

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: