Očkování pro vaši šelmu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Tipy a Triky

Očkování pro vaši šelmu

15. září 2004, 00.00 | Každá šelma, ať už Panter, Jaguár nebo Puma, potřebuje jednou za čas očkovat, aby nebyla nemocná. Jak šelmu léčit jsme si již řekli, ale jak se o ni starat, aby neonemocněla? To si povíme dnes.

Každá šelma, ať už Panter, Jaguár nebo Puma, potřebuje jednou za čas očkovat, aby nebyla nemocná. Jak šelmu léčit jsme si již řekli, ale jak se o ni starat, aby neonemocněla? To si povíme dnes.

Mac OS X je operační systém postavený na základech UNIXu (vím, že tento fakt se zde omílá pořád dokola, ale vždy je potřeba si jej připomenout). Z toho důvodu je přístup k prevenci šelmy úplně odlišný, než tomu bylo v Mac OS 9. A na základě těchto odlišností musíme k Mac OS X přistupovat a správně dávkovat preventivní kůry - aby šelma nezlobila a dlouho vydržela. A z čeho se náš léčebný mix bude skládat?

Záplatujte!

Jestliže vám záleží na dobrém chodu vašeho počítače, nezbývá vám, než pravidelně sledovat, zda nevyšla nová záplata či update operačního systému. Pokud používáte nelokalizovaný systém a připojení k internetu není ve vaší lokalitě pouze zbožným přáním, používejte Software Update. V Předvolbách systému si zvolte, jak často má Software Update kontrolovat, zda nejsou ke stažení nové updaty (ideálně jednou denně - ať máte přehled). Pokud se nová záplata objeví, Software Update vás o ní bude záhy informovat a dovolí vám ji nainstalovat. Jestliže chcete udělat manuální kontrolu, můžete Software Update spustit přímo z hlavního menu - jedná se o druhou položku pod jablíčkem (zcela vlevo na hlavní liště).

Pokud jsou k dispozici nové updaty, nedoporučuji je hned slepě instalovat. Nejdříve si přečtěte, co přesně řeší a počkejte nějaký čas, zda se neobjeví zprávy o případných chybách (to se nestává často, ale přesto párkrát došlo k situaci, kdy update nebyl zcela bez problémů). Když například Software Update ukáže, že je k dispozici nový update pro iPod a vy iPod nevlastníte, není potřeba se jím zabývat a můžete si nastavit, aby Software Update tyto updaty ignoroval (menu Update, položka Ignore Update).


Software Update

Software Update dovoluje tři cesty, jak se záplatami zacházet (všechny můžete vidět v menu Update).

1/ Download Only - doporučuji zvolit tuto cestu. Dojde pouze ke stažení, ale nikoliv k instalaci. Po stažení si můžete na ploše vytvořit zástupce instalačního balíčku, abyste na něj nezapomněli, a počkat pár dní, zda nebudou nahlášeny problémy. O nich se můžete dočíst na diskuzích na našem serveru či v aktualitách. Pokud vám anglický jazyk není cizí, doporučuji jednoznačně pravidelně číst MacFixIt, kde jsou případné potíže rychle odhaleny a diskutovány.

2/ Install - dojde k okamžitému stažení označených updatů a jejich instalaci. Ideální, pokud instalujete nový počítač a o nabízených záplatách víte, že jsou bez problémů. Jestliže vlevo od názvu vidíte malý šedý kroužek s trojúhelníčkem, budete muset po instalaci updatu restartovat.

3/ Install and Keep Package - totéž jako předchozí varianta, ale zůstane vám instalační balíček na vašem disku, takže jej můžete později použít a nemusíte jej stahovat z internetu znovu - např. při nové instalaci systému. Pro pozdější použití je naleznete v '/Library/Packages/'.

Uživatelé lokalizovaného systému mají upgrade šelmy poněkud složitější. Česká lokalizace vyřadí Software Update z provozu, takže jej není možné používat. Pro aktualizaci systému je potřeba sledovat stránky apple.cz/software a z tohoto místa i záplaty stahovat. Součástí je vždy detailní popis, jak lokalizovaný update instalovat a co vše k tomu budete potřebovat.

Poznámka: Ačkoliv se objevují negativní reakce na tento čin lokalizátorů, jedná se o ochranu uživatelů, kteří by mohli na lokalizovaný systém aplikovat nelokalizovanou záplatu, což by mu rozhodně neprospělo.

Opravujte práva

Šelma dostala injekci v podobě updatu z Cupertina, ale co nyní? Co dál můžeme udělat pro to, aby vše fungovalo jak na drátkách? Opravit práva. Jak jste si mohli přečíst v úvodu, Mac OS X je v podstatě unixový systém. A jako takový má každý soubor v něm přiřazena určitá práva. Pro majitele, skupinu a ostatní. A je nesmírně důležité, aby soubory měly práva přiřazena korektně, což může například instalace nové záplaty změnit. Dojde k přepisování (k updatování) stovek souborů ve vašem systémovém adresáři a může se stát, že práva nebudou nastavena správně.


Disk Utility

Je potřeba si uvědomit, že i aplikace jsou pouze složky, které obsahují velké množství souborů, které mají také nastavena práva. Z toho důvodu doporučuji po updatování systému nechat opravit práva. Naštěstí tuto činnost nemusíte dělat ručně - od toho máme v OS X 'Disk Utility' ve složce Utilities. Po spuštění stačí vybrat disk (logický oddíl) s instalovaným systémem a stisknout tlačítko 'Repair Disk Permissions'. Aplikace začne kontrolovat soubory a pokud nalezne nějaký konflikt, opraví jej.

Nemá smysl tuto proceduru dělat denně, pouze po zásahu do systému (updaty), nebo v případě, že šelma začala zlobit. Další tipy, jak se zachovat při problémech, si můžete přečíst v článku Jak léčit nemocnou šelmu.


Každý soubor má přiřazena určitá práva. Včetně aplikací.

Pro bližší informaci o problematice práv a o tom, jak fungují, doporučuji prostudovat díly ze seriálu o Terminálu v OS X od Ondřeje Čady.

Nechte šelmu, ať se o sebe stará sama

I když to může znít nepravděpodobně, váš systém se o sebe umí postarat i sám. Pokud mu dáte šanci, respektive pokud jej na noc nevypínáte či neuspáváte. Mezi třetí až pátou hodinou ranní si váš Mac sám spouští opravné skripty (tzv. cron skripty), a ačkoliv se nejedná o zcela zásadní záchranné procesy, není od věci, aby tyto procedury byly provedeny. Jedná se o tři skripty, které se liší periodou spouštění (denní, týdenní a měsíční) a tím, co dělají (odmazávání starých logů a cache, záloha některých unixových souborů apod.). V případě, že nemáte možnost nechat počítač puštěný přes noc, můžete tyto opravné procedury spouštět i ručně. Do Terminalu postupně napište:


sudo periodic daily
sudo periodic weekly
sudo periodic monthly
Po zadání každé řádky stiskněte Enter a počkejte, až dojde k provedení. Po té můžete přejít na další příkaz.

Začíná být kočka dýchavičná? Obnovte vazby!

Může se stát, že po určité době začne být šelma lehce zpomalená a líná. Záchranou může být nechat aktualizovat vazby (Update Prebinding). Neboli donutit Mac OS X, aby zkontroloval všechny soubory aplikací a ujistil se, že jsou správně prolinkované mezi sebou. Opět budeme potřebovat Terminal, do kterého napíšeme:


sudo update_prebinding -root / -force
a stiskneme Enter, zadáme administrátorské heslo a opět stiskneme Enter. Následně nás Terminal zahltí množstvím popsaných řádků - ničeho se nebojte, to je pouze důkaz, že náš povel je vykonáván. Celá operace zabere pár minut, ale počítejte s tím, že dojde ke zpomalení systému a rozhodně se nedoporučuje při aktualizování vazeb pracovat s jinými aplikacemi. Ihned po skončení restartujte počítač. To je velmi důležité! Nic s počítačem nedělejte, pouze ho nechte znovu nastartovat.

Dnes jsme si ukázali, jak eventuelním problémům předcházet. Jestliže se OS X chová tak, jak má, stačí tyto úpravy provádět jednou za měsíc, pokud nebyly provedeny po instalaci updatu (oprava práv) či automaticky (cron skripty). Stejně tak by tyto procedury měli být to první, co by měl uživatel udělat, pokud ho Mac OS X začne zlobit. V takovém případě ještě doporučuji zkusit opravit disk (nastartovat z instalačního CD, spustit Disk Utility, zvolit pevný disk se systémem a kliknout na Repair Disk). Jestliže se s aplikací Terminal příliš nekamarádíte, můžete použít i shareware utilitku Panther Cache Cleaner, která tyto úkony zvládá také, ale přes grafické rozhraní. Příště se podíváme na další postupy, jak pomoci kočce vylízat se z nemoci.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

mala oprava

Autor: Jakub Muž

Založeno: 15.09.2004, 00:06
Odpovědí: 0

"Česká lokalizace vyřadí Software Update z provozu" -- Technicky nejde o vyřazení, SU funguje i v lokalizovaném systému, ale jelikož Apple zatím nezveřejňuje české lokalizace na svém mezinárodním serveru, tak SU nenajde odpovídající jazykové verze aktualizací (nenajde nic)... Celé je to prostě nedořešené ze strany Apple, ale pracuje se na tom...

Odpovědět na příspěvek

RE: mala oprava

Autor: Petr Mara Muž

Založeno: 15.09.2004, 08:00

Diky za doplneni, Jakube. A drzim palce at to Apple brzo doresi.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: mala oprava

Autor: Davidoff Muž

Založeno: 15.09.2004, 16:45

Taky drzim palce, jinak po dlouhe dobe opravdu dobry clanek, diky.

Odpovědět na příspěvek

Dobrej clanek

Autor: Alois Muž

Založeno: 15.09.2004, 01:53
Odpovědí: 0

Diky pane Mara... za poucny clanek. Nevedel jsem o techto moznostech jak udrzovat v kondici svojeho macika :-). Jentak dal :-)

Odpovědět na příspěvek

Oprava práv

Autor: ondra Muž

Založeno: 15.09.2004, 02:01
Odpovědí: 0

Dobrý den,
připojuji se s pochvalou. Jsem rád že mám šelmu (to jen tak mimo soutěž.)

Chci se zeptat, mám opravovat práva z nabootovaného CD? A nebo jak píšete stačí z disku? Já vždy bootl z Instal CD a opravil.
Co je tedy lepší? (jsem ještě postižen z 9ky, nabootovat a pustit nortona. :-)))

díky ondřej

Odpovědět na příspěvek

RE: Oprava práv

Autor: Petr Mara Muž

Založeno: 15.09.2004, 08:06

Dobry den,
Pokud budete rovnou opravovat i disk (coz lze pouze z install CD), tak to muzete provest pri jednom. Ale od Panthera (pokud se nepletu, mozna i od Jaguara) je moznost opravovat prava primo ze systemu (disk utility ci Panther Cache Cleaner) a neni treba pouzivat instalacni CD.

Odpovědět na příspěvek

Pochvala

Autor: Michal Muž

Založeno: 15.09.2004, 07:41
Odpovědí: 0

Musim pochvalit autora za vynikajici a poucny clanek. Je bez emoci a plny faktu. Diky za nej.

Odpovědět na příspěvek

RE: Pochvala

Autor: Pes Karter Muž

Založeno: 15.09.2004, 09:40

Chtel jsem napsat totez, tak se timto take pripojuji k pochvale :-)

Odpovědět na příspěvek

...

Autor: paddy Muž

Založeno: 15.09.2004, 09:35
Odpovědí: 0

To se cení, pane Mára...

Odpovědět na příspěvek

Musi se zminit COCKTAIL

Autor: Paja Muž

Založeno: 15.09.2004, 20:22
Odpovědí: 0

Dobrý článek, rád bych, ale opět některým, kteří ještě neznají utilitu COCKTAIL řekl, že těch pár babek za to stojí, je to IMHO asi nejlepší Preventivní DOKTOR pro Masox :-) a umí toho i mnohem víc ...

i když je pravda, že zde je to popsáno hezky :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: Musi se zminit COCKTAIL

Autor: nemo Muž

Založeno: 15.09.2004, 22:35

IMHO umi to, ze vytvari knofliky pro prikazy, ktere mate v shellu, abyste si je nemusel pamatovat.

Rozhodne jsou takoveto nastroje uzitecne, ale jde to i zadarmo -- napr. Onyx.

Odpovědět na příspěvek

A co System Optimizer?

Autor: X3me Muž

Založeno: 15.09.2004, 20:44
Odpovědí: 0

Jaky je vas nazor na tento optimalizacni soft?

Odpovědět na příspěvek

Cleaner - a uz mi nejde banking

Autor: Piper Muž

Založeno: 16.09.2004, 08:21
Odpovědí: 0

Tak jsem vcera pouzil doporuceny Panther Cache Cleaner a od te doby, uz se nedostanu do internet bankingu. Po odeslani prihlasovacich ident. kodu, to hlasi preruseni datoveho spojeni.
Nevite co s tim?

Odpovědět na příspěvek

RE: Cleaner - a uz mi nejde banking

Autor: Petr Mara Muž

Založeno: 16.09.2004, 09:20

Zkuste byt konkretnejsi. Co jste v PCC pouzil? jak jste postupoval? v jakem prohlizeci vam nejde banka? jaka banka?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Cleaner - a uz mi nejde banking

Autor: Piper Muž

Založeno: 16.09.2004, 09:48

Jestli si dobre pamatuji, tak jsem v PCC zadal nejprve Caches- medium cleaning a to v local Cache a System Cache. Pak jsem jeste spustil v Maintenance prikaz Rebuil Prebidings.
Banka je HVB. Prohlizec Safari. Tipnul bych, ze nekde lezel soubor, ktery bankovni aplikace (v Jave) potrebuje po zadani pristupovych kodu kontaktovat. Ten byl prostrednictvim PCC odstranen. Bank. apl. vi, ze jsem ho kdysi instaloval a tak ho hleda. Kdyz ho nenajde, prerusi spojeni. Ale jestli je to tak, a jaky to byl soubor a kde lezel, to nevim.

Odpovědět na příspěvek

Díky za užitečný článek

Autor: Petr Jandík Muž

Založeno: 16.09.2004, 14:44
Odpovědí: 0

Pomohlo to. Systém běhá viditelně rychleji.
Díky.

Odpovědět na příspěvek

prebinding?

Autor: hasimir Muž

Založeno: 16.09.2004, 19:36
Odpovědí: 0

Mohl byste nekdo vysvetlit "update prebinding"? Myslim, ze od 10.2 uz neni nutne tento povel pouzivat. Diky!

Odpovědět na příspěvek

Dotaz

Autor: Milos Muž

Založeno: 17.09.2004, 11:25
Odpovědí: 0

Co se týče opravných skriptů, které jsou spouštěny v noci, nestačilo by pouze v System Preferences v položce Schedule nastavit zapnutí počítače ve tři hodiny v noci a jeho opětné vypnutí v pět hodin? Jde o to, zda jsou tyto skripty skutečně spouštěny v tuto dodu našeho aktuálně platného času.
Co se týče Software Update, ten pod Jaguarem normálně fungoval i při nainstalované české lokalizaci (na iMac LCD 1GHz G4, byť čeština nebyla na prvním místě). Přestal fungovat až po nainstalování české lokalizace na Panthera.
Díky za poučný článek. Hezký den.Milos

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: