Nákup staršího počítače Apple - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Tipy a Triky

Nákup staršího počítače Apple

3. února 2005, 00.00 | Rádi byste koupili nový Mac, ale vaše peněženka zeje prázdnotou? Pak se můžete poohlédnout po starším stroji v bazaru, který vám za méně peněz nabídne více muziky, než kdybyste si kupovali nový Apple. Nicméně nákup v bazaru je mince o dvou stranách. Přečtěte si, jak se vyhnout základním rizikům.

Nákup staršího počítače je mince o dvou stranách. Vždy jde o věc technickou, ale i právní. Na jedné straně můžete za svoje peníze dostat výrazně rychlejší stroj, než kdybyste kupovali nový počítač. Na straně druhé se vystavujete riziku dodatečných investicí v případě, že nějaká část počítače selže. Velké riziko rovněž představuje možnost nákupu jiného stroje, než který avizoval prodávající.


Cube, jehož cena se stále drží na vysoké úrovni, je dnes spíše sběratelským kouskem

Cena
Většina počítačů ztrácí svoji hodnotu okamžikem nákupu. Ve chvíli, kdy vycházíte z obchodu s novým počítačem, můžete si od jeho ceny odečíst 5–10 000 korun. Díky celkové politice Apple je však tato ztráta obecně nižší než u PC, nicméně čím starší stroj, tím nižší cena. U některých modelů ceny neklesají nebo dokonce stoupají. Typickým příkladem může být Cube, který je dnes považován za sběratelský kousek, nebo iMac G4, takzvaná lampička, který je posledním iMacem, který může startovat do systému MacOS 9.

Obecně se dá říci, že cenu určují především tyto faktory:
a) záruka – pokud je prodávaný stroj ještě v záruce, jeho cena výrazně stoupá.
b) dokumentace – vyplatí se zachovat všechny doklady (prodejní doklad, záruční list), originální brožury, instalační CD a dobře působí, pokud je počítač zabalen v originální krabici.
c) procesor – asi nejvýraznější technická součást počítače ovlivňující jeho cenu. Důležitá může být i výkonnost grafické karty nebo velikost displeje, obecně součástky, které se dají jen obtížně vyměnit. Ostatní parametry – jako velikost paměti RAM nebo hard disc nejsou tak důležité, protože je lze bez větších obtíží upgradovat. Nicméně každý model počítače je limitovaný maximální možnou velikostí RAM, což je dobré si dopředu zjistit.
d) původ počítače – obecně se dá říci, že na trhu se staršími počítači existuje menší důvěra v zahraniční stroje. Faktem je, že záruka se vztahuje celosvětově na přenosné počítače. Na počítače stolní se vztahuje pouze regionální záruka.
e) vzhled – jelikož jsou počítače Apple vždy takřka umělecké kousky a pro část komunity je to jeden z argumentů proč vlastnit Mac, je důležité, aby prodávaný počítat nebyl mechanicky poškozený. Bohužel, materiály, ze kterých jsou Apply vyráběné, se často opotřebovávají: poškrábaný lesk u iBooku, oprýskaná stříbrná barva u PowerBooku nebo žloutnoucí plast u iMaců.

Kupujeme počítač od fyzické osoby pro soukromé účely
Jde o nejjednodušší, ale také nejrizikovější formu nákupu počítače. Cena uvedená v inzerátu je vždy cenou koncovou, což ovšem neznamená, že nemůžete smlouvat. Většina prodávajících je připravena, že cenu stlačí o nějaký ten tisíc dolů. Vyplatí se sepsat při nákupu jednoduchou kupní smlouvu pro případ, že stav počítače by se časem ukázal jako horší, než prodávající sliboval. Uplatnění reklamace je však obtížné. Pokud se s vámi prodávající nechce domluvit na kompenzaci či nápravě, zbývá vám jen soudní spor. Ten však bývá organizačně a finančně náročnější, než vložení vlastních prostředků do opravy počítače. Nicméně dobrá kupní smlouva by vám měla zaručit v případě podvodu ze strany prodávajícího velkou šanci na výhru. Nákup a případné spory se řídí občanským zákoníkem, který poskytuje zvýšenou ochranu nakupujícímu.

Kupujeme počítač od fyzické osoby pro firemní účely
Pozor na případ, kdy kupujete počítač od fyzické osoby pro firemní účely – vždy se poraďte se svojí účetní, jakým způsobem celou transakci realizovat, aby byla účetně co nejvýhodnější. Obecně se dá říci, že pokud kupujete počítač do 40 000 tisíc, je třeba mít jednoduchou kupní smlouvu. Takový nákup lze zapracovat do účetnictví jednoduše jako jednorázový náklad. V případě opačném již počítač musíte odepisovat 4 roky. Nákup a případné spory se řídí obchodním zákoníkem, není-li sjednáno jinak. Obchodní zákoník umožňuje sjednat kratší záruční dobu.

Kupujeme počítač od právnické osoby pro soukromé účely
Firma musí prodávat počítač za zůstatkovou cenu, tedy cenu ke vztahu k odpisům. Pokud ještě počítač neodepsala (4 roky), musí být cena minimálně tak vysoká, jako cena zůstatková. Pokud je již počítač odepsán, může si firma stanovit cenu smluvní, tedy libovolnou. Kupní smlouva je podmínkou celé transakce. Nákup a případné spory se řídí občanským zákoníkem, není-li sjednáno jinak.


Je-li počítač v originální krabici se všemi doklady, zvyšuje to jeho cenu

Kupujeme počítač od právnické osoby pro právnické účely
Při stanovování ceny hrají znovu svojí roli odpisy. Pokud je již počítač odepsán, je cena smluvní. Pokud ne, musí být jeho cena minimálně tak vysoká jako cena zůstatková. Pokud však koupí vaše firma od jiné firmy počítač s vyšší hodnotou než 40 000, může ho znovu začít 4 roky odepisovat. Pokud ne, jedná se o jednorázový náklad. Nákup a případné spory se řídí obchodním zákoníkem.

Jak omezit riziko
Existuje řada postupů, jak omezit riziko při nákupu počítače. Každý počítač má své sériové číslo, díky němuž lze ověřit původ počítače , což vám minimálně pomůže předejít nákupu kradeného počítače nebo počítače s falešnými dokumenty. Srovnejte sériové číslo z počítače s přiloženými dokumenty. Další možností jak ověřit původ jsou doklady, které spolu s počítačem dostanete: jejich původ a pravdivost lze zkontrolovat u prodejce, který počítač prodal.

System Profiler a jiné aplikace
Ve složce Applications/Utility najdete několik užitečných programů, které vám pomohou ověřit pravé vlastnosti počítače.
a) System Profiler – po spuštění této užitečné aplikace si můžete najít, zda jsou uváděné technické specifikace počítače pravdivé (velikost RAM, hard disc, grafická karta, modem, displej atd.). Stejně tak v menu Applications můžete ověřit softwarovou výbavu počítače. b) Activity Monitor – další užitečná aplikace referující o využití procesoru a hardwaru počítače při práci. Rozhodně bych se zaměřil na záložky CPU a System memory a podíval bych se, zda neuvidím disproporce ve využívání hardwarových prostředků. Položka Disc Activity a Usage vám napoví kondici hard disku.

Hardware test
Každý počítač Apple je dodáván s CD Hardware test. Spuštění tohoto CD vám dovolí ověřit funkčnost hardwarových částí počítače. Vložte CD do mechaniky a restartujte počítač se stisknutým písmenkem C. Počítač nastartuje z CD Hardware test a dovolí vám provést jednoduchý a komplexní test počítače. Komplexní test může zabrat i více než 30 minut.

Funkčnost počítače
Zde platí pouze jedno jediné pravidlo: vyzkoušejte úplně všechno a opakovaně.

a) Mechanické části – zapadají dobře zámky u notebooků, fungují klouby u iMaců, otevírá se CD mechanika u eMaců, fungují všechny klávesy?
b) CD mechanika – jak hladce se otvírá a zavírá, jak dobře lze vložit CD a nemá sloat-loading problémy s jeho uchopením, jak hlasitě a rychle čte? Zkuste originální a vypálená CD/DVD…
c) Touchpad – vyzkoušejte jeho citlivost a rychlost.
d) Porty – zapojte do všech portů externí zařízení, když zjistíte, že vše funguje naprosto automaticky, zkuste mezi sebou zařízení prohodit a zkuste znovu.
e) Baterie – u notebooků namáhaná část podléhající zkáze. Zkuste počítač plně zatížit a pozorujte, jaký vliv to má na baterii. Existují i aplikace, které vám přesně diagnostikují stav baterie.
f) Bezdrátové připojení – zkuste k počítači připojit telefon pomocí bluetooth a zkuste funkčnost AirPortu u nějakého wi-fi bodu či na lokální bezdrátové síti.
g) Hlučnost – všimněte si, jak je počítač hlučný při plném zatížení a jak často zapíná větrák, srovnejte to s průměrem.
h) Napájení – speciálně u notebooků vyzkoušejte napájení jak z baterie, tak z adaptéru.


System profiler a Activity Monitor vám mohou pomoci při ověřování pravdivosti udávaných technických parametrů počítače

Kde nakupovat
Možností nákupu staršího počítače Apple je několik. Na internetu je pár specializovaných stránek, kde lze najít inzerci: především bazar Grafika.cz nebo například Trash.cz. Lze také využít konferenci Klubu přátel počítačů Macintosh. Běžné bazary jsou zaměřené hlavně na PC a Applů je zde málo. Zkuste autorizované prodejce, kteří poskytují na starší stroje záruku, zpravidla jeden měsíc. Také máte možnost využít speciální akce na stránkách www.apple.cz, kde koupíte levnější počítač většinou s plnou zárukou.

Sedm kroků pro nákup staršího počítače
1) uvědomte si, pro jaké účely počítač kupujete a od koho
2) ověřte jeho původ pomocí prodejních dokladů a sériového čísla
3) spusťte System Profiler a Activity Monitor a ověřte udávané technické parametry počítače
4) restartujte počítač z CD Hardware test a proveďte komplexní test
5) ověřte mechanické části počítače
6) smlouvejte o ceně
7) uzavřete kupní smlouvu

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: