Metadata Hootenanny - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Tipy a Triky

Metadata Hootenanny

11. září 2006, 00.00 | V předcházejících dílech jsme se několikrát zmínili o aplikaci Metadata Hootenanny; jedná se o velice zajímavý program, který nabízí přebohatou paletu služeb, jež se právě při archivaci DVDisků na pevný disk velice hodí.

V předcházejících dílech jsme se několikrát zmínili o aplikaci Metadata Hootenanny; jedná se o velice zajímavý program, který nabízí přebohatou paletu služeb, jež se právě při archivaci DVDisků na pevný disk velice hodí. Nadto se jedná o freeware, a pro šťouraly a programátory jsou k dispozici dokonce i zdrojové texty.

Většinu zkušeností mám s touto aplikací ve versi 1.1; ta sice nabízela spoustu hezkých možností, ale člověk si vždy mohl hodit korunou, zda budou zrovna fungovat nebo ne :) V současnosti je k dispozici na versiontrackeru update 1.1.4; dosud jsem jej moc nezkoušel, můžeme doufat, že bude stabilnější...

O co vlastně jde?

Aplikace Metadata Hootenanny je v zásadě přehrávač filmů ve formátu QuickTime s řadou doplňkových služeb. Někomu může vyhovovat i její využití jako přehrávače – já osobně preferuji QuickTime Player, který toho sice zdaleka tolik neumí, ale zato je mnohem stabilnější –; jsou to však právě doplňkové služby, jež nám dokáží při zálohování DVD ušetřit spoustu práce. Pojďme se podívat blíž na ty nejdůležitější a nejšikovnější.

Načtení kapitol z DVD

Ačkoli seznam kapitol ("chapters") umíme udělat "ručně" přímo s využitím služeb aplikace QuickTime Player a libovolného textového editoru, je poměrně pracné a nepříjemné vyhledávat a vkládat přesné časové body, v nichž jednotlivé kapitoly začínají. Metadata Hootenanny to dokáže udělat za nás: nejprve do ní vložíme film ve formátu QuickTime (tedy .mov) na němž právě pracujeme. Nejjednodušší je film prostě vhodit do okna aplikace. Metadata Hootenanny v principu dokáže udržovat libovolně dlouhý "playlist" obsahující řadu filmů; má osobní zkušenost však je taková, že čím více filmů, tím chaotičtěji Hootenanny funguje – takže je možná lepší v aplikaci udržovat film jen jediný, a před prací na dalším tento z "playlistu" smazat (já pak ještě pro jistotu Hootenanny ukončím a znovu spustím).

Po výběru filmu Hootenanny přepneme do "Chapters View" pomocí druhého tlačítka zprava v pravém dolním rohu, a načtení kapitol si vyžádáme velkým tlačítkem "Read From DVD...". Po výběru disku (nemusíme samozřejmě volit přímo složku VIDEO_TS, Hootenanny si ji umí nalézt sama, stačí vybereme-li disk jako celek) a případné volbě titulu, je-li jich více, Hootenanny načte začátky všech kapitol:

Samozřejmě, ačkoli začátky jsou správně, jména nikoli – to proto, že názvy kapitol na DVD nijak uloženy nejsou, takže aplikace je z něj načíst nemůže.

Teoreticky by zde měla pomoci služba "Web Search", avšak podle mých zkušeností žel patří mezi ty možnosti, jež zkrátka... nefungují. Neznáme-li tedy přesné názvy kapitol, můžeme se na vhodné stránky podívat prostřednictvím Safari a názvy kapitol – nalezneme-li je – upravit ručně. Hodí se samozřejmě libovolné stránky, na nichž jsou přehledy DVD i s kapitolami.

Mimochodem – podle mých zkušeností se vyplatí často ukládat; při editaci kapitol mi nezřídka Hootenanny spadla (nebo jen přestala spolupracovat). Ukládat můžeme kdykoli bez obav; Hootenanny nemění původní videosoubor, ale vytvoří nový, který obsahuje uložené změny plus odkaz na soubor původní.

Informace o DVD

Formát QuickTime umožňuje vložení řady informací o filmu, jenž je v daném kontejneru – tyto informace pak zobrazí QuickTime Player, a některé z nich jsou také indexovány v rámci systému Spotlight. Opět platí, že tyto informace můžeme zadat ručně v aplikaci QuickTime Player (máme-li k dispozici variantu QuickTime Pro, samozřejmě), ale je to dosti nepohodlné.

Aplikace Metadata Hootenanny naproti tomu dokáže tyto informace pohodlně načíst z internetových stránek – a na rozdíl od získání seznamu kapitol, zde to kupodivu skutečně většinou funguje :)

Stačí aplikaci přepnout do Info View – vedlejší tlačítko v pravém dolním rohu – a vyžádat si službu Special/Internet Lookup:

Tlačítkem "Update Movie" pak nalezené informace přeneseme do aplikace, a uložíme na disk.

Nastavení jazyků

Obsahuje-li naše kopie DVD češtinu, můžeme Hootenanny využít také pro korektní nastavení jazyků: jak jsme si ukázali již dávno, k programátorům aplikace QuickTime Player u Apple dosud jaksi informace o tom, že existují takové podivné barbarské jazyky jako čeština, dosud žel nedorazila; Hootenanny ovšem o češtině ví, a pro libovolnou stopu ji bez obtíží dokáže nastavit.

Stačí přepnout do režimu Tracks View tlačítkem vpravo dole, a poklepat na jméno jazyka; při zápisu prvých dvou písmen již Hootenanny češtinu pozná:

Definitivní uložení

Již jsme se zmínili o tom, že Hootenanny nemění obsah původního videosouboru, ale namísto toho vytváří při ukládání soubor nový, v němž jsou změněná data a reference na soubor původní. Proto ve chvíli, kdy jsme hotovi, musíme vytvořit finální "self-contained" soubor.

To by v zásadě Hootenanny dokázala také (v dialogu pro ukládání souboru na to je přepínač); já však na to po jistotu, vzhledem ke zkušenostem se spolehlivostí Hootenanny, raději používám aplikaci QuickTime Player.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: