Jak vytvářet screenshoty obrazovky v Mac OS X a pár dalších triků - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Tipy a Triky

Jak vytvářet screenshoty obrazovky v Mac OS X a pár dalších triků

27. července 2004, 00.00 | Většina uživatelů zná možnosti svého operačního systému a udělat otisk obrazovky pro ně není žádný problém. Stačí stisknout trojkombinaci Jablko - Shift - 3 a pdf je na světě. Mac OS X ale nabízí více možností, jak screenshoty vytvářet. A o tom bude mimo jiné i dnešní článek.

Většina uživatelů zná možnosti svého operačního systému a udělat otisk obrazovky pro ně není žádný problém. Stačí stisknout trojkombinaci Jablko - Shift - 3 a pdf je na světě. Mac OS X ale nabízí více možností, jak screenshoty vytvářet. A o tom bude mimo jiné i dnešní článek.

Pravidelně řeším následující situaci. Dostanu texty s obrázky v pdf a musím z tohoto dokumentu fotky dostat, oříznout, přeuložit do .jpeg, přejmenovat a uploadnout na web. Pokud takovou operaci děláte jednou za čas, není to takové utrpení, ale když často děláte tutéž akci, začnete řešit, jak si ji maximálně zjednodušit. První, co mě napadlo, bylo otevřít pdf v grafickém editoru (Photoshop), obrázky 'vyřezat', uložit na disk a následně je ve Finderu přejmenovat. Naštěstí existuje více možností, jak takovou únavnou práci zredukovat na minimum a za minimální náklady.

1/ Jak dostat obrázky z dokumentu?
Stačí využít klávesovou zkratku Jablko - Shift - 4, která vám umožní vytvořit otisk obrazovky dle výběru - stejně jako například aplikace Grab. Po stisknutí této zkratky se objeví malý křížek, podržíte levé tlačítko myši, vybere plochu, kterou chcete vyfotit a během pár okamžiků máte na ploše vytvořené pdf. Tímto způsobem získáte bezztrátový obrázek přesně toho, co potřebujete - nemusíte zapínat Photoshop, otevírat v něm dokument a fotky ořezávat a ukládat. Stačí tímto způsobem obrázky fotit a na ploše se postupně vytváří jednotlivé pdf se jménem Picture X.pdf, kde X nahrazuje číslovku dokumentu (ta určuje pořadí otisků).

2/ Teď máme otisky v pdf, ale co s nimi?
Mac OS X vytváří otisky v pdf, ale my je potřebujeme mít v .jpeg. Můžeme využít grafický editor a jednotlivé obrázky konvertovat, ale to opět není nejrychlejší cesta. Já jsem si oblíbil utilitku Kunvert, která umí přesně to, co potřebuji. Během pár vteřin překonvertuje balík pdf screenshotů do .jpeg a přitom má i pár zajímavých funkcí - můžete si nastavit změnu velikosti cílového dokumentu, kompresy jpegu, nebo dovolit smazání originálních souborů po konverzi. Další zajímavou funkcí je časovaná konverze - Kunvert po určitém časovém intervalu přemění ve zvolené složce všechna pdf do jpegu. Tudíž stačí přetáhnout screenshoty na ikonku Kunvertu a máme požadované obrázky ve formátu, jaký potřebujeme.

3/ A co se jménem?
V tuto chvíli máme všechny obrázky pojmenované Picture X.jpg a musíme je šikovným způsobem přejmenovat - a určitě to nebudeme dělat ručně. Pro tyto účely používám aplikaci QuickName. V ní zvolím soubory, které chci přejmenovat, nastavím způsob, jak má změna jména proběhnout a spustím akci. QuickName umožňuje indexace souborů, změnu koncovky, smazání prvních či posledních několika znaků nebo naopak jejich připojení ke jménu. Když si s nastavením chvíli pohrajete, nepochybuji o tom, že pro vás přejmenování stovky soborů bude hračka.

A to je vše, během chvíle je práce hotova a to za minimální náklady. Vždy, když je potřeba provést opakovaně nějakou operaci, doporučuji chvíli hledat na internetu aplikaci, která danou akci zjednodušuje. Dost často již podobný problém před vámi řešil nějaký šikovný programátor a vytvořil jednoduchý prográmek, který ušetří desítky minut a vy tak máte čas věnovat se důležitějším věcem, než bezduchému opakování nezáživných úkonů.

Screenshoty - jaké jsou možnosti?
V druhé části jsem se rozhodl popsat detailněji možnosti Mac OS X a vytváření screenshotů přímo v systému. Zkratka Jablko - Shift - 3 (otisk celé obrazovky) patří ke standardu a většina uživatelů ji zná. Druhou možnost - Jablko - Shift - 4 (otisk zvolené plochy), jsme si již popsali o pár řádků výše a bezpochyby vám tato zkratka nejednou přijde vhod.

Jak ale vytvořit například přesný otisk okna?
Jedna možnost je použít vytvoření otisku pomocí výběru, ale to asi bude vyžadovat trochu cviku pro přesné zaměření okna. Lepší možnost je stisknout Jablko - Shift - 4 posléze mezerník - ukazatel myši se změní na černý fotoaparát a vy můžete zvolit okno, které chcete 'vyfotit'. Takto můžete zvěčnit i okna, která jsou vidět jen částečně.

A co když nechcete ukládat screenshot do pdf, ale jen do schránky?
Snadné řešení - zvolte jednu z klávesových zkratek a přidejte k ní klávesu Control (např. Jablko - Control - shift - 4). Na plochu se obrázek neuloží, ale vy jej máte ve schránce a můžete jej rovnou vložit do dokumentu (Jablko - V).

Grab
Další možností je aplikace Grab, kterou najdete ve složce Utilities (Obslužné programy). Umí totéž, co uvedené klávesové zkratky a navíc má i samospoušť - po deseti vteřinách od zapnutí vyfotí vše, co se na vaší ploše nachází. Dalším rozdílem je ukládání otisků do formát .tiff.

Snapz Pro X
A pokud hledáte profesionální řešení na tvorbu screenshotů (včetně nahrávání videa a velkého množství funkcí), určitě najdete zalíbení v aplikaci Snapz Pro X od společnosti Ambrosia, které jsme se již na stránkách MujMaca věnovali.

Máte i vy různé tipy, které dokáží urychlit práci se systémem? Napište nám o nich do diskuzí pod článkem.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: