Adobe Lightroom 3: rychlé vyčištění pleti - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Tipy a Triky

Adobe Lightroom 3: rychlé vyčištění pleti

LR retus

16. ledna 2012, 00.00 | Lightroom kromě organizace fotografií a vyvolávání RAW formátu nabízí i nástroje pro základní úpravy a opravy fotografií. Dnes si ukážeme, jak rychle a jednoduše vyčistit pleť u portrétu ve čtyřech krocích.

Adobe Lightroom 3 není plnohodnotným grafickým editorem kalibru Adobe Photoshopu. Proto pro pokročilejší či náročnější retuše není vhodným nástrojem a Adobe přímo doporučuje pro tyto účely předat fotografii Photoshopu. Nicméně v řadě situací preferujeme rychlou práci v prostředí Lightroomu, abychom neztratili bezztrátovost úprav. Jednou z takových možností je například rychlé vyčištění pleti u portrétu, které si předvedeme.

Krok 1: Retuš výrazných defektů
Prvním krokem vyčištění pleti je vždy odstranění výrazných (kontrastních) defektů na pleti. Může jít o pihy, vrásky, pupínky nebo třeba poletující vlas či obtisknutou řasenku. K tomu použijeme velice jednoduchý a účinný nástroj Spot Removal (Q). U něj stačí nastavit pouze velikost retušovacího štětce tak, aby byl o cca 10-20% větší než defekt, který odstraňujeme. Pak už jen kliknete na místo, které chcete opravit a Lightroom sám najde vhodnou oblast, odkud kresbu na cílové místo zkopíruje. Pokud by nevybral dobře, můžete pomocí myši se zdrojovým bodem posunout na místo s vhodným jasem, barvou a texturou.

Pokud jste zvyklí používat v jiném grafickém editoru klonovací razítko, tak Vás práce s tímto nástrojem může trochu překvapit tím, že je nutné opakovaně klikat a pracovat se samostatnými body. Nejde pomocí táhnutí myši retušovat plynule například vlasy.

Retuš je zcela manuální a nejvíce časově náročný krok. Proto se vyplatí retušovat pouze výrazné defekty, které jsou kontrastní. V okamžiku, kdy jste hotovy, stačí potvrdit konec prvního kroku tlačítkem Done.

Krok 2: Clarity neboli zřetelnost
Pokud máte dobře prokreslenou fotografii s dobrou ostrostí a kontrastem lze v druhém kroku použít plošně nástroj Clarity. Ten mění kontrast středních tónů fotografie, kterými v případě portrétu je většinou právě pleť. Pokud Clarity přidáme, tak kresby přibude. V našem případě ale naopak zřetelnosti snížíme, čímž odstraníme právě drobnou kresbu v pleti. Zmizí tak pózy, chloupky a jemné vrásky.

V našem konkrétním případě je účinnost Clarity dobře vidět u hodnoty -73.

Bohužel u některých fotografií do oblasti středních tónů nespadá pouze pleť, ale může dojít ke ztrátě kresby a ostrosti například u blond vlasů nebo třeba u světlého oblečení či v pozadí. Proto je potřeba na konci tohoto kroku zkontrolovat v pohledu 1:1 celou plochu snímku a rozhodnout se, zda nám výsledek vyhovuje. Pokud ne, nezbude než Clarity vrátit na hodnotu 0, stačí dvakrát poklikat na táhlo Clarity, a v následujícím kroku provést stejnou úpravu lokálně.

Krok 3: Lokální rozmazání pleti
Nástroj Clarity rovnoměrně mění celý snímek. Pokud v bodu 2 dojdeme k názoru, že bude lepší jej aplikovat pouze na vybrané části fotografie, využijeme k tomu Adjustment Brush (K) neboli štětec.

U něj nejprve nastavíme Clarity na zápornou hodnotu a ujistíme se, že ostatní parametry jsou vynulované. A následně nastavíme parametry štětce tak, aby byl velký a měkký. V našem konkrétním případě začneme s hodnotami Size 24, Feather 100, Flow 64. Pomocí takovéhoto nástroje vyčistíme velké plochy pleti. Díky flow kolem poloviny opakovaným nanášením štětce zvyšujeme intenzitu efektu.

Následně štětec zmenšíme například na hodnotu Size 6,5 a dočistíme místa kolem očí, rtů, vlasů apod.

Když skončíme s prací na označení plochy, můžeme ještě zkorigovat nastavenou hodnotu zřetelnosti. Pokud jsme použili různé velikosti štětce, vzniklo několik uzlových bodů (šedé tečky v obrazu) a pro každou z nich musíme hodnotu upravit zvlášť.

V okamžiku, kdy jsme hotoví, opět potvrdíme pomocí tlačítka Done.

Krok 4: Přidání šumu
Pokud fotografie obsahuje velké plochy pleťovky, které jsme v předchozích krocích rozmazali, můžeme do snímku lehce přidat šum - Grain, abychom oku pozorovatele naservírovali jemnou kresbu vracející pocit ostrosti. V našem konkrétním případě bude stačit nastavit hodnoty Amount 10, Size 25, Roughness 50. Bohužel Ligthroom nabízí pouze celoplošné přidání šumu, takže je potřeba přidávat šum velmi opatrně a kontrolovat si výsledek po celé ploše snímku v zobrazení 1:1.

Závěr
Adobe Lightroom je produkční nástroj, tedy nástroj určený pro rychlé zpracování fotografií s důrazem na efektivitu. Tomu by měl odpovídat i čas, který věnujete čištění pleti. Pokud jsou to jednotky minut, tak je vše v pořádku. Pokud by to mělo být více, je to neklamný signál toho, že tento konkrétní snímek si zaslouží úpravy v jiném grafickém editoru.

Pro náš konkrétní snímek stačí necelá minuta. Pro finalizaci mnou zvolené stylizace po vyčištění pleti stačí už jen lehce zvýšit Exposure (+0.5), lehce využít Recovery (+10), Blacks (+13) a Vibrancy (-25).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Uff

Autor: Boo Muž

Založeno: 16.01.2012, 19:03
Odpovědí: 0

Uff takova zehlirna, neni to uz moc ?

Odpovědět na příspěvek

RE: Uff

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 16.01.2012, 20:04

Intenzita je samozrejme otazkou vkusu a ucelu. Vzhledem k tomu, ze je to otazka jedineho parametru (Clarity), tak si kazdy snadno zvoli uroven, ktera mu bude vyhovovat...

Odpovědět na příspěvek

Zvýraznění podstatného

Autor: radimv Muž

Založeno: 16.01.2012, 20:59
Odpovědí: 0

Zdravim autora,
a jako nejcennější informaci v tomto článku bych osobně vyzdvihl toto:
" je to neklamný signál toho, že tento konkrétní snímek si zaslouží úpravy v jiném grafickém editoru."

To by asi zasloužilo tučným písmem někde hned v úvodu - šetřit časem by se snad mělo i v době kapitalistické krize :-)

Návazně nato zaznělo něco podstatného i v následné diskusi - "je to věc" vkusu -> a jinak formulováno je pro někoho pak srozumitelnější jako "doklad nevkusu".
/autor by měl mít občas na paměti že jeho dílo může být a bude použito proti němu :-)

Zatim zdar

Odpovědět na příspěvek

RE: Zvýraznění podstatného

Autor: Jan Brezina Muž

Založeno: 17.01.2012, 08:52

Radime, autor stejne jako klient jsou s vysledkem spokojeni a autor si za nim stoji. A co se tyce uspory casu, zrovna v tomto pripade je pouziti LR jedno z nejrychlejsich a spolu s NDW konceptem velmi efektivni

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Zvýraznění podstatného

Autor: radimv Muž

Založeno: 19.01.2012, 23:05

Zdravim,
nejsem ji úplně jist koho (nebo co) si mám u tutoriálu na tomto webu představit pod označením "klient" - není to myšleno že autorem i klientem je J.B.?
... pak bych naprosto chápal že jsou oba spokojeni.

Co se týká rychlosti u operací které buď "nejdou" nebo jdou "obtížně" tak ty bývaj rychlé hlavně tehdy když se vůbec neprovedou (osobní zkušenost)
:-)

Zatim

Odpovědět na příspěvek

Nechapu, proc kritizovat priklad?

Autor: musashi Muž

Založeno: 17.01.2012, 08:50
Odpovědí: 0

Pro radimv + Boo.
Nejak mi nedochazi, jaky ma smysl postovat pod takovy clanek kydance tohoto charakteru? To si pak pripadate jako nejaci velci umelci a odbornici, kdyz neco takhle zkritizujete? Co vas k tomu vede?
Podle me kazdy rozumny clovek (rozumej alespon s prumernym IQ a bez poruchy osobnosti) pochopi, ze ucelem clanku je popsat nejakou techniku, funkci ci moznosti daneho softwaru. Priklad, na kterem se toto demonstruje, je prece uplne irelevantni. Podstatne je, aby z nej byly popisovane zmeny zjevne.
Maji snad autori obdobnych clanku nejprve nafotit foto vhodne publikace v prestiznich casopisech a teprve pote takove fotografie pouzivat ve svych clancich?
Vytaci me, ze lidi, kteri jsou ochotni dat si tu praci a najdou si cas na psani clanku, jsou pak vystavovani narazkam od podobnych (jiste vysoce hodnocenych a uznavanych) 'umelcu'.

Odpovědět na příspěvek

RE: Nechapu, proc kritizovat priklad?

Autor: ja Muž

Založeno: 17.01.2012, 10:23

Aby ses nepotento, je pravda ze pani "grafici" fotky spis zkurvej nez upravej, jakej ma smysl vymazat lidsky rysy z obliceje? Mozna si "grafici" myslej ze jsou umelci, ale nejsou, jsou to patlalove.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Nechapu, proc kritizovat priklad?

Autor: Whill Muž

Založeno: 18.01.2012, 13:19

No prave, abyste se vsichni "musim si rypnout" nepotento. Az bude prodavat realita a ne fikce, jako je tomu dnes, nebudou se modelky na fotkach zehlit. Doufam, ze v ramci boje za pihy a vrasky v panskych casopisech take zakazujete sve pritelkyni make-up, i ten kdyz se sunda, tak je pod nim obcas neco jineho.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Nechapu, proc kritizovat priklad?

Autor: ja Muž

Založeno: 20.01.2012, 11:01

Moje draha mejkap nepouziva, neni to totiz zadna ksichtodrzka, je prirodne krasna

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Nechapu, proc kritizovat priklad?

Autor: Viktor Muž

Založeno: 06.02.2012, 13:36

2ja: šmarjá vy jste hloupej

Odpovědět na příspěvek

RE: Nechapu, proc kritizovat priklad?

Autor: Boo Muž

Založeno: 18.01.2012, 22:07

Nechapu proc se certis, vzdyt jsem se jen zeptal jestli ta uprava neni prilis agresivni. Kdyz je clanek o fotkach tak se na ty fotky taky divam a vidim. A kdyz se mi dilo nelibi tak patram jestli je to technikou nebo nastavenim. Autor pohotove vysvetlil kde to jde nastavit a o to jsem chtel vedet.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Nechapu, proc kritizovat priklad?

Autor: musashi Muž

Založeno: 19.01.2012, 14:38

Vazne je tohle ta spravna interpretace Tveho dotazu? :)
Cituji: "Uff takova zehlirna, neni to uz moc ?"

Odpovědět na příspěvek

RE: Nechapu, proc kritizovat priklad?

Autor: radimv Muž

Založeno: 19.01.2012, 23:21

to musashi:

Sám jste to rozklíčoval správně hned v titulku -> zatim jste to zřejmě nepochopil.

/muj příspěvek primárně vyzdvihuje ty postřehy autora které považuji za velmi cenné, ale bohužel pro běžného čtenáře poněkud trochu "schované" -> naznačil jsem jen doporučení jak to napříště trochu vylepšit/

Celkově se jedná o způsob dlohodobé komunikace - přispívám sem od roku 2002.

Rozhodně jsem dalek toho že bych autorum diktoval co maji psát -> naopak nesnášim pisálky kteří se jen zřídkakdy potkají s vlastní myšlenkou a nemaj odvahu něco obětovat na obhajobu svého díla.
(preferuju svět kde zloději kradou a politici dělaj politiku ... ne naopak!)

Zatim

Odpovědět na příspěvek

To jsem hotov

Autor: Pavel Muž

Založeno: 17.02.2012, 12:35
Odpovědí: 0

V okamžiku, kdy jste hotovy, stačí potvrdit konec prvního kroku tlačítkem Done.

Cosi mi tam nesedí. :)
Možná stačí sledovat pořad O češtině n ČT.

Odpovědět na příspěvek

Pan chytrej

Autor: Pavel Muž

Založeno: 17.02.2012, 12:39
Odpovědí: 0

Chtěl jsem bít za chitrího a vipadlo my pýsmenko. :D

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

Zdravim autora,
a jako nejcennější informaci v tomto článku bych osobně vyzdvihl toto:
" je to neklamný signál toho, že tento konkrétní snímek si zaslouží úpravy v jiném grafickém editoru."

To by asi zasloužilo tučným písmem někde hned v úvodu - šetřit časem by se snad mělo i v době kapitalistické krize :-)

Návazně nato zaznělo něco podstatného i v následné diskusi - "je to věc" vkusu -> a jinak formulováno je pro někoho pak srozumitelnější jako "doklad nevkusu".
/autor by měl mít občas na paměti že jeho dílo může být a bude použito proti němu :-)

Zatim zdar


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: