Zprávy o softwaru pro Macy - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Zprávy o softwaru pro Macy

12. srpna 2011, 00.00 | Aktualizace migračního asistenta Applu pro Leoparda přidala podporu Lionu. První zákazníci obdrželi obnovovací USB flash disky pro Lion a začala se prodávat také plná distribuce Lionu na tomto médiu. A utilita ScreenFlow pro záznam dění na obrazovce v nové verzi 3 využívá možností Lionu.

Na poli softwaru pro Macy sice teď už není tak živo, ale novinky se objevují stále, samozřejmě jich nadále velká část souvisí s Lionem:

Aktualizace migračního asistenta pro Leoparda doplňuje podporu Lionu

Ve středu Apple vydal aktualizaci utility Migration Assistant for Mac OS X 10.5 Leopard, jež umožňuje uživatelům Leoparda přenést jejich data, nastavení a kompatibilní aplikace na nové Macy provozující Mac OS X Lion.

Středeční aktualizace opravuje chybu, která tento přenos na stroje s Lionem v dosavadní verzi migračního asistenta pro Leoparda znemožňovala. V případě přenosu aplikací je však třeba počítat s tím, že Lion již nezahrnuje emulátor Rosetta, takže aplikace psané pouze pro PowerPC (na systému s Leopardem je jejich výskyt docela pravděpodobný) se sice přenesou, ale pod Lionem stejně nebudou fungovat.

Apple podobného asistenta pochopitelně nabízí také pro Snow Leoparda, jehož obdobnou aktualizaci doplňující podporu Lionu uvolnil už těsně před zahájením prodeje Lionu koncem července. A mezi spoustou aktualizací, které dorazily po uvedení Lionu, se nacházel též migrační asistent pro Windows, usnadňující přechod z PC s Windows na Mac. A nyní již Lion podporuje celá paleta migračních asistentů, když byla aktualizován i ten pro Leoparda.

Aktualizace Migration Assistant Update for Mac OS X Leopard se nabízí jednak přes Software Update, jednak se dá ručně stáhnout tady (zabírá 4,98 MB), vyžaduje Mac OS X 10.5.8.

První zákazníci obdrželi obnovovací USB flash disky Lionu

Už při zahájení prodeje Lionu Apple slíbil, že v průběhu srpna začne tento operační systém nabízet také na USB flash disku. Cena však bude vyšší, plných 69 USD (případně 59 EUR), zatímco upgrade z Mac App Store stojí jen 29,99 USD (v USA, v Evropě 23,99 EUR).

Později se ale objevily zprávy, podle nichž bude možné za určitých okolností získat od služby Apple Care zdarma obnovovací disky pro Lion. Na základě uniklého vnitřního dokumentu to uvedl 9to5mac, na což zareagoval Engadget prohlášením, že jde o speciální média určená pouze pro pracovníky AppleCare. Ovšem 9to5mac toto popření rozhořčeně popřel a nyní se ukazuje, že tak trochu pravdu měly vlastně obě strany.

Ve středu 9to5mac začal dostávat od čtenářů zprávy, že první zákazníci již obnovovací média Lionu obdrželi, což dokládají přiložené fotografie. (Zobrazený USB flash disk nese popis „OS X Lion Recovery Drive“.)

Zdá se, že skutečně jde o média od Apple Care, protože webový obchod Applu zatím Lion na fyzických médiích nenabízí a ve středu nebyla ještě ani v kamenných obchodech.

AppleCare může zdarma zaslat obnovovací USB flash disky Lionu zákazníkům, kteří z nějakého důvodu nemohou využít obnovovacích nástrojů obsažených v samotné instalaci Lion na daném Macu, což se může stát třeba při poruše pevného disku. (Lion si při instalaci vytvoří na systémovém disku skrytý obnovovací oddíl. Když se ale disk poškodí, nebude oddíl dostupný a obnova Lionu z Internetu je možná pouze na nejnovějších MacBoocích Air a Macích mini).

V pondělí však Apple vydal utilitu Lion Recovery Disk Assistant, jíž si mohou uživatelé externí obnovovací médium Lionu vytvořit sami (v podstatě zkopíruje zmíněný obnovovací oddíl ze systémového disku na externí médium).

Obnovovací oddíl či disk však neobsahují plnou instalaci Lionu (Apple jako minimální požadavek uvádí 1 GB volného prostoru), takže při přeinstalování systému se musí zbývající data stáhnout přes Internet z Mac App Store. Naproti tomu dříve zveřejněné návody a utility třetích stran (jako například Lion DiskMaker) vytvoří plnou instalaci podobnou té, co se nabízí v Mac App Store.

V kamenných obchodech Applu se již objevily instalační USB Flash disky s Lionem

Včera se ale také už údajně objevily ony USD Flash disky za 69 USD, zatím jen v některých amerických kamenných obchodech Applu. Narozdíl od výše popisovaných obnovovacích disků tato média obsahují plnou instalaci Lionu, což by mělo pomoci uživatelům, kteří nemají připojení schopné hladce stahovat gigabyty instalačních souborů. Jde ovšem pouze o klientskou variantu Lionu pro jednotlivé uživatele.

Hromadné licence se nadále musí stahovat z Mac App Store (předpokládá se, že podniky a další kupci těchto licencí mají dostatečně výkonné připojení ) a totéž platí i pro Lion Server (ten se totiž dá z Mac App Store stáhnout jako drobný, 14,5MB velký doplněk klientského Lionu).

Webový obchod Applu zatím USB flash disk s Lionem nenabízí, ale brzy by se měl objevit i tam. Kolem celé této záležitosti však stále zůstává hodně nejasností. Důležité budou hlavně licenční podmínky, jaké Apple stanoví pro fyzické instalační médium Lionu. Kdyby skutečně umožňovalo čistou instalaci Lionu bez Snow Leoparda (z Mac App Store se nabízí jen upgrade), byla by jeho vyšší cena oprávněná. To se snad dozvíme v příštích dnech, teprve potom bude možné dělat nějaké hlubší závěry.

ScreenFlow 3 umí využívat nových funkcí Lionu

Pořídit videozáznam dění na obrazovce Macu sice umí QuickTime Player a jeho další úpravy je možné provést v iMovie, tedy v aplikacích dodávaných s každým Macem už řadu let. Avšak náročnějším uživatelům to asi stačit nebude, ti pak budou muset sáhnout po řešeních třetích stran (obvykle ovšem placených).

Patří k nim též utilita ScreenFlow kalifornské firmy Telestream dodávající software pro zpracování videa. (MůjMac přinesl podrobnější recenzi tohoto programu loni v listopadu.)

A ve středu Telestream uvedla novou verzi 3.0, jež přináší podporu nových funkcí Lionu, ale i mnohá další vylepšení (viz oficiální tiskovou zprávu a tento PDF dokument popisující novinky verze 3.0).

ScreenFlow 3 samozřejmě poskytuje všechny funkce předchozí verze a přidává k nim některé nové možnosti (přehled vlastností programu s vyznačením novinek verze 3.0 najdete zde), například zvýrazňování videa a videoanotace, zlepšila se práce s časovou osou pro střih videa a exportní funkce utility.

Hlavní novinky verze 3.0

Na Macích s Mac OS X Lion lze využít funkce automatického ukládání (Auto Save), takže jakmile se soubor videozáznamu pojmenuje, o jeho další ukládání se již bude starat samotný operační systém a díky správě verzí Lionu (funkci Versions) se bude možné vracet k jeho dřívějším verzím. Používat půjde také funkce Resume obnovující stav aplikace do podoby před jejím ukončením.

Pod Lionem nabízí ScreenFlow 3 posuvníky v novém stylu a pro střih a přehrávání videozáznamů je možné aplikaci přepnout do celoobrazovkového režimu. (Názorně to předvádí tohle video.)

Už dříve bylo možné videozáznamy doplňovat vysvětlujícími popisy, ale ve verzi 3.0 se takovéto možnosti dále rozšířily. Nyní lze video přímo volně překreslovat nástrojem štětce, aby se zvýraznily určité oblasti obrazovky a též je možné takto rozostřovat citlivé údaje ve vybraných částech obrazovky. Rozostření a některé další zvýrazňovací funkce však nebudou dostupné na starších Macích používajících integrovanou grafiku Intel GMA. (Možnosti nové funkce ukazuje toto video.)

Nové videoanotace dovolují uživatelům kreslit doplňující popisy přímo do videozáznamů, s pomocí kruhů, obdélníků, čar a šipek. (Podobá se to anotacím v Preview Mac OS X, ale zde se kreslí přes video namísto statických obrázků.)

Je též možné upravovat velikost, barvu, polohu, tloušťku a vrhané stíny anotací a navíc se dají obohatit o animace a přechodové efekty, protože v časové ose tvoří další samostatnou vrstvu. (Viz příslušná videoukázka). Jak užité styly zvýraznění, tak anotací lze ukládat jako výchozí pro pozdější opětovné použití.

V pracovní ploše programu pro video nyní mohou uživatelé měnit barvu pozadí, užívat kurzorové šipky pro přemisťování videoklipů, seskupovat objekty a rozvolňovat jejich skupiny a nastavit přesnou polohu objektu zadáním jeho souřadnic. A dá se teď otevřít nový prázdný dokument, aniž by to spustilo nahrávání videozáznamu dění na obrazovce.

Vylepšená časová osa zvyšuje efektivitu práce a přináší nové možnosti střihu videa. Lze v ní jednoduše přeuspořádávat stopy, měnit jejich výšku nebo je odstraňovat. Odstraňovat se mohou i mezery mezi klipy a do časové osy se naopak mohou mezery vkládat. Dá se nastavit výchozí výška časové osy, výchozí doba zobrazování statických obrázků a doba trvání přechodových efektů. Klipy lze seskupovat a uvolňovat ze skupin.

Nastavovat jde i mnoho dalšího v novém oddílu „Timeline“ (časová osa) okna předvoleb programu. Mohou se používat časové SMPTE kódy, v časové ose se dá přeskakovat na nastavené značky a je možné uzpůsobovat přechody a zobrazovat jejich náhledy. (Hodně z toho předvádí tohle video.)

Zlepšily se rovněž možnosti práce se zvukem, v časové ose lze zobrazovat vlnové průběhy zvukových klipů a ihned pozorovat účinky změn hlasitosti, nově se dá odstranit šum pozadí jedním stiskem tlačítka a program se pokouší vyrovnat hlasitosti mezi jednotlivými nahrávkami. A dokonce je možné nechat převést text na syntetizovaný hlasový výstup. (Samozřejmě i nové zvukové funkce ukazuje příslušné video.)

Mediální knihovna ScreenFlow 3 dovoluje přehrávání náhledů videoklipů a ukázek zvukových klipů a dají se měnit vlastnosti položek v mediální knihovně.

V oblasti exportu přibyly přednastavené parametry pro iPad a možnost nahrát zaznamenané video přímo z programu do služby Vimeo. Na YouTube se dalo ze ScreenFlow nahrávat již dříve, ale nová verze přidala podporu pro rozlišení 720p a 1080p a pro obrazový formát Letterbox. Program se také plně integruje se zařízením Elgato Turbo H.264 pro kompresi videa. Při exportu se teď zobrazuje zbývající čas a lze vytvářet a spravovat své vlastní přednastavené parametry exportu. (Nové exportní možnosti předvádí tahle videoukázka.)

Opravy chyb

Nová verze 3.0 samozřejmě také opravuje řadu menších chyb, snižuje spotřebu paměti a zlepšuje celkový výkon programu. Jmenovitě pak Telestream zmiňuje několik oprav vážnějších chyb. Týkají se hlavně provozování programu pod Lionem: Na strojích s grafikou Intel GMA by při exportu už nemělo docházet k posunům barev a byla též opravena chyba způsobující ztrátu zvuku při publikování na YouTube. Pod Lionem také již půjde zaznamenávat dění na druhém monitoru.

Dále se odstranila chyba, která dovolovala rozdělení uzamčeného klipu po použití efektu „Ripple Delete“ a při exportu videa s nastaveným formátem Leterbox se už nebude ignorovat volba žádající zachování stranového poměru obrazu.

Telestream poskytuje k programu velké množství videoukázek, jejich seznam najdete na téhle stránce, dáváte-li přednost YouTube, můžete se podívat do firemního videokanálu pro ScreenFlow.

Požadavky programu a možnosti jeho získání

ScreenFlow 3.0 vyžaduje Mac OS X 10.6.4 nebo vyšší (uživatelé Leoparda budou muset zůstat u předchozí verze 2.1.10) a funguje pouze na procesorech Intel (doporučuje se přinejmenším Core 2 Duo). Dále ještě požaduje grafickou kartu podporující Quartz Extreme a některé pokročilé efekty a funkce vyžadují moderní programovatelné grafické procesory.

Pro nové uživatele program stojí 99 USD, zakoupit se dá přímo na webu výrobce. Nabízí se ale též v Mac App Store (verze 3.0 se tam objevila teprve před několika hodinami, cena pro Evropu činí 79,99 EUR). Přirozeně je možný také upgrade z předchozích verzí, vlastníky verzí 2.x přijde na 29 USD, z verzí 1.x pak lze přejít za 49 USD. Zkušební verze se dá zdarma stáhnout odtud, ale předtím je potřeba si u Telestream (bezplatně) zřídit uživatelský účet.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: