Víte, kdy přestat? - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Víte, kdy přestat?

10. června 2003, 00.00 | Pokud si při práci užíváte pravidelných přestávek, jíte, pijete a cvičíte, pak patříte k té zanedbatelné skupince lidí, která tento článek číst nemusí. Pro nás ostatní hříšníky je tu několik rad a nástrojů, jak se neodrovnat zbytečně brzo.

Jelikož nežijeme v zemi paranoidních bláznů, není pravděpodobné, že byste za pár let na vašem zaměstnavateli vysoudili velké peníze, protože vám neřekl, jak správně pracovat. Veškerá zodpovědnost je tedy na vás a na nikom jiném než na vás také není otázka, jak vážně se k celému problému postavíte.

Nejlepším začátkem by měla být seriózní úvaha každého na téma, jak často si dopřáváte oddychu, obzvlášť pokud třeba pracujete celý den u počítače. Pokud sezení u monitoru prokládáte třeba pojížděčkami nebo jinou činností, tak nemusíte být tím nejohroženějším jedincem. Pokud ovšem patříte do podobné skupiny bláznů jako jsem třeba já, tz. že dokážete u počítače bez přestávky sedět několik hodin, aniž byste vstali, tak si koledujete o zápis do červené knihy a měli byste uvažovat nejméně o životní pojistce.

Četl jsem už různá doporučení ohledně četnosti přestávek v práci. Nebyl bych extrémista, nýbrž realista, takže bych za zdravý základ považoval nejméně pětiminutovou přestávku každých 45-60 minut. Prográmky, o kterých bude řeč za chvíli doporučují mnohem kratší intervaly a delší přestávky, ale pokud se je rozhodnete vyzkoušet, tak zjistíte, že přechod k delším přestávkám bude muset být pozvolný, jinak tyto přestávky budete ignorovat.

Několik základních předpokladů zdravé a pohodlné práce:
(Necítím se být odborníkem - jedná se jen o postřehy, které jsem v průběhu let nasbíral. Určitě je mnozí rozšíří v diskusi pod článkem.)
1) Židle by měla mít nejméně opěrky na ruce a měla by pokrýt celá vaše záda. Ideální je podpěra hlavy, která ovšem má smysl jenom když se o ni opravdu opíráte.
2) Klávesnici byste měli mít přesně v těch místech, abyste na ni pohodlně dosáhli, když máte ruce položené na opěrkách židle. Klávesnice by měla být rozhodně nakloněna nahoru, přičemž moderní klávesnice Apple nabízejí sklon na můj vkus nedostatečný.
3) Vzdálenost od monitoru by měla být nejméně na délku vaší paže, přičemž rozlišení monitoru musíte přizpůsobit minimálně této vzdálenosti (text musí být pohodlně čitelný).
4) Monitor by rozhodně neměl být zády k oknu.
5) Myš by měla být v podobné poloze jako klávesnice - nikoli příliš daleko nebo nízko/vysoko.
6) Sebelepší pracovní podmínky budou k ničemu, když budete u počítače sedět shrbení nebo pokroucení. Doufejme, že vaše židle má správnou opěrku i podpěry na ruce. To je sice dobrý základ, ale spousta lidí u počítače sedí jako by tam tyto věci vůbec nebyly.
7) Vhodným zlepšením pracovních podmínek jsou ergonometrické klávesnice a myši. Ze zkušenosti tak nějak tuším, že podobné věci používají zpravidla lidé, kteří mají jinak k práci absolutně nevhodné podmínky. Tohle je to poslední na čem záleží - mnohem důležitější je mít správně rozvržen stůl a dodržovat přestávky.
8) LCD sice šetří váš zrak, ale všechny ostatní části těla jsou namáhány stejně. Navíc velkým nebezpečím práce s počítačem není jen poškození zraku, ale dlouhodobá monotónní činnost a obrovské vypětí.
x) Spoustu rad a typů nabízí i prográmek MacBreakZ, ke kterému se hnedle dostanu.

Jak se k přestávce donutit?
Jestliže jsem vás už přesvědčil, že byste si měli oddechnout častěji, tak jsme na dobré cestě, ale ještě vás k tomu musím nějak donutit. Za tímto účelem vznikla řada programů, z nichž některé jsou přirozeně zdařilejší, než jiné a všechny jdou samozřejmě obejít, protože někdy i když uplynula stanovená doba, si přestávku zkrátka dát nemůžete, protože v tiskárně za deset minut už nebudou atp. Tyto utilitky vás mohou téměř donutit, ale pokud vaše vůle zvolí apple+Q, tak vám ani ony nepomohou.

WristSaver (Mac OS X)
+ Jednoduchý, přehledný, údaj o zbývajícím času do přestávky zobrazen v Docku (možnost zobrazení pouze minut nebo minut i sekund)
+ FREEWARE (GNU)
+ Lze nastavit vypnutí tlačítka na předčasné ukončení přestávky (přesto lze aplikaci ukončit (stejně jako všechny ostatní) kombinací kláves apple + Q)
- Odpočet času je ovládán manuálně. Program sám nerozpoznává, zda pracujete či ne a i přesto chvílemi konzumuje kolem 5 % výkonu procesoru.
- Žádný monitor aktivity (aplikace nepozná, jestli pracujete nebo ne, prostě jen počítá)
- Žádné tipy na činnost o přestávkách.

Coffee Break Pro (Mac OS 7.6.1-Mac OS X)
+ Časový odpočet v Docku a na malém panýlku, který je vždy v popředí.
+ PřestávkaNaKafe sama pozná, kdy pracujete (monitoruje aktivitu myši a klávesnice), takže když na počítač nesaháte, tak se počitadlo zastaví a po uplynutí tradiční doby přestávky a opětovném začátku práce resetuje počitadlo. Jednodušeji řečeno, když si přestávku vyberete dřív, začne počítat znova.
+ Možnost nastavit mikropřestávky.
- SHAREWARE (20 USD - při úhradě embosovanou platební kartou necelých 600 Kč. Při startu aplikace musíte chvíli počkat než se zaktivní tlačítko "Not now")
- Kliknutím na panýlek se aplikace nedostane do popředí, což je trochu nezvyk, na druhou stranu se do CoffeBreak nedostanete omylem.

MacBreakZ! (Mac OS 9-X, Win)
+ V průběhy přestávek aplikace zobrazuje mnoho užitečných rad a tipů, jak se procvičit atp.
+ Monitoruje aktivitu, takže po několika vteřinách nečinnosti zastaví počitadlo a po chvíli začne sekundy přičítat.
+ Obsahuje řadu vychytávek, jako progresivního zkracování intervalů mezi přestávkami. Tím se aplikace snaží naučit notorické workoholiky, aby si pravidelně dávali přestávky. Lze nastavit i "microbreaks" tedy mikropřestávky, které vás jen přinutí zvednout hlavu od monitoru a uvědomit si, že žijete v reálném světě.
- SHAREWARE (25 USD - při úhradě embosovanou platební kartou něco přes 700 Kč)
- Když je uživatel neaktivní, tak zabere až 10 % výkonu procesoru.
- Chybí časový odpočet v Docku.

Aplikací s podobným účelem je samozřejmě více, ale výše zmíněné odvedou svou práci dobře. WristSaver je sice zdarma, ale obsahuje jen základní nastavení a chybí mu řada pokročilých funkcí, které má například MacBreakZ. Coffee Break je "něco mezi", přičemž za hodně peněz dává poměrně málo muziky. na druhou stranu je velmi nenápadný a vždy hned víte, kolik máte ještě času. Můžete vyzkoušet ještě aplikace jako RestTimerX apod., ale podle mých zkušeností je hloupý a často se neukončuje korektně, což systému nevadí, ale uživateli ano.

Toto řešení není úplně ideální - každý je svobodným jedincem a o svých přestávkách a práci by si měl rozhodovat víceméně sám - proto toto řešení berte spíš jako východisko z nouze pro nás lemply, kteří jsou schopní odkládat přestávku celé hodiny a když vstanou, tak proto že už nic nevidí a hned si zase rychle sednou kvůli špatnému tlaku.:o) Mnozí by zase určitě namítli, že podobný program by potřeboval spíš jejich zaměstnavatel, aby věděl, kdy jim má dát přestávku.

Ať se rozhodnete pro cokoli, neměli byste otázku jakési disciplíny při práci vůbec podceňovat. Možná, že jste článek dočetli až sem a nepořídíte si žádný nástroj pro organizaci vašeho času, ale alespoň si uvědomíte, že byste občas měli vstát a protáhnout se. Neměli byste podceňovat ani sport - zkrátka pokud mnoho hodin sedíte, tak se musíte i mnoho hodin pohybovat, jinak skončíte ve šrotu dříve, než vám to dojde.

Pokud trpíte nějakými potížemi, které jsou způsobeny sedavým zaměstnáním nebo prací u počítače, tak si můžete postěžovat v diskusi pod článkem - snad to bude i varováním pro ostatní.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Asi na tom něco bude,

Autor: Hynek von Valdek Muž

Založeno: 10.06.2003, 14:00
Odpovědí: 0

ale zásadní problém vidím v tom, že težko zaměstnavatele přinutite, aby nakoupil opravdu kvalitní židle. V DTP dělám už osm let a za tu dobu jsem se zřídka setkal s tím, že by sezení bylo na tolik kvalitní aby neohrožovalo na živote a když už, tak to byly VIP kousky o které se vedly líte boje. Mimochodem mám pocit že přijdou co nejdriv hemeroidy. Rozhodně ale když už podmínky nestojej za nic tak je dobrý vědět, kdy aspoň tu "prdel" provětrat a narovnat vyhřezlý plotny. Dobrý je taky dodržovat pitnej režim. Myslim že je to super nápad, až na to, že ještě přád vrtim na MacOS 9 v očekávání QXP6.
Bůh se mnou.

Odpovědět na příspěvek

RE: Asi na tom něco bude,

Autor: pan Traugott Muž

Založeno: 10.06.2003, 15:41

Ad.: tezko prinutite zamestnavatele...

Dnes
ka uz nejsem nastesti ani na jedne strane barikady, jsem OSVC a nikoho nezamestnavam. Nicmene me vzdycky dozere, kdyz z lidi kteri se ostatnim staraji o to, aby neumreli hlady (a rikam vam, ze to vazne neni takova sranda) se delaj' zly kapitalisti. Moji zamestnanci dostali na zidli penize a jedna dama byla dost dotcena, proc si ma jit sama vybrat na cem bude hacat - je preci povinosti zamestnavatele aby zamestnancum vytvoril ve vlastnim zajmu dobre podminky pro praci, a ona preci nema nakupovani zidli v popisu prace. Nejvic me ale dostal clovek, ktery u me delal na ICO, na zidli dostal, ale danovy doklad prinesl vyplneny na svoje jmeno...

Rikam to jen proto, ze me zvedne ze zidle poznamka o tom, ze zamestnavatele tezko prinutite..., nesmysl: situace na trhu prace v nasi branzi neni takova, aby na zamestnavatele nebyly zadne paky, naopak. Ve vetsine studii pracuji lide s podezrelou kvalifikaci a ti kteri neco umi si tudiz rozhodne nemusi bat rict o dobrou zidli. Ti kteri neumi at si o ni radeji ani nerikaji. Stiznosti na zly kapitalisty mi prilis zavanej steskama po starych dobrych casech...

PS.: Spatna zidle muze byt jen velmi vyjimecne primarni pricinou hemoroidu. Kdybys to chtel hodit na zamestnavatele, vysmeje se Ti.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Asi na tom něco bude,

Autor: Hynek von Valdek Muž

Založeno: 12.06.2003, 11:59

Ja se rozhodne nechtel dotknout nikoho z chlebodarcu a v zadnem pripade si nestezuju. Ja kdyz sem se sefa zeptal na zidle, tak mi rek, ze tyhle mame vsichni a ze se rozhodne nepocita s nakupem jinejch a tim to bylo uzavreny. Rozhodne, kdyby vysel vstric, podobne jako ty, tak bych to dokazal ocenit, ale jestli ma jiny priority v investicich, tak neni co resit. Jako Icar mam Maca i doma a zidli tam taky nemam zrovna spickovou, takze to dokazu pochopit.

Odpovědět na příspěvek

RE: Asi na tom něco bude,

Autor: Petr Hrncir Muž

Založeno: 11.06.2003, 00:58

CB a MB bezi i pod Mac OS 9...

Pokud cekate jen kvuli Quarku (coz je zbytecne), tak se brzy dockate. Quark se pohl a za louzi bude pristi tyden. Tak schvalne, co vymysleli:-/

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: