Velikonoční várka tipů pro všechny uživatele Mac OS X - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůSoftware

Velikonoční várka tipů pro všechny uživatele Mac OS X

29. března 2005, 00.00 | Dnes pro vás máme nachystanou další várku tipů pro Mac OS X. Mimo jiné si ukážeme, jak upravovat klávesové zkratky v aplikacích, naučíme se čistit schránku od přidaných stylů písma a hlavně si poradíme s vysunutím zlobivého CD.

Dnes pro vás máme nachystanou další várku tipů pro Mac OS X. Mimo jiné si ukážeme, jak upravovat klávesové zkratky v aplikacích, naučíme se čistit schránku od přidaných stylů písma a hlavně si poradíme s vysunutím zlobivého CD.


Tvoříme .zip soubory pomocí klávesové zkratky

I když rychlosti internetového připojení pomalu, ale jistě rostou a datová média získávají na objemu, používání tzv. "pakovačů" je pořád stále populární, zvláště když potřebujete ušetřit trochu místa, nebo poslat emailem více souborů. V Mac OS X můžete využít oblíbený Stuffit, nebo sáhnout po standardním a kompatibilním řešení v podobě vytvoření archivu .zip. Možnost zabalit soubory do .zipu je standardně v systému a stačí zvolit soubor či složku a v kontextové nabídce nebo v menu File (v aplikaci Finder samozřejmě) zvolit "Create Archive" a během chvilky máme vytvořený nový soubor s koncovkou .zip. V lokalizovaném systému se jedná o menu Soubor a položku "Vytvořit archiv". Bohužel, standardně není této akci přidělena klávesová zkratka, ale pomocí systémových předvoleb si ukážeme, jak ji vytvořit.

Spusťte System Preferences, vyberte "Keyboard & Mouse" a přemístěte se na poslední záložku "Keyboard Shortcuts". V lokalizovaném systému se jedná o Předvolby systému -> Klávesnice a myš -> Klávesové zkratky. Na tomto místě lze měnit standardní klávesové zkratky jako je například tvorba screenshotů, schování Doku, ale i nastavit předvolby řady aplikací, které máte v počítači nainstalované - včetně Finderu. Klikněte na "+" v levém dolním rohu okna a v nové nabídce v rolovacím menu Application zvolte Finder, do Menu Title napište "Create Archive" (Vytvořit archiv) a v Keyboard Shortcut zvolte zkratku - třeba Jablíčko - Alt - Z. Volbu potvrďte stisknutím tlačítka Add (Přidat). Než bude nová klávesová zkratka funkční, musíte Finder restartovat, což lze například tím, že se odlogujete a znovu přilogujete, nebo pomocí zkratky Jablíčko - Alt - Esc. Tou vyvoláte nabídku Force Quit (Vynutit konec aplikací), v ní vyberte Finder a zvolte Relaunch. Nyní stačí zkontrolovat v menu Finderu, že zkratka je přiřazena, a rovnou ji vyzkoušet.

Tento postup lze použít i v dalších aplikacích, pouze je potřeba znát přesný název položky v menu.


Zabalené soubory v .exe

Občas se vám může stát, že vám uživatel Windows pošle data zabalená, ale s koncovkou .exe. Jedná se o samospustitelný soubor pro Windows, ale v Mac OS X nám moc nepomůže. I zde existuje řešení. Pokud jste si jistí, že se opravdu jedná o zapakovaná data, změňte koncovku na .zip a soubor přetáhněte na Stuffit Expander, který zdarma můžete stáhnout ze stránek stuffit.com. Je potřeba použít Stuffit, systémové řešení si bohužel s takovým souborem neporadí. Druhou možností je použít Terminal a napsat unzip jmenosouboru.exe - výsledek je totožný, unzip vybraný soubor rozbalí.


Zlobivý page down a page up

Na své klávesnici jste si určitě všimli kláves page-up a page-down (pg up a pg dn) a asi tušíte, k čemu slouží (posun o stranu nahoru a dolů - na klávesnicích přenosných počítačů je lze zprovoznit pomocí kláves fn a šipka nahoru a dolů). Bohužel třeba v aplikaci Mail a Safari (při prohlížení Oblíbených) občas nereagují a nedojde tedy k posunu k žádnému posunu stránky. Naštěstí existuje jednoduché řešení - stačí navíc s PG DN a PG UP přidržet klávesu CTRL a dosáhnete kýženého výsledku.


Čistíme schránku

Při kopírování textu z jedné aplikace do druhé se může stát (záleží na konkrétním programu), že dojde nejenom ke zkopírování textu, ale i stylu - čili barvy písma, velikosti, fontu a podobně. To může mít za následek i situaci, kdy zkopírování textu z Wordu do iChatu nefunguje korektně - místo vložení textu se do ichatu přidá příloha. Řešením je text ve schránce nejdříve vložit do textového editoru, který jej zbaví stylu (BBEdit) a následně znovu kopírovat do schránky, nebo použít utilitku Plain Clip. Ta po spuštění odstraní z textu ve schránce veškeré informace o barvě, písmu, velikosti a text zůstane zcela bez doplňujících informací.


Zaseklé CD

Občas se můžete dostat do situace, že v mechanice vašeho počítače zůstane vložené CD či DVD, kterému se nechce ven - buď ho systém nevidí, nebo se tváří, že jej používáte. Co dělat v takovém případě? Zde je několik variant řešení:

  • Restartujte počítače s podrženým tlačítkem myši.
  • Restartujte do Open Firmware - při restartu držte kombinaci Jablíčko - Alt - O - F a následně napište eject-cd.
  • Spusťte Terminal a napište: drutil tray eject. Pokud máte v počítači více mechanik, napište nejdříve 'drutil list' - následně se vypíše seznam všech zařízení a zapamatujte si číslo té "zlobivé" (v tomto případě 5) mechaniky. Potom do Terminalu napište drutil tray eject 5.
  • Pokud nic nezabralo, nezbývá než sáhnout po kancelářské sponce a do Maca trochu "šťouchnout". Postup, jak vysunout CD pomocí kancelářské sponky, by měl být přímo v návodu, nebo jej naleznete v Knowledge Base přímo na stránkách apple.com.


Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Proč proboha bbedit?!?

Autor: OC Muž

Založeno: 29.03.2005, 04:36
Odpovědí: 0

Jistě, nepochybuji, že to s ním funguje, ale je to 3rd party software, takže mi přijde dost absurdní jej doporučovat...

Stejn
dobře to funguje s TextEditem. A stejně dobře to (ve většině aplikací, ne samozřejmě všude) funguje bez jakéhokoli přepínání kamkoli jenom s panelem Find -- prostě a jednoduše Cmd-f, Cmd-v, Cmd-a, Cmd-c :)))

Odpovědět na příspěvek

hlavně si poradíme z vysunutím zlobivého CD :-)

Autor: one Muž

Založeno: 29.03.2005, 07:56
Odpovědí: 0

Hehe, ja myslim, ze by taky neskodilo si trosicku poradit S ceskou gramatikou - ale jinak v pohode tipy ... :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: hlavně si poradíme z vysunutím zlobivého CD :-)

Autor: stan Muž

Založeno: 29.03.2005, 22:31

Hehe? Spíš bych řek bůeéééééééééé
é.
Jako člověk odkázaný na české psaní se denně drbu, že jsem koupil Maca. jinak už všechno dobrý, jen ten češtin ňák zlobí. Snad se časem v tomhle směru dostane mac na úroveň mrkvosoftu.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: hlavně si poradíme z vysunutím zlobivého CD :-)

Autor: Jakub Muž

Založeno: 29.03.2005, 23:20

Jaké problémy máte? S čím se proboha chcete dostat na úroveň Micorosftu? A lokalizaci používáte?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: hlavně si poradíme z vysunutím zlobivého CD :-)

Autor: Andy Muž

Založeno: 30.03.2005, 00:17

Jo, mam problem - uz jsem to psal mnohokrat - nemuzu pouzivat diakritiku v nazvech slozek a souboru, protoze pak je problem s oteviranim takovychto polozek v Preview. Takze jsem si tak nejak obecne zvykl diakritiku nepouzivat. Vite nekdo co s tim??? Dost mne to stve, takovy bug...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: hlavně si poradíme z vysunutím zlobivého CD :-)

Autor: OC Muž

Založeno: 30.03.2005, 01:13

Jaký problém, proboha?!? Preview je kakaová aplikace, a jako taková bez nejmenších obtíží zpracuje v cestě *naprosto* jakýkoli znak z celého Unicode (tedy samozřejmě vyjma lomítka). Vyzkoušeno, mnohokrát.

Leda snad... jestli .ps/.eps nepředávají nějakému řádkovému toolu ke konversi, a jestli není špatně napsaný ten? To je možné, to nevím, s PostScripty už jsem nepracoval dlouho, a když ano, užíval jsem pro ně PostView...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: hlavně si poradíme z vysunutím zlobivého CD :-)

Autor: Jakub Muž

Založeno: 30.03.2005, 06:01

...v lokalizovaném systému to funguje normálně -- to jsem si právě (asi opět ;-) ověřil...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: hlavně si poradíme z vysunutím zlobivého CD :-)

Autor: Karel Muž

Založeno: 30.03.2005, 09:36

Původně jsem chtěl reagovat, pak jsem si to rozmyslel, ale teď už musím:

Může mi prosím někdo vysvětlit, v kterém systému a v kterých případech nefunguje čeština správně a kde se tak pitomě, jak se tady často popisuje, přepíná klávesnice z CZ do US a naopak?

Mám OS X 10.3.8 Intl. (CZ jsem z důvodu nepotřeby lokalizace zavrhnul), čeština nejde správně jen ve špatně napsaných Carbon aplikacích, klávesnice se přepíná do US jen na zadávání hesla, což mi ale vyhovuje, zrychluje to psaní hesel na většině systémů (z valné většiny vnějších), které znaky s diakritikou v heslech stejně nepodoporují. I v Terminálu se dá pracovat s adresáři a soubory s diakritikou.

Kde je problém? S každou přibývající debatou na stejné téma chápu míň a míň.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: hlavně si poradíme z vysunutím zlobivého CD :-)

Autor: OC Muž

Založeno: 30.03.2005, 20:28

Inu, o jedne chybce bych vedel: po tom napsani hesla by se spravne klavesnice mela vratit zpatky na cokoli, co bylo predtim zvoleneho. Chystam se napsat si na to utilitku, ale zatim na to nemam pokdy :))

Jinak rada uzivatelu ma blbe nastaveno v predvolbach "try to match keyboard with text", a to se pak ovsem nemohou divit :)))

Odpovědět na příspěvek

soubory v zipu?

Autor: Jirka Muž

Založeno: 29.03.2005, 11:09
Odpovědí: 0

Chci byt kompatibilni se zbytkem sveta tedy s Windows a Linuxem, jde se nejak zbavit toho ze po rozbaleni zip souboru z meho maca dostanu soubory 2?
Tedy neco.xyz a _neco.xyz? Tusim, ze to druhe se jmenuje resource fork, ale netusim k cemu to je dobre, a hlavne tim matu sve nevinne kolegy kteri v tom potom maji zmatek.
Da se tech resource forku zbavit?

Odpovědět na příspěvek

RE: soubory v zipu?

Autor: ushneek Muž

Založeno: 29.03.2005, 14:52

mě to teda nedělá, ale mám zcela vypnuto MacBinary v předvobách StuffItu - to jest že specifické Mac informace z RSRC jdou do kopru, takže třeba staré fonty se tím znehodnotí, ale ostatní zatím PCmani otevírají v pohodě.

Odpovědět na příspěvek

RE: soubory v zipu?

Autor: zdenek Muž

Založeno: 30.03.2005, 08:32

me tohle dela i pouhe kopirovani na pc medium

Odpovědět na příspěvek

Spouštění aplikací

Autor: Petr Muž

Založeno: 29.03.2005, 16:11
Odpovědí: 0

Přesně toto jsem marně hledal v knížkách. Ještě kdyby tak
šly nějak přiřadit zkratky ke spouštění aplikací

Odpovědět na příspěvek

RE: Spouštění aplikací

Autor: Petr Mara Muž

Založeno: 29.03.2005, 16:22

zkuste utilitku Spark - je to freeware
http://chezjd.f
ree.fr/Creation/logiciel.
php?id=3&lang=1

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Spouštění aplikací

Autor: Jozo Remen Muž

Založeno: 29.03.2005, 19:42

Skoda, v OS 9 to bolo priamo.

Ale napadlo mi toto: co takto umiestnit zastupcov na aplikacie do zlozky ~/Library/Favorites

ob
sah tejto zlozky sa potom zobrazi v systemovom Go->Favorites

A potom na nazvy nastavit klavesovu skratku…

Neskusal som, napadlo ma to teraz a kedze mam docasne stary kram s 10.2, nemozem to vyskusat

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Spouštění aplikací

Autor: nemo Muž

Založeno: 29.03.2005, 19:59

A není (řádově) flexibilnejsi Quicksilver nebo Butler?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Spouštění aplikací

Autor: Petr Muž

Založeno: 30.03.2005, 05:07

To by mohla být opravdu cesta, ale já v té nabídce to srdíčko nemám(10.3.8cz), matně si pamatuji, že tam asi kdysi bylo.
Jak ho tam dostat zpátky ? Nic jsem nenašel jak tu položku znovu aktivovat.

Odpovědět na příspěvek

RE: Spouštění aplikací

Autor: Kessa Muž

Založeno: 30.03.2005, 08:36

Silně opomíjená je utilitka MaxMenus. Stojí pár babek, ale užitečnost k nezaplacení. Nejenže jsou její pop-up meníčka kompletně "drag&dropovací", ale umožňuje pochopitelně přiřazení shortcutů. Už defaultní nastavení je uděláno někým, kdo používal hlavu, ale po 3 minutách hraní si každý najde určitě ten svůj model. Doporučuju vyzkoušet...

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: