Softwarové novinky pro Macy - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Softwarové novinky pro Macy

26. srpna 2011, 00.00 | Apple vydal aktualizaci grafického firmwaru pro iMacy, aktualizaci Boot Campu na verzi 3.3 a aktualizaci souborového systému Xsan na verzi 2.2.1. A Autodesk uvedl bezplatnou aplikaci MotionFX využívající možností Lionu k uplatňování videoefektů na vstup z kamery Macu.

Softwarových novinek pro Macy sice nyní není mnoho, ale pár se jich opět našlo, nejprve se podíváme na nejnovější dávku aktualizací od Applu:

Aktualizace grafického firmwaru snad vyřeší potíže iMaců pod Lionem

Minulý týden jsme zmínili, že některé Macy mají pod Mac OS X Lion dost velké problémy se zobrazováním a se zamrzáním systému, týkalo se to hlavně iMaců (avšak i dalších typů). Něco z toho zřejmě již napravil minulé úterý vydaný Mac OS X 10.7.1, ale přinejmenším některé iMacy potřebují ještě dodatečné úpravy firmwaru, protože tuto středu Apple uvolnil novou aktualizaci grafického firmwaru iMaců.

Apple v doprovodném popisu uvádí, že tento nový firmware řeší problém grafiky, který za určitých okolností mohl způsobit zaseknutí iMacu. (K tomu docházelo především při pokusech o přehrávání videa na těchto strojích.)

Protože se jedná o aktualizaci firmwaru, během její instalace se nesmí vypnout napájení počítače, pokud by k tomu došlo, daný iMac by se poté už nemusel spustit.

Aktualizace iMac Graphic FW Update 3.0 se nabízí jednak přes Software Update (objeví se pouze na strojích, pro něž je určena), jednak se dá stáhnout z webu Applu. Zabírá pouze 482 KB a vyžaduje Mac OS X 10.7 nebo vyšší, tedy výlučně Lion. (Mimochodem, protože Lion již zahrnuje českou lokalizaci v základní instalaci, je u téhle aktualizace mezi podporovanými jazyky uvedená též čeština a takové případy teď pochopitelně budou přibývat.)

Není však úplně jasné, zda tato aktualizace skutečně vyřeší všechny zmíněné problémy, podle některých ohlasů v diskusích se navíc zdá, že funguje pouze pro 21,5“ letošní iMacy, přestože zamrzáním trpí také 27“ modely, v příštích dnech se snad sejde více použitelných informací.

Boot Camp 3.3 přináší opravy chyb

Druhá středeční aktualizace Applu se týkala softwaru Boot Camp, umožňujícího na Macy (s procesory Intel) nainstalovat Windows a používat je jako alternativní operační systém. Od Leoparda (Mac OS X 10.5) tvoří Boot Camp integrální součást systému, průběžně ovšem vycházejí jeho další aktualizace.

A nyní přišla další, jež zvýšila číslo verze na 3.3 (předchozí verze 3.2 se objevila loni v listopadu, v dubnu však dorazila ještě speciální varianta Boot Campu 3.2 pro letošní MacBooky Pro).

Nová verze 3.3 podle popisu Applu přináší opravy kriticky závažných chyb a podporu nového hardwaru, konkrétnější informace však jako obvykle doprovodná poznámka neposkytuje. Instalace nové verze se ale doporučuje všem uživatelům Boot Campu 3.2.

Též Boot Camp 3.3 se nabízí buď přes Software Update, nebo se dá stáhnout ručně odtud (jde o 199,75 MB), vyžaduje Boot Camp 3.2 a Windows 7 (32bitové nebo 64bitové vydání).

O den dříve vyšel Boot Camp 3.2 pro 64bitová Windows

Ovšem již v úterý vyšla aktualizace na Boot Camp 3.2, určená pro uživatele Boot Campu 3.1 provozující 64bitová vydání Windows (Windows XP, Vistu SP2 či Windows 7). Ta doplnila podporu pro grafickou kartu ATI Radeon HD 5870 (jež se nabízí jako v současnosti nejvýkonnější grafická alternativa pro Macy Pro), USB Ethernet adaptér Applu a externí DVD mechaniku MacBook Air SuperDrive (která se nyní užívá i pro nové Macy mini bez vnitřní optické mechaniky) a opravila závažné chyby.

Tahle aktualizace je určena především pro uživatele Boot Campu na Macích se Snow Leopardem, stáhnout se dá tady (má velikost 121,25 MB), pochopitelně se nabízí také přes Software Update.

Souborový systému Xsan byl aktualizován na verzi 2.2.2

Včera Apple uvolnil ještě jednu další aktualizaci, novou setinovou verzi svého 64bitového distribuovaného souborového systému Xsan pro Mac OS X, umožňujícího vytvářet SAN řešení podnikové třídy, takto lze spravovat clustery počítačů a úložných zařízení propojených přes rozhraní Fibre Channel. Slouží především pro náročná profesionální nasazení, podrobnější popis fungování systému Xsan předkládá Apple zde.

Nové verze tohoto softwaru nevycházejí příliš často, verze 2.2 přišla v září 2009 a její následná aktualizace na verzi 2.2.1 dorazila v prosinci 2009. Poté se dlouho nic nedělo, až včera se objevila verze 2.2.2 zvyšující spolehlivost souborového systému a zlepšující chování klientů při nedostatku paměti.

Aktualizace se týká pouze souborového systému řešení Xsan, správní utilita Xsan Admin se nijak nezměnila. Podrobnější popis změn verze 2.2.2 obsahuje tento podpůrný dokument.

Z něj plyne, že nová verze zvyšuje spolehlivost souborového systému, když je silně fragmentovaný, při odpojení svazku, při spuštění utility snfsdefrag a při aktivaci rozšířených atributů. Dále se zvýšila spolehlivost Finderu při procházení silně fragmentovaného svazku a správní utilita Xsan Admin nyní může vytvářet nové svazky i tehdy, když běží více než 100 fsm procesů.

Aktualizace Xsan 2.2.2 Filesystem Update se doporučuje všem systémům Xsan 2.2 provozovaným pod Snow Leopardem, vyžaduje Xsan 2.2 a Mac OS X 10.6 v klientské či serverové variantě. Získat se dá prostřednictvím mechanismu Software Update nebo stažením z webu Applu (má velikost 39,45 MB).

Zároveň včera Apple vydal také verzi 2.2.2 utility Xsan Uninstaller umožňující z daného Macu Xsan zcela odstranit (smaže se též správní utilita Xsan Admin a dokumentace), nová verze si poradí i se souborovým systémem verze 2.2.2. Xsan Uninstaller 2.2. se nabízí tady (zabírá jenom 456 KB), vyžaduje Mac OS X 10.5 či 10.6, případně Mac OS X Server 10.5 nebo 10.6.

Motion FX využívá Lion pro videoefekty v reálném času

Ve středu uvedl svou novou aplikaci pro Macy také Autodesk (viz jeho oficiální tiskovou zprávu), jde o program Motion FX, který využívá technologie sledování obličejů v Mac OS X Lion pro uplatňování videoefektů v reálném času na vstup z kamery počítače. Efekty sice lze nechat zobrazovat i samostatně, ale skutečně zajímavé to bude až poté, co začnou pozměňovat živé video z kamery.

Tyto efekty si Motion FX „vypůjčil“ z profesionálního animačního softwaru Maya, který dnes vlastní právě Autodesk, celkem aplikace nabízí přes 80 filtrů vizuálních efektů – patří k nim například kouř, oheň a „duhové plasma“, jež všechny v reálném času pozměňují video dodávané kamerou Macu.

Uživatel může v aplikaci tyhle efekty na video uplatňovat v pěti různých režimech. V režimu zjišťování pohybu (Motion Detect) efekty sledují pohyb ve vstupu z kamery, zatímco režim rozpoznávání obličejů (Face Detect) je nechává projevovat na všech obličejích, které dokáže ve vstupujícím videu rozpoznat. Režim rozpoznávání barev (Color Detect ) efekty spojí s určitou barvou.

Zbývají režimy malování efektů (Effect Paint) a deformace videa (Video Warp), první umožňuje efekty „malovat“ na video a druhý dostupnými efekty videovstup zdeformuje. K malování efektů či deformování videa se dá použít myš, trackpad nebo kurzorové klávesy. Program dovoluje zobrazovat náhledy účinku efektů pomocí animovaných miniatur. Názorně dostupné efekty a jejich účinky v jednotlivých režimech předvádí tohle video.

Motion FX zahrnuje též „cyklovací režim” v němž lze nechat automaticky přepínat mezi různými efekty během přehrávání videa z kamery. Aplikace podporuje vstup z více připojených kamer, mezi nimiž umí přepínat a výsledné efekty je možné zobrazovat na více monitorech, kupříkladu tak může někdo v jedné obrazovce efekty nastavovat a řídit, zatímco současně připojený projektor předvádí výsledek širšímu obecenstvu.

Bohužel video pozměněné efekty nejde přímo z aplikace nahrávat (zřejmě by to bylo možné pomocí dodatečných aplikací pro záznam dění na obrazovce Macu), lze z něj pořizovat jenom statické snímky (stištění mezerníku pořídí snímek, který se uloží do složky obrázků), aplikace se proto hodí hlavně pro živá představení.

Motion FX samozřejmě vyžaduje Mac OS X 10.7 nebo vyšší, bez technologie sledování obličejů z Lionu by ani nemohl fungovat (přinejmenším ne v režimu rozpoznávání obličejů) a dá se zdarma stáhnout z Mac App Store. Protože byl psán pro Lion, tak pochopitelně umí využívat též jeho celoobrazovkový režim.

Tato aplikace je sice spíše hříčka, ale třeba na různých zábavách si zřejmě své příznivce najde. A pro Autodesk představuje dobrý (a zřejmě ani nijak zvlášť nákladný) způsob, jak propagovat svůj animační software mezi uživateli Maců.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: