Recenze: Wunderlist - raketový organizátor - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Recenze: Wunderlist - raketový organizátor

Wunderlist

20. května 2011, 12.00 | Stačilo jim půl roku na to, aby zamíchali kartami na trhu s To-Do aplikacemi. Jejich nástroj je multiplatformní a prochází neustálým vývojem. Členové týmu asi ani netušili, že svým názvem (6Wunderkinder) předpověděli vlastní úspěch. Jejich nástroj má na kontě přes jeden milion stažení a používá jej již více než 500 tisíc registrovaných uživatelů. Řeč je o Wunderlistu.

Hledat multiplatformní elektronický nástroj, který by disponoval takovými funkcemi a uživatelským rozhraním, aby uspokojil jak uživatele GTD metody, tak ty nezasvěcené, představuje oříšek. Od listopadu 2010 (a zvláště po dění v posledním měsíci) se však odpověď hledá snadno. Vývojáři 6Wunderkinder skloubili vše důležité, co potřebujete pro efektivní správu projektů či úkolů a zabalili to do pěkného kabátku.

Mé první zkušenosti s Wunderlistem zůstaly spíše u pocitu "ano, je to hezké", ale nevěnoval jsem mu tolik pozornosti. S přibývajícími funkcemi a po čerstvé aktualizaci desktopové verze jsou však dojmy mnohem lepší.

Přednosti Wunderlistu

Multiplatformnost – Existují aplikace pro Windows i Mac OS, pro mobilní systém iOS i Android. K tomu všemu ale můžete pracovat s Wunderlistem i přímo na webu a dostanete se ke svým úkolům odkudkoliv.

Rychlost – U nástrojů, které patří mezi hypotetické konkurenty díky systémové univerzálnosti (např. Doit.im), kolísá rychlost synchronizace i samotné práce s webovou aplikací. Wunderlist je naopak svižný tak, že by mu to leckterý z programů mohl závidět. Synchronizaci provádí v mžiku.

Vpravo lze zobrazit panel se seznamy – ty slouží jako takové projekty, do nichž vkládáte své úkoly.

Přehlednost a jednoduchost – Jedna ze stěžejních deviz aplikace. Uživatelské rozhraní je částečně inspirované Things. Nedosahuje sice takových kvalit, ale uspokojí ty, co rádi určitou vymazlenost i ty, kterým vyhovuje jednoduchost. U 6Wunderkind totiž našli způsob, kterak tato dvě kritéria skloubit. Máte na výběr různá pozadí, většinou velmi vkusná, aplikace má jedno okno, jehož obsah určujete tím, jaký ze seznamů (projektů) prohlížíte nebo zda jste si vybrali nějaký filtr. Panel se seznamy lze schovat, takže může celou obrazovku zabírat jen konkrétní projekt. Velmi se mi líbí, že v horní části okna je kdykoliv dostupný (profilovaný) řádek pro vepsání úkolu.

Funkce To-Do aplikace – Hlavním seznamem je Inbox, do nějž padají všechny nové úkoly. Vytvořit můžete neomezené množství seznamů. Zobrazují se vpravo, vždy v nich vidíte číslici informující o počtu úkolů. Ty lze tímto způsobem třídit. K úkolům můžete přidávat čas ukončení, označit je hvězdičkou jako důležité nebo k nim připojit poznámku. Od poslední aktualizace je okno pro psaní poznámky velké a lépe vypadá. Navíc umožňuje vkládání hypertextových odkazů (a jejich otevírání) a stejně tak sem můžete přetáhnout soubor. Přitom se do poznámky uloží nikoliv kopie souboru, ale jen odkaz.

Wunderlist má v dolní liště několik tlačítek – pro zobrazení všech, důležitých a hotových úkolů. Poté následuje pětice filtrů pro úkoly: podle data – dnes, zítra, dalších 7 dnů, později a bez data. Scházelo mi zobrazování smíchaných úkolů, nyní už Wunderlist například po zobrazení „dalších 7 dnů” jednotlivé úkoly třídí podle seznamů.

Dolní lišta slouží k zobrazování úkolů dle různých filtrů.

Speciální funkce – Další „zbraní” programu je trojice nenápadných tlačítek v horním pravém rohu. Obsah seznamu lze vytisknout, poslat e-mailem nebo jej nahrát na web a někomu dát k dispozici URL odkaz (pozor, platí jen 30 dní, pak se z cloudu smaže). Zatímco při posílání e-mailem se úkoly vypíší tradičně s odrážkami, u tisku a nahrání do oblaků má grafika pěknou podobu – a u úkolů najdete i čtverečky, do nichž můžete po splnění nakreslit zaškrtávátko.

Sdílení – To, co dobře (ale za peníze) zvládá Nozbe, je možnost jednoduchého nastavení sdílení projektů. Zde lze u každého seznamu (kromě Inboxu) klepnout na ikonu dvou osob a určit, kdo bude s vámi seznam editovat. Pochopitelně musí mít účet.

Takto vypadá projekt nahraný do oblaku, když si jej otevře člověk bez vlastního účtu na Wunderlist.

Synchronizace – Čím dál tím více se ukazuje, že mezi důležité potřeby uživatelů patří kvalitní synchronizace. Pracujete-li s desktopem a mobilem (či tabletem), spárovaní jen pomocí stejné Wi-Fi sítě se může stát velmi brzy jako omezující. Wunderlist synchronizuje pomocí cloudu.

Cena – Wunderlist je kompletně zdarma – ať už správa na webu či jakákoliv desktopová/mobilní verze. Registrace probíhá pomocí e-mailové adresy a pokud jich máte více, můžete tak mít Wunderlist zvlášť pro práci a osobní věci – vyhovuje-li vám to tak.

Nedostatky Wunderlistu

Neplnohodnotný GTD nástroj – Ke GTD patří tzv. kontexty. Ty ale v aplikaci nenajdete. Je otázkou, zda to budou chtít ve 6Wunderkinder změnit, aby se kvůli nim neoslabila jedna z předností řešení – jednoduchost. Určitou alternativou ke kontextům (např. Čekám na, Někdy/možná) se mohou stát ony seznamy. Pokud byste ale chtěli třeba k jednomu úkolu z projektu Diplomová práce přidat štítek čekám na, museli byste úkol znovu vytvořit a vložit do seznamu Čekám na. Úmyslně píši znovu vytvořit, neboť úkoly nelze jednoduše označit a kopírovat.

Mobilní verze – Dost možná je to jen otázkou následující aktualizace, ale to, co nyní umí desktopová verze (při vyhledávání a filtrování úkoly řadit podle projektů), mobilní nezvládají. Zobrazování poznámek zatím také zaostává – nejenže je okno příliš malé, ale hypertextové odkazy jsou nefunkční. Na druhou stranu lze na mobilních přístrojích nastavit u úkolu upozornění, což desktop neumí.

Aplikace pro iOS jsou hezké a snadno se ovládají. Zatím ale ještě čekají na některé funkce, které má desktopová verze.

Jednoduchost vs. nepřehlednost – Jak už to bývá, pokud máte příliš minimalistický nástroj, může vám darovat rychlost a přehlednost. Pokud je ale seznamů mnoho a úkolů také, lze se bavit už o jisté nepřehlednosti – a v tom případě vítězí vybavenější a náročnější nástroje.

Bez internetu – Jste-li bez internetového připojení, nemůžete desktopovou aplikaci synchronizovat s mobilní, protože alternativa ke cloudové synchronizace není podporována.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: