Recenze: Microsoft Word 2011 for Mac - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Recenze: Microsoft Word 2011 for Mac

Microsoft Office 2011 for Mac

15. dubna 2011, 00.00 | Po recenzi celého balíku jsme se podívali podrobněji na jeho nejznámější část - textový editor Word. Pokud hledáte dobře vybavený nástroj na práci s textem, stojí zato o něm uvažovat. Bez chyb se ale neobejde.

Jsem uživatel, který s texty pracuje sice často, ale nepotřebuje k životu každou funkcionalitu textových editorů. Pro tvůrčí proces většinou volím specializované antirušiče jako je WriteRoom nebo OmmWriter. Když už je potřeba formátovat, přidávat obrázky, vytvářet poutače, propagační materiály nebo vkládat komentáře a hlídat úpravy v textu, přicházejí ke slovu Pages z balíku iWork.

Jenže se objeví situace, kdy dokument z Pages lze tak maximálně vyexportovat do PDF, aby se zamezilo chybnému zobrazení u adresáta. Co ale dělat, pokud potřebujete poslat soubor, do něhož lze vstupovat a upravovat jej?

Starší verze Wordu pro jablíčkáře byla dostatečně šeredná na to, aby ji většina uživatelů bojkotovala. S aktuální podobou jde pracovat docela dobře. Přinášíme proto pár zkušeností z několikaměsíčního užívání.

Vše na dosah ruky

Při spuštění Pages máte v řádku nástrojů minimum ikon. Chcete-li něco editovat, formátovat, měnit zobrazení obrázků apod., měli byste hned volit Customize Toolbar. Microsoft na to jde opačně. Sexy minimalismus upozaďuje a nabízí tzv. ribbon. Jde o panel pod klasickým řádkem nástrojů mající několik záložek. Každá z nich se specializuje na práci s určitými prvky – textem, vzhledem a nastavením stránky, tabulkami, grafy, diagramy či na revizi textu. Pokud klepnete třeba na obrázek, ribbon se změní a nabídne funkce, které mají co do činění pouze s obrázkem a jeho úpravami.

Ten, kdo primárně nevyužívá klávesové zkratky, tento styl ovládání ocení. Myší je vše dostupné na jednom místě a byť lze ribbon upravovat, má už ve standardním nastavení logické uspořádání.

Na ribbon jsem zaznamenal od uživatelů několik kritických ohlasů – já sám jej ale hodnotím kladně.

Obecně lze Microsoft pochválit za uživatelské prostředí. Odráží bohatou funkcionalitu Wordu, snaží se ale vycházet vstříc potřebám lidí. Neztratí se v něm a k hledané funkci se vždy relativně brzy dostanete.

První seznamování

Když píšete obyčejný text, je motivace pracovat na něm ve Wordu menší. Pokud ale připravujete dokument se styly, revizemi a komentáři, začnete aplikaci od Microsoftu používat víc a víc. Komunikace mezi posledními verzemi Wordu pro Mac a Windows ale není bohužel bezchybná. Dokonce jsme narazili na naprosté zmatení stylů odstavců. Ačkoliv jich bylo na Macu nadefinovaných zhruba deset, ve Windows se jich zobrazovalo až několik desítek.

K pokraji rezignace vás může začít přivádět další problém. Píšete-li třeba jednotlivé kapitoly knihy odděleně, při spojení se styly jednotlivých souborů nekamarádí. Může se tak stát, že jeden konkrétní styl bude jednou modrý a jindy zelený, písmem Times New Roman a jindy zase Cambria atd. Po spojení dokumentů se od sebe některé kapitoly také liší v šíři stránky.

Dalším problémem je, když do jakéhokoliv textu, který není napsán písmem Times New Roman, něco vepíšete. Word nerespektuje původní typ písma a Times používá nekompromisně.

Přepínat mezi styly můžete nejen klávesovými zkratkami, nebo z ribbonu, ale také pomocí speciálního okna.

Druhá šance

Při psaní knihy jsem s Wordem pokračoval a objevily se také chvíle klidu, kdy vše fungovalo tak, jak mělo a já měl konečně pocit, že Word je opravdu určený k psaní textu.

Po dokončení knihy jsem začal ve Wordu vytvářet texty určené dalším lidem, kteří nemají Pages a nelze jim poslat PDF. Také tato recenze byla napsána ve Wordu. A začal jsem oceňovat, co Word dokáže.

Nabídka šablon je v porovnání s produktem Apple několikanásobně větší a jejich tvůrci se rozhodně nemají za co stydět. Šablony lze upravovat o něco méně snadno. Když začnete pohybovat s jedním odstavcem a rozpadne se celá strana. Ale když si člověk trochu zvykne (nebo je šikovnější), bude tuto část brát jako jasné vítězství nad Pages.

Nabídka šablon je obrovská. Komu nestačí, může si stáhnout další z internetu. V pravé části okna pak i rovnou před otevřením měnit některá nastavení šablony.

Pomocí několika málo tlačítek v dolní části okna Wordu lze přepínat mezi typy zobrazení nebo dokonce nastavit jiné chování dokumentu. Jestliže znáte multifunkční program Notebook od Circus Ponies, budete při zapnutí Notebook Layout View doma. Toto zobrazení je skvělé zejména pro studenty. Mít takový sešit na jeden předmět, moci jej doplňovat i o audiovizuální soubory, kreslit do něj apod., to už může výrazným způsobem pomoci.

Celoobrazovkový režim má řadu nastavení. Chcete-li mít papír na psaní podložený dřevěnou deskou, stačí říct. Jen je škoda (ale to se týká i aplikací od Applu), že při přepnutí na jiný program se fullscreen vypne. To třeba WriteRoom nedělá.

Ačkoliv bych se svoji disertační práci asi zdráhal ve Wordu psát (neblahé zkušenosti s diplomkou a ztrátou všech obrázků jsou i po několika letech stále živé), Microsoft už na zacházení s obrázky ve Wordu zapracoval. Dokonce můžete z ribbonu obrázek upravovat, včetně jednoduchého výřezu objektu od pozadí. To jsou další body pro Microsoft.

Do textu vložíte obrázek, který mimochodem lze velmi snadno z Wordu uložit přímo na disk, a pak klepnete na tlačítko Remove Background.

Word se snaží inteligentně rozpoznat objekt a pozadí, nicméně lze bez velkých potíží jeho práci kontrolovat a upravit, aby pak výsledný obrázek vypadal například takto.

Drobnost, která potěší, se týká vkládání komentářů. Pracuje se s nimi mnohem lépe než v Pages. Můžete reagovat na komentář, nemusíte při vložení nového komentáře přepisovat vloženou formulku jméno a datum, v komentářích lze bohatě formátovat text apod.

Při kontrole rozsáhlých textů jde také efektivněji nahrazovat určitá slova či slovní spojení. Zato při práci s tabulkami, se zase více cítíte doma s Pages.

Už bude konec

Word neumí exportovat do mnoha textových formátů a ignoruje také Pages (z nich ale do Wordu ukládat lze). Také pevně doufám, že v Microsoftu ještě zapracují na soudružnosti verzí pro Mac a Windows. Zdá se, že obě aplikace dělaly dva odlišné týmy, které jako by neměly mezi sebou přátelský vztah.

Jestliže váháte, zda Wordu 2011 používat, položte si otázku: Máte pocit, že Pages něco neumějí, a že se potkáváte s potížemi u příjemců vašich dokumentů? Pokud ano, je Word rozhodně dobrou volbou. Proti jablíčkovskému editoru toho nabízí více, přirozeně ale za vyšší cenu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: