Recenze: iMindMap 5 – myšlenkové mapy pro náročné - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Recenze: iMindMap 5 – myšlenkové mapy pro náročné

iMindMap logo

30. září 2011, 00.00 | Budete-li hledat profesionální nástroj pro práci s myšlenkovými mapami, aplikace iMindMap vás stěží může minout. A pokud na ni náhodou v bludišti internetu nenarazíte, dostane se k vám jinudy – třeba z článků o původu a významu myšlenkových map. iMindMap totiž patří do portfolia služeb a produktů společnosti Tonyho Buzzana, zakladatele map a autora desítek publikací.

Abych rozptýlil některá očekávání hned zkraje. V článku se budu věnovat “ultimátní” verzi, která s vašimi peněženkami notně zatřese (256 dolarů). Pokud budete chtít šetřit, budou odpadávat další a další funkce, které z iMindMap dělají velmi zajímavý software. Dostat se můžete až na verzi, která je zdarma – její výhoda, mimo cenu, spočívá v tom, že umí dělat narozdíl od většiny bezplatných konkurentů hezké mapy. Přehlednou tabulku pro srovnání jednotlivých variant najdete zde.

iMindMap 5 umí dělat takové mapy, které odrážejí nejvěrněji podobu mozkových buněk. Obrázky, které aplikace nabízí, jako by vypadly z některého programu konkurenční systémové platformy.

Možná pojem “hezké” není příliš konkrétní, ostatně, jde také o značně subjektivní dojem. Nicméně Tony Buzan ve svých knihách využívá mapy, které se co nejvíce snaží odrážet vzhled mozkové buňky, jejího větvení. Většina elektronických aplikací pracuje s jednoduchými liniemi, jde jim pouze o to, že jednotlivé pojmy rozšiřujete o další podskupiny. Namísto toho mapy iMindMap graficky vycházejí z neuronů a celkově tak působí kreativněji a zajímavěji.

Při ovládání aplikace iMindMap se mi líbí také to, že mapu můžete skutečně kreativně vytvářet. Když nevyužijete klávesnici, ale myš (či trackpad), tažením větve mapy kreslíte – mohou být různě dlouhé a mít různý směr. Co jedna hlavní větev, to odlišná barva. Program disponuje značnou flexibilitou – můžete se rozhodnout, zda text u větve bude na jejím okraji (začátek/konec), uprostřed, zda se roztáhne po celém obvodu větve, nebo zda bude v malém boxu, který se na ni “zavěsí”.

Funkce Smart Layout přednastavuje chování (lze vypnout), které ovlivňuje podobu mapy – jak se mají automaticky seskupovat větve k sobě/od sebe, zda mají být opravdu jako neurony nebo spíše tradiční a “serióznější” (diagram z přímek atp.). Zatímco Smart Layout po aktualizacích funguje velmi dobře, u iOS verzí notně zaostává – resp. spíše nefunguje. Slova se nepoddávají větvím moc dobře, jsou nesymetricky rozestavěná po obvodu. Ale iOS verze mají být také časem nahrazeny a věřím, že snad budou více kopírovat desktopovou variantu.

iMindMap 5 trpí neduhem aplikací, které firmy vyvíjejí pro Windows i Mac OS – jablečná verze není tolik intuitivní a... ani tak hezká.

iMindMap 5 na mě působí co do pocitů z užívání schizofrenně. Na jedné straně se zde dostává ke slovu kreativita a radost z toho, jak mapy vypadají a jak je lze dělat. Na straně druhé zakopávám o neintuitivnost. Nemohu se zbavit dojmu, že aplikace, které mají své verze pro Mac OS i pro Windows, ve většině případů nesou břímě “Oken”. Nepočítejte tedy se zrovna dvakrát přívětivým GUI, tlačítka, panely, to vše jako by vás přeneslo na konkurenční platformu Billa Gatese. Což o to, design není vše, ale jestliže mají mapy umožnit co nejjednodušší a nejrychlejší zakreslování myšlenek, neměli byste mít potřebu neustále přecházet z klávesnice na myš, z myši na klávesnici, vzpomínat, jestli daná funkce má zkratku, nebo bude potřeba jít do řádku nástrojů.

Určitá komplikovanost je daní za “vytuněnost” nástroje, nicméně při srovnávání s konkurenční aplikací, jako je MindNode, zabolí absence větší synergie s operačním systémem od Applu. Taková gesta zde vyloženě scházejí – což pociťuji zejména při prezentování.

Podivně “nejablečné” jsou také aktualizace – informuje vás okno, stáhnete si je, musíte vypnout a zapnout aplikaci (ale tlačítko instal a relaunch zde není). Když spustíte okno Preferences, moc toho k nastavení nenajdete, a když provedete změnu, zase je potřeba manuálně program vypnout a znovu zapnout.

Abyste se tedy sžili s iMindMap, počítejte s tím, že budete muset zvládnout několik klávesových zkratek, ale ani s nimi si nevystačíte, abyste dělali vše, co potřebujete. Na uživatelském prostředí proto zůstává jako klad pouze grafické znázornění map.

iMindMap 5 může nahradit Keynote – umí toho spoustu. Funkci ale potkáte až v nejvyšší variantě aplikace.

Proč ale tak vysoká cena? Když odmyslíme samotnou značku společnosti, zůstávají důvody, které mají reálný základ. iMindMap 5 v sobě obsahuje všechny možné funkce, které byste od softwaru na vytváření map vyžadovali. Mohou být pestrobarevné, různě tvarované, aplikace nabízí hned několik užitečných a povedených šablon, desítky a desítky obrázků, které můžete do map vkládat.

Jestliže to s mapami myslíte vážně – a nejde vám “pouze” o brainstorming, ale také o to, že mapa představuje způsob, kterým budete své plány/myšlenky prezentovat druhým, bude mít pro vás iMindMap 5 mnohem větší smysl. Mapy lze obohacovat o další diagramy, textové boxy, spojovat se soubory, multimédii a dávat prokliky na web. Prezentační dovednosti aplikace jsou nadprůměrné – v podstatě jako u profesionálních specializovaných aplikací – lze “snímek po snímku” pouštět, vidět to, co bude následovat, také své skryté poznámky. A pokud máte nejvyšší variantu softwaru, vše to může mít nádech 3D, které vypadá moc hezky, byť to za takovou eso–funkci nepovažuji.

iMindMap 5 ale zastává funkci i projektového managera, resp. nástroje, který vám pomůže při plánování projektů, řízení toho, co je potřeba zařídit, s kým, kdy a v jaké fázi se projekt nachází (takové aplikace jsou např. OmniPlan, Merlin či Projector). Já osobně však aplikaci na myšlenkové mapy k těmto účelům nepoužívám, proto si dovedu představit mnohem prostší nástroj než právě iMindMap.

Existuje také online verze, úložiště a prostor ke sdílení a koordinaci map s dalšími lidmi. V takovém případě ale musíte připlácet. Při zakoupení dražších variant máte zabezpečen přístup na určitou (omezenou) dobu, maximálně to může být rok.

iMindMap 5 mi vyhovuje tehdy, pokud s aplikací potřebuje dělat pouze jednoduché mapy. Z výsledku mám dobrý pocit, můžu jej i ukázat/prezentovat. Čím více se ale snažím proniknout do schopností programu, tím intenzivnější je můj pocit, že mi mnohem více pasují jednodušší nástroje – například MindNode. Paradoxně se ale nelze spokojit s nižšími variantami produktu, protože například vícero map v jedné nebo prezentaci mapy můžete udělat až s tou nejvyšší verzí.

Doporučuji před vyzkoušením zhlédnout několik ukázkových videí.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: