Recenze: Excel 2011 for Mac - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Recenze: Excel 2011 for Mac

Microsoft Office 2011 for Mac

4. července 2011, 00.00 | Poslední část balíku Microsoft Office 2011 pro Mac je všem dobře známý Excel. Editor tabulek a grafů má své pevné místo a tradici v kancelářích firem a institucí. Je však vhodnou volbou pro obyčejné domácí uživatele?

Co Microsoftu nelze upřít, je snaha uspokojit velkou škálu uživatelů prostřednictvím připravenosti aplikací pro řadu projektů a potřeb. Jestliže v recenzi na Outlook padla zmínka o bezkonkurenčním klientovi, v případě Excelu bude mít chvála obdobnou melodii.

Svoje tabulkové období jsem měl během studia na VŠ, kdy jsem současně vedl nějaké projekty a právě Excel mi tehdy dělal často společnost. Po přechodu k Mac OS jsem sice několikrát použil jablečnou alternativu Numbers, ale tabulkám se začal spíše vyhýbat. A když už, vytvořím je v mraku od Google. Často mi totiž spíše vyhovují specializované aplikace pro databáze, jindy si vystačím s textovým editorem nebo aplikací typu OmniOutliner, které jsou často flexibilnější.

Excel v nejnovější verzi pro Mac OS X má tu výhodu, že může tyto nejrůznější programy nahradit, aniž byste si s ním museli dlouze hrát. Dodávané šablony jdou do desítek, další bohatství se skýtá na webu, z něhož v úvodním okně můžete vybrané (a do kategorií roztříděné) šablony snadno a zdarma stáhnout. Pokud tedy nechcete mít na správu osobních financí vlastní program, využijete šablonu a už ji jen plníte daty. Excel může nahradit také různé diáře, úkolovníky, aplikace pro správu projektů. Zkuste se podívat do nabídky templates – ať už jste student, podnikatel, pedagog či muž/žena v domácnosti, něco pro sebe najdete.

Šablona, kterou oceníte, pokud chcete spravovat konkrétní projekt(y) a jeho úkoly.

Když je forma prázdná

Můžete to přičíst mé tabulkové nezkušenosti, ale při vytváření tabulky, která musí i umět počítat a pracovat s grafy, se cítím často bezradný nebo mi přinejmenším všechno trvá déle než v Numbers. I přesto, že Excel má svůj ribbon a v něm se nacházejí téměř všechna důležitá tlačítka, která k editaci tabulek či grafů potřebujete.

V prázném sešitu Excelu jsem znejistěl, protože nevěděl, jak docílit všech těch skvělých fičur, které jsem našel v přednastavených šablonách. Z toho vyvozuji jedno – s Excelem se musíte kamarádit více a déle, aby byla práce efektivní a výsledky tak promyšlené. Ochočení Outlooku či PowerPointu mi přijde mnohem intuitivnější.

Vlastnosti a komunikace napříč IT světem

Co se na Excelu může rozhodně líbit, je využití některých funkcí – kupříkladu SmartArt a nejrůznějších diagramů, které tato položka v ribbonu nabízí. Office 2011 také velmi dobře zvládá review – průběžnou kontrolu textu, vkládání komentářů a stejně tak hromadné nahrazování vybraných slov, sousloví a dat. Samozřejmostí je také využití multimedií, komunikace se SharePointem a s ostatními částmi balíku Microsoft Office.

Nedá mi to nerýpnout si znovu do ignorování nemicrosoftích formátů. Export jen do všemožných variant Excelu, TXT nebo PDF není férový, když je balík určen pro uživatele Mac OS. Když zvládají Numbers otevírat tabulky Excelu a do nich také ukládat, mohli by se tím inspirovat také v Microsoftu.

Do čeho všeho lze tabulku v Exelu uložit?

Síla funkcí

Excel rozhodně není tak elegantně jednoduchý jako Numbers od Apple. Na druhou stranu, díky množství funkcí, které nabízí, s ním dokážete vytvářet nejen komplexní, ale také dobře vypadající výstupy. Například funkce podmíněného formátování umožňuje do tabulek vložit ikony nebo přímo na řádku tabulky vytvořit jejich vyizuální reprezentaci.

Zmínku zaslouží také schopnost programu zobrazovat přehledně pohled na velké množství dat v tabulkách. Tomu napomáhají také široké možnosti filtrování, formátování a organizace dat. Automatické kontingenční tabulky zase dokáží z velkého množství dat vydestilovat to důležité.

Nejen v menších firmách se může hodit možnost publikování tabukek a grafů na internetu prostřednictvím Windows Live SkyDrive. V redmondském cloudu je možné takto sdílené tabulky nejen prohlížet, ale také editovat.

Je dobře, že tabulkový editor Microsoftu se v rátil na platformu Apple v plné síle. Všem, jimž nestačí Numbers, Open Office se svými deriváty ani Goolge Docs, nabízí velký balík fukcí zabalených v pěkném kabátku. S jeho pomocí zvládnete prakticky jakoukoliv tabulkovou úlohu. Jen musíte věnovat trochu času učení.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: