První pohled na Panthera: nový Finder - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

IDIF

 

Kde se koná výstava fotografií Luďka Vojtěchovského?

V dnešní soutěži hrajeme o:

Seriály

Více seriálůSoftware

První pohled na Panthera: nový Finder

1. července 2003, 00.00 | V sérii článků vás podrobněji seznámíme s novinkami, které přináší nový operační systém Panther - Mac OS X 10.3. Ač se jedná o poměrně brzkou vývojovou verzi systému, naše první dojmy jsou velmi pozitivní!

Nová verze operačního systému Mac OS X 10.3, pojmenovaná Panther, byla představená teprve před pár dny a k zákazníkům se dostane až někdy před koncem roku - přesnější datum není známé. Je to tak asi i lepší, zvlášť pokud si vzpomeneme na relativně chybovou verzi Mac OS X 10.2 Jaguar, u které se Apple snažil stihnout určitý předem daný termín a pro kterou se za necelý rok po uvedení objevilo šest malých updatů, řešících často závažné chyby. Proto je poměrně neurčité oznámení dostupnosti dobrou zprávou pro zákazníky, že Apple nebude tlačit na uvedení na úkor kvality - vývojáři mají až půl roku na to, aby nový systém dokončili a perfektně doladili.

To, že uvedení Panthera je poměrně vzdálené však nic nemění na velkém zájmu uživatelů o novinky v tomto systému obsažené - oficiální představení postihlo pouze část z nich, a tak se objevují podrobnější popisy, založené na vývojářské verzi. Tato verze je z hlediska vývoje ještě alfa verzí - ne všechny funkce jsou implementované (betaverze je určená už pouze pro ladění a odstraňování chyb) a pochopitelně i implementace těch stávajících se může ještě od finální verze lišit. Proto je potřeba brát tyto informace pouze jako vodítko, jak bude podle všeho systém vypadat, ovšem tak jako u Jaguara se dá předpokládat, že ne vše zůstane ve stávající podobě. Je nutno podotknout, že programátoři odvedli poměrně dost dobrou práci z hlediska stability a rychlosti - ač alfaverze, Panther je (dle subjektivních pozorování) rychlejší než stávající verze Jaguaru a také stabilita je slušná. Je možné, že se finální verze dočkáme i dříve než těsně před vánocemi.

Zajímavou změnou, které si lze všimnou při instalaci, je "vynucení" zapnutí žurnálování na systémovém disku (HFS+ Journaling), díky čemuž by se měly minimalizovat chyby vzniklé při pádu systému při zápisu na disk, a také se výrazně zkrátí doba potřebná pro restart. Tato možnost zde byla již od jedné z verzi 10.2, ovšem přímo byla dostupná pouze pro servery, nyní je již standardně obsažená v běžné verzi OS X. Penalizací za použití žurnálování je drobní ztráta výkonu při práci s diskem, kolik to bude přesně v procentech si však řekneme až u finální verze. Mimochodem, zdá se, že Panther už bude možné provozovat jen na strojích s interním USB - šedivý Power Macintosh G3 již není na seznamu podporovaných strojů (alespoň podle instalace této verze).

První, co zaujme již při instalaci, je inovovaný vzhled systému - Apple své Aqua rozhraní ještě více modifikoval a "zploštil" - proužky, které byly dominantní součástí vzhledu ustupují mnohem více do pozadí a jsou místy až neviditelné. Ostatně, rozdíly mezi jednotlivými verzemi rozhraní Mac OS X můžete porovnat, máme pro vás otisk identického okna, pořízeného v Mac OS X 10.1 a 10.2 Jaguar. Počet šipek u posuvníku je daný aktuálním nastavením systému. Poměrně výrazná je změna u záložek, a tak se může stát, že pokud autor programu nedodržoval doporučení Interface Builderu při tvorbě aplikace, budou některé dialogy vypadat trošku nevzhledně (jako u zobrazeného příkladu). Malá, ale příjemná změna je výraznější grafické oddělení jednotlivých částí menu.

Zdá se, že se zlepšila také podpora češtiny v systému - například již bezproblémově funguje AppleScript, pokud je čeština na prvním místě (a tím aktivní CE skript). Bohužel to však vypadá, že problémy svázané s aplikacemi dalších výrobců zůstávají - například pády instalátorů Vise (používá Adobe). Je také možné, že Apple dovolí vypnout všechny klávesnice kromě té, kterou uživatel chce používat, tedy včetně US v našem případě - zatím funguje možnost vypnutí (zobrazí se pouze česká klávesnice), ovšem systém se někdy přepne na US, aniž by to zobrazil.

Poměrně výraznou změnou nového systému je nový Finder. Kromě toho, že má kovový vzhled, tak jako řada jiných aplikací, obsahuje řadu novinek. Mimochodem, k použití kovového rozhraní se okamžitě rozpoutaly diskuse, že to je příliš náročné na místo na obrazovce. Objevily se také analogie s Mac OS 7 a 8, kdy novější systém obsahoval "Platinum" rozhraní, které umožňovalo mimo jiné i táhnout okna za jejich okraj, nejen za záhlaví.

Důležitou novinkou (vedenou podle Apple větší orientací na uživatele) je levý sloupec s disky a používanými složkami. Ten je vidět v podstatě stále (pokud si ho uživatel neschová), výhodou je, že se disky neztrácí někde daleko vlevo, pokud uživatel používá sloupce. Pokud uživatel otevře složku z odkazů ve sloupci disků (nebo v liště, to stále také funguje, jak je vidět na obrázcích), i když používá sloupce, obsah se otevře jako by se jednalo o "první" úroveň - nelze tedy posuvníkem přejít do nadřazených složek, je nutné se tam dostat jinak (stačí například cmd-šipka nahoru, pak se začnou sloupce chovat tak jak je zvykem).

Obsah sloupce disků mění velikost ikonek podle aktuální potřeby, tak, aby se zobrazilo pokud možno vše. Samozřejmě se zde objevují také výsuvné disky, obrazy disků, iDisk a je tu také nový prohlížeč sítě. Ten by měl fungovat jako dřívější "Connect to server...", tedy zobrazovat podporované servery na síti, ovšem přímo v okně Finderu. Doufejme, že Apple opravdu výrazně zlepšil multithreading Finderu, aby se nekousal tak jako starší verze, zvlášť při práci se sítí.

Součástí okna Finderu je také vyhledávání, tak jako u Jaguara, ovšem je výrazně rychlejší (ostatně jako celý Finder).

Přímo do systému je nyní integrován iDisk - je možné si zapnout jeho synchronizaci se serverem, takže obsah je neustále dostupný přímo na počítači, i když není připojený k síti. Synchronizace probíhá automaticky na pozadí, ovšem nebude to asi nic pro lidi s modemem. Na disku se vytvoří obraz disku, který svou velikostí odpovídá místu, které uživatel má na .Mac vyhrazené.

Kromě toho Finder podporuje visačky - sice jiným způsobem než v Mac OS, obarví se název a ne složka, ale konečně je tato populární funkce zpět. I další funkce OS 8/9 je zpět - přiřazení akcí složkám. Všechny tyto akce jsou dostupné z kontextového menu nebo z nového menu "Actions", které je v záhlaví okna - to by mělo obsahovat v podstatě shodné volby, jako kontextové menu, tedy co všechno se dá s daným objektem provádět.

Mezi další novinky Finderu patří například podpora pro obrazy disku - ty již nyní nepřipojuje aplikace Disk Copy, která zmizela, ale Finder sám. Práce s obrazy disků nyní probíhá v Disk Utility. Z hlediska bezpečnosti je také zajímavé bezpečné mazání koše - kolikrát můžete daná data přemazat, vidíte na obrázku.

Výrazně přepracovanou částí systému, která se přímo odkazuje na logiku Finderu, jsou nové dialogy pro otevírání a ukládání souborů. Ty, které nám doposud nabízel Mac OS X jsou výrazným krokem zpět v porovnání s tím, co uměly dialogy z Mac OS, Panther by měl tyto nářky uživatelů odstranit. Princip je obdobný jako u oken Finderu, vlevo jsou neustále dostupné disky a složky, vytažené do lišty. Bohužel, nic není bez chyby - zdá se, že (minimálně zatím) nejsou dostupné "Favorites", neboli oblíbené složky. Věřme, že to je dané ještě nedokončeným vývojem.

Příště se podíváme na další novinky, jako je Exposé a rychlé přepínání uživatelů.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Gott mit uns!

Autor: JJ Muž

Založeno: 01.07.2003, 13:22
Odpovědí: 0

Ten ukázkový dialog je fakt ekelhaft! Takhle blbě šedé pozadí bez čárek se mi osobně vůbec nelíbí, stejně jako vyprasené taby.

Ad "Brushed metal" vzhled ve Finderu (ale třeba i v Safari). Před časem Apple v Human Interface guidelines velmi jasně a důrazně tvrdil, že brushed metal se má používat jen u aplikací pro komunikaci s nějakými zařízením v rámci konceptu iHub nebo jak tomu říkali a navíc jen u one-window aplikací jako je iTunes či iMovie (iTunes už dnes one-window není) . Tj. u softu pro práci s nějakou multimedia periferií. Explicitně tam je řečeno, že se nemá používat pro document oriente aplikace... No a pak to nacpou do Safari a nakonec i do Finderu... Vědí vlastně ti mamlasové, co chtějí?

Odpovědět na příspěvek

RE: Gott mit uns!

Autor: Ondřej Noak Muž

Založeno: 01.07.2003, 14:01

Tak to bude otázkou osobního vkusu. Mně se nový vzhled líbí víc. Připadá mi takový čistčí. Stejně jako nové taby budou vítané oživení.

Ale z Brushed metal vzhledu ve finderu mám také strach. Doteď krásně rozlišuji iAplikace od oken Finderu nebo jiných aplikací.
A tohle může tuto přehlednost zničit. Navíc se dá daleko hůře rozlišit aktivní okno od neaktivního v případě použití kovového vzhledu.
Kdyby Finder vypadal jak upravenej dialog z článku, nic bych nenamítal.

Odpovědět na příspěvek

RE: Gott mit uns!

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 01.07.2003, 16:33

Mno, ad Guidelines, tak tam bych si netipoval že vědí co chtějí :) IMHO dělají co je zrovna napadne. Ad založky - nijak mě to netrápí, a jednolité pozadí mi vyhovuje spíš, než ty proužky. díky tomu vypadají lépe i dialogy v Photoshopu.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Gott mit uns!

Autor: Jakub Formanek Muž

Založeno: 01.07.2003, 18:56

Predne si myslim, ze tento clanek vubec nema na Mujmacu co delat, neni-li dokonce nelegalni... Jen mate uzivatele, protoze ve finale muze byt vse uplne jinak! Toto proste neni ani zdaleka verze urcena k verejnemu pouzivani... (ostatne nektere zde uvedene prispevky to jen potvrzuji)

Ja jsem velmi zklaman pristupem Apple, menit kazdy rok zcela GUI je trapne a svedci to o jedinem -- u Apple nevi, zda to delaji dobre -- drive se GUI menilo velmi pozvolna a velmi dlouho, trvalo to cele roky... To co Apple predvadi je katastrofa pro uzivatele, (kteri to odnesou nejvice) Vse se ucit znovu, vse je jinak a jinde... a to nemluve o tom, jake problemy to dela vyvojarum -- treba MSIE vypada pod Pantherem opravdu "moc hezky" (a s nim vetsina Carbon aplikaci): http://www.volny.cz/creat
orium/private/carbon.jpeg


Paradoxem tak je, ze Apple ma nejlepe skinovatelny system na trhu, ale presto despoticky nuti uzivatele pouzivat jedine vyvolene GUI, ktere si u nich zrovna nekdo v rozmaru vymysli... Skoda, ze Apple tu "vodu vypustil" nyni je to jen bahno na dne...

Ale treba bude vse zase uplne jinak... ;-))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Gott mit uns!

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 01.07.2003, 19:35

To, ze informace pocházejí z předběžné verze je věřím zdůrazněno dostatečně (druhý odstavec, i na konci). Jelikož u nás není žádný alternativní zdroj informací, tak jak tomu je v anglicky mluvících zemích, chceme alespoň základní podrobnosti představit i našim čtenářům. Proto věřím ze uživatelé tyto informace budou brát pouze jako nástin toho, co je pravděpodobně čeká.

Ad GUI - mno, mě se původní Aqua nelíbí. Je nepřehledná, příliš výrazná tam kde má být nenápadná (proužky, proužky, proužky například paletky v Photosopu, ble), nenápadná tam, kde mí být přehledná (průhledná záhlaví oken - nyní jsou všechny "solid"). Ano, je pravda, že nynější Aqua je už poměrně málo výrazná, nemá žádné velké výrazné prvky. Ale pro mě jako uživatele to je příjemnější. Škoda, že už od začátku Apple neměl dvě verze Aquy - pro běžné uživatele (pouťové) a pro profesionální uživatele (nenápadné). Takhle musím souhlasit, že Apple trošku zbytečně ztrácí část svého "trademarku" - jen si vzpomeňme, jak nadšeně na Aqau reagovali uživatelé Windows a Linuxu před třemi lety a houfně vyráběli (Applem pronásledované) skiny. Ale jak říkám, méně nápadná Aqua je IMHo lepší pro uživatele.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Gott mit uns!

Autor: Jakub Formanek Muž

Založeno: 01.07.2003, 21:19

IMHO nechapu, proc se tomu jeste rika Aqua, (myslim, ze to Apple s prichodem Panthera zmeni na "Metal" cosi...) protoze tohle nama s puvodni Aquou jiz NIC spolecneho (snad s vyjimkou tech ohavnych stinu, ktere jsou stale tak velke, jak byla puvodni "hloubka" systemu -- dnes kdyz je uz system plochy, tak to vypada o to hure...)

K tve myslence, ze mel Apple mit hned dve verze -- no a proc je nemuze mit treba nyni? Stejne je to cele z 99% jen skin...

Ja rikam, ze tak zasadni (a zbytecne) zasahy do GUI jsou na skodu, jen se na ten screenshot podivej, tak bude vypadat vetsina aplikaci -- nikdo se nebude prece kazdy rok predelavat s GUI (treba u MSIE je to jiz vzhledem k ukonceni aktivniho vyvoje nerealne...) ANO idealni by bylo mit dva vzhledy systemu -- Aqu (verzi co byla v Jaguaru) a Metal... jenze to zase dopadne jak se Jobs vyspi...

Mimochodem urcovat kvalitu GUI podle Photoshopu 7 s jeho opravu nepovedenym rozhranim mi nepripada zrovna dobry... Holt kdyz nejde hora k Mohamedovi...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Gott mit uns!

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 01.07.2003, 21:28

ad blbe rozhrani - pokud si nekdy delal s Interface Builderem, tak mozna vis, ze tam jsou "guidelines", ktere te naviguji, jak maji byt ktere prvky od sebe vzdalene a od kraje - pokud se toho autor drzi, tak tam neni jediny problem, kontroloval sem si to na jednom GUI ktere sem kdysi pripravoval. Pokud jsou programatori prasata... BTW, predpokladam, ze tyto vodici linky jsou co se vzdalenosti a tak tyka, prevzate z Appl Guildline.

ja myslim ze to je ze 100% - proc to nemaj se zeptej Steva, ja nevim :) ale Steve je FAKT posedly totalni kontrolou nad vzhledem - znamy z Apple (programator Finderu) mi rikal, ze osobne odsouhlasuje vsechny sebemensi graficke pitomosti. Takze se mu asi myslenka, ze by byly DVE verze, ktere by mohly ty hloupejsi mast, nelibi.

Ad photoshop - IMHO je dulezite vzit v potaz to, ze vyuziva pro ta pozadi systemovou texturu, ktera byla doted v podstate vsude. Photoshop byl IMHO extremni priklad, protoze ma male paletky s hafem informaci...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Gott mit uns!

Autor: NO NAME Muž

Založeno: 01.07.2003, 23:44

To je blbec ten chlap.. Me se osobne taky vic libi kdyz je to bez prouzku.. v tom Photoshopu rozhodne souhlasim s Martinem.. Tady asi bude jedinej clovek ktery bude rikat ze to je hnus.. !.. To je pritom vec vkusu.. Tak nevim o cem se porad dohaduje a hada.. To me uplne rozciluje.. Ve vsem teda souhlasim s Martinem! a tenhle clanecek rozhodne na mujmac patri..! kdyz se to nekomu nelibi tak si to cist nemusi..!
Jsou lepsi stranky jako je www.mrkvosoft.com :))))))

Nejhosi je srazka s blbcem.. ale nic ve zlem..

Zatim papapa:)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Gott mit uns!

Autor: Jakub Formanek Muž

Založeno: 02.07.2003, 00:25

"Nejhorsi je srazka s blbcem" -- s tim jedinym z toho "prispevku" zcela urcite souhlasim... ;-)))))))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Gott mit uns!

Autor: micker Muž

Založeno: 02.07.2003, 10:18

s anglictinou valcim, takze za clanek jsem vdecny. chapu ze je to predbezna verze a muze se to cele zmenit, ale jako applista jsem rad ze aspon vim ze se neco deje :-). taky si myslim ze by mohli byt na vyber aspon dva vzhledy. ale apple asi chce aby na prvni pohled bylo jasny co je v komplu za system.

Odpovědět na příspěvek

Dotaz

Autor: XAM Muž

Založeno: 01.07.2003, 13:33
Odpovědí: 0

Dobry den:)

Chtel jsem se zeptat.. Panther bude 64 bitovy pro G5 jestli se nepletu.. Jaguar je 32 bitovy.. A pokud vim tak se vykonostni testy G5 delali na Jaguaru ktery je 32 b.. Tak az vyjde Panther.. nebude pod novym systemem behat vsechno mnohem rychleji.. ? kdyz bude 64 bitovy.. ? To by se potom ty vykonostni testy meli znacne zlepsit.. ?

Je to tak.. ? Docela by me zajimal vas nazor.. !
Diky:)

PS: bez tech prouzku to nevypada taky spatne.. ! :)

Odpovědět na příspěvek

RE: Dotaz

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 01.07.2003, 16:39

Mno, můj osobní názor je, že ani moc ne. spíš půjde o tuning na G5ku obecně, ale nebude to moc co mít do činění s tím že to je 64bit. Proč? Protože běžné aplikace to prostě nevyužijí a zda se budou nějak houfně předělávat hiend aplikace je ještě otázkou. Spíš se uvažuje, že tam může dojít k mírnému zpomalení, protože se musí pracovat s dvojnásobným objemem dat. Berte to jako mou úvahu z toho co jsem o tom pochytil, přes technické podrobnosti procesorů se opravdu necítím moc fundovaný. Ale IMHO nebude u Panthera zase až tak velký rozdíl ve výkonu z toho důvodu, že by byla lepší podpora pro 64bitů (opět opakuju, můj názor)

Odpovědět na příspěvek

Neni to spatny ...

Autor: Pes Karter Muž

Založeno: 01.07.2003, 13:35
Odpovědí: 0

Me se novy vzhled libi :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: Neni to spatny ...

Autor: ernesto Muž

Založeno: 02.07.2003, 09:42

zvláštní...tenhle příspěvek píšu už po třetí...když dám nový příspěvek, nezobrazí se nic. Musím jen odpovídat. Zkusil jsem G4, iMac, IE i Netscape.

Chtěl jsem říct - a už dávno - že jsem čekal, že Apple se bude u nových názvů (kromě těch neutrálních jako je PowerBook) držet ovocnářské tematiky, jako kdysi v případě geniálního Macintosh. Ale oni bohužel podlehli americký dynamický módě, tak tu máme divokou zvěř. Co maj co dělat dohromady šelmy a jabka? To nemá styl! Mě by vůbec nevadil MacOsX Jonathan nebo Golden Delicious...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Neni to spatny ...

Autor: micker Muž

Založeno: 02.07.2003, 10:00

:-)))))

Odpovědět na příspěvek

HW nároky

Autor: Radek S. Muž

Založeno: 01.07.2003, 14:24
Odpovědí: 0

Zajímalo by mě, jestli se už v obecných hladinách mluvilo o HW nárocích Panthera. Nebude můj PB G3 400 moc pomalý? (mmj. předpodládám, že G4 800 by neměl být žádný problém).

díky

Odpovědět na příspěvek

RE: HW nároky

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 01.07.2003, 16:35

Pokud je váš powerbook mezi podporovanými stroji (v označeních těch prvních powerbooků s G3 se nevyznám) tak vám to IMHO pošlape lépe než Jaguár.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: HW nároky

Autor: Rastio Muž

Založeno: 02.07.2003, 06:32

a kde sa dozviem ktore stroje budu podporovat Pantera? iBook G3/900Mhz ??

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: HW nároky

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 02.07.2003, 10:46

Ale no tak, budte trochu soudni v dotazech. Vzdyt se ptate na pocitac ktery se ted prodava, tak jak by mohl byt nepodporovany.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: HW nároky

Autor: Rastio Muž

Založeno: 02.07.2003, 11:05

sa ospravedlnujem, ze sa tak pytam, ALE, rozhodol som sa (nasetril som si) ze si kupim iBook, kedze PB si nemozem dovolit. A teraz tesne pred touto investiciou, ked citam mnozstvo for ohladom macov a iBookov, mam uz "strach" aj z najmensej blbosti - takze kedze som videl, ze "..sedivy G3 nie je.." som sa spytal.
a este by som sa spytal, ak mozem kedze to nie je reakcia na clanok, - ci mi neviete len v kratkosti vysvetlit co je to Altivec (v PB G4), nieco co podporuje graficke operacie alebo podobne ...
vdaka.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: HW nároky

Autor: Rastio Muž

Založeno: 02.07.2003, 11:12

sa ospravedlnujem, ze sa tak pytam, ALE, rozhodol som sa (nasetril som si) ze si kupim iBook, kedze PB si nemozem dovolit. A teraz tesne pred touto investiciou, ked citam mnozstvo for ohladom macov a iBookov, mam uz "strach" aj z najmensej blbosti - takze kedze som videl, ze "..sedivy G3 nie je.." som sa spytal.
a este by som sa spytal, ak mozem kedze to nie je reakcia na clanok, - ci mi neviete len v kratkosti vysvetlit co je to Altivec (v PB G4), nieco co podporuje graficke operacie alebo podobne ...
vdaka.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: HW nároky

Autor: Rastio Muž

Založeno: 02.07.2003, 11:19

sa ospravedlnujem, ze sa tak pytam, ALE, rozhodol som sa (nasetril som si) ze si kupim iBook, kedze PB si nemozem dovolit. A teraz tesne pred touto investiciou, ked citam mnozstvo for ohladom macov a iBookov, mam uz "strach" aj z najmensej blbosti - takze kedze som videl, ze "..sedivy G3 nie je.." som sa spytal.
a este by som sa spytal, ak mozem kedze to nie je reakcia na clanok, - ci mi neviete len v kratkosti vysvetlit co je to Altivec (v PB G4), nieco co podporuje graficke operacie alebo podobne ...
vdaka.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: HW nároky

Autor: Slata Muž

Založeno: 02.07.2003, 11:38

Altivec=Velocity engine
Presne tak, je to specialni jednotka na procesoru, ktera urychluje nektere multimedialni operace - ty, ktere jsou pro Altivec optimalizovane.

Asi to neni uplne presne, ale tak nejak to je.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: HW nároky

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 02.07.2003, 12:25

ano, neda se nez souhlasit. Verim, ze clanek porovnavajici vykony aplikaci na ruznych modelech prenosnych pocitacu jste cetl (http://www.mujmac.cz/art
/hw/booky_bench.html) - tam je krasne videt, ze pokud aplikace nepouziva AltiVec (tedy obecne, pokud se nejedna o audio ci video aplikaci) tak jsou i PowerPC G3 dost vykonne procesory. Samozrejme, pokud chce delat napriklad s 3D, videem ci muzikou, tak vykon Altivecu by byl citit.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: HW nároky

Autor: Rastio Muž

Založeno: 02.07.2003, 11:22

a este sa ospravedlnujem ze moj prispevok tu je 3 krat - to kvoli refreshom v I Exploreri.
pardon.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: HW nároky

Autor: J. Bayer Muž

Založeno: 02.07.2003, 15:09

Takovym dotazum se nemuzete divit. Kupuji ted 17' PowerBook jako jedinou mobilni alternativu k desktopu, ktera i jako nejvyssi model uz nema naprosto zadnou rezervu.

Odpovědět na příspěvek

je to super, ALE co ted momentalne nefungluje

Autor: martin chovan Muž

Založeno: 01.07.2003, 17:26
Odpovědí: 0

Vypalovani - ano, to ted momentalne nefungluje a Toaster nelze spustit.
Photoshop 7 - zapisuje nekam, kam to neni nove povoleno, takze nelze spustit.
Preview - nezobrazuje nektere znaky (ceske) u nekterych pisem i kdyz Acrobat ano.

A hlavne - ta rychlost!!! Fakt mazec.

Odpovědět na příspěvek

RE: je to super, ALE co ted momentalne nefungluje

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 01.07.2003, 18:07

uprimne receno, myslim ze pro bezne lidi je docela egal co ted nefunguje, nebot si o tom budou jeste nekolik dalsich mesicu cist. Ten system rozhodne neni pripraven na nejake pracovni nasazeni.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: je to super, ALE co ted momentalne nefungluje

Autor: Martin chovan Muž

Založeno: 02.07.2003, 12:16

A to je prave pouze teotreticka uvaha - na co je system, o kterem si bude nekdo jeste dlouho cist? Ja pouze informuji, jak to TED je a kazdy at se rozhodne, zda se mu s jistym rizikem vyplati si system sehnat a pouzivat. S jistotou se da tvrdit, ze hodne hloubavi mekari, vyzbrojeni trpelivosti a znalostmi na urovni vyssi divci mohou klidne zacit 10.3 pouzivat. Proc? Protoze je lepsi!

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: je to super, ALE co ted momentalne nefungluje

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 02.07.2003, 12:21

Podle toho co o Pantheru vim si nemyslim, ze je v dany okamzik vhodny pro nejake prakticke nasazeni - ale je to samozrejme volba kazdeho.Muj soukromy odhad je, ze az tak za dva mesice, at z toho bude regulerni betaverze, ted ma jeste prilis mnoho chyb.

Odpovědět na příspěvek

Malére, co takhle NDA?

Autor: oc Muž

Založeno: 02.07.2003, 15:52
Odpovědí: 0

Viz subject?

Odpovědět na příspěvek

RE: Malére, co takhle NDA?

Autor: JJ Muž

Založeno: 02.07.2003, 17:39

Hm, a Ty myslíš, že Malér má Panthera oficiálně od Apple a že něco jako NDA podepisoval? ;-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Malére, co takhle NDA?

Autor: oc Muž

Založeno: 02.07.2003, 18:41

No, rozhodně ten, kdo toho Pantera od Apple má, NDA podepsal. Jestli a jak ho pak dal Malérovi nebo na web nebo kamkoli jinam je jiná otázka, ale rozhodně současná verse Pantera Apple bez NDA neopustila.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: