Prostředí X11 a Mac OS X - Vzdálené pouštění aplikací - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Prostředí X11 a Mac OS X - Vzdálené pouštění aplikací

14. dubna 2005, 00.00 | Pakliže jste svědomitě studovali a před spaním pročítali články tohoto seriálu, měli byste mít velmi dobrý rozhled v uplatně X11 na Mac OS X. Umíte instalovat, odstraňovat, konfigurovat a v neposlední řadě i používat Open Source software. Alespoň teoreticky. Jeden velmi zásadní bod jsme ale dosud vynechali. Nechával jsem si ho záměrně v zásobě, aby běžný uživatel nebyl příliš zavalen novými informacemi.

Pakliže jste svědomitě studovali a před spaním pročítali články tohoto seriálu, měli byste mít velmi dobrý rozhled v uplatně X11 na Mac OS X. Umíte instalovat, odstraňovat, konfigurovat a v neposlední řadě i používat Open Source software. Alespoň teoreticky. Jeden velmi zásadní bod jsme ale dosud vynechali. Nechával jsem si ho záměrně v zásobě, aby běžný uživatel nebyl příliš zavalen novými informacemi.

Klasické použití produktů Apple bylo (a některým doposud je) především v oblasti grafiky a multimédií všeobecně. S příchodem Mac OS X se situace změnila. Apple přišel s velmi solidním a konkurence schopným server řešením včetně Xsan, lidé ze světa Linux a Unix všeobecně hromadně přecházejí k Mac OS X. Poslední kapkou bylo asi doznání Linuse Torvalda, duchovního otce Linuxu, že pro svoji každodenní práci používá PowerMac. I na tomto informačním serveru jsme měli možnost přečíst si velmi pěkný článek, který popisuje zkušenost přechodu z Linuxu na Mac OS X. Apple evidentně vsází na kartu, které se také říká "enterprise IT". Pro domácího uživatele to pravděpodobně příliš velký význam nemá, ale v oblasti firemních, vědeckých a univerzitních řešení je situace právě opačná. Všude, kde pracuje více lidí, se brzo objeví velmi palčivý problém, jak zajistit dostačující IT infrastrukturu. S tím je spojený další problém - finance. Kdyby například měla univerzita udržovat tým odborníků, kteří se budou starat o samostatně nainstalované pracovní stanice, určitě by se to prodražilo. Dále je důležitý aspekt integrace, je jednodušší a ekonomičtější mít jakési IT jádro a k nim připojené počítače - klienty. Každý, kdo se staral o více jak 5 počítačů, asi ví, o čem mluvím. Na klientech osazených různou variantou Unix coby OS je to trochu jednodušší, s počítači s operačními systémy od společnosti Microsoft je to trochu problematičtější.

Trochu z historie

Už v 80. letech byl tento problém známý, dodnes se používají tzv. terminálová řešení, který v praxi poskytují textové pracovní stanice vzdáleně připojené k centrálnímu serveru. Na NextStep OS bylo také možno spouštět grafické aplikace vzdáleně. Společnost Sun nabízí počítače tzv. tenké klienty, což jsou v podstatě "očesané" počítače, které často nemají ani vlastní pevný disk a uživatel tohoto počítače využívá prostředků počítače, ke kterému je připojen.

Počkat, počkat... Co to je "spouštět vzdáleně aplikace"? To znamená, že se přes místní síť nebo přes internet připojit k jinému počítači a můžete používat aplikace umístěné na tomto vzdáleném počítači. Nebo tento počítač administrovat, podle toho, jaké máte přístupová práva.

V současnosti existují různí výrobci software, kterému se všeobecně říká terminálové servery či služby. Idea je prakticky stejná - poskytnout uživatelům služby a aplikace z jednoho centrálního místa a distribuovat je kdekoliv. Například firma zabývající se vedením účetnictví pro společnosti může nabídnout svým klientům, aby využívali software, který je nainstalován v této účetní firmě. Jak účetní, tak klient má vždy přístup k aktuálním informacím, odpadá problém s instalací a často i licencováním software u zákazníka, v neposlední řadě s jeho správou.

Někteří mohou namítnout, že taková řešení již existují a není to nic velkého. Mluvím teď o produktech typu VNC či Timbuktu. Na první pohled to může vypadat jako identické produkty, ale na druhý rozhodně ne. Tyto produkty více méně zobrazí grafický výstup - zjednodušeně co je právě na obrazovce - vzdáleného počítače na počítači jiném. Toť vše. O nějaké "enterprise" využití nemůžeme mluvit, protože tento způsob vzdálené přístupu k jinému může plnohodnotně využít pouze jeden uživatel současně. Kdyby se tak připojili k počítači alespoň 2 uživatelé, více méně by se "hádali", kam klikne myš a co se vůbec bude dělat.

My se na tuto problematiku podíváme z pohledu X11. Z historického pohledu můžeme říci, že pro vyřešení této problematiky se na světě objevilo X11. Zvláště na univerzitách a pro vědce bylo nutné přijít s řešením, které umožňovalo připojit se tzv. sálovému počítači (ano, častokrát k počítači o velikosti tělocvičny), dovolit mu používat prostředky a sílu tohoto stroje bez toho, aby narušoval práci ostatních.

X11 má i poněkud opačné řešení, než bychom od klasické klient-server architektury čekali. Obyčejně se za klienta považuje ten počítač, který se k vzdálenému stroji připojuje - místní počítač vyšle požadavek k tomu vzdálenému a ten vzdálený něco pošle zpátky. U X11 je tomu obráceně - místní počítač vytvoří z toho vzdáleného klienta, který zasílá svůj výstup na místní X11 server. X11 implementace na Mac OS X je plnohodnotná, tedy jedná se tzv. klientskou verzi. Nejenom, že se k počítači s nainstalovaným X11 mohou připojit ostatní, ale je z něj i možné se připojit k dalším stanicím a využívat jejich X11 prostředí. Je důležité zmínit, že se můžete připojit k jakémukoliv stroji, bez ohledu na jeho hardwarovou architekturu.

Dnes se prozatím bez detailů ukážeme postup, jak spustit xcalc (kalkulačku prostředí X11) ze stroje s názvem mzada_iMacDV na jiném stroji na místní síti s názvem Xserve:




Toť prozatím vše. Kdo chce, ať klidně experimentuje. Příště si vysvětlíme detaily, hlavně význam proměnné DISPLAY, o které jsme si opět záměrně nic neřekli.


Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Linus T

Autor: kasparek Muž

Založeno: 14.04.2005, 01:26
Odpovědí: 0

On sice Linus Torvalds pouziva PowerMac G5 dual, ale ma na nem nainstalovany Linux ;)

Odpovědět na příspěvek

RE: Linus T

Autor: Jirka Muž

Založeno: 14.04.2005, 12:43

mozna ma multiboot. Ja mam na iBooku taky linux i OS X.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Linus T

Autor: Honza Dusak Muž

Založeno: 14.04.2005, 14:36

ani multiboot, jak jsem pochopil, jina architektura pomaha pri vyvoji linuxoveho kernelu vzhledem k prenesitelnosti

viz diskuze na Slashdot-u http://linux.slashdot.org
/article.pl?sid=05/03/09/
1314250&tid=181&tid=106

Odpovědět na příspěvek

Achich achich,

Autor: Jirka2 Muž

Založeno: 14.04.2005, 14:40
Odpovědí: 0

tenhle referat byl tedy spichnuty hodne horkou jehlou. Alespon korektura kdyby byla, vzdyt je tam hromada nesmyslnych vet. Asi zrusim predplatne ;)

Odpovědět na příspěvek

RE: Achich achich,

Autor: ANo Muž

Založeno: 14.04.2005, 17:36

"Vzdálené pouštění" -> "spouštění"

"Open Source" - > "open source"

"které se říká také říká" -> "které se také říká"

"vsází na kartu" -> "sází ..."

"Na klientech osazené různou variantou" -> "... osazených ..."

"počítače s operačními systémy od společnosti Microsoft je to trochu problematičtější." -> ??

"NextStep OS" -> "NeXTSTEP"

(dal uz jsem nemel silu to cist)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Achich achich,

Autor: autor Muž

Založeno: 15.04.2005, 11:34

Omlouvam se všem pozorným čtenářům za zmíněné. Je pravda, že jsem článek psal pozdě večer a navíc poslední dobou moc česky nemluvím. Příště to bude perfektní, už jsem našel osobu na korektury. :-)

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

ani multiboot, jak jsem pochopil, jina architektura pomaha pri vyvoji linuxoveho kernelu vzhledem k prenesitelnosti

viz diskuze na Slashdot-u http://linux.slashdot.org/article.pl?sid=05/03/09/1314250&tid=181&tid=106


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: