Prostředí X11 a Mac OS X - Správce oken - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Prostředí X11 a Mac OS X - Správce oken

24. listopadu 2004, 00.00 | Jak jsme si již v prvním díle ukázali, hierarchie grafického prostředí X11 je rozdělena na tři základní vrstvy a dnes se podíváme na tu prostřední - správce oken.

Jak jsme si již v prvním díle ukázali, hierarchie grafického prostředí X11 je rozdělena na tři základní vrstvy a dnes se podíváme na tu prostřední - správce oken. Tato vrstva nám vylepší naši instalaci X11 o poměrně pohodlné grafické prostředí, ke kterému se rádi uchylují jinak tvrdošíjní zastánci příkazové řádky. Důvod je jednoduchý - nabízí vše co příkazová řádka, ale i jakési grafické prostředí, avšak ne úplné jako je například Finder (takové služby nabízí až další vrstva - tzv. pracovní plocha). Jeho instalací sice ztratíme integraci X11 do grafického prostředí Quartz, Desktop se zcela zakryje jakoby dalším polovičním "Finderem". Rozhodně to nemusí být pro každého uživatele Mac OS X, ale uživatelé různých variací Unixu se budou cítit jako doma.

Určitě to je volba i pro toho, kdo nechce investovat do pravidelných updatů operačního systému Mac OS X a spokojí se pouze s Darwin OS. Darwin je základní vrstvou operačního Mac OS X, "okleštěný" o další aplikační a systémové vrstvy (jako např. Cocoa, AppleScript, Quartz...). Je volně šířitelný a je možné jej získat i v podobě otevřeného kódu z webových stránek http://developer.apple.com/darwin/. Dále je zajímavý v tom, že jej lze provozovat i na jiné hardwarové architektuře než PowerPC, další podporovanou platformou je Intel (!). Ano, z toho vyplývá, že Mac OS X by bylo v praxi možné provozovat na "písíčku", ale toho se doufám nedočkáme.

Správců oken existuje velké množství a jejich instalace je pomocí Finku snadná. Stačí spustit FinkCommander (/Applications/Utilities), do políčka vyhledávání zadat window manager a jako kritérium pro vyhledávání vybrat Description (hned vedle vyhledávacího políčka). Fink vyfiltruje všechny záznamy obsahující jak slovo window, tak manager - pro mne nejzajímavější je WindowMaker. WindowMaker je součástí projektu GNUstep, přežívajícího portu OpenStep(tm) knihoven, jehož vzhled je převzat z legendárního NextStepu, předchůdce Mac OS X. Po označení příslušného balíčku stačí jen vybrat Install v menu Source, potvrdit pár dialogů, pak chvíli počkat na stažení jednotlivých souborů (je třeba být připojený k internetu), dále něco déle čekat na ukončení kompilace.

Pro zprovoznění WindowMakeru jako správce oken je potřeba provést ještě dva kroky, které můžete nalézt v informačním okénku FinkCommanderu (Apple + I). Za prvé je nutné spustit skript wmaker.inst, který se postará o vytvoření potřebných souborů nastavení a předvoleb WindowMakeru. Tyto soubory jsou vytvářeny v domovské složce uživatele, a to pod složkou s názvem GNUstep. Nejsem si jist, zda se FinkCommander o toto postará sám, ale skript lze snadno najít. Hierarchie složek Finku je logická, např. dle dobrého zvyku se všechny spustitelné aplikace a skripty nacházejí v adresáři bin, kompletní cesta ke složce by tedy měla být /sw/bin. Zkusme se tedy ujistit, zda tam skutečně je. Spustíme aplikací Terminál nebo X11 a následně xterm, do příkazové řádky zadáme cd /sw/bin a stiskneme Enter. Dále pak ls a znovu Enter... někde na konci výpisu by měl být wmaker.inst. Pro spuštění skriptu zadáme ./wmaker.inst + Enter, pak už jen sledujeme na výpis standardního výstupu.

Druhý krok se nevztahuje pouze k WindowMakeru, ale k X11 všeobecně. X11 standardně používá soubor .xinitrc umístěného do vaší domovské složky (např. /Users/mzada) pro úpravu běžné konfigurace. Pakliže soubor .xinitrc v této složce není přítomen, X11 použije standardní nastavení. Pro implementaci X11 od Applu to například znamená, že X11 bude integrováno do uživatelského rozhraní Aqua. Skript wmaker.inst by se měl postarat o vytvoření i tohoto souboru, ale pro jistotu uvádím správný obsah souboru .xinitrc:

#WindowMaker default X session startup script

PATH="$PATH:/sw/bin"

exec wmaker

Teď už stačí spustit X11 a mělo by to vypadat podobně jako následující obrázek (bez spuštěného OpenOfficu):

Obsluha WindowMakeru je trochu odlišná od zvyklostí Mac OS X, té by bylo třeba věnovat alespoň celý článek. V každém případě využijete 3tlačítkovou myš, jak je na Unixu zvykem. Zatím doporučuji experimetovat, třetí ikona "Docku" (shora) je aplikace pro nastavení vzhledu a předvoleb. Hlavní menu vyvoláte při držení "Apple + stisknutí levého tlačítka myši".

Nakonec malé překvapení, taková spíše vychytávka pro vlastence. WindowMaker je v angličtině, ale jeho hlavní menu je možné mít i v češtině, mimo jiné jazyky. Zde je návod:

  1. Ve vaší domovské složce vyberte ~/GNUstep/Defaults.

  2. Soubor s názvem WMRootMenu přejmenujte na např. WMRootMenu~.

  3. Vytvořte nový soubor ve vašem oblíbeném textovém editoru, a to ve stejné umístění a se jménem WMRootMenu.

  4. Obsahem souboru je pouze "~/GNUstep/Library/WindowMaker/menu.cz", a to včetně uvozovek.

  5. Spusťte (restartujte X11), stiskněte "Apple + levé tlačítko myši". Výsledek by měl vypadat následně:


Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Mimo temu: Watson je freeware

Autor: mcstuff Muž

Založeno: 24.11.2004, 07:45
Odpovědí: 0

Tak po Audione X 3 je aj Watson uvolneny ako freeware i ked dalej nepodporovany (http://weblog.karelia.co
m/MacOSX/WatsonStatus.htm
l), s tigrom oddide aj Konfabulator, pekne sa nam to prerieduje

Odpovědět na příspěvek

Window Maker

Autor: marian Muž

Založeno: 24.11.2004, 11:02
Odpovědí: 0

Window Maker je celkom dobry window manager pre X11 a sam ho tiez pouzivam aj na Mac OS X pre aplikacie beziace pod XWindow. Zakladne principy obsluhy WM je mozno najst v cestine v clankoch:

http://www.l
inux.cz/noviny/1999-0102/
clanek07.html
http://www
.root.cz/clanek/38
http:
//www.root.cz/clanek/68

http://www.root.cz/clanek
/356

Aj ked sa jedna o popis o dost starsich verzii WM, zakladne principy sa nezmenili.

Odpovědět na příspěvek

proc?

Autor: nemo Muž

Založeno: 24.11.2004, 14:50
Odpovědí: 0

Trochu (dost) mi v clanku chybi vysvetleni, proc nahrazovat quartz-wm, ktery je v Apple X11, jinym (pro a proti) a proc z tech jinych prave WindowMaker (opet pro i proti).

Odpovědět na příspěvek

RE: proc?

Autor: Jozo Remen Muž

Založeno: 24.11.2004, 15:02

Lebo clovek pred neinformovanymi dobre vyzera :)

A pokial sa clovek zivi supportom pre Linux/Unix systemy, pride to vcelku vhod, ked si sam da na stol nieco lepsie, ale ma sa podla coho orientovat, ked vola zakaznik, co nieco potrebuje v KDE

Odpovědět na příspěvek

Darwin a X11?

Autor: jirka Muž

Založeno: 24.11.2004, 15:07
Odpovědí: 0

Dobrý den,
jak je to vlastně s X11 pod Darwinem? Mám na mysli třeba podporu akcelerace. To tam funguje?

Jinak by mě zajímalo, jaké má vlastně výhody používání X11 přes celou obrazovku pod MacOS X? Tak nějak mám pocit, že pokud používám jen aplikace pro X11, tak tam ten MacOS je skoro zbytečný a úplně by stačil jen Darwin + X11 nebo Linux (nekamenovat, prosím ;) a pokud takový uživatel pracuje i s MacOSovými aplikacemi, tak mu dva způsoby ovládání musí přivodit schizofrenii (něco jako dualboot na PC). Nebo se mýlím?
Neberte to, prosím, jako provokaci, opravdu by mě zajímal názor nějakého uživatele, který X11 pod MacOS X používá.
Přemýšlí
m totiž, že bych nějaké to jablko zkusil ochutnat ;)

Odpovědět na příspěvek

RE: Darwin a X11?

Autor: Jozo Remen Muž

Založeno: 24.11.2004, 15:35

No schizofreniu to moze sposobit asi ako Classic pod OS X :)

Ale inak, preco nie... X11 vacsinou pouzivaju PowerUseri ci vedecky pracovnici na vedecke aplikacie a tym to teda moc nevadi.
A nehovoriac o tom, ze fungovat v povedzme Matlabe a nasledne spracovavat vysledky do tabuliek v Exceli, ktore potom su odprezentovane v Keynote ma svoje caro...
Proste to najlepsie zo vsetkych stran, to je vyhoda OS X. Clovek ma aj Unix-like jadro, pritom nepride skratka o komercne programy ako su od Adobe

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Darwin a X11?

Autor: nemo Muž

Založeno: 24.11.2004, 20:26

Otazka IMHO nebyla proc X11, ale proc ve fullscreenu, a ne rootless, jak to dovoluje quartz-wm.

Jinak quartz-vm ma treba tu vyhodu, ze i bez restartu prebira nastaveni klavesnice z Finderu. Mne se to dost hodi. Prepinat fullscreen a rootless muzete taky jednou zkratkou. Prepinani mezi aplikacemi v X11 a ne-X11 je imho jednodussi kliknutim do okna. A rozdil v ovladani je rozhodne vetsi nez v Classicu (i kdyz zalezi na gui toolkitu). V jinem wm je rozdil samozrejme vetsi.

Takze: ja stale nevim, jake vyhody ma jiny window manager (image opravdu neberu jako argument).

Odpovědět na příspěvek

RE: Darwin a X11?

Autor: nemo Muž

Založeno: 24.11.2004, 20:34

Vpodstate mate pravdu. Pokud by nekdo pouzival jen X11 aplikace, mel by to lepsi v linuxu. Na macu chodi dobre a X11 aplikaci je pro nej vic. Darwin je taky moznost.

Kouzlo maca je ale z velke casti v koncepci Mac OS, jeho GUI (aqua) a pro nej napsanych aplikacich. Asi nikdo na Mac OS X neprovozuje jen X11. Potom souhlasim, ze je (alespon pro mne osobne) pohodlnejsi, kdyz i X11 aplikace vypadaji a funguji v mire moznosti podobne.

Jablka jsou zdrava i chutna. Jen si dejte.

Odpovědět na příspěvek

RE: Darwin a X11?

Autor: marian Muž

Založeno: 26.11.2004, 13:37

>Jinak by mě zajímalo, jaké má vlastně výhody používání X11 přes celou obrazovku pod MacOS X?

Vyhoda je to, ze ak pouzivate najake programy napr. pod nejakym unixovym systemom s X11 a uz ste si na rozhranie zvykli, je dobre, ked sa to aj v Mac OS X bude spravat rovnako. V pripade niektorych programov sa celkom dobre zide aj moznost definovania viacerych pracovnych ploch, zvlast ak mate k dispozicii len jeden monitor. Osobne preferujem celoobrazovkovy rezim pri praci s aplikaciami pod X11, ale povazujem za velku vyhodu, ze kazdy si moze vybrat, podla toho co mu vyhovuje viac.

Odpovědět na příspěvek

OSX na platforme Intel

Autor: Don Martinello Muž

Založeno: 24.11.2004, 15:28
Odpovědí: 0

Nie, ze by som vam chcel kazit naladu, ale OSX uz na platforme Intel bezi. Sice v emulacii, ale bezi :).

http://pearpc.sour
ceforge.net/

Odpovědět na příspěvek

Par oprav a doplnku.

Autor: Adam Nohejl Muž

Založeno: 25.11.2004, 13:02
Odpovědí: 0

GNUstep neni "port" OpenStepu, nepouziva totiz zdrojovvy kod puvodni implementace, bud je to "implementace" specifikace OpenStep, nebo "klon" prostredi OpenStep.

GNUstep neni "prezivajici", ale "rodici se" implementace OpenStepu.

Srovnani spravce oken s Finderem IMO spis mate. Finder take neni "uplne graficke prostredi" (dalsi soucasti je napr. SystemUIServer). Vubec srovnani Finderu a spravce oken bez dalsiho vysvetleni dost pokulhava (Mac OS X ma taky spravce oken a neni to Finder a to neni vse...).

Co se Darwinu a Intelu tyce, z toho, ze Darwin je pro PPC i iX86, jeste nevyplyva, ze by Mac OS X slo provozovat na PC, nestacilo by totiz pouze zkompilovat ten zbytek OS X na X86;), bylo by to mnohem narocnejsi, ale je pravda, ze Apple se o podobne veci uz dvakrat pokousel, drive to byl projekt Star Trek (Classic) a u Mac OS X Marklar.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

Tak po Audione X 3 je aj Watson uvolneny ako freeware i ked dalej nepodporovany (http://weblog.karelia.com/MacOSX/WatsonStatus.html), s tigrom oddide aj Konfabulator, pekne sa nam to prerieduje


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: