Prostředí X11 a Mac OS X - oblíbené aplikace - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

IDIF

 

Kde se koná výstava fotografií Luďka Vojtěchovského?

V dnešní soutěži hrajeme o:

Seriály

Více seriálůSoftware

Prostředí X11 a Mac OS X - oblíbené aplikace

2. září 2004, 00.00 | V předchozích dílech jsme se teoreticky seznámili s prostředím X Window System na Mac OS X, ale je zajisté vhodné, abychom pro něj měli vůbec nějaké použití. V případě počítačů to není o ničem jiném o aplikacích či programech. Pro X11 existuje velmi široká škála aplikací, v mnoha případech zcela zadarmo.

V předchozích dílech jsme se teoreticky seznámili s prostředím X Window System na Mac OS X, ale je zajisté vhodné, abychom pro něj měli vůbec nějaké použití. V případě počítačů to není o ničem jiném o aplikacích či programech. Pro X11 existuje velmi široká škála aplikací, v mnoha případech zcela zadarmo. V některém z dalších dílů se budeme podrobně zabývat možnostmi získání aplikací. V dnešním díle se budeme věnovat několika nejpoužívanějším a uživatelsky zajímavým, jmenovitě:

  • OpenOffice
  • GIMP
  • GNUCash
  • DOSBox

OpenOffice

S pojmem OpenOffice se zřejmě každý uživatel Mac OS X již setkal. Jedná se o plnohodnotný kancelářský balík aplikací, který je bezplatným konkurentem kancelářského softwaru od Microsoftu. Na verzi pro Mac OS X se začalo pracovat poměrně nedávno, zhruba před dvěma roky, ale již teď jej lze používat jako alternativu MS Office. V současné době nejde o standardní Mac OS X aplikací - vzhled a všeobecné ovládání aplikace spíše piípomíná verzi pro Windows OS. OpenOffice na Mac OS X není zcela hotový, existuje seznam dosud nefunkčních služeb, ale většinou jde o funkce, které jsou nad rámec běžného uživatele, a které nijak nepřekáží obvyklé práci.

OpenOffice je možné získat na www.openoffice.org či lépe tady. Zde se můžete dočíst o historii a projektu jako takovém, ale především je tu volně dostupný standardní instalátor pro Mac OS X. Instalace je poměrně jednoduchá, je však náročná na volný prostor disku - pro instalaci budete potřebovat minimálně 1 GB volného diskového prostoru, ačkoliv ve výsledku bude mít OpenOffice něco přes 300 MB. Výsledek by měl vypadat asi takto:

Vzhledem k faktu, že se jedná o poměrně rozsáhlé téma samotné, bude vhodné se s OpenOffice seznámit trochu podrobněji v některém z dalších článků.

GIMP

Nyní něco pro grafiky... možná ne profesionální, ale pro většinu uživatelů Mac OS X určitě něco praktického. Uvádím vlastní zkušenost.

GIMP je zkratka "GNU Image Manipulation Program". Pakliže jej lze k něčemu přirovnat, tak to určitě bude Adobe Photoshop (s čímž občas někdo nesouhlasí). V každém případě je to volně šířitelný program pro retuš digitální fotografie, kompozici a tvorbu obrázků.

Program GIMP je možné získat na www.gimp.org , kde naleznete i sekci určenou pro Mac OS X. Po krátkém prostudování doporučuji navštívit tyto stránky , kde naleznete standardní instalátor pro verzi GIMP 2.0.3. Výhodou tohoto instalátoru je je integrace aplikace jako Mac OS X nativní (tedy skoro...). Po instalaci najdete ve složce aplikací program s názvem GIMP, který lze spouštět obvyklým způsobem. To je velká výhoda pro všechny, kdo používá iPhoto - GIMP lze použít jako externí editor obrázků (viz preference iPhoto). V mém případě to byl "objev roku", protože mi funkce iPhoto někdy nestačí a Photoshop je pro mne příliš nelogický, navíc se mi nechce za něj platit.

GIMP je velmi oblíbený a existuje pro něj spoustu zdrojů informací, výborných knih pro profesionální použití a silná podpora od vývojářů. Má velmi široké použití, které se neomezuje pouze na desktopové nasazení - lze jej použit i jako online image processor. Vřele doporučuji.

GNUCash

Každý uživatel Maců v Čechách určitě dříve či později zaznamenal velmi zásadní nedostatek ekonomických systémů pro tuto platformu. V minulosti se nějaké objevili, o jejich použití a efektivnosti se nebudu v článku vyjadřovat. V současnosti něco existuje, ale jejich recenze je námětem pro další článek na mujmac.cz. Co tu je nyní, zadarmo a vyzkoušené je účetní systém s názvem GNUCash.
Jedná se o vcelku kompletní systém podvojného účetnictví, který je velmi přizpůsobitelný, lze jej tedy upravit pro české účetní standarty. Mimochodem existuje i v české lokalizaci (kterou ale sám nepoužívám...). Webové stránky projektu jsou k vidění zde. Způsob instalace tohoto programu je trochu složitější, zatím neexistuje typicky "macovský" instalátor. Nicméně instalace tohoto programu bude vzorovým příkladem v dalším článku tohoto seriálu, který se bude zabývat získáváním, správou a instalací X11 aplikací pomocí programu Fink. Pro ty nedočkavé existují velmi příjemné stránky v angličtině, které pojednávají o GNUCash na Mac OS X včetně instalace. Na těchto stránkách také najdete pomocnou aplikaci, která spustí GNUCash bez toho, abychom použili příkazovou řádku.

DOSBox

Na závěr něco pro zábavu. Ačkoliv na tu se DOSBox neomezuje. Emulátor operačního systému DOS je především pro hraní starších DOSovských her, které mají nejednoho skalního příznivce. Na druhou stranu by pod ním mělo být možné nainstalovat starší verzi Windows OS a provozovat další DOS programy. DOSBox je zadarmo a je to aplikace neuvěřitelně malá - instalace má cca 600 kB. Web projektu naleznete na dosbox.sourceforge.net, kde jsou dostupné veškeré informace. Pro pohodlnou instalaci a jako výborné grafické rozhraní k DOSBoxu doporučuji aplikaci Radnor, kterou získáte na této webové stránce. Sám moc hrám neholduji, ale pro příklad a kuriozitu uvádím obrázek DOSBoxu v akci - jedná se o jednoho z mnoha klonů proslulého Norton Commanderu, navíc v němčině. :-)

To je zatím vše. Příště se podíváme na avizovaný Fink, což není o ničem jiném než o více a více volně distribuvovaných aplikacích.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Vyborne!

Autor: Jozo Remen Muž

Založeno: 02.09.2004, 10:00
Odpovědí: 0

Vyborna seria clankov pre ludi, ktori o X11 a jeho schopnostiach moc nevedia. Ale OpenOffice.org dufam budete predvadzat cesky, aj s klavesnicami od Adama Nohejla ;-)

Odpovědět na příspěvek

RE: Vyborne!

Autor: Jakub Muž

Založeno: 06.09.2004, 00:22

Kamarád to provozuje na standardní lokalizované 10.3 a vše mu [prý] funguje i bez dodatečných klávesnic -- vystačí s tím, co je v lokalizovaném systému... nevím, netestoval jsem to, ale proč by si něco vymýšlel... ;-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Vyborne!

Autor: Adam Nohejl Muž

Založeno: 09.09.2004, 20:32

Ja mam take lokalizovanou 10.3 a bez meho rozlozeni mi to nefunguje. Stejnou zkusenost maji vsichni, se kterymi jsem se bavil. Rozlozeni klaves jsem testoval ve spolupraci s autory ceskeho OOo pro Mac (i oni maji tuto zkusenost).

K tomuto tvrzeni typu "kamarad rikal, kamaradovi (ne)funguje" jeste dodam, ze samozrejme nemohu vyloucit, ze kamarad ma pravdu, v tom pripade by ovsem jedina prinosna vec byla, kdyby se sam ozval a rekl, jak to je, takhle to, obavam se, nikomu nempomuze:(.

(Jestlis to psal Ty, Jakube, uz je to podruhe, co to od Tebe slysim a opet bez podkladu, jestli jsi jiny Jakub a nemate spolecneho kamarada;), uz maji tuto zajimavou zkusenost zrejme dva lide...zajimave, jsem zvedavy;))

Odpovědět na příspěvek

a co graficke prostredi?

Autor: petr Muž

Založeno: 02.09.2004, 10:40
Odpovědí: 0

dobry den, dekuji za vybornou serii clanku, chtel bych se zeptat, jestli jde a jestli planujete navod, jak rozchodit pod X11 KDE nebo GNOME prostredi?

dekuji petr

Odpovědět na příspěvek

RE: a co graficke prostredi?

Autor: Jozo Remen Muž

Založeno: 02.09.2004, 11:12

Pre vsetkych, co maju zaujem o X11 a jeho aplikacie, doporucujem dielko Fun with Fink:
Komplexna prirucka v PDF

http://www.funwith
fink.com/announce.html

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: a co graficke prostredi?

Autor: petr Muž

Založeno: 03.09.2004, 09:20

diky za tip, bezvadna kniha, doporucuji vsem, kteri se o tuto problematiku zajimaji...

Odpovědět na příspěvek

Jen tak dale !!!

Autor: CybeR Muž

Založeno: 02.09.2004, 12:26
Odpovědí: 0

Take dekuji za dalsi uzitecny clanek ! Tak mne napada ... nechcete napsat nejakou mensi knizku z edice \"... krok za krokem\" ? ;) Myslim, ze tato problematika by zaujala snad jeste vice lidi, nez \"MacOS X Shell krok za krokem\" ... Uz se tesim na dalsi cast clanku !!!

Odpovědět na příspěvek

RE: Krok za krokem

Autor: michal Muž

Založeno: 02.09.2004, 13:13

keď teda preberáte ediciu krok za krokem, veľmi som sa tešil na edíciu Apple Script. Viem že to je úplne jednodchý skriptovací jazyk, ale nikdy som sa nedostal k poriadnemu popisu a manuálu (napr v CZ), a už vobec nemam energiu sa preluskat programatorskou angličtinou. takze otazka na sefredaktora: kedy?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Krok za krokem

Autor: Jakub Muž

Založeno: 06.09.2004, 23:13

Možná by stálo jen za zvážení sehnat si někde tohle:

http://www.ttsq
uare.com/AppleScript1.htm
l

Je k tomu komentář: Basically the book is designed to help non-programmers, or beginning programers, learn to save time by using AppleScript. For more experience AppleScripters the book is designed to be a quick reference and the Office 2004 examples will help you figure out how to work with the completely new object model for those applications.

Odpovědět na příspěvek

Gimp je celkem profi ...

Autor: claire Muž

Založeno: 02.09.2004, 20:36
Odpovědí: 0

... ale zalezi samozrejme na pouziti.

Jinak peknou knihu o GIMPu napsal Jakub Steiner. A rozhodne doporucuji podivat se na jeho stranky.

http://jimmac
.musichall.cz/

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: