Prostředí X11 a Mac OS X - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

IDIF

 

Kde se koná výstava fotografií Luďka Vojtěchovského?

V dnešní soutěži hrajeme o:

Seriály

Více seriálůSoftware

Prostředí X11 a Mac OS X

27. května 2004, 00.00 | Určitě jste již slyšeli, dočetli se, možná i živě diskutovali o tom, že nový a naprosto revoluční operační systém od firmy Apple Computer je založen na tzv. unixových základech. Mnoho lidí používajících počítače od stejné firmy se zděsilo příkazové řádky, někteří i nového vzhledu. Jiní byli nadšení ze stejných důvodů. Někteří byli přímo v mdlobách (opět v dobrém i horším slova smyslu) a já se pokusím trochu nastínit, proč určitá skupina tuto změnu přivítala v těch pozitivních mdlobách.

Určitě jste již slyšeli, dočetli se, možná i živě diskutovali o tom, že nový a naprosto revoluční operační systém od firmy Apple Computer je založen na tzv. unixových základech. Mnoho lidí používajících počítače od stejné firmy se zděsilo příkazové řádky, někteří i nového vzhledu. Jiní byli nadšení ze stejných důvodů. Někteří byli přímo v mdlobách (opět v dobrém i horším slova smyslu) a já se pokusím trochu nastínit, proč určitá skupina tuto změnu přivítala v těch pozitivních mdlobách.

S nástupem nového operačního systému přišly i doposud nevídané možnosti. Například v oblasti databázových systémů na tom byl Macintosh velmi špatně, dále pak přibylo i množství nových vývojářských prostředí a jazyků, v neposlední řadě také webový server Apache (i když i ten bylo možné provozovat na systémech před Mac OS X, ale byla k tomu nutná nadstavba, která byla a je jako produkt komerční aplikace). Ale hlavním důvodem k jásání byly především nové aplikace, skutečné a časem prověřené programy. A to zadarmo! Ano, mluvím o tzv. GNU projektu. Jeho popisem bych překročil možnosti tohoto článku, ale mnohem více najdete na vlastních stránkách tohoto projektu - www.gnu.org, v češtině pak na www.gnu.cz. Ale v krátkosti... Tento projekt byl založen v roce 1984 jistým panem Richardem Stallmanem (který má mimochodem přijet do Prahy), a dle jeho slov začal tento projekt s tím, že chce vytvořit kompletní Unix-kompatibilní a především volně dostupný systém a software. Mimochodem, pro ty zvídavé - GNU je zkratka "Gnu Není Unix".

Přínos GNU pro uživatele Mac OS X je obrovský. Značná část jeho základních komponentů je přímo či nepřímo převzata z tohoto hnutí. Vývojáři vděčí tomuto projektu mimojiné za kompilátor GCC, textový editor emacs (obojí z dílny Richarda Stallmana). Po vzniku GNU vznikly i další projekty, například zmiňovaný Apache Software Foundation (web-server Apache), HTML preprocesor PHP.net, databáze MySQL či PostgreSQL, kryptovací technologie GnuPG, grafici určitě slyšeli o alternativě Photoshopu - Gimp a mnoho aplikací pro vědecké účely (např. BLAST). Tyto technologie a produkty (až na výjimky) byly před příchodem Mac OS X pro uživatele Macintoshe nedostupné.

Spolu s GNU je nutné zmínit i projekt XFree86, jež je základním kamenem pro vytváření grafických aplikací na unixových systémech (jiných než Mac OS X, kde základní grafickou vrstvou je technologie Quartz). Implementace XFree86 v podobě volně šířitelné verze zobrazovacího rozhraní a grafického enginu pro Unix a Unix-kompatibilní systémy je spíše (trochu nepřesně) známá pod jménem X Window System nebo X11.

Pro vysvětlení - jak asi víte, Unix ve svém základu je z hlediska uživatelského rozhraní "pouze" příkazová řádka. To je sice moc dobrá a šikovná věc, ale třeba na zobrazení obrázků to nestačí. Dále je také vhodné, abychom mohli zobrazovat jednotlivé běžící programy ve svých "oknech", tak jak to známe z Mac OS X a jeho rozhraní Aqua. O toto a další služby se stará právě X11.

Domovská stránka projektu XFree86 , kde je možné si opatřit tento systém pro různé platformy, je www.xfree86.org, ale ta pro nás zajímavá verze je k dostání jinde.

Dost ale suché teorie, jak známo, jeden obrázek řekne více než tisíc slov. V současné době instalace Mac OS X Panther obsahuje volitelně X11. Při základní instalaci operačního systému si musíte vybrat volitelnou instalaci ('Easy Install' jej standardně vynechá). Je ale možné vše doinstalovat z 3. instalačního CD. Pakliže máte X11 nainstalované, vyberte Applications -> Utilities, kde už stačí spustit aplikaci X11 (ikona viz obrázek).

To je vlastně vše, co musíte udělat proto, aby jste spustili některé základní aplikace prostředí X11, jakou je především xterm, což je obdoba okna aplikace Terminal, a xman, což je prohlížeč standartních "man" souborů nápovědy pro Unix. Aplikaci xterm spustíte tak, že vyberete menu Applications a následně xterm (nebo klávesovou zkratkou Apple+N).

A z čeho máme být nadšeni? Příkazová řádka není nic vzrušujícího... O zajímavějších aplikacích, případných uživatelích prostředí X11, možných zdrojích aplikací i o samotné implementaci X11 na Mac OS X si povíme více příště. Pro vaši představu ale přikládám snímek mé pracovní plochy pod X11 - skutečně se jedná o prostředí X11 běžící souběžně s Mac OS X, nikoliv o OpenStep na jiném počítači.(klikněte na obrázek pro plnou verzi).

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zajimavy film k tematu

Autor: CybeR Muž

Založeno: 27.05.2004, 08:27
Odpovědí: 0

Jestli vas zajima tato problematika (a nebo jen nechcete byt uplne "out" ;) ), doporucuji film "Revolution OS", kde se prave zminovany pan Stallman hojne vyskytuje (a vysvetluje principy i historii GNU). Mimo nej se zde vyskytuje rada dalsich zajimavych panu vcetne legendarniho Linuse Torvaldse (Linux). Mohu jen doporucit !

Odpovědět na příspěvek

RE: Zajimavy film k tematu

Autor: keru Muž

Založeno: 27.05.2004, 13:42

a kde ten film sehnat/shlidnout ho?

Odpovědět na příspěvek

trochu nedokonceny clanok

Autor: miquel Muž

Založeno: 27.05.2004, 09:00
Odpovědí: 0

mam pocit, ze ten clanok je v 1/2 odrezany.
pyta sa mi na prve oboznamenie trochu viac informacii.

Odpovědět na příspěvek

RE: trochu nedokonceny clanok

Autor: Bufobufo Muž

Založeno: 27.05.2004, 09:10

také jsem třikrát projížděl nahoru dolu a hledal pokračování nebo závěr :) autor asi usnul :d

Odpovědět na příspěvek

Na pokracovani

Autor: Marek Záda Muž

Založeno: 27.05.2004, 09:17
Odpovědí: 0

Ano, clanek neni urcite dokonceny. Vzhledem k faktu, ze jsem nevedel (a stale s urcitosti nevim), jak moc je toto tema zajimave pro ctenare Mujmacu.cz, jde jen o velmi hrube seznameni. Pokracovani priste.

Odpovědět na příspěvek

RE: Na pokracovani

Autor: wizzi Muž

Založeno: 27.05.2004, 13:59

tohle tema je za posledni dobu to nejzajimavejsi co se tu vyskytlo!!! Treba OC pise o Kakau a Objective C, to je taky dobry, ale mne jako laikovi a neprogramatorovi, to leze do hlavy hodne pomalu a obtizne, ikdyz to OC vysvetluje hezky a snazi se.
Ja si to rad prectu, protoze si rikam, ze je dobry o tom aspon teoreticky neco vedet, ikdyz se asi jen tak k programovani nedostanu. Ale tohle je prave pro mne jeste mnohem lepsi, protoze ze sveta unixu prichazi tri pr...e ruznych programu, ze kterych si clovek muze vybirat a ktery se mu muzou hodit, jen je umet pouzit na Macu. A to je prave jedna z tech krasnych veci na OS X, ze si muzu vybirat z miliard programu, pokud to teda umim... ;) Takze ukazat nam jak na to je super napad!
Jen by to chtelo jit mnohem vic do hlubky, takovyhle clanek, kterej to jen nakousne a vlastne vubec nic nerekne, tak je spis k nastvani :)
zdar a uz se tesim na pokracovani!

Odpovědět na příspěvek

RE: Na pokracovani

Autor: JJ Muž

Založeno: 27.05.2004, 16:16

i v hrubém seznámení mohla být aspoň zmínka o základním principu XWindow - totiž, že vlastní výkonný kód a jeho ksicht (GUI) jsou dvě oddělené, spolu komunikující aplikace, z nichž každá může běžet na úplně jiném počítači.

Je to nesmírně užitečná feature, která byla kdysi v NeXTu a prvním OS X zcela samozřejmá, jenže pak dostaly přednost pulsující barvičky, přehrávání filmu v dockup a jiné podobné ptákoviny a dnes si ani nespustím dvě aplikace pod dvěma různými účty (není-li jeden z nich root, musím dodat pro jistotu).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Na pokracovani

Autor: OC Muž

Založeno: 27.05.2004, 18:30

*DNES* už zase jo -- kvůli fast user switching to applovci v 10.3 opravili. Ale až do 10.2 včetně to skutečně právě vinou quartzovské technologie, jež bohužel *není* plnohodnotným grafickým serverem, skutečně nefungovalo.

A NSHosting (pokud vím) kvůli tomu nefunguje dodnes, a těžko kdy bude :((((

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Na pokracovani

Autor: ZhuJo Muž

Založeno: 28.05.2004, 10:07

No, bolo by fajn, keby sme mohli pouzivat Quartz aplikacie na nejakom serveri a ovladat to z masiny vzdialenej par Km... To bohuzial ide len pod X11.
Remote Desktop je o niecom inom...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Na pokracovani

Autor: OC Muž

Založeno: 28.05.2004, 14:22

No, také to šlo pod OpenStepem a Mac OS X Server 1.x (dokonce i navzájem!) -- dokud to applovci tím dementním blikavě neónově barevně stínovaným quartzem nezprasili :((((

Ono je toho víc: nemám nic proti PDF, ale plnohodnotný PostScript L2 je přeci jen trochu dost jinde...

Odpovědět na příspěvek

Uz sa neviem dockat

Autor: Peter Muž

Založeno: 27.05.2004, 09:29
Odpovědí: 0

Vazne sa tesim na pokracovanie tohto serialu. Dufam, ze to tak mozem nazvat.

Odpovědět na příspěvek

Anketa

Autor: ZhuJo Muž

Založeno: 27.05.2004, 10:23
Odpovědí: 0

No, zatial to je v neprospech X11, vacsina ludi nevie o com to je...
Myslim, ze dalsi clanok by mohol byt o ceskej verzii aplikacie OpenOffice.org, nech si ludia spravia predstavu, ze mozu mat kancelarsky balik vybornych kvalit ZADARMO :-)
Takze, ja by som ako pokracovanie navrhol OpenOffice.org a potom FINK pre dalsie zaujimave projekty...

Odpovědět na příspěvek

RE: Anketa

Autor: claire Muž

Založeno: 27.05.2004, 13:35

OpenOffice je fasa, ale s tim si poradi pomalu kazdy - zatimco Xka jsou pro spoustu lidi terra nova ... takze je fajn, pokud jim MujMac venuje trochu prostoru ...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Anketa

Autor: ja Muž

Založeno: 30.05.2004, 22:33

ftip je v tom, ze OO.org pre mac je X11 aplikacia, takze vacsina mac pouzivatelov si s tym neporadi.

Odpovědět na příspěvek

konecne

Autor: petr Muž

Založeno: 27.05.2004, 10:25
Odpovědí: 0

Konecne clanek, ktery popisuje proc pouzit MACOS X. Zatim jsem totiz nepoznal, jaka je hlavni vyhoda desitky oproti devitce. Systemem X11 jsem se zacal zabyvat, ale jakozto neuzivatel unixu jsem nepochopil, co mam s oknem terminalu delat. Uz se tesim na pokracovani serialu a doufam, ze autor clanku vezme v potaz to, ze ctenari mohou byt i uplnymi laiky v obalasti unixu.

diky petr

Odpovědět na příspěvek

Cekam na dalsi clanek

Autor: RoS Muž

Založeno: 27.05.2004, 12:10
Odpovědí: 0

Tesim se na pokracovani.
Verim, ze hodne zajemcu bez znalosti UNIXu to vita.

Odpovědět na příspěvek

Cekam na dalsi clanek

Autor: RoS Muž

Založeno: 27.05.2004, 12:10
Odpovědí: 0

Tesim se na pokracovani.
Verim, ze hodne zajemcu bez znalosti UNIXu to vita.

Odpovědět na příspěvek

tesim se tesim

Autor: reverend Muž

Založeno: 27.05.2004, 14:06
Odpovědí: 0

tak sem moc zvedavy, jak bude clanek pokracovat :)

Odpovědět na příspěvek

X11

Autor: Marek Muž

Založeno: 27.05.2004, 16:35
Odpovědí: 0

Článek mě velmi zaujal a jsem rád že se zabrousilo na toto téma, třeba mě by velmi zajímalo jak zprovoznit Apple jako X-terminál pro Linuxový server.

Odpovědět na příspěvek

Vyborne :-)

Autor: Pes Karter Muž

Založeno: 27.05.2004, 19:34
Odpovědí: 0

Take patrim k tem, kteri jen matne tusi o co jde a vubec to nepouzivam. Takze clanek velmi vitam a tesim se na pokracovani. Diky.

Odpovědět na příspěvek

hmmmmmmmmm

Autor: Jakub Muž

Založeno: 27.05.2004, 22:17
Odpovědí: 0

...ten otisk obrazovky vypada jako GNUStep, ale to asi neni, co? No, jestli se tady nekomu podari napsat clanek, jak snadno dostat GNUStep na pocitac soubezne s Mac OS X, tak fajn, na to se opravdu tesim! ;-)

Odpovědět na příspěvek

RE: hmmmmmmmmm

Autor: ZhuJo Muž

Založeno: 28.05.2004, 10:02

Nie, ten window manager sa vola WindowMaker, nieco podobne je AfterStep

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: hmmmmmmmmm

Autor: Jakub Muž

Založeno: 28.05.2004, 14:06

no, toho jsem se právě obával... ty ikonky a téma je tedy ukradené z GNUStepu... to by bylo pro linuxare podobné... jinak GNUStep je asi jedním z vůbec nejzajímavějších open-source produktů viz: http://www.gnustep.org/

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: hmmmmmmmmm

Autor: ANo Muž

Založeno: 28.05.2004, 21:18

Co se tyce GUI GNUstepu, neni to jeho puvodni - pokud vim, jde (i co se vzhledu tyce) o klon NEXTSTEPu. Abych tedy zachoval ton puvodniho prispevku: Linuxari a vubec cele GNU vcetne GNUstepu jsou jedna piratska pakaz. A svym zpusobem jsou skutecne jako rakovina (to, ze to tvrdi MS, jeste neznamena, ze na tom neni zrnko pravdy).

Myslenka prenositelneho OpenStepu je vyborna. Ostatne GNUstep neni prvni (predtim byl samozrejme OpenStep), a je otazka, zda mame byt stastni, ze se toho zhostila zrovna GNU komunita. Navic projekt trva uz osm let a stale to neni hotove.

A uz vubec nevidim duvod (jiny nez zvedavost), proc chtit provozovat GNUstep na Macu, kdyz mame v Mac OS X Cocoa (coz je mnohem pokrocilejsi implementace temer tehoz).

Kdyby Apple byl pouze softwarova spolecnost, mohl by (i prenositelnosti) Mac OS X GNUstep s prehledem zastinit. Ale kdo by pak kupoval Macy...

Naschval jsem to trochu prehnal, GNUstep povazuji za zajimavy projekt, ale...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: hmmmmmmmmm

Autor: ANo Muž

Založeno: 28.05.2004, 21:25

Jeste jsem zapomnel uvest, ze AfterStep je samozrejme take klon NEXTSTEPu a WindowMaker je dokonce puvodne vyvinuty pro GNUstep. GUI GNUstepu a WM je tedy jedno a totez... aby bylo jasno;).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: hmmmmmmmmm

Autor: Karel Muž

Založeno: 28.05.2004, 23:57

S vyrazem "piratska pakaz" bych byl opatrnejsi.. Kdyz si soused vysazi redkvicky, je trestny si je vysazet taky, protoze to byl dobrej napad? A co na tom, ze nekdo zkopiruje napad, kterej puvodni autor uz dokonce opustil? Prostredi NeXTStepu se mi, coby uzivateli, libi, dokonce bych nejradsi Aquu uplne odstrelil...

A ze projekt trva osm let, no, dobre, dobrovolnosti se meze nekladou, ale za dobrovolnost taky vetsinou nedostanes zaplaceno..

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: hmmmmmmmmm

Autor: ANo Muž

Založeno: 29.05.2004, 10:48

Naprosto souhlasim.

Prislo mi jen smesne, ze autor si nekdo stezuje, ze linuxari (Window Maker) ukradli GUI GNUstepu. Pritom Window Maker je soucasti GNUstepu, ktery je vvyjen takzvanymi linuxari a GUI "ukradli" NEXTSTEPu. Proto jsem zvolil takova slova, v prispevku to take jasne rikam ("Abych tedy zachoval ton puvodniho prispevku...").

Predpo
kladam, ze toto GUI pouzivaji legalne, nejsou take jedini (i pro OS 9 a X existuji NEXTSTEP temeta).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: hmmmmmmmmm

Autor: Jakub Muž

Založeno: 30.05.2004, 22:12

...říkám si, má-li vůbec smysl odpovídat... ;-)) ale třeba není každý v obraze, tak jen krátce -- GNUStep NENÍ Window Maker... GNUStep je plnohodnotné API -- je to přesně jako AQUA -- jenže vychází z původních NeXT pravidel a zdaleka to není jen GUI, ale také kompletní API -- tedy jako kakao... může to celé hostovat na prakticky libovolném OS (stejně jako Mac OS X "hostuje" na Darwinovi -- i na něm pochopitelně může být GNUStep). Nečestné je u linuxarů kradení VZHLEDU A IKON (i když to je asi to nejmenší) do nejrůznějších "témat" pro některý ze stovek "správců oken", který vyžaduje X Window server... Pokud na screenshotu není GNUStep, jak je možné, že ikonka v pravém horním rohu patří projektu GNUStep? Je to prostě džungle prakticky bez pravidel... (tedy pravidla tam jsou, ale dodržují je jen někteří vývojáři) ostatně to je hlavní důvod, proč nikdo z opravdu velkých hráčů pro linux nepíše... já se vůbec nedivím...
...a mimochodem těch důvodů, proč používat GNUStep pod Macem je více... opravdu to NENÍ jen grafické témátko, kterých jsou ostatně mraky...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: hmmmmmmmmm

Autor: DjAARA Muž

Založeno: 31.05.2004, 12:25

treba proto ze GNUStep ma LGPL licenci ktera tohle umoznuje.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: hmmmmmmmmm

Autor: Jakub Muž

Založeno: 31.05.2004, 13:17

...umoznuje sdileni kodu, ne kradeni loga projektu...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: hmmmmmmmmm

Autor: ANo Muž

Založeno: 31.05.2004, 18:23

Taky jsem si rikal, ma-li to smysl:| Ani sis neprecet to, na co reagujes. Nerikal jsem, ze GNUstep (FYI male 's') je Window Maker, ale ze Window Maker vznikl jako (a stale je) soucast GNUstepu. (Kdyz si tento fakt uvedomis, leccos se vysvetli.)

GNUstep je (nebo spis snad jednou bude) jiste plnohodnotne prostredi, nejen API. S tou Aquou jsi tedy dost mimo, Aqua je totiz pouze "look and feel" Mac OS X (viz Apple HIG).

Dejme tomu, ze Mac OS X hostuje na Darwinovi. Spis je ale Darwin "core OS" Mac OS X, tedy jeho soucasti. Mac OS X je nejen prostredi ale i balik aplikaci, slo by tedy prirovnat k distribuci Linuxu. GNUstep bych na roven s OS X nestavil. GNUstep je vice mene pouze par knihoven, API, Window Maker (tim padem GUI), Workspace, pripadne par dalsich aplikaci (napr. GNUMail, ktery ma ale i verzi pro OS X).

Jen by me zajimalo, jake jsou ty duvody pouzivat GNUstep pod Mac OS X.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: hmmmmmmmmm

Autor: Jakub Muž

Založeno: 31.05.2004, 23:04

... tohle ale opravdu nikam nevede... chytas za slovicka bez znamky znalosti pozadi...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: hmmmmmmmmm

Autor: ANo Muž

Založeno: 01.06.2004, 13:52

Treba je za tim fakt neco, o cem nevim. Ale mohl bys teda napsat, jak to podle Tebe je (popsat to pozadi, jehoz znalosti nejevim znamky;}}. Ostatne, zatim ses nezminil ani o jednom z tech duvodu, proc pouzivat GNUstep na Mac OS X.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: hmmmmmmmmm

Autor: Jakub Muž

Založeno: 01.06.2004, 15:37

... chjo ;–) ...duvodu je rada, co treba jen ten, ze ne kazdy muze na svem Macu provozovat Mac OS X...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: hmmmmmmmmm

Autor: ANo Muž

Založeno: 01.06.2004, 19:27

No, porad bych rad, kdybys mi osvetlil, jak je to s GNUstepem a Window Makerem, kdyz tvrdis, ze nemam pravdu.

Opet rikas, ze duvodu je rada, a uvadis jediny... Mluvil jsem sice pouzivani pod OS X. Ale dejme tomu, ze by sis nainstaloval na stareho Maca nejake to BSD nebo Linux a pouzival GNUstep...;-D Bylo by to roztomile, ale pro GNUstep je zlomek aplikaci, co pro Mac OS, nakonec bys pouzival bezne BSD resp. Linux aplikace. Pokud bys to chtel brat jako nahrazku Mac OS X, bylo by to smesne (snad jedine, kdybys sis chtel vyzkouset OpenStep jako programator).

Vidim, ze jsi samy povzdech, ale zadne argumenty. Skoda:(. Myslel jsem, ze se od Tebe dozvim nejake zajimave informace, o tom, jak je to ve skutecnosti s GNUstepem a temi "linuxari";).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: hmmmmmmmmm

Autor: Jakub Muž

Založeno: 01.06.2004, 22:55

heh, ať řeknu cokoliv, budeš pořád opakovat to svoje... tudíž to nikam nepovede a proto jsa plně zaneprázdněn jdou dělat něco užitečnějšího než se snažit ti něco osvětlit... ;-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: hmmmmmmmmm

Autor: ANo Muž

Založeno: 02.06.2004, 12:46

Totez bych mohl rict ja o Tobe. No skoda, treba o tom jeste nekdy pokecame;).

Odpovědět na příspěvek

Souvislost s GNU???

Autor: ANo Muž

Založeno: 29.05.2004, 11:07
Odpovědí: 0

Coze? Apache a PostgreSQL jsou prinosem GNU? Kdyt ma oboji "nekompatibilni" licenci. Jsou prinosem jen proto, ze vznikly "po vzniku GNU"? A jak to souvisi s X11? Ta prece take nejsou ani GPL kompatibilni.

Mozna se v necem pletu. Kdyby to mohl Marek Zada nejak osvetlit, bylo by to prima.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: