ProLife – část první: rozhled-rozlet - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

ProLife – část první: rozhled-rozlet

22. ledna 2007, 00.00 | Pokud sledujete dění kolem jablečného softwaru a hardwaru, určitě vás nepřekvapí existence programů jako FinalCut, Motion, DVD Studio Pro nebo Shake.

Pokud jste zároveň už narazili na limity, kterými oplývají iLife aplikace iMovie, či iDVD, máte chuť nezůstávat jen u banálního sestřihu dovolené u moře a chtěli byste odhalit další možnosti, které nám Apple v oblasti audiovizuálních nástrojů nabízí, otevřeli jste správný článek. V tomto seriálu se podíváme podrobněji na programy, které osahuje balík FinalCut Studio, dále na Shake a postupem času i na Logic.

Někdy před šesti lety, unaven překombinovanou produkcí televizních pořadů, jsem hledal nějaké řešení, jak být schopen tvořit v oblasti videa a audia, aniž bych byl závislý na dalších lidech, drahých studiích a mohl operativně uvádět své nápady ve skutečnost. Tehdy jsem se poprvé setkal s Macy a zároveň s FinalCutem. V té době už jsem dávno běžně používal programy na 2D grafiku, ale s editací videa jsem měl zkušenost pouze ze zadního sedadla, a to mě začalo neuvěřitelně unavovat – vysvětlit někomu, kdo má rád žlutou, že chci tónovat celý obraz do červené, předávat složitě formulovatelnou představu o střihu a hlavně absence možnosti improvizovat, zkoušet různé možnosti, nesmyslná řešení, krkolomné obraty, aniž by člověk musel počítat nabíhající taxu za studio. Po své první hodince u FC jsem si uvědomil, že jsem konečně narazil na tolik vytoužený kámen mudrců – nezávislost v postprodukci videa, možnost stříhat, efektovat, prolínat, klíčovat a hlavně hrát si. Protože ať už máme v hlavě jakkoli jasnou a definitivní představu o finální podobě toho, co tvoříme, není nic lepšího, než si ji ověřit přezkoušením několika slepých cest.


Pokud vás od programů, o kterých jsem se zmínil v úvodu, odrazuje (nebo dosud odrazovalo) často zmiňované slovíčko "Pro", nenechte se vyděsit. Podobně jako u mnoha dalších komplexních softwarových řešení se z uživatelského hlediska dá k programu přistupovat na mnoha úrovních. Jsou lidé, kteří Photoshop používají jen na ladění fotek z digitálu, kdy jejich znalost sahá jen kamsi k upravám jasu, kontrastu nebo barevnosti. Další funkce tuší, ale nepoužijí. A úplně stejně je tomu i v případě FinalCut Studia. FinalCut můžete používat stejně snadno k sestřihu záznamu vašich dítek, hrajících si na pískovišti, a o některých funkcích se nikdy nedovědět, zároveň se ale můžete pustit do svého vlastního amatérského filmového projektu a při troše vytrvalosti si s ním jednou začít i vydělávat.


FinalCut začal svou historii pod jménem KeyGrip v týmu Randyho Ubillose, který vytvořil mimo jiné i základ konkurenčního Adobe Premiere. V roce 1998 byl celý tým i s programem převzat Apple Computer, jenž měl původně v úmyslu další prodej, ale protože se nenašel žádný kupec, v Cupertinu se rozhodli pro další vývoj a roku 1999 tak spatřil světlo světa FinalCut Pro. O tři roky později měl premiéru film The Rules of Attraction (Pravidla vášně, r.:Roger Avary), první film stříhaný v FCP. Později, v roce 2004 získal FinalCut přídomek HD, což naznačovalo, že se uměl poprat už i s HD formáty (což sice prakticky šlo už od verze 3, ale jméno si osvojil později). Paradoxně formát HDV, který se mezi amatérskými filmaři stává normou, adoptoval FCP až s verzí 5. Na začátku loňského roku FinalCut přestal existovat jako samostatný produkt a Apple představil balík FinalCut Studio. Ten k dnešnímu dni obsahuje FinalCut Pro HD, Compressor, Cinema Tools, LiveType, SoundTrack Pro a aplikace, které byly původně dodávány samostatně – DVD Studio Pro a Motion.


V balíku FinalCut Studio nám Apple nabízí za velice rozumnou cenu opravdu mocnou zbraň na práci s videem a do určité míry i s audiem. Pokud k tomu přibalíme vynikající kompoziční aplikaci Shake (kterou sice Apple nedávno přestal podporovat, ale o tom až později), stává se z naší zbraně opravdu nebezpečný kousek. A když si navíc uvědomíme, že to celé můžeme pohodlně provozovat na laptopu, otvírají se před námi vskutku netušené možnosti. FCS je kompletním řešením, ve kterém můžete svůj projekt digitalizovat (díky CinemaTools můžete snadno zpracovávat i filmový záznam nebo 24p HD video), sestříhat, ozvučit, opatřit originálními animacemi a titulky, komprimovat, exportovat a v neposlední řadě vytvořit profesionální DVD, které stačí poslat do lisovny.

A pokud by náhodou ani tohle nestačilo, můžeme jít dál. Další v řadě profesionálních produktů na zpracování videa je Shake. Shake je další úspěšnou akvizicí Applu a zároveň jednou z firemních snah dostat jablka do filmových a televizních studií. Apple koupil Shake v roce 2002 i s firmou Nothing Real a v zápětí uvedl ve verzi pro OS X s poloviční cenou (4950$ oproti 9950$ za verze pro Irix a Linux). Později se cena ještě snížila na 2999$, což amatérského filmaře stále ještě nemůže úplně oslovit, ale to bylo z dnešního pohledu dávno a dnes už není včera. Dnes totiž Shake stojí neuvěřitelných 499 dolarů – což znamená, že je levnější než FinalCut Studio. Apple sice zároveň s touto změnou ceny zastavil i vývoj programu a oficiální podporu, ale Shake je ten typ programu, ve kterém můžete beze změn dělat dlouhé roky a na upgrade ani nepomyslíte – ostatně od verze tři se toho zas až tolik nezměnilo a některá studia tuhle verzi používají dodnes.


A co vlastně umí? Ve zkratce by se dalo říct, že Shake je Photoshop pro video. Tam, kde končí možnosti střihu a jednoduchého maskování, tam, kde potřebujete prolnout pět vrstev obrazu, aby si nikdo ničeho nevšiml, tam, kde musíte Naomi Watts posadit do náručí přerostlé opici, tam přichází Shake. Skrz velmi promyšlené rozhraní (které sice není na první pohled úplně intuitivní, ale po drobném prozkoumání logické) budete schopni klíčovat, vytvářet komplikované kompozice o desítkách i stovkách vrstev, trackovat body v obraze a komponovat na ně nové grafiky, vytvářet komplikované masky, ladit barvy a páchat mnohé další nepředloženosti v nespočetných formátech. Shake sice není tak přirozený na ovládání jako FnalCut a jeho blízcí bratři, zato je však nadmíru mocný a nekompromisní.

Ale tohle je z pohledu našeho seriálu hudba budoucnosti. Příště poprvé zapneme FinalCut Pro a podíváme se na základní nástroje pro střih.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: