Postbox 2.5 – Evoluce s velkým E - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Postbox 2.5 – Evoluce s velkým E

Postbox 2.5

25. července 2011, 07.00 | Nový díl ze série o poštovních klientech paradoxně nepojednává o další, dosud nejmenovanné aplikaci. Naopak – vrací se k programu, o němž jsme recenzi přinesli v závěru června minulého roku. Proč? Protože Postbox ze stejnojmenné společnosti prošel výraznou evolucí a má šanci zamíchat pomyslnými kartami.

Moje dojmy z první verze Postboxu, který vznikl také díky roztříštění týmu vyvíjejícím Thunderbird, byly značně rozporuplné. Co do funkcí patřil klient s ikonou plechové schránky mezi ty nejvybavenější. Uživatelské rozhraní a zvláště pak rychlost mu ale strhávaly body tak, že jsem jej vydržel používat jen měsíc.

Když přišla nedávno z Postbox, Inc. e-mailem informace o updatu aplikace, byl jsem skeptický. Posun vpřed slibovali vývojáři už v předchozích verzích, ale tentokrát jde skutečně o posun - směrem k lepšímu.

Co Postbox umí

Rozdíly ve výbavě se mezi jednotlivými poštovními klienty postupně stírají. Přesto je lze rozdělit do tří základních kategorií: aplikace sázející na jednoduchost až minimalismus, programy doslova “vytuněné” a mezi nimi se nachází software, který razí filozofii “zlaté střední cesty”. Zatímco takový Mail od Applu ve své nejnovější verzi stojí uprostřed, webové rozhraní Gmailu (a pro něj určený klient MailPlane) lavíruje po celé ose podle toho, jak si jej nastavíme a jaká rozšíření v prohlížečích nainstalujeme.

Postbox zdaleka nedosahuje schopností Outlooku, přesto bychom jej mohli vidět právě v jeho kategorii – tedy těch nejvybavenějších. Ačkoliv umožňuje instalovat pluginy, můžete se bez nich klidně obejít. Nemá smysl vyjmenovávat všechny funkce, najdete je zde. Místo toho se zaměříme na to, co mu jde dobře.

Vlákna konverzace jsou přehledná – rozbalovat lze libovolné dopisy ve vláknu.

Konverzace

Mnoho lidí stále ještě chápe e-mail jako základní komunikační nástroj a (bohužel) si jej pletou s chatem. Může se vám proto stát, že kvůli plánování jedné schůzky nastřádáte třeba deset dopisů. Nebudeme-li tak extrémní, i při běžném řešení projektů často využíváme funkce Reply/Odpovědět. Výsledek? Komunikační strom se košatí a košatí. Dnes již všichni poštovní klienti nabízejí prohlížení vláken takové korespondence. Postbox v tomto směru co do grafického ztvárnění (a ovládání) notně připomíná minimalistický Sparrow. Výhodou je, že vlákno komunikace máte zabalené (vidíte nejnovější zprávu), klepnutím na řádek zpráv jich můžete otevřít kolik chcete, ale nemusí to být nutně vždy vše a nebo nic. V řádku zabalené zprávy navíc vidíte to nejdůležitější – od koho, kdy a v jaké složce se zpráva nachází.

Při rozbalení zprávy ale neobtěžuje původní text, který se v základním nastavení při funkci Re: pod nové sdělení přidá. Můžete jej zobrazit (Show quoted text), až když budete potřebovat. Cílem vývojářů tak byla co největší přehlednost – a tu pocítíte i při psaní odpovědi. Máte totiž možnost přiložený původní text buďto vůbec nepřidávat, nebo jej mít zobrazen klasicky (jako u každého jiného programu) nebo zvolíte funkci Summarize. S ní je v dopisu vše velmi pěkně rozděleno, i u bohatě (v HTML) psaných dopisů lze snadno starší příspěvky editovat a promazávat. Při psaní odpovědí stojí ještě za zmínku okno pro rychlou odpověď (poučení plyne z Gmailu).

Při psaní odpovědí lze zobrazit minulé zprávy pomocí Summarize, vše je tak “čistější” a přehlednější.

Rozšířené dohledávání zpráv

Vlákna však v aplikacích ukazují pouze řetězec dopisů, které na sebe přímo reagují. Pokud byste chtěli zobrazit i jiné e-maily od téhož odesílatele, klepněte na hlavičku zprávy, resp. na jméno odesílatele, a poté na tlačítko Messages. Vypíší se všechny e-maily, které jste od dané osoby kdy dostali.

Obdobně lze využít i jiných “tlačítek” a jednoduše si tak nechat zobrazit všechny přílohy či obrázky, které daný odesílatel posílal. Pochopitelně, že když klepnete na svoje jméno, můžete si takto zobrazit přílohy či obrázky, které jste kdy někomu odeslali.

Vyhledávání funguje velmi dobře i s pomocí okna pro Search – nabízí se i to pokročilé, například dohledat zprávy přijaté po či do určitého data, podle přiložených štítků atd.

Okno při zobrazení všech souborů (přílohy).

Informace u dopisu

Při normálním prohlížení korespondence nás neobtěžuje mnoho údajů – na detaily totiž máme funkci Inspector. Zobrazí panel na pravé straně a v něm náhledy a výpis obsažených obrázků, dalších souborů, stejně tak i URL adres. Soubory lze prohlížet (Quick View), přetažením je uložit do Finderu, webové adresy jsou aktivní a po klepnutí se otevřou v prohlížeči.

Třídění

Při velkém množství dopisů se vyplatí mít poštu vhodně roztříděnou – můžeme zvolit buďto samostatné složky (i ty “chytré”), nebo využít funkce Topics (témata či štítky). Ovšem pozor, pokud máte v Postboxu svůj Gmail účet, štítky z Gmailu jsou v levém sloupci jako složky, nikoliv jako Topics. Tato funkce štítkování slouží výhradně jen pro poštovního klienta.

Množství témat (Topics) je jen na nás, některé z nich mohou být oblíbené (Favorites), čímž se dostanou do jednoho ze sloupců v okně aplikace a jsou tak rychle po ruce. Hned pod nimi se nacházejí také oblíbené kontakty – to když si nějakou osobu označíme jako Favorite Contact. Po klepnutí na oblíbené téma či kontakt se nám vypíší všechny dopisy s tématem, resp. od/pro konkrétní kontakt.

Další možnosti procházení/třídění pošty, aniž bychom cokoliv museli dělat? Máme zde zobrazení pošty podle času (dnes, včera, týden, měsíc), podle toho, zda je pošta (ne)přečtená či zda má přílohu. V řádku nástrojů se nachází čtveřice tlačítek, jimiž přepínáme zobrazení v hlavním okně. Buďto uvidíme dopisy, nebo úkoly (když mail označíme jako To-Do), přílohy či obrázky. V případě souborů a obrázků v dolní liště najdeme další tlačítka – pro rychlé uložení na disk, odeslání jako přílohy, zobrazení a v případě obrázků je to i ikona pro vložení obrázku/fotky do iPhoto.

V okně lze vyhledávat/třídit poštu jen podle příloh, zvláště i obrázků.

Psaní e-mailu

Při psaní zprávy můžeme nastavit přesný datum a čas, kdy se má odeslat. Hodí se tehdy, když nechceme v pozdních hodinách nikoho rušit, popřípadě můžeme nastavit čas odeslání tak, abychom zvýšili šanci, že dopis dorazí ve vhodnou dobu a nebude pod kupou dalších (např. odeslat v pondělí ráno v 7:30). Lze také připojit údaj o důležitosti a rovnou přidat k e-mailu téma/štítek.

U Postboxu výborně fungují tzv. aliasy a vytvořit si podpis (i v HTML) nepředstavuje žádný problém. Odesílat lze z Postboxu také statusy na sociální sítě Facebook a Twitter.

Při psaní zprávy můžeme zobrazit postranní panel a v něm si nechat vypsat kontakty, dokumenty nebo obrázky, které jsme kdy v poště měli. Jednoduše je pak přiložíme k rozepsanému dopisu.

Uživatelské rozhraní

Uvedené funkce více méně obsahovala i předcházející verze programu, s tím rozdílem, že ne vše bylo tak snadno dostupné a zcela funkční. Plynule se tak dostáváme k tomu nejdůležitějšímu, ke změně, jakou prošel program co do uživatelského rozhraní. Ovládání aplikace se proměnilo natolik k lepšímu, že jde opravdu spíše o upgrade než update. Postbox byl dříve nepřehledný a těžkopádný. Jeho font a grafika byla malá (a vlastně i nehezká), nyní má design více applovský a inspiraci určitě vývojáři hledali u aplikací typu Sparrow, potažmo Tweetie (nikoliv Twitter). Na výběr jsou dvě podoby designu ikonek/tlačítek – barevné nebo střídmě tmavě šedé. Program bez potíží funguje ve fullscreen režimu.

Jako příjemnou změnu v rozložení panelů v okně aplikace vítám vertikální řazení, je skladné a přehledné.

Kromě grafiky, uspořádání tlačítek a samotného ovládání mi na minulé verzi především vadila rychlost. Při načítání nové pošty a při vyhledávání byl Postbox opravdu pomalým koněm. Nyní, když je nastaven pro 64bitový systém Mac OS X, patří naopak rychlost k jeho základním devízám, jimiž směle konkuruje ostatním.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Postbox kontra Mail

Autor: MO Muž

Založeno: 25.07.2011, 11:38
Odpovědí: 0

No už testuji Postbox asi čtrnáct dní a uvažoval jsem o nákupu, ale když mám teď nový Lion a Mail, tak si říkám jestli to má smysl, jestli bohatě nestačí jenom Mail.

Odpovědět na příspěvek

RE: Postbox kontra Mail

Autor: Lukáš Gregor Muž

Založeno: 25.07.2011, 11:48

Máte pravdu, že nyní, po upgradu systému (a potažmo také pošt.klienta) vyvstává otázka, zda do toho jít či ne. Záleží na tom, jak moc času věnujete práci s poštou, jak moc chcete mít nastavení... Postbox umožňuje více funkcí, štítky, i proto lepší dynamické schránky, vyhledávání. Ale otázkou je, zda toto potřebujete a využijete.
Co do pocitů – Mail udělal krok kupředu, ale stejně mi přijde Postobx v nejnovější verzi mnohem přehlednější a "čistější" co do designu.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Postbox kontra Mail

Autor: Pavel Racek Muž

Založeno: 25.07.2011, 19:22

Když jsme u těch emailových klientů. Nesetkal jsi se Lukáši, že by Postbox zapomínal nastavení účtu? Mail pod OSX mi to dělá. Pomůže přeinstalovat, ale časem se to zase opakuje. Už jsem vážně uvažoval o přechodu na Thunderbird.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Postbox kontra Mail

Autor: Lukáš Gregor Muž

Založeno: 25.07.2011, 19:27

Skutečně, u Mailu se mi to taky stávalo – u nové verze zatím ne, ale tu mám krátce. U Postboxu, ani u té starší verze, se mi to zatím nikdy nestalo.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Postbox kontra Mail

Autor: Pavel Racek Muž

Založeno: 25.07.2011, 19:34

Díky, budu to sledovat.

Odpovědět na příspěvek

Objem posty

Autor: Tom Muž

Založeno: 25.07.2011, 11:43
Odpovědí: 0

Nejaka zkusenost, jaky objem posty zvladne? Zajimaji me statisice emailu v desitkach slozek (mam kompletni historii posty pres vsechny projekty).

Odpovědět na příspěvek

RE: Objem posty

Autor: Lukáš Gregor Muž

Založeno: 25.07.2011, 11:45

Zkušenost s takovým objemem pošty nemám – snažím se ji pravidelně mazat, abych se v ní neztratil. Nicméně si nemyslím, že by měl nastat problém. Jen to první indexování složek bude dlouhé :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Objem posty

Autor: Tom Muž

Založeno: 25.07.2011, 15:49

Mazat nemuzu, musim archivovat.

Mam zkusenost, ze nekteri postovni klienti to proste nevydrzi :-(

Odpovědět na příspěvek

RE: Objem posty

Autor: Jakub Krč Muž

Založeno: 26.07.2011, 16:19

Cca 20 GB dat; PB výrazně svižnější než Mail.

Odpovědět na příspěvek

Čeština

Autor: PaRa Muž

Založeno: 25.07.2011, 15:17
Odpovědí: 0

To je všechno hezké, ale nemá lakalizaci. Chci mít vše v rpdném jazyce. No kdyby byl třeba takový česká eMclient pro apple, to by bylo žůžo :)

Odpovědět na příspěvek

RE: Čeština

Autor: Jirka13 Muž

Založeno: 26.07.2011, 09:34

No, nevím, jestli zrovna pro vás je ta "lakalizace" tak nutná. O rpdném jazyku nemluvě.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Čeština

Autor: PR Muž

Založeno: 26.07.2011, 10:04

Chyběla optika, 6 dioptrií je dost :( Psáno z iPhone

Odpovědět na příspěvek

Klav. zkratky | založky

Autor: entycek Muž

Založeno: 28.07.2011, 00:13
Odpovědí: 0

Ahoj,
Postbox jsem zkusil a několik málo dní jej defaultně testuji.
Prolétl jsem i Help na domovských stránkách aa nenašel jsem řešení na následující:
- nastavení globální Smart Folder pro všechny nepřečtené maily z více účtů a možnost nastavení např. do TABu.
- klávesovou zkratku pro Search vpravo nahoře
- automatizace procesů jako s MailTags a Mail Act-On u Mail OS X

Pokud jste někdo na uvedené přišel, rád uvítám rady.

Díky

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: