Písma ve formátu OpenType - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů

Software

Písma ve formátu OpenType

5. května 2006, 00.00 | Formát OpenType byl vyvinutý společně firmami Apple a Microsoft jako nástupce formátu TrueType, který byl vytvořený firmou Apple a později byla prodána licence Microsoftu, a formátu PostScript Type 1, který vytvořila společnost Adobe.

Původně (přibližně na začátku devadesátých let minulého století) se Microsoft snažil koupit licenci od Apple na technologii GX, ale protože nebyl úspěšný, začal pracovat na nové verzi formátu TrueType, které říkal TrueType Open. Adobe se pak přidalo k Microsoftu (1996) a dodělalo podporu pro křivky používané v písmech PostScript a tak se narodil nový formát, nazývaný OpenType, který zastřešuje formáty dva - OpenType s TT křivkami a OpenType s PS křivkami

Formát OpenType byl navržen s následujícími požadavky:
  • jeden soubor na písmo
  • multiplatformní použití bez úprav - Mac OS, Windows, Unix
  • kódování založené na Unicode
  • velký počet znaků (více než 65 500)
  • písma mohou obsahovat rozšířené typografické vlastnosti jako jsou náhrada znaků, podpora pro komplexní jazyky jako arabština, čínština
  • zvýšená bezpečnost

Aplikační podpora
Základem pro použití písem je aplikační a systémová podpora. Minimální operační systém nutný pro provozování OpenType písem je Mac OS 8.1 a Windows 98, ovšem to platí jen pro formát samotný, v těchto verzích systémů nelze používat písma OpenType například se středoevropskými znaky, pokud se o jejich správu stará přímo operační systém. Zde je nutné písma nainstalovat do speciálních adresářů k tomu určených přímo aplikací, tedy třeba pro Adobe aplikace je to:

Systém/Podpora aplikací/Adobe/Fonts

Víceméně bezproblémové použití písem ve formátu OpenType je od systému Mac OS X a Windows 2000. To samozřejmě neznamená, že každá aplikace, kterou lze ve zmíněných verzích operačních systémů nainstalovat, s OTF písmy správně funguje. Smutnou připomínkou tohoto stavu je třeba QuarkXPress, který ani v poslední komerčně dostupné reinkarnaci lokalizovaná písma OpenType nepodporuje.

Bohužel, podpora se liší i u dvou výše zmíněných typů písem OpenType. Například, OTF písma s PostScriptovými křivkami (PostScript flavoured OTF) nefungují korektně v některých verzích MS Office (2002). Pro uživatele, který není schopen, a vlastně ani nechce podobné problémy řešit, to může vypadat, že "těma písmama v OpenType se toho zase tolik nevyřešilo".
Opak je však pravdou. Formát OpenType znamená výraznou změnu v chaosu, který byl na trhu písem. Díky binárnímu formátu, kontrolním součtům a dalším bezpečnostním opatřením není v podstatě možné zvenku do písma zasáhnout. To znamená, ze různí kutilové musí písmo zcela přegenerovat, pokud chtějí udělat nějakou úpravu, což jistě řadu z nich odradí.
Další věc, která opravdu funguje, je použití stejného písma na obou platformách. Použití Unicode zaručuje, že obvyklé problémy, kdy se jiný znak zobrazuje na monitoru a jiný vytiskne, jsou opravdu pryč a to je zejména pro našince dobrá zpráva.

Co znamenají typografické vylepšení?
Asi nejefektnější funkcí je automatická náhrada znaků. Ta může mít jak estetický význam, tak i praktický - v některých jazycích se liší tvar znaku podle pozice ve slově.

Možnosti typografických rozšíření písma jsou závislá pouze na jeho autorovi. Dělí se na několik skupin a seznam zaregistrovaných rozšíření si můžete prohlédnout třeba na stránkách Microsoft Typography.

Jeden z největších problémů s písmy ve formátu OpenType byl paradoxně způsoben reklamními aktivitami Adobe, které bůh ví proč u uživatelů vedly k dnes již silně zakořeněné myšlence, že co písmo OpenType, to písmo s českými znaky. To je samozřejmě nesmysl. Společnost Adobe "inzeruje" podporu pro více znakových sad změnou v názvu, kde se z písma Myriad se stává písmo Myriad Pro. Bohužel, tato zásada není uvedena v žádné normě, takže si každá písmolijna dělá, co chce. Některé z nich, třeba Paratype a Elsner-Flake a mnohé další, do názvu nepřidávají nic. Ti také většinou mají dané písmo jen v jedné verzi. Ostatní převzali použití zkratky "Pro" od Adobe, tak to dělá třeba Fontshop International. A ti poslední si zavedli vlastní označení a používají ho společně s označením Pro. Tento systém zavedla třeba písmolijna Linotype, u které lze najít písmo Helvetica Neue LT Pro, ale také Frutiger LT Std a Frutiger LT Com. Označení "Com" znamená víceméně podobnou věc, co označení "Pro".

Restrikce
Písma ve formátu OpenType mohou mít nastavené restrikce použití. To platí i pro některá novější písma formátu TrueType. Typograf, který písmo generuje, může zapnout, zda lze text s ním vytvořený editovat, tisknout, či jen tisknout v hrubém rozlišení. To samozřejmě platí zejména pro web a pro použití v PDF.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

heleme :-)

Autor: ataralgin Muž

Založeno: 05.05.2006, 10:13
Odpovědí: 0

akorát včera sem probíral písma a z fontů co mi chodily pod devítkou regulerně s češtinou mi zůstalo asi 65% :-/ sehnat opentype písma (která obsahují i cz znaky) je porod. ať už přes sady na cd nebo přes net.. je to tragédie, že tak dlouho po existenci formátu nejsou prakticky výsledky poznat :-(

Odpovědět na příspěvek

RE: heleme :-)

Autor: Robert Černý Muž

Založeno: 05.05.2006, 10:54

To zalezi na tom, cemu rikas "sehnat". Pokud myslis KOUPIT, pak Linotype ma v tuto chvili 531 pisem v LT COM. Viz.:
plorer.cz/knihovna.php?sp
ecial=opentype>

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: heleme :-)

Autor: ataralgin Muž

Založeno: 05.05.2006, 16:18

pravda že tenhle portál sem neznal (?!?!) a třeba když člověk koupí TakeType™ 2.1 + 3.1 + 4, má celkem slušnej průřez stylama.. jen jsem tak nějak doufal že budou lijci dělat v unicode skoro všechno i s ce.. :-/ je spousta zajímavejch fontů od nadšenců i volně na netu, ale bohužel drtivá většina west.. btw, měl sem dělat fonty, když koukám na ty ceny, přechází mě zrak.. :-/

Odpovědět na příspěvek

RE: heleme :-)

Autor: apple1 Muž

Založeno: 05.05.2006, 19:51

www.pismolijna.cz - stovky kvalitnich opentype za par Kc

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: heleme :-)

Autor: vita Muž

Založeno: 09.05.2006, 00:49

No, je to o neco levnejsi nez sady jinych vyrobcu, ale za par Kc? Samozrejme, pisma urcite pekna a kvalitni.

Skoda jen, ze vetsina klientu nepochopi, ze se za pisma plati (a ne malo).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: heleme :-)

Autor: ataralgin Muž

Založeno: 09.05.2006, 08:48

jasněžě se platí :-) a většina z nich vypadá opravdu dobře.. ale ty ceny mi přijdou trochu přehnaný.. :-( připadá mi to dost podobný jako s muzikou - je třeba najít rozumnou cenovou hranici, aby si zákazník řekl, že mu to za ty peníze stojí..

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: heleme :-)

Autor: Robert Černý Muž

Založeno: 09.05.2006, 09:31

Tolik peněz? Já si to nemyslím, i když jsem možná ovlivněný z druhé strany. Kolik si počítáš za hodinu práce? A viděl jsi, kolik si počítá třeba instalatér? A u něj taky předpokládáš, že si donese vlastní hasák a trubky, aby mohl udělat práci, co má... No a software je přeci hasák a trubky...
Mimochodem, protože děláme lokalizace, tak si dovedu představit, kolik práce stojí takové písmo udělat

Odpovědět na příspěvek

RE: Hodina práce atd.

Autor: radimv Muž

Založeno: 24.11.2006, 01:08

Takový názor že by se snad měla cena produktu "automaticky" odvíjet z hodin práce apod. mi připadá dosti předpotopní... tak jste to doufám nemyslel :-)

V dnešní době je často patrná snaha regulovat prodej zboží např. vysokou cenou jednoho produktu, kdy se přesměruje prodej na jiný produkt s relativně atraktivní cenou -> obchod tak dává najevo které zboží nechce prodávat a které ano.
...a hodiny práce autora s tim mají pramálo společného.

Zatim

Odpovědět na příspěvek

glyph Apple command?

Autor: J.P. Muž

Založeno: 05.05.2006, 10:28
Odpovědí: 0

mimochodem, neví někdo, která OpenType písma obsahují znak Apple = Command?

Odpovědět na příspěvek

ktery format tedy kupovat

Autor: vita Muž

Založeno: 09.05.2006, 00:51
Odpovědí: 0

V obchodech s pismi lze vybirat rune formy pisma. Ktera jsou tedy nejvhodnejsi pro praci v OSX Tiger + Apple produkty + Adobe produkty s češtinou?

Odpovědět na příspěvek

RE: ktery format tedy kupovat

Autor: Robert Černý Muž

Založeno: 09.05.2006, 09:32

Pokud nemusis brat ohled na to, ze mas QuarkXPress, tak OpenType

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: ktery format tedy kupovat

Autor: Honza Musil Muž

Založeno: 09.06.2006, 14:57

Na PC jdou pomoci systemove substituce zpristupnit kompletne vsechny znaky OT fontu, ktere font obsahuje, pro QXP i pro vsechny ostatni stare programy nepodporujici unicode.

JDE TO PROVEST I NA MACu? Paklize ano, jak?

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: