Panther: tak už jdeme do finále? - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

IDIF

 

Kde se koná výstava fotografií Luďka Vojtěchovského?

V dnešní soutěži hrajeme o:

Seriály

Více seriálůSoftware

Panther: tak už jdeme do finále?

29. září 2003, 00.00 | Podle posledních zpráv se zdá, že vývoj operačního systému Mac OS X 10.3 Panther se již opravdu začíná blížit k závěrečnému stádiu - Apple provedl několik změn ve vzhledu systému, které chtěl asi nechat až do poslední chvíle pod pokličkou. Nejviditelnější je nová podoba loga Apple. Libí se vám "jablko" v chromu?

O tom, kdy bude uveden Mac OS X 10.3 Panther se spekuluje od okamžiku jeho představení v červnu - tehdy Steve Jobs oznámil pouze relativně neurčité datum "do konce roku". Díky poměrně rychlému vývoji se média nechala strhnout nadšením, a předpovídala oznámení data záhajení prodeje Panthera už na pařížském Apple Expo (mluvilo se o 3. říjnu), ovšem s odstupem je jasné, že realističtější byl náš odhad z počátku srpna: tehdy jsme tipovali, že Panther se bude prodávat na začátku listopadu (optimistická verze), nebo až někdy před vánocemi (realistická verze).

Nyní se zdá, že listopad je skutečně poměrné reálné datum - říjen je doslova za rohem a například příprava Jaguara od okamžiku deklarování ukončení vývoje (GM - Golden Master) do zahájení prodeje trvala 20 dní. Jelikož se nedá předpokládat, že by Apple zcela přeskočil stádium finálního testování, muselo by být velmi krátké a hlavně úspěšné, aby se stihl ještě nějaký říjnový termín - ovšem Final Candidat (FC) verzí bývá zpravidla více než jedna, byť z té poslední, na které nejsou nalezené žádné chyby, se obvykle stává GM. Na druhou stranu by se asi musely objevit nějaké zásadnější problémy, aby se testování protáhlo tak, že by Panther "zklouzl" až do prosince.

Vše tedy nasvědčuje tomu, že další betaverzí, kterou dostanou vývojáři do rukou, bude první tzv. Final Cadidat, verze, ve které se hledají již jen ty chyby, které mají zásadní vliv na stabilitu systému a které by tedy mohly ovlivnit uvedení produktu. Apple již s poslední betaverzí neuváděl žádný seznam známých chyb (nenechte se zmást, zde se uvádí pouze ty ZÁSADNÍ problémy...). Další menší chybky se prostě nechají na desetinné updaty, které nás stejně čekají. To neznamená, že by vývojáři v Apple průběžně neodstraňovali další a další chyby, ovšem nejsou to ty, které by uvedení systému pozdržely.

Doufejme, že po ošklivé zkušenosti se systémem Mac OS X 10.2.8 z minulého týdne je kvalita nyní nadřazená nad termíny - podobnou ostudu (ani v mnohem menším rozsahu) si Apple prostě nesmí s novou verzí svého systému dovolit, nehledě na to, že vypálit deseti či statisíce chybných CD by mělo mnohem větší dopad, než "jen" chybný update na internetu - i ten mírně otřásl důvěrou v Apple, neboť firma se zatím podobných "přešlapů" nedopouštěla. Největší ostudou doposud byla chybná instalace jedné z verzi iTunes pro Mac OS X, která mazala jiné než systémové disky, kdy samozřejmě rovněž následovalo stažení iTunes z internetu a oprava instalátoru tak, aby k podobným chybám už nemohlo dojít. Postiženým uživatelům se Apple tehdy omluvil a zasílal jim zdarma nástroje na obnovu smazaných souborů.

Jak jsme už spekulovali, domníváme se, že za chybou v systému 10.2.8 stojí právě Panther - betatesting obou systému probíhá současně a pravděpodobně jen velmi odpovědní vývojáři skutečně testovali obě verze systémů, většina dává přednost samozřejmě Pantherovi (a díky tempu zhruba dvě betaverze týdně na třech CD jen ti opravdu neotrlejší poctivě stahovali a instalovali i každou novou verzi Pantera).

Nové logo

Ovšem zpět právě k Mac OS X 10.3. Nejnovější dva kroky, o kterých informují oblíbené "rumors" servery dávají předpoklad k tomu, že Apple skutečně dělá poslední "velké" zásahy na systému a vše se vrhne do stádia závěrečného testování. Minulou betaverzi dostali vývojáři před více než týdnem, což je na Apple, který dělá nové buildy snad každý den, poměrně dlouho. Právě v poslední dostupné betaverzi Apple použil nejnovější podobu svého loga, které si můžete prohlédnout na obrázku - po "plastikovém Apple", které se objevilo s prvními iMacy, a hrálo všemi barvami (kolik barev iMaců, tolik variant loga), nyní podle všeho přichází čas "kovového jablka" - grafika Pantheru je laděná do kovové podoby, stejně tak se "kovový" vzhled stává v novém systému dominantním, i nová Aqua je více šedivá než kdykoliv předtím. A k tomu také připočtěme definitivní konec veselých barevných počítačů - vše je nyní bílé (spotřebitelské stroje) nebo hliníkové (profesionální).

Obrázek pocházi ze serveru AppleInsider.com

Nutno dodat, že podobou úpravu Panther opravdu potřeboval - ohlasy na velmi strohý vzhled panelů při spouštění počítači či logování do systému byly spíše negativní. Pokud se však jedná o finální verzi loga, bude to pro uživatele znamenat chvíli přivykání, nové logo je "ostřejší", více kovové a chladné, než doposud používané barevné plastické verze. Ostatně, jak se vám nová podoba líbí, můžete zhodnotit v hlasování na konci článku.

Kromě loga se podle serveru AppleInsider nejnovější (pouze interní) verze dočkaly dalších změn v podobě některých animací a jiných drobností - zdá se, že se jedná o opravdu poslední úpravy, jednou z změn bylo také odstranění textu "Pre-release" z okna informací o systému - z toho usuzujeme, že příští verze uvolněná vývojářům bude už skutečně FC1.

A kolik to bude stát?

Samozřejmě, cena je známá již poměrně dlouho, nová verze operačního systému bude stát 129 USD (149 Euro), ovšem často se ptají uživatelé, kteří nyní uvažují o pořízení nového počítače: budeme muset také platit plnou cenu systému? Bohužel, zatím opravdu ano - obvyklou politikou je, že od okamžiku ohlášení data prodeje se na všechny nové počítače vztahuje ochranná lhůta a je možné získat upgrade za nižší, manipulační cenu, takto tomu bylo v loňské roce při uvádění Jaguara. Kdy se však dočkáme ohlášení data prodeje Panthera není jasné - a tak ani není zřejmé, jak dlouhá bude tentokrát "ochranná lhůta", či zda bude uplatňovaná zpětně. Nezbývá než čekat, tiše doufat že Apple někdy tento přístup změní a případně o pár týdnů odložit nákup, pokud by pro vás cca 5 000 Kč za novou verzi systému bylo moc.

Každopádně, doufejme, že Panther se k nám dostane sice co nejdříve, ale v co nejvyzrálejší podobě. Nová verze naplňuje pozitivním očekáváním snad všechny uživatele a zdá se, že bude opravdu potěšením referovat o všech změnách a novinkách, které jsou v systému obsažené. Po uvolnění finální verze pro vás samozřejmě chystáme důkladnou "hloubkovou" recenzi, na kterou se již opravdu těšíme - tak velké nadšení v nás nový systém vzbuzuje.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

7B80

Autor: czeky Muž

Založeno: 29.09.2003, 09:38
Odpovědí: 0

zmena grafickych prvku uz byla v predposledni verzi 7B74, nejnovejsi je udajne 7B80, 7B74 ma skutecne hodne jiny vzhled nez Jag, i animace vyjizdeni save okna z listy jsou jine (a samozrejme mnoho dalsich)

Odpovědět na příspěvek

Graficka podoba

Autor: Milanek Muž

Založeno: 29.09.2003, 11:05
Odpovědí: 0

Mne osobne se zmena v GUI libi... konecne nejsou vodorovne pruhy na pozadi oken tak vyrazne. Uz se tesim na plnou verzi, ale stavajici 7B74 je velice slibna. Doufejme, ze finalni verze bude pred Vanocemi - betaverze maji udajne expirovat ke konci roku ;-)

Odpovědět na příspěvek

roadmap?

Autor: J.P. Muž

Založeno: 29.09.2003, 12:46
Odpovědí: 0

Ví se něco bližšího dalších priorítách při vývoji? Zajímá mne zejména jak se ustálí situace kolem plné podpory 64-bitových aplikací na úrovni systému. Nové app sice mohou být 64bitové, ale některé speciálné vědecké pravděpodobně z principu ne.

Dále by mne zajímalo, jak reagoval Apple na prohlášení výrobce DigitalVoodoo, že už nebude dále podporovat platformu Mac (poslední podpora FCP4), neboť potřebuje mít jistotu, že jeho práce na ovladačích nebude ničena každým dalším updatem QuickTime, zejména když QT nepodporuje technologie, kterým se karty chtějí věnovat v profesionální oblasti střihu.

Jinak v kontrastu s uvedením další verze Windows jsem vcelku v klidu.

Odpovědět na příspěvek

RE: roadmap?

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 29.09.2003, 14:57

ad 64 bitu: jak to presne myslite? Ja to pochopil tak, ze system je modifikovan tak, aby podporoval kokretni praci v 64bitovem prostredi, i kdyz system sam neni plne 64bit. Takze v cem vidite omezeni? Nebo vas desi jak to bude vypadat kdyz 64bitove aplikace budou volat 32bitove komponenty? Samozrejme, to je otazka, napriklad grafickych ci multimedialnich subsystemu...

Ad DigitalVoodoo - netusim jak vyznamna je tato firma v kontextu s ostatnimi firmami, ovsem precetl jsem si reakci zakladatele DigitalVoodoo, ktery jiz ve firme nepracuje a ktery uvadel opacne priklady - ze s QT jsou v tomto smeru nejmensi problemy... tak nevim :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: roadmap?

Autor: J.P. Muž

Založeno: 29.09.2003, 15:31

Aha. No ja to zas chapu tak, ze pokud zakladni vrstvy OS mj. zprostredkuji komunikaci App s HW, musi to byt bud velice dobre udelano a nebo to byt takove, aby ty App mohly komunikovat primo, kde OS nestaci. Pokud aplikace bude plne 64bitova a jen jednou sluzbou bude muset vyuzit systemovou nabidku, ktera zrovna nebude, pujde asi vykon dolu. Mozna je to banalita, ale nelze to brat na lehkou vahu. Mam na mysli napriklad vizualizaci obrovskeho mnostvi dat (casticove simulace, pocasi, ...) Kdyz v takova App bude muset tlacit data pres 32bitove adresovany rozhrani, (?) nebo ja nevim... pak se stanou 2 veci: 1) programatori reknou ze za to muze Apple a 2) klient rekne, ze pouzije G5 a Linux.


No to ja tedy taky nevim. Tato firma je znama, jeji produkty jsou mezi SD a HD kartami velmi dobre hodnoceny. Snazi se delat HW pro zpracovani filmoveho rozliseni a pokud se v tomto chce Apple angazovat, asi by mel budit dojem perspektivy a v tomto ohledu dopracovat QT, anebo by mel ve svem OS povolit+podporovat jinou alternativu ve zpracovani multimedialnich dat. Tipuji, ze spise udela plugin do QT, ktery by to mohl osetrit.

Odpovědět na příspěvek

jiny pohled

Autor: J.P. Muž

Založeno: 30.09.2003, 11:17

eh... koukám, že situace bude ještě krystalizovat, na věc má mnoho lidí různé názory: Viz link. Tak se ještě nechme překvapit, i v tomto článku vidím něco zajímavého. :)

Odpovědět na příspěvek

RE: jiny pohled

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 30.09.2003, 11:49

To je to o cem jsem mluvil, ten clovek byl podle vseho zakladatelem DigitalVoodoo.

Odpovědět na příspěvek

Panther na G3/266

Autor: Marty Muž

Založeno: 29.09.2003, 12:52
Odpovědí: 0

Mám doma G3/266 Desktop. Mám tam 384 MB RAM, 40G HDD, CDRW SONY Hi-Speed, ATI 16 MB z modro-bílé G3 atd. - prostě je mi líto ji vyhodit. Myslíte, že by tam mohl běžet Panther? V systému 9.1 je zatím v pohodě, dokonce na ní občas dělám i v InDesignu 2. Nevím, jestli by něco vyřešil procesorový upgrade, ale 20.000 CZK se mi moc dávat nechce, když o něco málo více stojí v bazaru G4 (400, 466). Možná bych byl ochoten pustit 6-7 tisíc, kdyby to mělo cenu.

Odpovědět na příspěvek

RE: Panther na G3/266

Autor: Jakub Steiner Muž

Založeno: 29.09.2003, 13:10

Pred prodejem bych byt vami jen tak okusil vody Linuxu. Jestli se vam nechce instalovat plnohodnou distribuci, zkuste treba KoppixPPC (live-CD distribuce - nabootuje primo z CD).

KnoppixPPC - http://debian.tu-bs.de/kn
oppix/powerPC/
Yellowdog - http://www.yellowdoglinux
.com
MandrakePPC - http://www.linux-mandrake
.com/en/ppc.php3
DebianP
PC - http://www.debian.org/por
ts/powerpc/
SuSePPC - http://www.suse.com/us/pr
ivate/products/suse_linux
/ppc/index.html

Odpovědět na příspěvek

Linux na G3/266

Autor: Petr Stehno Muž

Založeno: 02.10.2003, 00:49

No, já bych s tím doporučováním Linuxu na Maca brzdil. Sám jsem si sice na PowerBooka 233 nainstaloval Yellow Dog Linux a na iMacu 500 i Dual 1GHz G4 s nečekaným úspěchem provozuji Mandrake PPC, ale jen proto že jsem nechtěl PC na Linux a další kompy/monitory na stole. Každého počítače na kterém se dá nainstalovat a provozovat MacOS X je na Linux prostě škoda, potom jde o počítač na internet, maily a případně nějaké programátorské a administrátorské pokusy. I pod Yellow Dog Linuxem speciálně optimalizovaným pro Apple hardware je i nastavení PowerBook trackpadu docela náročné (z YDL je třeba stáhnout dvou stránkový manuál s příkazy). Linux je bezva, ale jen pro někoho kdo se o něj zajímá a vyloženě ho na macu chce. Smysluplná alternativa k Jaguárovi to ale není. Bude Vám chybět Dreamweaver (žádný primitivní free HTML editor v Linuxu ho nenahradí), Photoshop (Gimp mám rád, ale jen na jednoduché úpravy a s vypnutými obrovskými panely nástrojů nesmyslně rozházenými po ploše) a nahrazení QuickTime 6 MPlayerem je možné, určitě ale nejde vzhledem ke stabilitě a složité konfigurovatelnosti o žádnou výhru. MPlayer sice už přehraje Sorenson 3 QuickTime, ale v MP4 už nepřehraje AAC zvuk apod. PPC Linuxy je navíc docela problém instalovat na nový hardware - nedávno jsem zkoušel Mandrake na eMaca 700 a vůbec jsem se nechytl s grafickou kartou - nebyl jsem schopen dokončit instalaci (ani v textovém režimu). Linux je tvrdý chleba (na Macu zvlášť) a i když mně Linux fascinuje tak pro mně osobně je reboot do MacOS X skok do měkkých peřinek. V Panteru už navíc fungují všechny F klávesy v terminálu (i v mc). Na PC je Linux vedle jiných UNIXů jediná důstojná možnost OS, na Macu jde o alternativu pro správce sítí atd. ne však srovnatelný desktopový operační systém s Mac OS X. Toť vše.

Odpovědět na příspěvek

RE: Panther na G3/266

Autor: J.P. Muž

Založeno: 29.09.2003, 13:55

Proč vyhazovat takový počítač? ... právě píšu na compu, kde je 4GB HDD, CDRW SONY Hi-Speed, ATI 16 MB.
Momentálně je asi na zásadní rozhodování ohledně Panthera brzy.

Odpovědět na příspěvek

RE: Panther na G3/266

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 29.09.2003, 15:00

Chvili jsem si hral s betaverzi nainstalovanou na prvnim titaniu (G4 400 pokud se nemylim) a bylo to pomerne prijemne svizne. Pokud tam mate jeste k tomu rychlejsi grafickou kartu, tak to bude podle me docela v pohode - prusvih byl s temi uplne "nejhorsimi" grafarnami. panther proste prijemne zrychlyl asi na vsem

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Panther na G3/266

Autor: Marty Muž

Založeno: 29.09.2003, 15:41

No, ale G4/400 a G3/266 je dost rozdil, ne? Jedině tam šoupnout nějakou ještě rychlejší PCI grafickou kartu (tuším že Radeon 7000 je okolo 4500 CZK) a třeba procesorový upgrade - alespoň G4/500 -ten by mohl být okolo 6500 CZK. Ale abych potom nezjistil, že utratím 15.000 CZK a bude to k ničemu.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Panther na G3/266

Autor: J.P. Muž

Založeno: 29.09.2003, 16:01

žádný upgrade není úplně výhodný ve srovnání výkonu a ceny s novými stroji. MacOS X má velmi dobré perspektivy, že system bude spíše optimalizovanější, než "zbytečně" přebujelý, z obecně braného důvodu: "už je rychlý HW, tak co se trápit s kvalitou kódu - viz M$) Takže já doufám, že relativně starší (ne moc) počítače na tom budou ještě dobře. Když k nim koupíte G4 proc, tak rozhodně.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Panther na G3/266

Autor: Vojta Muž

Založeno: 29.09.2003, 17:43

XPcka slapou rychle i na 500vkovem Celeronu s 512 MB RAMky a prvnimi radeony, takze kdoze ma prebubrely kod? :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Panther na G3/266

Autor: czeXit Muž

Založeno: 29.09.2003, 21:25

Samozrejme, slapou, ale cilem neni rozchodit system a koukat se na nej. Cilem je na tom pocitaci neco delat a v kombinaci PC 500 + XP si tim nejsem tak jist jestli jeste zbyde dost vykonu - i kdyz s temi 512ram asi ano.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Panther na G3/266

Autor: Vojta Muž

Založeno: 29.09.2003, 23:29

Jde. Samozrejme jsem nezkousel delat na tom v Photoshopu s 200 MB soubory, ale normalni kancelarska prace, surfovani po netu, poslouchani hudby - naprosto dostacujici vykon. Resp kdybych misto toho dal Xeona s 8 GB RAM tak produktivita dotycne osoby nevzroste ani o procento :)))))))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Panther na G3/266

Autor: ZhuJo Muž

Založeno: 30.09.2003, 13:19

No, na to som v pohode pouzival iMac 233 s 96 MB Ram, OS 9.2 Int. Engl. a Mozillou+iTunes :-))). Jo, a pracicka v Pagemakeri&Photoshope 5.5. A UPLNE v pohode :-))). Jasne, ze nie 200 MB subory (sice, aj to parkrat bolo :-))

Takze, optimalizacia ako optimalizacia :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Panther na G3/266

Autor: Vojta Muž

Založeno: 30.09.2003, 14:42

Tady jsme si nerozumeli :) Ne ze by to na tom stroji neslo, jen ja bych to nedelal, pac bych umrel hruzou. Na me by to bylo priliz pomale.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Panther na G3/266

Autor: Honza Muž

Založeno: 30.09.2003, 13:29

Nechápu tento příspěvek.
Autor pravděpodobně u takového počítače s WinXP neseděl.

Podobnou konfiguraci mám doma i v práci - PIII-500, 256MB RAM, WinXP, GF 2 MX, 40GB disk.

Normálně se na tomto stroji sází, dělá úprava fotek ve Photoshopu (svižně - tiskové fotky do 30MB. Při 100Mb fotce to už trochu swapuje), dají se na tom hrát rychle všechny moderní hry (Jen takový Unreal Torunament 2003 není moc rychlý), pokud nastavíte normální rozlišení 800x600. Sází se na to v Pagemakeru, běhá na tom indesign, prostě všechno. Včetně online her jako DAOC, EQ, SWG, AO, AC2 atp.

Takže nevím, proč by podobný stroj s WinXP neměl stíhat. WinXp mají totiž takovou vlastnost, že pokud mají hodně paměti, natáhnou si do ní všechny potenciálně potřebné knihovny. Pokud jí nemají, natáhnou jen skutečně nutné. Takže je možné s nimi fungovat i na 64MB RAM

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Panther na G3/266

Autor: Pes Karter Muž

Založeno: 30.09.2003, 14:23

Mame tez v rodine PIII-550Mhz, 768MB RAM, XP-Proffesional, ATI Rage128 a 80GB HD.

Graficke veci na tom delat jdou, ale trebas tvorba animaci, i malych, uz je velky problem. Prepocet videa je utrpeni a hladke prehrani DVD je nemozne.

Pred tim tam byly Windows 98, dej jim pan buh vecnou slavu, 256 RAM a vsechno tohle tam slo mnohem, mnohem rychleji. Ovsem nestabilne.

Ten ubytek vykonu je pod XP opravdu hodne velky. Stabilita je vetsi, ale za jakou cenu. Je fakt, ze se tomu nedivim, kdyz jsem XP kupoval, tak mi je na tuto konfiguraci vubec nedoporucovali :-(

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Panther na G3/266

Autor: Vojta Muž

Založeno: 30.09.2003, 14:42

To mas hloupe nainstalovane, takovy stroj musi DVDcko bez problemu stihat.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Panther na G3/266

Autor: Pes Karter Muž

Založeno: 30.09.2003, 14:56

Nevim, jak by se to dalo nainstalovat "chytreji" ale je fakt, ze s tim DVD mi to nejde do hlavy, to musi jit IMHO i na Celeronu.

Ale me uz to nejak netrapi.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Panther na G3/266

Autor: Vojta Muž

Založeno: 30.09.2003, 20:34

Kazdy OS lze nainstalovat dobre; vyladit jej; kazdy lze nainstalovat hloupe, ze nevyuzije moznosti hardwaru naplno.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Panther na G3/266

Autor: czeXit Muž

Založeno: 01.10.2003, 11:31

Dovolím si použít Vaše slova:
"Nechápu tento příspěvek.
Autor pravděpodobně ... nechápe rozdíl mezi Pentiem III na 500MHz a Celeronem na 500MHz."

Hezký den.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Panther na G3/266

Autor: J.P. Muž

Založeno: 30.09.2003, 10:37

To je asi pravda - ilustruje to jednu věc, kterou jsou Winy charakteristické: když je dost paměti, tak je to rychlé, když málo, tak pomalé. Ano, je to určitě jakési +/-. Dovoluji si ale tvrdit, že to není řešení všech nedostatků a jediný lék na rychlost.
Příklad: Proč myslíte, že Longhorn se ještě nechce chlubit svým UI s Direct X 9? Patrně že jim to sice jde naprogramovat, ale asi ne tak, aby to bylo produktivní (tj. rychlé). Musí to hoodně ladit. V kontrastu s principem OpenGL akcelerovaného rozhraní na X, kterému nejde JEN o animované otevírání oken ale o přenechání výkonu na graf. kartu nejen pro OS, ale pro všechny aplikace, ktero to chtějí užívat.
Důsledkem je třeba i taková drobnost, že když máte ve Photoshopu teploměr s probíhající prací, tak se pod ním obrázek nemusí refreshovat jako dřív, protože je v jiné "vrstvě" UI. Nebo když přepnete do jiné aplikace a zpět, není nutný refresh obrazovkových dat.
Pochopitelně vývoj jde dál a určitě se vymyslí ještě něco lepšího.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Panther na G3/266

Autor: Vojta Muž

Založeno: 30.09.2003, 11:50

U toho GUI Loghornu bych si nebyl uplne jist, zda je to tim, ze to neni rychle. Prvni vec je ta, ze takoveto veci se nikdy nevypousti mezi verejnost pri zacatku vyvoje a do uvedeni Longhorna je jeste hafo casu; pousti se to mezi vyvojare a testery az od nekterych buildu; to koneckoncu vidite u SQL databazi, u vsech MS produktu. Navic kazdy vyvoj jde tak, ze se rychlost atd optimalizuje az ke konci vyvoje, takze je pochopitelne ze to do poslednich realnych verzi neni zadny rychlostni odvaz.

Nechtel bych rozvadet diskuzi OpenGL versus DirectX, protoze tohle a) je na krvavou hadku, kterou na netu svadi mraky lidi, b) nerozumim teto problematice tak do hloubky abych se o tom mohl fundovane prit :)

Podstatne v mem postu ale bylo, ze tvrzeni "MS ma nabubrely kod" je FUD no 955632. Davno to neni pravda a MS kod je relativne cisty a efektivni. Jiste, 100procentne to nesplnuje zadny produkt, ani OpenSourcove Linuxy a podobne; protoze bysme se nepohli z mista.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Panther na G3/266

Autor: czeXit Muž

Založeno: 01.10.2003, 11:38

"Davno to neni pravda a MS kod je relativne cisty a efektivni."
Jak to jen rict a neurazit Te... takhle:
Povidal kdo? Tys ten kod videl? Tys ho cetl? Nekdo z Tvych znamych, pribuznych, pratel? Kde je ten kod k nahlednuti?

Blabla^n

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Panther na G3/266

Autor: Vojta Muž

Založeno: 01.10.2003, 11:58

Ano, nektere kody napriklad NTcek jsem videl a je to koneckoncu poznat i z toho, jak se software chova ci jak se volaji API funkce.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Panther na G3/266

Autor: czeXit Muž

Založeno: 01.10.2003, 13:10

_nektere_kody_

co dodat.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Panther na G3/266

Autor: Vojta Muž

Založeno: 01.10.2003, 11:59

Mimochodem, Vy jste videli kody MacOS X abyste mohli tvrdit, ze oproti MS neni prebubrely a efektivni? :)))))))))))))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Panther na G3/266

Autor: czeXit Muž

Založeno: 01.10.2003, 13:13

http://www.opensource.app
le.com/darwinsource/

Z
kousel jsem www.opensource.microsoft.
com, ale nejak jim to nefunguje. Ale to bude asi jen kratkodoby vypadek.

Ahoj

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Panther na G3/266

Autor: Vojta Muž

Založeno: 02.10.2003, 01:13

A tys je procital cele nebo jen spolehas na to, ze ta fama o tom ze jsou ty kody dobre napsane je spravna, protoze by to nekdo procist mohl?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Panther na G3/266

Autor: costakovymjakojsesty Muž

Založeno: 02.10.2003, 02:24

Dam ti 20K Kc gdyz si to vse prectes...
Budes (mozna) chytrejsi a prachatejsi ;))))

Odpovědět na příspěvek

RE: Panther na G3/266

Autor: Gx Muž

Založeno: 01.10.2003, 11:05

no, ciste teoreticky, upgrade na G4/500 pri teto konfiguraci by te vysel na nejakych cca 12.000,- a az na pomaly bus by to nemusel byt o moc horsi pocitac... vsechno ostatni je srovnatelny s sedou G4....

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Panther na G3/266

Autor: JiF Muž

Založeno: 01.10.2003, 14:15

Možná se pletu, ale nebylo někde napsáno, že Panther pojede jen na "native USB" strojích? Pak by tahle debata byla jen akademická.
Jinak mi stejne prijde cena za upgrade na G4 za cca 12000 hodne, kdyz bazarova G4 400 AGP byva taky do 20 000 (podle RAM atd., videl jsem 450ku za 16,5). A take se neda pouzit Quartz akcelerace. Lepsi je podle me prave starsi G4 a k ni nejaka levna NVidia karta flashnuta na Apple G4 (viz clanek na Mujmacu)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Panther na G3/266

Autor: Petr Stehno Muž

Založeno: 02.10.2003, 00:19

Pravda. Už jsem na jednom ne USB Macu s instalací Pantera pohořel - PowerBook 233MHz. Takže na šedivou G3 nepůjde určitě. Mimochodem, jaguára bych na takovou G3 klidně dal, v práci ho máme na několika 233 iMacích a docela to ujde. Máte-li navíc 384RAM tak klíďo-píďo. Proč tam sušit MacOS 9 ? Bude ale asi potřeba updatovat firmware, na některé iMacy 233 nejde Jaguár nainstalovat dokud neupdatujete f......... (abych se neopakoval) . panter je ale opravdu výrazně rychlejší. Poznáte to hlavně na startování.

Odpovědět na příspěvek

Sedivy Panther :-(

Autor: Don Martinello Muž

Založeno: 29.09.2003, 12:54
Odpovědí: 0

Asi som divny, ale mne sa novy vzhlad nepaci ;-(. Clovek si vsak zvykne aj na sekeru. Skoda, ze Applu chybaju vesele farby ako to bolo za cias iMackov. Taku nevyraznu kisnu tu mam zrovna pred sebou a je na nej Dell... skoda Apple :-(.

Odpovědět na příspěvek

RE: Sedivy Panther :-(

Autor: ZhuJo Muž

Založeno: 29.09.2003, 14:13

Hm, neviem ako to je v novych buildoch, ale build z WWDC bol v klidku, aspon co sa tyka vzhladu okien aplikacii, priamo kovovy vzhlad v systemovych oknach sa mi nepacil, ako to vlastne vyzera v tych novych buildoch?

Inak, moc moc moc sa mi paci vzhlad samotnych okien aplikacii, specialne ked je nastaveny graphit vzhlad. Niekto moze namietnut, ze to nie je take farebne, ale ja osobne uprednostnujem plochejsi vzhlad Panthera ako vzhlad Jaguara, normalne som mal po odskusani Panthera problem sa vratit do Jaga :-)
System nema podla mna vyzerat ako cirkusovy plagat, vid. napr. Win XP (aj ked to je vseobecny nevkus :-))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Sedivy Panther :-(

Autor: Vojta Muž

Založeno: 29.09.2003, 17:41

Vzhled XPcek si muzes zmenit a vypadaji jakkoliv jinak. Napriklad jako KDE, jako Mac, jako Atari, jako BeOS, jako cokoliv.

Narozdil od vzhledu Maca :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Sedivy Panther :-(

Autor: Tomáš Muž

Založeno: 30.09.2003, 07:17

A to je funkce v systemu? A k cemu je to dobre?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Sedivy Panther :-(

Autor: slata Muž

Založeno: 30.09.2003, 08:07

ma Macu jde take menit vzhled napr. pomoci Duality nebo ThemeChangeru.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Sedivy Panther :-(

Autor: Don Martinello Muž

Založeno: 30.09.2003, 10:50

Tak toto nie je celkom pravda. Na to, aby si zmenil vzhlad XP potrebujes mnoho utilit prerobit DDLka, nie len zmenit temu. Sam viem, prerobil som XP na OSX look... ale vela roboty to stalo :-( a effekt? Kupil som radsej Maca :-).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Sedivy Panther :-(

Autor: Don Martinello Muž

Založeno: 30.09.2003, 10:52

Myslene ako reply na Vojtov post.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Sedivy Panther :-(

Autor: Vojta Muž

Založeno: 30.09.2003, 11:42

Ahoj,
jestli si kupujes Maca kvuli vzhledu OSka, tak Ti XPcka predelam rad za 20.000,- bude me to stat asi 5 minut prace a Ty usetris jeste porad desitky tisic korun :))))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Sedivy Panther :-(

Autor: Pes Karter Muž

Založeno: 30.09.2003, 12:02

Predelat Windows XP na vzhled Mac OS je opravdu deviace a melo by to byt IMHO trestne :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Sedivy Panther :-(

Autor: oc Muž

Založeno: 30.09.2003, 13:11

Hahaha, beru. Chci za těch 20K ovšem vidět *kompletní* vzhled Mac OS X, včetně takových nepodstatných drobností jako třeba Genie Effect obsahující živé video...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Sedivy Panther :-(

Autor: oc Muž

Založeno: 30.09.2003, 13:13

A ještě mne napadá, že Ti na to dám *stokrát* tolik času než sis sám vyhradil (tj. jeden celý pracovní den); pokud to ovšem nezvládneš, dáš 20K Ty mně.

Tak platí? ;)))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Sedivy Panther :-(

Autor: ZhuJo Muž

Založeno: 30.09.2003, 13:35

Hm hm hm, prerobis mi to SKUTOCNE aj s Quartzom a s plnymi efektami v Docku (ako pise oc). Aj so System Preferences? A s Column View?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Sedivy Panther :-(

Autor: Kakaxa Muž

Založeno: 30.09.2003, 19:18

Mám takový pocit, že pan Vojta už se nikdy neozve...
Nevadilo by mi to...
Věčné srovnávání, v čem jsou Macy horší, mě vážně nebaví, nezajímá.
Je to jen provokace, nadhazování, samozřejmě že to nemohl myslet vážně.
Dále bych chtěl říct, že by vůbec nebylo špatné, kdyby se lidi aspoň trochu styděli za off topic. Už to tu vypadá, že většina příspěvků je skoro vždycky o něčem úplně jiném, než byl článek. Neustále se strhávají debaty o pravopise, flame wars, lidi sem házej dotazy, jako by na to nebyly specializované fóra.
Lidi, nepište off topic, nebo se pak budete neustále prokousávat něčím, co vás nezajímá...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Sedivy Panther :-(

Autor: Vojta Muž

Založeno: 30.09.2003, 20:32

Samozrejme ze ozvu. Ne, nejde o zmenu vnitrni stavby, ale predelat vzhled, aby vypadal jak MacOS X problem neni a ani to neni nakladne.

Samozrejme ze nebudou predelane aplikace, ale okna budou mit spravne barvicky a vzhled a vic uzivatel nepotrebuje. Navic to bude stabilni a budou tam korektne fungovat cervene semaforky a drag a drop :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Sedivy Panther :-(

Autor: a Muž

Založeno: 01.10.2003, 09:35

Přestaň už blbnout. Můžeš předělat jen jistou VLASTNÍ podmnožinu vzhledu.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Sedivy Panther :-(

Autor: Vojta Muž

Založeno: 01.10.2003, 11:56

Jiste, vse co jsem napsal do prispevku :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Sedivy Panther :-(

Autor: a Muž

Založeno: 01.10.2003, 13:36

Do kterého ? Zřejmě nevíš, co píšeš. Nebo si myslíš, že vypadáš jako moje máma.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Sedivy Panther :-(

Autor: Petr Stehno Muž

Založeno: 01.10.2003, 23:44

5 minut práce Tě to bude stát jen když to uděláš velmi primitivně - stáhneš a zapneš téma. Já jsem jednou podobnou proceduru absolvoval aby se mi u jednoho PC stále nezvedela žaludek a stálo mě to celý den práce - přepisování desítek .dll v systému aby se systém zbavil i žlutých ikon - to je největší zádrhel OSX témat na Wirus XP. Mimochodem se dá nainstalovat i dock se zvětšováním ikon. Takže s těma pěti minutama zpomal sekáči : )) a s těma 20 000,- raději taky : ) .

Odpovědět na příspěvek

Autor: Petr Stehno Muž

Založeno: 02.10.2003, 00:02

To byla odpověď na:

Od: Vojta

jestli si kupujes Maca kvuli vzhledu OSka, tak Ti XPcka predelam rad za 20.000,- bude me to stat asi 5 minut prace a Ty usetris jeste porad desitky tisic korun :))))

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: