Panther pod drobnohledem: předvolby systému, 1. díl - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Panther pod drobnohledem: předvolby systému, 1. díl

1. prosince 2003, 00.00 | Po kratší přestávce se opět podíváme na novinky, které pro nás přichystal Panther - tentokrát na systémové předvolby - jak funguje FIleVault, novinky v oblasti mezinárodní podpory, podpora pro systémové klávesové zkratky a další.

Po kratší přestávce se opět podíváme na novinky, které pro nás přichystal Panther - tentokrát na systémové předvolby - jak funguje FIleVault, novinky v oblasti mezinárodní podpory, podpora pro systémové klávesové zkratky a další.

Apple opět trochu zamíchal ikonkami a tak některé funkce najdeme trošku jinde, než v Jaguaru, změny však nejsou tak razantní. Také některé panely zůstaly na první pohled beze změn, například Appearance (vzhled) nebo Dock, u jiných nastaly změn jen minimální, někde jsou však změny zásadní.

Funkčnost nové části systému, Exposé, jsme si již popsali v samostatném článku, s panelem Desktop & Screen Effects (plocha a efekty obrazovky, neboli spořiče) Exposé sdílí část nastavení, a sice "horké rohy", tedy co se stane když kurzor bude v některém z rohů. Buď lze aktivovat Exposé, nebo spořič obrazovky.

V panelu International pro nastavení různých národních parametrů je nyní jednodušší rozhraní a nová funkčnost. Nyní je možné nastavit používání českých pravidel pro zobrazování data, času či měny i v případě, že není čeština na prvním místě a není aktivní CE skript, ovšem tato nastavení dokáží využít jen aplikace, podporující Unicode, v ostatních je k dispozici anglické nastavení.

Velmi výraznou změnu přináší panel Security - bezpečnost. Zde je možné zapnout funkci FileVault a také některé další nastavení ohledně bezpečnosti. Funkce FileVault je určená pro ochranu domácí složky, obsahující důvěrné údaje - po aktivaci funkce (musí být odhlášení všichni uživatelé kromě toho, který chce funkci aktivovat) dojde k překonvertování celé domovské složky na obraz disku se zapnutým šifrováním obsahu - ovšem z hlediska uživatele se vše nadále tváří jako jeho standardní domovská složka, žádný rozdíl nepozná (kromě jiné ikonky složky, která informuje, že se používá FileVault). Ochrana je vázaná na přístupové heslo, pokud ho zapomenete, může vaše data zachránit ještě správce počítače, ovšem pokud i ten je sklerotik (případně je to ta samá osoba), můžete s daty rozloučit. V praxi se dá používání této funkce doporučit pouze pokud opravdu chcete něco důsledněji tajit, neboť cenou za bezpečnost je výrazné omezení rychlosti přístupu k datům v domovské složce. Zatímco překopírování 200 MB souboru z disku na disk trvá normálně 15 vteřin, při kopírování do domovské složky chráněné FileVault to bylo 70 vteřin, kopírování stejného souboru na jiný disky dopadlo v poměru 8 a 25 vteřin - jak je vidět, zpomalení je poměrně výrazné a například práce s digitální videem uloženým v takto chráněné domácí složce je v podstatě nemožná.

Velikost obrazu disku se automaticky zvětšuje podle potřeby, tedy podle toho kolik dat chce uživatel uložit, limitem samozřejmě zůstává velikost disku, na kterém je obraz uložen. Ve verzi 10.3.0 byl určitý problém s FileVault, v okamžiku, kdy systém chtěl udělat na tomto obrazu disku pořádek, mohlo dojít ke ztrátě předvoleb aplikací. Obecně vzato - je to zajímavá funkce, ovšem ještě není důkladně otestovaná dlouhodobým provozem a také "poplatek" v podobě výrazného zpomalení práce s diskem asi běžné uživatele odradí - ovšem pokud nemáte na disku opravdu důvěrná data, asi ani nemá smysl se FileVault zabývat.

Další funkce v oblasti bezpečnosti zahrnují: vynucení zadání přístupového hesla po probuzení ze spánku nebo ukončení šetřiče obrazovky (s možností přihlášení k jinému účtu) a například také vynucené odhlášení od systému po určité době bez akce.

Pokud jste používali funkci Bluetooth v pozdějších verzích systému Jaguar, nepřekvapí vás změny v tomto panelu, který je jednoduše uspořádaný, stejně jako systémové menu.

U nastavení monitorů jsou jen drobné změny - systém by měl nabízet například mnohem širší spektrum obnovovacích frekvencí podle toho co zvládne karta (np. do 120 Hz) a také je nyní možné nastavit velikost obrazovky na 640x480, byť Mac OS X vyžaduje alespoň 800x600.

V případě úspory energie (Energy Saver) asi potěší především možnost nastavení nejen usnutí počítače, ale také jeho automatického probuzení ze spánku či zapnutí.

Panel Keyboard & Mouse obsahuje na první pohled nenápadně změny, ovšem na druhý pohled je zde vidět nejen podpora pro bezdrátové periferie, ale také rozhraní pro univerzální nastavení klávesových zkratek - kromě těch systémových, které jsou nastavené od Apple a které je možné vypínat, je možné zadávat nové klávesové zkratky pro libovolnou aplikaci prostým výběrem aplikace a vepsáním názvu menu, pro které má být zkratka určená. Bohužel však takto nejde například nastavit spouštění aplikace klávesovou zkratkou.

Panel Accounts, neboli uživatelské účty byl opět předělán - zde lze vytvářet a nastavovat jednotlivé uživatele, od jména a hesla přes obrázek, bezpečnost až po položky po startu. To se týká případu, když uživatel pracuje s vlastním účtem, u cizích může (pokud má práva) nastavit omezení - například uživatel může vše, kromě použití CD-RW mechaniky, nebo v případě přísnějších restrikcí mu můžeme nastavit pouze aplikace, které smí spouštět. Díky tomu lze snadno nastavit pravidla pro přístup například dítěti. Zde se také samozřejmě aktivuje funkce Fast User Switching, o které jsme již také psali v samostatném článku.

Příjemnou novinkou u panelu Classic je možnost zobrazení menu, kde lze Classic přímo ovládat (spustit, ukončit) a samozřejmě také možnost nastavení upozornění před startem Classic vrstvy - v případě kdy například omylem poklepeme na dokument či aplikaci, určené pouze pro Classic.

Nastavením kolem sítí se díky poměrně výrazným změnám, které se zde odehrály, budeme věnovat v příštím díle.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Keyboard shortcuts

Autor: zzen Muž

Založeno: 01.12.2003, 13:05
Odpovědí: 0

Klávesové zkratky (Keyboard shortcuts) v Preferences panelu sice jdou přidávat, ale v praxi je omezený počet programů, u kterých to opravdu funguje. Nejsem si úplně jist, jaké je to dělící kritérium, ale vypadá to, že Cocoa aplikace toto podporuje a Carbon aplikace nikoliv. Což samozřejmě běžného uživatele vůbec nezajímá (vlastně ani neví, která aplikace je Carbon a která je Cocoa) a hlavně by v System Preferences by to mělo být uvedeno, že to nefunguje všude.

Odpovědět na příspěvek

RE: Keyboard shortcuts

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 01.12.2003, 13:26

Tip - trik: v tom panelu chybi neco jinyho: ze je nutne tu aplikaci ukoncit a znovu spustit.

Odpovědět na příspěvek

RE: Keyboard shortcuts

Autor: zzen Muž

Založeno: 01.12.2003, 16:32

To samozřejmě také, ale i po ukončení a spuštění programu mi v Carbon aplikacích zkratky prostě nefungují. A to je IMHO ještě závažnější. (Re-launch si uživatel přece jen může domyslet, i když přiznávám, že je to taky UI chyba.)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Keyboard shortcuts

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 01.12.2003, 21:22

Dobre, specialne pro Jakuba :): autor tentokrat chtel rict, ze mu to bez problemu funguje v Carbon aplikacich (QuickTime Player, PageSpinner). Chces poslat screenshot? :)

Odpovědět na příspěvek

RE: Keyboard shortcuts

Autor: alles Muž

Založeno: 01.12.2003, 15:24

a jeste jeden tip/trik > cocoa program poznate podle toho, ze umi vyuzivat services ( v hornim menu kde je napsanej nazev programu, tak pod nim je polozka Services.)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Keyboard shortcuts

Autor: Robert Černý Muž

Založeno: 01.12.2003, 16:05

To je blbost, sorry, ale Carbon aplikace umí Services používat. Třeba BBEdit

Odpovědět na příspěvek

RE: Keyboard shortcuts

Autor: zzen Muž

Založeno: 01.12.2003, 16:30

Ale i pro něj platí, že neumí Keyboard shortcuts. (Zrovna u BBEditu to dvojnásob nepřekvapí, jelikož sám uvnitř sebe umožňuje VŠECHNY svoje klávesové zkratky změnit.)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Keyboard shortcuts

Autor: oc Muž

Založeno: 01.12.2003, 17:18

Kakaové aplikace poznáte (jako uživatelé) podle toho, že v nich fungují doplňky typu TextExtras nebo OCSmart Hacks.

Ostatní je nespolehlivé. Ještě tak _relativně_ nejspolehlivější je ovládání bez aktivace (v nativních, tj. kakaových ;))))) aplikacích funguje to, že věci jako resize corner, scrollery, přepážky ve splitviews apod. lze používat s klávesou Command i v neaktivní aplikaci, a ta přitom zůstane neaktivní. Carbonovská se přitom aktivuje). Ale _stoprocentně_ spolehlivé to není, ačkoli AFAIK carbonovská aplikace, v níž by tohle fungovalo, neexistuje, napsat ji technicky lze.

Jak je to s tím menu zatím nevím, ještě jsem se v tom nehrabal. Rozhodně ve všech versích OSX fungovaly jen v aplikacích Cocoa defaulty NSUserKeyEquivalents. Možná jsou ty zmiňované předvolby jen grafická nadstavba nad tímhle a nic jiného?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Keyboard shortcuts

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 01.12.2003, 21:25

Uzivatle nepouzivaji tvoje hacks :) To ovladani je zatim asi nejspolehlivejsi. Taky pokud bude aplikace vyuzivat systemovy spellcheck, je s pravdepodobnosti limitne se blizici 100% Cocoa, jeste sem nevidel uhli, ktere by to umelo (a zda se ze to ani nejde napsat?).

Jinak - zkratky jdou, testoval jsem to uz v bete a byl jsem prekvapen, Jakub me ted zmatl, ale funguje mi to tady s aplikacemi, ktere jsou tezky uhelny hardcore (tzn. neznaji ani junikod).

Odpovědět na příspěvek

Bezpečnost

Autor: Tomáš H. Muž

Založeno: 01.12.2003, 13:38
Odpovědí: 0

Opravte mne, prosím, pokud se pletu - když připojím počítač k jinému přes FW a nastartuju ho jako FW disk, přestanou platit přístupová práva na připojeném počítači. Řeší toto FileVault? Jak se takto ošetřené složka ukazuje pod 9? Podle mne všechny bezpečnostní "záplaty" jsou jen případný špunt do pusy lidem, kteří se v tom "hrabou". Když nechám PowerBook 10 minut v kanceláři "bez dozoru", kdokoli se mi může přes FW hrabat v datech.

Odpovědět na příspěvek

RE: Bezpečnost

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 01.12.2003, 13:52

Jak jsem napsal, FileVault vytvari sifrovany obraz disku, ktery se pripojuje jako vase domovska slozka pri prihlaseni. Takze bez hesla neni sance.

JInak ochrana proti vytazeni dat v Target disk modu samozrejme funguje, jen vy o oni nevite...
http://www.muj
mac.cz/art/tt/securemac.h
tml

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Bezpečnost

Autor: Tomáš H. Muž

Založeno: 01.12.2003, 14:20

Děkuji za doplnění informací. Bohužel toto řešení je pro mne trochu kostrbaté. Sám totiž PB požívám jako Target disk. Tzn. že bych musel spouštět Open Firmware a zapínat a vypínat heslo?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Bezpečnost

Autor: Foxino Muž

Založeno: 01.12.2003, 16:32

zdravim, ku vsetkym datam aj locknutym pod Pantherom sa da dostat! (c) Foxino

Odpovědět na příspěvek

RE: Bezpečnost

Autor: zzen Muž

Založeno: 01.12.2003, 16:38

A můžete mi pane Foxino objasnit jak? Podle mých stávajících znalostí, i kdyby jste si k určenému Macovi přinesl sekyru, rozštípal ho, vyškubnul pevný disk, donesl ho do své temné pracovny, vložil do ďábelského stroje a případně podrobil analýze pod elektronovým mikroskopem, tak bez dostatečného výpočetního výkonu pro prolomení hesla se přes FileVault nedostanete. (Tady takové "triviality", jako přístupová práva k souborům - viz FW Target mode - v tomto případě nehrají roli.)

Leda by jste měl v záloze schovaný nějaký geniální exploit, o kterém nepřipravený svět hodláte informovat. :)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Bezpečnost

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 01.12.2003, 21:20

Nezkousel jsem osobne, nevim, zkuste. Je mozne ze bude chtit heslo po drzeni te, je mozne ze to bude zcela ignorovat. Plati pravidlo, ze bezpecnost je komprimisem mezi snadnym pristupem k datum a urcitym nepohodlim. Vyberte si, co je pro vas dulezitejsi.

Odpovědět na příspěvek

Mozna trochu offtopic

Autor: Paja Muž

Založeno: 01.12.2003, 20:59
Odpovědí: 0

Zatim jsem nemel moznost Panthera vyzkouset, ale velice by me zajimalo (omlouvam se jestli to uz nekde zaznelo) jestli je stale problem prepinani Ceske klavesnice za Anglickou? A jestli ano, jestli by se nenasel nekdo kdo vysvetli proboha proc to tak je? Diky za odpoved ... PN

Odpovědět na příspěvek

RE: Mozna trochu offtopic

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 01.12.2003, 21:18

Problem trva a proc to tak je? To by me taky zajimalo :) Proste nektere aplikace si zavalaji roman script a je to.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Mozna trochu offtopic

Autor: ushneek Muž

Založeno: 02.12.2003, 06:51

...a je to dost trapný, několik let na to s...u. Co nějaká nespokojenostní nótička? hoděj ji do trashe, co?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Mozna trochu offtopic

Autor: Martin Muž

Založeno: 02.12.2003, 14:16

A je to skutečně VŽDY věc aplikace? Dělám v Adobe GoLive 6 v OS 9. V systému 9.1. na G3 mi neustále přepíná klávesnici (skutečně neustále), na G4 v 9.2.2. ji vůbec nepřepíná.

Odpovědět na příspěvek

RE: Mozna trochu offtopic

Autor: Nemo Muž

Založeno: 02.12.2003, 10:25

Na druhou stranu je tady i (pro me) velke zlepseni: aplikace si ted pamatuji nastaveni klavesnice.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Mozna trochu offtopic

Autor: MaLer Muž

Založeno: 02.12.2003, 10:32

Bohuzel ale rada z nich si ji presto prepina. Pekny priklad je zadavani hesel na webu v Safari a kdekoliv v systemu.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Mozna trochu offtopic

Autor: hlavacek Muž

Založeno: 02.12.2003, 22:16

No a když se bavíme o přepínání klávesnice a klávesových zkratkách, neví náhodou někdo, jak v panteru předělat tuto zkratku? (myslím jabko+mezerník). Díky.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Mozna trochu offtopic

Autor: Kakaxa Muž

Založeno: 02.12.2003, 22:18

To by me take zajimalo!

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

Bohuzel ale rada z nich si ji presto prepina. Pekny priklad je zadavani hesel na webu v Safari a kdekoliv v systemu.


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: