Panther je tu! - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Panther je tu!

27. října 2003, 00.00 | Panther se již začal dodávat. Na co si dát pozor při instalaci, jak bude fungovat podpora češtiny a jaký je náš první dojem?

Jak jsme již mnohokráte konstatovali, Apple začal minulý pátek v 8 hodin večer oficiálně distribovat svůj nejnovější operační systém, Mac OS X 10.3 Panther. Tuto událost provázely po světě nejrůznější akce, obvykle prezentace u dealerů, u nás bohužel ještě nedorazily kopie (až tento týden ve čtvrtek či v pátek), takže byl klid a ticho po pěšině.

Samozřejmě, ihned po uvedení si začala řada uživatelů tento systém instalovat a tak jsou k dispozici připomínky a komentáře od mnoha nových čerstvých majitelů z celého světa - na některé problémy, na které narazili, vás samozřejmě upozorníme.

Pokud vás zajímá, co je v Pantheru nového, doporučujeme tento článek. Samozřejmě velmi podrobný popis novinek vám přineseme v řadě následujících článků.

Trocha faktů nás nezabije

Mac OS X 10.3 je již čtvrtou "velkou" verzí Mac OS X a tedy třetím hlavním updatem od uvedení verze 10.0 přesně před dvěma lety a sedmi měsíci (24. 3. 2001). Apple oznámil Panthera v červnu a slíbil uvedení do konce roku 2003, to tedy s přehledem stihl. Panther stojí, bez ohledu na to, zda jste si Mac OS X již v minulosti zakoupili nebo ne, 129 USD (u nás kolem 5 000 Kč), jedinou výjimku mají uživatelé všech Power Maců G5 a ti, kteří si zakoupili počítač po 8. říjnu - ti mají nárok na upgrade za 20 USD. I tato "upgradová" politika si začíná od uživatelů vysluhovat kritiku, pokud budeme muset každý rok platit 130 USD za možnost používat aktuální verzi, je to trošku "výpalné" - uvidíme, zda Apple zmírní tempo (nyní by již v systému neměly chybět žádné opravdu důležité věci), nebo čeho se dočkáme v příštím roce.

Spolu s novým systémem (který se dodává již na třech CD) jsou přibalené také Xcode, vývojářské nástroje (na jednom CD). K Pantheru se již nedodává Mac OS 9, předpokládá se, že Classic rozhraní si uživatel nainstaluje z médií, dodávaných k počítači.

Instalace

Nejdříve na co lze instalovat - na všechny Power Macy G4 a G5 (včetně přenosných počítačů), v případě počítačů s procesorem PowerPC G3 NELZE Panthera instalovat na první Power Macintoshe G3 ("šedivé") a na první dva modely PowerBooků G3 bez USB portů. Dá se předpokládat, že i na tyto počítače bude možné systém instalovat pomocí ulitiky XPostFacto.

Jestliže máte podporovaný stroj, doporučujeme mít co nejvíce paměti - 256 MB je rozumný (minimální) základ, čím více, tím lépe. Pokud instalujete tuto verzi Mac OS X jako první, doporučujeme vám mít samostatný logický oddíl - vyhnete se tím případným problémům, jak přebootovat z jednoho systému do druhého, pokud by se snad něco v OS X pokazilo.

Jestliže již máte na svém počítači předchozí verzi Mac OS X nainstalovanou, DŮRAZNĚ VÁS UPOZORŇUJEME, rozmyslete si, jaký postup zvolíte. Po několika zkušenostech vám NEDOPORUČUJEME používat variantu Upgrade - systém je zbytečně chybový a pokud je součástí předchozí instalace lokalizace do češtiny, můžete si nadělat pěkné problémy (jelikož se jedná o Upgrade, instalátor ponechá všechny jazykové balíčky na místě, což však může v kombinaci s radikálně předělanými aplikacemi přinést problémy - pokud necháte češtinu na prvním míste, nenastartuje se vám například Finder...). Osobně doporučuji variantu čisté instalace, mnoho uživatelů volí jednodušší Archive and Install, tato varianta zachová nastavení a domovské složky. Pokud však máte z používání Jaguara nějaké "divné pocity" (rychlost, stabilita a pod), jednoznačně doporučujeme čistou instalaci. Stejně tak pokud se podobné problémy dostaví po instalaci Panthera - čistá instalace obvykle většinu problémů vyřeší.

Zajímavé je, že Panther se nainstaluje na diskový oddíl, na kterém si zapne journaling (tedy bezpečnější metodu zápisu dat na disk, aby nedocházelo ke ztrátám dat při pádech). Kromě porovnání výkonu aplikací pod 10.2 a 10.3 hodláme také porovnat, jaký je rozdíl v zápisu při zapnutém žurnálování, zatím se však při používání neprojevuje rozdíl, který by byl zaznamenání hodný.

Na internetu se vyskytla již řada varování ohledně instalace Panthera - zdá se, že nejzávažnější jsou problémy s externím FireWire diskem (který nemusí být objektem instalace, stačí aby byl připojený, ovšem řada uživatelů hlásí ztráty dat z těchto externích disků), druhým častým problémem jsou dodatečně upgrady pamětí - ač bez problému fungovaly v Jaguaru, v Pantheru způsobí vytuhnutí systému při startu.

Podpora češtiny

Pokud vás zajímá, jak je na tom Panther z hlediska podpory češtiny, je to o něco lepší než v případě Jaguara. Byl odstraněn asi největší problém s podporou AppleScriptu, ten již funguje pokud je čeština na prvním místě. Kromě klávesnic a skriptu systém také obsahuje možnosti nastavení českého formátu data a dalších jednotek.

Pokud upgradujete z Mac OS X Jaguar, pod kterým máte funkční český Classic, bohužel vás zatím zklameme, jak tento Classic rozchodit nevíme (pokud na něco přijedete, směle piště do diskusí). Dá se předpokládat, že "čisté" řešení se objeví opět až s lokalizací systému.

O té se nám nepodařilo získat žádné podrobnější informace - CDS datum, kdy se má lokalizace objevit, nekomentuje (zatímco takový MS zná přesné datum uvedení lokalizace na trh ještě před tím, než se začnou produkty prodávat...), žádné podrobnější informace nemáme. Víme však, že lokalizátoři na lokalizaci již pracují, že podpora ze strany Apple je tentokráte výrazně lepší než v předchozích verzích systému a také je tentokrát již od začátku početnější team. Nás soukromý a hodně optimistický odhad je konec tohoto roku, ovšem jelikož se zatím obě lokalizace neobešly bez velkých problémů, které znamenaly zdržení, nikdo nechce poskytovat žádné konkrétní sliby.

Pokud tedy potřebujete rozchodit Classic alespoň nějak, můžete použít mezinárodní verzi s doinstalovaným CE skriptem (instalátor na který se článek odkazuje je již dostupný).

Také instalace dalších klávesnic je velmi snadná, stačí postupovat podle návodu v tomto článku.

Aplikace

Na co asi narazí každý, je problém s některými aplikacemi - vyžadují update pro Mac OS X Panther. Updatů se již celá řada objevila, naštěstí "major" programy fungují i bez updatu, jen například v případě Macromedie je někdy nutné smazat předvolby, Quark 6 má prý také drobné problémy a je potřeba ho konsolidovat reinstalací. Problémy se nevyhnou ani uživatelům aplikací od Apple - například FinalCut Pro 4 si z počátku příliš nerozuměl s QuickTime 6.4, který je nedílnou součástí Panthera. Pokud tedy budete upgradovat, zjistěte si raději, jak si rozumějí aplikace, které používáte, s Pantherem.

První dojem z Panthera je mírně smíšený - ač přináší řadu novinek, obsahuje také ještě některé nedodělky a nasazení v praxi potvrzuje, že také některé závažnější chyby. Bohužel Apple spěchal s Pantherem na trh co nejrychleji, ovšem ještě tak měsíc ladění a odstraňování chyb by asi prospěl. Je to však výrazný krok dopředu pro Jaguaru, jak z hlediska nových funkcí, tak podpory a rychlosti.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: