Obcování s ďáblem 2 - základy - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Obcování s ďáblem 2 - základy

2. srpna 2001, 00.00 | V druhém dílu seriálu už začneme s příkazovým řádkem pracovat a ukážeme si pár nejzákladnějších příkazů.

Minule jsme si slíbili, že se dnes pustíme do práce, takže hurá na to: seznámíme se s aplikací Terminal, vysvětlíme si co to je 'shell', a začneme doopravdy pracovat s příkazovým řádkem.

Pro začátek vám ale nabídnu malou lahůdku, prozatím bez bližšího vysvětlování -- jen tak, na ukázku, že s příkazovým řádkem opravdu můžeme zařídit mnohem více věcí, než bez něj. Určitě víte o nějaké aplikaci, ve které vám chybí pro nějaký často používaný příkaz menu klávesová alternativa; pro mne je to např. ProjectBuilder se svým příkazem Delete, který je zapotřebí pro odstranění souboru z projektu.

Spustíme tedy aplikaci Terminal (schovává se v /Applications/Utilities), a do jejího okna napíšeme něco jako

defaults write com.apple.ProjectBuilder NSUserKeyEquivalents '{"Delete" = "@r"; }'

Pak stačí znovu spustit ProjectBuilder -- a voila!

Samozřejmě, že sami "ProjectBuilder" nahradíte jménem aplikace, "Delete" textem v dané položce menu, a "r" požadovanou zkratkou. (Poznámka: musí jít, pochopitelně, o "kakaovou" aplikaci. Carbonovské aplikace nepodporují dohromady žádnou ze systémových služeb, ani tu, již právě využíváme. Aplikace psané v prostředí Cocoa poznáte snadno: mají v nabídce podmenu "Services".)

Shell

Když jsme napsali text "defaults write..." a stiskli Enter, nějaký program musel dekódovat napsaný text, a na jeho základě zavolat patřičnou systémovou službu. Mohlo by se zdát, že to dělá aplikace Terminal, ale tak tomu není: Terminal jen spouští standardní program, který zpracovává příkazové řádky a na jejich základě volá patřičné služby. Takové programy se právě nazývají shelly.

Shellů existuje celá řada. Ty, jež máme k dispozici v Mac OS X, si jsou všechny navzájem podobné, avšak v detailech a pro speciální případy každý z nich nabízí trochu jinou paletu služeb, v něčem bohatší, v něčem chudší, než ostatní. Můžeme si tedy vybrat podle toho, co komu vyhovuje nejlépe:

  • klasický Bourne shell (sh) a C-shell (csh) už dnes asi používat nebudeme: jedná se o původní shelly nejstarších unixů, a proto nejsou tak pohodlné, jako shelly modernější. Mají ovšem nezastupitelné místo ve zpracování tzv. scriptů; o tom se však budeme bavit až ke konci našeho seriálu;
  • tcsh je C-shell s řadou novinek a vylepšení, jež usnadňují práci s příkazovým řádkem. Mnoho lidí jej rádo využívá; já osobně však dávám přednost Z-shellu:
  • zsh má trošku složitější historii. Kromě čtveřice, jež je standardně k dispozici v Mac OS X, totiž v historii vznikly i další shelly: uživatelé Linuxu např. často používají bash, oblíbený shell, nabízející řadu pohodlných služeb, je také ksh. A právě jako další rozšíření ksh vznikl Z-shell.

Nebojte se zmatku: se všemi shelly se pracuje velmi podobně, a naprostá většina příkazů, jež jejich prostřednictvím využíváme, je totožná. Vyberte si proto jak chcete; časem sami zjistíte, který shell vám nejlépe vyhovuje -- a do té doby je to jedno.

Aplikace Terminal

Jak už vlastně víme, účelem aplikace Terminal je umožnit nám přístup k shellu: v každém z jejích oken běží shell (chceme-li, může to klidně být v každém jiný), který zpracovává příkazy a vypisuje do téhož okna své odpovědi.

Aplikace sama se stará o řadu věcí, jež práci se shellem usnadňují. Především obsahuje buffer, do kterého ukládá kompletní historii práce se shellem: na všechny příkazy a jejich výstupy, které jsme použili od otevření okna, se můžeme kdykoli podívat -- stačí použít posuvník. S některými dalšími službami se ještě seznámíme později.

Prozatím nám stačí, že kdykoli chceme pracovat s příkazovým řádkem, prostě spustíme Terminal; chceme-li mít zároveň spuštěných shellů více, prostě otevřeme víc oken (standardním příkazem New). Na následujícím obrázku vidíme tři okna; v jednom běží zsh, ve druhém tcsh, a ve třetím sh (ručně doplněné titulky ukazují, které je které):

Vidíme, že každý shell se ohlásí uživateli malinko jinak; na toto "ohlášení" (jemuž říkáme prompt) se brzy podíváme blíž. Možná také uvažujete o tom, proč jsme neotevřeli další okno s c-shellem: bylo by to zbytečné, protože v Mac OS X se namísto c-shellu používá s ním kompatibilní tcsh.

Volba shellu

Chceme-li používat některý ze shellů, prostě napíšeme do příkazového řádku jeho jméno (sh, zsh, tcsh) a stiskneme Enter. Shell, který nám Terminal spustí po otevření nového okna automaticky, si můžeme vybrat v předvolbách aplikace Terminal, kde je jen zapotřebí před jeho jméno napsat "/bin/" (nebo lépe v NetInfu, ovšem systému NetInfo se budeme věnovat někdy jindy).

Základní příkazy

Na konci dnešního dílu se seznámíme s nejzákladnějšími příkazy pro práci se soubory (později si o nich řekneme mnohem více). Samy o sobě jsou málokdy doopravdy k něčemu dobré -- koneckonců, ve Finderu se obvykle se soubory pracuje vcelku pohodlně; budeme však na nich stavět dál.

pwd - kde vlastně jsem?

Shell má řadu proměnných, v nichž udržuje svůj momentální stav a podle kterých řídí svou práci. Ta nejdůležitější z nich je aktuální složka: shell vždy považuje některou složku za právě aktivní (po prvém spuštění to je domovská složka uživatele). Chceme-li vědět která to je, použijeme příkaz pwd (Print Working Directory -- v unixovém prostředí je zvykem složkám /folders/ říkat adresáře /directories/); kromě toho, pro lepší orientaci, tcsh a zsh mohou zobrazovat aktuální složku v promptu.

cd - jdeme jinam

Chceme-li změnit aktivní složku, použijeme příkaz cd (Change Directory) a jako argument mu dáme

  • jméno složky, která je umístěna v aktuální složce, a do které chceme přejít;
  • nebo dvě tečky, chceme-li přejít do složky nadřízené.

ls - co je kolem?

Pro zobrazení obsahu aktuální složky použijeme příkaz ls (LiSt).

Příklad použití všech tří popsaných příkazů vidíme na dalším obrázku:

Samozřejmě, že příkazů je k dispozici mnohem více, a že i popsané příkazy umějí spoustu dalších 'triků' -- na to se můžete těšit příště. Prozatím se můžete pomocí terminálu podívat, jaká je v Mac OS X spousta souborů a složek, o kterých jste dosud neměli ani ponětí (viz minulý obrázek, první příkaz ls).

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

 » Rubriky  » Začínáme s  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Literatura k shellum

Autor: Vaclav Kovarik Muž

Založeno: 02.08.2001, 12:06
Odpovědí: 0

Dobry den,
dovolil bych si Vas poprosit o nformaci (odkaz) na ergonomicky zpracovane manualy k shellum. Prikaz "man" mi nepostacuje - je pro me neprehledny a nechce se mi v nem neco hledat; nejradeji bych kvalitne vysazenou zalezitost v PDF, radost pro oko, s priklady, podrobne vysvetlenou, s vizualne podporovanou strukturou informaci. Hlavne pak nejlepe uplnou dokumentaci vcetne ruznych tipu a triku. Asi toho chci moc, ze?

Odpovědět na příspěvek

RE: Literatura k shellum

Autor: OC Muž

Založeno: 10.08.2001, 01:32

Inu, nabizeji se dve odpovedi: prvni -- jiste, pro ty, kdo se nevyznaji v manech, pisu tenhle serial.

Druha:

> nechce se mi v nem neco hledat

co takhle investovat nejakou namahu k tomu, abych ziskal nejakou vyhodu?!? Mne se toho spoustu nechce, ale nemohu chtit po ostatnich, aby mi vse donesli az pod nos a prevazali ruzovou stuzkou!

Many jsou samozrejme psany pro "techniky"; jsou tedy snad trochu hure srozumitelne, ovsem na druhou stranu jsou to skvele reference bez zbytecne vaty okolo, umoznujici najit pozadovanou informaci _mnohem_ rychleji, nez treba zhola nepouzitelna strasnost jmenem HelpViewer...

OC

Odpovědět na příspěvek

Radka vs GUI

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 02.08.2001, 14:27
Odpovědí: 0

Je mi jasne, ze prikazova radka je pro mnoho veci pouzitelnejsi, nez GUI, ale preci jen si myslim, ze cim je GUI kvalitnejsi, tim je mene potrebna. Staci vzit priklad s pridanim klavesove zkratky. Oc by bylo rychlejsi najet na menu a u vybrane polozky stisknout kombinaci klaves. Ta, pokud by jiz nebyla prirazena jinde by se teto funkci priradila. Misto toho je potreba pustit termina a napsat prikaz. A to pominu pripadne hledani prikazu a jeho parametru, nebot si asi nikdo nebude pamatovat vsechny prikazy se vsemy parametry, jak se pisi.

Odpovědět na příspěvek

Jo, to je fakt.

Autor: Nonejm Muž

Založeno: 02.08.2001, 15:50

Taky davam prednost intuitivnimu chovani. Pocitacova komunita lidi si totiz zvykla na slozite reseni problemu tam, kde by to mohlo jit i jednoduse. Takovych prikladu je spousty... Zvlaste pak u konkurence, ale i u UNIXU...:o) A u drivejsich MacOS jsem si liboval, ze tam bylo na tu dobu pat takovych veci.. dnes jich je vzhledem k dobe a vyvoji SW nejak malo... Nojo..programatorum je proste jedno, ze napisou par radku kodu a jeto. Uzivatel napise prd. Chtelo by to zacit se drbat tou spravnou rukou a ne tou druhou pres celou hlavu.

Odpovědět na příspěvek

RE: Radka vs GUI

Autor: OC Muž

Založeno: 10.08.2001, 01:28

Samozrejme -- to jsem tak trochu rozbiral v prvem dilu. NSUserKeyEquivalent patri samozrejme do kategorie "zachrana kdyz chybi slusne GUI"; proc chybi, to se musite zeptat Apple (ja to zkousel, a dozvedel jsem se, ze se jim nezdalo, ze by bylo k necemu dobre to portovat -- v NeXTStepu to samozrejme v GUI bylo!).

co do pamatovani a hledani: ovsemze ne, ale na druhou stranu, cim vic nabizi sluzeb GUI, tim spis je hledani patricneho prikazu menu / aplikace / panelu / apod. stejne problematicke, ne-li jeste horsi, nez vyzkouseni "man -k" (o kterem budu psat az priste nebo prespriste ;)))

OC

Odpovědět na příspěvek

Zaujimavy serial

Autor: Alex Muž

Založeno: 03.08.2001, 13:10
Odpovědí: 0

Velmi zaujimavy serial, spracovany prijemnym lahkym stylom. Tesim sa na dalsie pokracovania, dufam, ze ich bude co najviac.

Odpovědět na příspěvek

RE: Zaujimavy serial

Autor: OC Muž

Založeno: 10.08.2001, 01:25

Diky. Kolik jich bude zalezi hlavne na MujMacu -- a tedy vlastne na Vas vsech, jak moc Vas to bude zajimat... ja mam materialu dost na dlouho ;)

OC

Odpovědět na příspěvek

Prosba

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 07.08.2001, 10:52
Odpovědí: 0

Mel bych prosbu na O. Cadu, jestli by mohl opravit odkaz na svych strankach http://www.ocs.cz/text/ odkaz na programovani v Cocoa na http://www.ocs.cz/text/Co
coa/index.html. V soucasne dobe to odkazuje MacOS X Server (coz je take zajimave cteni, ale o necem jinem ;-)) ). Diky moc

Odpovědět na příspěvek

RE: Prosba

Autor: OC Muž

Založeno: 10.08.2001, 01:22

Uz je to snad v poradku. diky za upozorneni.

OC

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

Diky. Kolik jich bude zalezi hlavne na MujMacu -- a tedy vlastne na Vas vsech, jak moc Vas to bude zajimat... ja mam materialu dost na dlouho ;)

OC


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: