Nový software Applu pro osobní počítače - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Nový software Applu pro osobní počítače

11. března 2011, 00.00 | Apple vydal Safari 5.0.4, jež přináší četné opravy, zejména bezpečnostní. Objevila se také ostrá verze vývojového prostředí Xcode 4, které se navíc začalo prodávat v Mac App Store. A vyšla verze 3.3 utility iPhone Configuration Utility 3.3.

Hlavní pozornost přirozeně poutá dnešní zahájení prodeje iPadu 2 v USA, avšak pokud jde o softwarové novinky, ty začal Apple uvolňovat již ve středu. Opravdu ten den vydal ostrou verzi iOS 4.3 pro stávající zařízení, to ovšem blíže probíráme v samostatném článku, zde se podíváme, jaký software ve středu Apple nabídl pro osobní počítače.

Safari 5.0.4 opravuje různé menší chyby

Ve středu mimo jiné vyšla verze 5.0.4 webového prohlížeče Safari pro Mac OS X a Windows. Jak napovídá číslo verze, přináší tato aktualizace hlavně různé opravy (předchozí verze 5.0.3 se objevila loni v listopadu).

Konkrétně Apple uvádí, že Safari 5.0.4 pro Mac OS X zvyšuje stabilitu webových stránek s vícenásobnými instancemi zásuvných modulů, zlepšilo kompatibilitu se stránkami, které používají efekty odlesků v obrázcích a přechodové efekty, posiluje kompatibilitu s hlasovým výstupem VoiceOver na stránkách s poli pro vstup textu a se seznamy předkládajícími volitelné položky a zvyšuje stabilitu programu při používání technologie VoiceOver.

Dále opravuje chybu, jež mohla způsobovat nesprávný tisk některých stránek, řeší vadu vedoucí k nesprávnému zobrazování určitých stránek se zásuvnými moduly a napravuje problém, který mohl vyvolat šetřič obrazovky při přehrávání videa v Safari.

Safari 5.0.4 pro Windows toho opravuje méně, rovněž zlepšuje kompatibilitu se stránkami obsahujícími efekty odlesků a přechodové efekty, řeší chyby způsobující chybný tisk některých stránek a nesprávné zobrazování stránek se zásuvnými moduly a oproti variantě pro Mac OS X navíc ještě odstraňuje vadu, jež mohla zabránit přehrávání HTML5 videa na YouTube.

Safari 5.0.4 však také zahrnuje skutečně velké množství oprav bezpečnostních chyb, podrobněji je popisuje tento podpůrný dokument, jde o celkem 62 různých chyb. Některé se týkají jen Safari pro Windows, jiné se projevují i pod Mac OS X, z velké části se jedná o chyby WebKitu a o chyby rutin pro práci s obrázky, které mohly způsobit, že zobrazení záškodnické stránky nebo obrázku způsobí nečekané ukončení aplikace či spuštění libovolného (potenciálně nebezpečného) kódu.

Možná je to pouhá shoda okolností, ale právě ve středu začala bezpečnostní soutěž Pwn2Own 2011, jejíž účastníci se snaží najít bezpečnostní díry v nejpoužívanějších webových prohlížečích (a ještě ten den se do Safari na Macu podařilo vniknout, z dostupných zpráv však není zcela jasné, o jakou verzi Safari šlo.)

Safari 5.0.4 lze získat přes Software Update, nebo se dá ručně stáhnout z webu Applu (vlastní stažení ovšem probíhá z téhle stránky, jež nabídne variantu prohlížeče odpovídající přistupující platformě, instalační soubor pro Leoparda má velikost 46,83 MB, pro Snow Leoparda 37,65 MB a pro Windows 33,97 MB). Prohlížeč vyžaduje Mac OS X 10.5.8 nebo Mac OS X 10.6.5 a vyšší, případně Windows XP2 a vyšší, Vistu nebo Windows 7.

Za povšimnutí stojí též to, že Apple tentokrát již neaktualizoval Safari 4.1.x pro uživatele Mac OS X 10.4 Tiger, nadále odkazuje na verzi 4.1.3, která vyšla loni v listopadu spolu se Safari 5.0.3, pravděpodobně tak už Safari 4 nebude dále podporovat.

Ostrá verze Xcode 4 se nabízí také v Mac App Store

Významné softwarové novinky se ve středu dočkali též vývojáři aplikací Mac OS X a iOS, vyšla totiž ostrá verze vývojového prostředí Xcode 4.

Zdlouhavá cesta k ostré verzi

Na této nové verzi základního integrovaného vývojového prostředí pro platformy Applu se pracovalo už dlouho, loni v červnu vývojáři obdrželi první předběžnou vývojářskou verzi. Záhy se objevil popis jeho hlavních novinek, samotný Apple je shrnuje tady.

Poté postupně vycházely další předběžné verze, počátkem ledna 2011 to skončilo u šesté. A na začátku února dorazila GM (Golden Maser) verze, avšak byla po chvíli stažena a zase zveřejněna, což naznačovalo, že s ní není něco v pořádku.

Podle informací vývojářů totiž tato GM verze stále trpěla mnoha chybami a velmi často padala. A tak počátkem března přišla druhá GM verze, současně s GM verzí iOS 4.3 (zároveň Xcode 4 doplnilo právě podporu iOS 4.3).

Xcode 4 lze získat také z Mac App Store

A nyní je tedy dostupná ostrá verze Xcode 4, poněkud se však změnily možnosti jeho získání. Stejně jako v minulosti je tento software zdarma dostupný účastníkům programů Mac Developer Program a iOS Developer Program, které v základní verzi přijdou na 99 USD ročně. Současně se ale vývojové prostředí Xcode 4 začalo též nabízet všem uživatelům v obchodu Mac App Store za spíše symbolickou cenu 4,99 USD (3,99 EUR v Evropě).

Xcode 4 si tak bude moci pořídit každý, avšak pro testování a instalaci aplikací iOS na fyzická zařízení je nutné být účastníkem iOS Developer Programu a také pro zasílání aplikací do obchodů App Store a Mac App Store je potřebné členství v příslušných vývojářských programech Applu. Zakoupení Xcode 4 proto bude mít smysl hlavně pro ty, kdo sice budou chtít vyvíjet aplikace pro Mac, ale nebudou usilovat o jejich distribuci přes obchod Applu. A z Mac App Store si Xcode 4 musí koupit i vlastníci bezplatných vývojářských účtů.

Xcode 4 funguje pod Mac OS X Snow Leopard, zahrnuje vlastní vývojové prostředí Xcode, dodatečné vývojářské nástroje, emulátor zařízení s iOS (iOS Simulator) a nejnovější vývojářské sady (SDK) pro Mac OS X a iOS, tedy pro Mac OS X 10.6.6 a pro iOS 4.3.

Hlavní novinky Xcode 4

Většinu novinek Xcode 4 jsme sice již popsali dříve, ale pro přehlednost si zde shrneme, jak jeho nové vlastnosti popisuje přímo Apple:

Přímo do prostředí Xcode je nyní integrován nástroj Interface Builder pro vizuální návrh uživatelských rozhraní aplikací a asistent zobrazuje soubory související s právě editovaným kódem. Editor verzí zobrazuje porovnání živého zdrojového kódu s dřívějšími verzemi spravovanými systémy Git nebo Subversion. Funkce Live Issues označuje chyby podtržením během psaní kódu a funkce Fix-it je může sama opravit (funguje to podobně jako kontrola a opravy překlepů ve vyspělejších textových procesorech).

Xcode 4 obsahuje též nový LLVM kompilátor, který vedle tradičních programovacích jazyků C a Objective-C podporuje také C++ a umožňuje velice rychlé a přesné dokončování kódu pro tyto jazyky.

A navíc nabízí analyzátor kódu, jenž dokáže projít velké množství tras jeho potenciálního zpracování, aby odhalil logické chyby ještě předtím, než se z nich stanou programové chyby.

Nový debugger LLDB je rychlejší a spotřebovává méně paměti než dosud používaný debbuger GDB. K vývojářským nástrojům přibyl nástroj System Trace pro sledování systému a nové nástroje pro iOS včetně těch podporujících OpenGL ES.

Umožňují provádět vizuální analýzu výkonnosti a odhalovat místa v kódu snižující výkon, lze porovnávat výkony procesoru, disku, paměti a OpenGL v grafickém znázornění jejich vývoje v času. Takto se dají monitorovat přímo jednotlivé aplikace nebo se může kontrolovat chování celého systému, při velmi malé provozní režii.

Uživatelské rozhraní Xcode 4 je údajně rychlejší a snáze se používá, díky integraci Interface Builderu lze navrhovat uživatelské rozhraní aplikace souběžně s jejím zdrojovým kódem a dají se vytvářet spojení mezi nimi. Pracovní prostředí nyní používá karty umožňující přehlednější uspořádávání, dvojitým poklepáním se soubory otevřou ve vlastním oknu. Tvorbu, testování a nasazování aplikací usnadňují schémata a výstupy debuggeru a konzoly neruší v editoru.

V editoru kódu se dá pomocí nové navigační lišty Jump Bar rychle přecházet na jiné soubory, chybová hlášení, varování a další zprávy o potížích se zobrazují v bublinách vedle kódu a pomocí pásky na levém okraji editoru se mohou svinovat úseky kódu, nebo se tak lze vybrat část kódu pro další zpracování.

Xcode 4 vyžaduje Mac OS X 10.6.6 nebo vyšší a je to (kvůli všem přiloženým nástrojům a vývojářským sadám) značně objemný software, jeho instalační archív zabírá plných 4,24 GB.>

Nové vývojové prostředí slibuje lepší aplikace Mac OS X a iOS

Nová verze vývojového prostředí Applu by měla umožnit vytvářet výkonnější, stabilnější a méně náročné aplikace (zejména díky novému LLVM kompilátoru), ovšem ti vývojáři, kteří byli zvyklí na uživatelské rozhraní předchozích verzí asi budou potřebovat nějaký čas, aby se verzi 4 přizpůsobili, protože přinesla skutečně rozsáhlé změny.

Dá se čekat, že jak Mac OS X Lion, tak předpokládaný iOS 5 budou vyžadovat Xcode 4, Apple samozřejmě pro ně vydá odpovídající vývojářské sady. Zvládnutí všech těchto novinek si určitě vyžádá čas, ale lze předpokládat, že koncem letošního roku by se už přínosy Xcode 4 v aplikacích Mac OS X a iOS měly začít projevovat.

iPhone Configuration Utility 3.3 zřejmě doplňuje podporu iOS 4.3

A ve středu Apple též vydal aktualizaci utility iPhone Configuration Utility na verzi 3.3 (předchozí verze 3.2 dorazila letos v lednu).

Jak naznačuje její název, jde o utilitu, jež umožňuje vytvářet a spravovat konfigurační profily pro zařízení s iOS. Dále tato utilita dovoluje pracovat s implementačními profily a s autorizovanými aplikacemi a lze jí získávat informace o přístrojích s iOS, včetně výpisů z konzoly.

Konfigurační profily jsou XML soubory, které obsahují různé konfigurační informace, například o nastaveních pro WiFi sítě, o konfiguracích VPN, o účtech Exchange, o nastaveních elektronické pošty a podobně, což výrazně zjednodušuje správu větších počtů přístrojů s iOS v podnicích a jiných organizacích. Apple pro verzi 3.3 neuvádí žádné změny, takže pravděpodobně pouze doplňuje podporu pro současně uvolněný iOS 4.3.

Utilita se nabízí jak pro Mac OS X (má velikost 11,46 MB a vyžaduje Mac OS X 10.6, tedy Snow Leoparda), tak pro Windows (36,43 MB, požaduje Windows XP SP3, Vistu SP1 či Windows 7 a .NET 3.5 SP1).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: