Novinky u Apple: Druhé vydání průvodce zabezpečením Leoparda a Server Admin Tools 10.5.6 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůSoftware

Novinky u Apple: Druhé vydání průvodce zabezpečením Leoparda a Server Admin Tools 10.5.6

26. ledna 2009, 06.00 | Apple zveřejnil druhé vydání průvodce zabezpečením Leoparda. Také vydal serverové správní nástroje Server Admin Tools 10.5.6. S oběma novinkami vás seznámíme v tomto článku.

Apple zpřístupnil druhé vydání průvodce zabezpečením Leoparda

Už loni v červnu Apple vydal průvodce zabezpečením Leoparda (Mac OS X 10.5), nazvaného Mac OS X Security Configuration. A minulé úterý tohoto průvodce aktualizoval, na svém webu zveřejnil jeho druhé vydání.

Tento průvodce je sice určen hlavně správcům systémů, kteří s jeho pomocí mohou zabezpečit Leoparda tak, aby vyhověli bezpečnostním zásadám podniků či státních institucí, ale samozřejmě se bude hodit též technicky zdatnějším uživatelům, co si chtějí lépe zabezpečit své Macy.

01mm26012009f.jpg

Publikace se zabývá klientskou verzí Leoparda, ve 13 kapitolách a dvou dodatcích probírá prakticky všechny otázky jejího zabezpečení, od instalace systému až po jeho zálohování a po zabezpečení aplikací.

Nejvíce samozřejmě přinese lidem znalým správy unixových operačních systémů zběhlým v zacházení s příkazovou řádkou, těm předkládá řadu příkladů, jak ji využít právě v oblasti zabezpečení, zároveň ovšem Apple upozorňuje, že při práci s příkazovou řádkou si musíte být naprosto jistí, co děláte, jinak lze systém přivést do zcela nefunkčního stavu, začátečníci by takovéto manipulace raději provádět neměli.

Druhé vydání bezpečnostního průvodce pro klientskou verzi Leoparda najdete zde, tvoří ho 3,5 MB velký PDF dokument o rozsahu 260 stran. První vydání mělo 240 stran, došlo tedy k jeho rozšíření, Apple však bohužel neposkytl seznam změn oproti prvnímu vydání, MacObserver zjistil, že přibyl například popis postupu pro globální nastavení přístupových práv příkazem „umask“.

Apple nabízí obdobné bezpečnostní průvodce i pro starší verze Mac OS X, na této stránce se nalézají příslušné PDF dokumenty pro serverovou verzi Leoparda a dále pro Tigera (Mac OS X 10.4.) a pro Panthera (Mac OS X 10.3) jak v klientské, tak v serverové verzi.

Apple vydal Server Admin Tools 10.5.6

Minulý čtvrtek Apple uvolnil novou verzi svých nástrojů pro vzdálenou správu Mac OS X Serveru, Server Admin Tools 10.5.6.

Jak napovídá číslo verze, aktualizace uzpůsobuje tyto nástroje Mac OS X Serveru 10.5.6 uvedenému již vloni v prosinci a zahrnuje modernizované verze jednotlivých nástrojů a utilit a tomu uzpůsobenou dokumentaci. Novinky verze 10.5.6 popisuje tento podpůrný dokument.

Utilita System Image Utility pro práci s diskovými obrazy doznala dvou změn, při nasazování obrazu systému vytvořeného ze svazku už cílové počítače nemusí nést stejné lokální KDC soubory a přibyly NetBoot/NetInstall filtry pro nové modely MacBooků, MacBooků Pro a MacBooku Air. (Jsou to obdobné změny, jaké přinesl Mac OS X Server 10.5.6.)

02mm26012009f.jpg

Aktualizovaná správní aplikace Server Admin má opravenou chybu, jež předtím mohla způsobit, že přestala reagovat po rozšíření přístupových práv na složku nacházející se na jiném svazku než je spouštěcí svazek.

Nástroje Server Admin Tools lze získat buď´přes Software Update, anebo se dají stáhnout z webu Applu (příslušný DMG soubor zabírá 88 MB). Tento software pochopitelně vyžaduje Mac OS X 10.5.6.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Mac OS X CZ  

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: