Novinky Mac OS X Lion v oblasti sdílení souborů - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Novinky Mac OS X Lion v oblasti sdílení souborů

28. března 2011, 00.00 | Chystaný Mac OS X Lion výrazně zjednodušil sdílení souborů, odstranil oficiální podporu protokolů FTP a NFS a naopak přidal podporu protokolu WebDAV, který poslouží též ke sdílení souborů s přístroji provozujícími budoucí verzi iOS. A zjednodušily se také příslušné správní nástroje v Lion Serveru.

Poté, co koncem února externí vývojáři obdrželi první předběžnou verzi Mac OS X Lion, chystaného nástupce Snow Leoparda, samozřejmě přibývá informací o novinkách, jež nová verze Mac OS X přinese. Zvlášť důkladně se tím zabývá AppleInsider, seznam jeho dosavadních článků na tohle téma najdete tady a MůjMac pravidelně předkládá výtahy z jeho zjištění.

Minulý čtvrtek například AppleInsider zveřejnil pojednání o možnostech sdílení souborů v Lionu:

Zmizela podpora FTP v grafickém uživatelském rozhraní

Hlavní změnu v téhle oblasti představuje odstranění protokolu FTP ze seznamu dostupných protokolů v panelu sdílení souborů (File Sharing) systémových předvoleb. FTP je jednoduchý a hodně starý (pochází již z roku 1985) protokol pro poskytování souborů na Internetu, ovšem jeho zabezpečení, přinejmenším v základních implementacích, je hodně chatrné.

Z příkazové řádky lze podporu FTP nadále zkonfigurovat i v Lionu, ale už ho není možné zapnout jednoduše použitelnými volbami systémových předvoleb, tato možnost se nyní nabízí pouze pro protokoly AFP (vlastní protokol Maců pro sdílení souborů) a SMB (používaný především v prostředí Windows). Mimochodem, pokud jde o sdílení souborů pomocí protokolu SMB, jak jsme zmínili již v pátek, Lion k tomu už nevyužívá otevřený software Samba, přešel na nový software vyvinutý v Applu.

Vývojáři pracující s předběžnou verzí Lionu uvádějí, že Finder nadále podporuje FTP jako klienta pro stahování souborů. Druhým směrem, tedy pro nahrávání souborů přes FTP do sítě, to z Finderu nikdy nefungovalo, takže pro takovéto případy bude nadále třeba si opatřit plnohodnotného FTP klienta třetí strany.

Důvod odstranění jednoduše použitelné podpory FTP zřejmě spočívá ve značných bezpečnostních rizicích plynoucích z nešifrovaného sdílení souborů přes FTP, na Macu se navíc nabízejí jiné lepší metody sdílení souborů.

Změny Lion Serveru týkající se sdílení souborů

Přirozeně došlo ke změnám ve sdílení souborů i v Mac OS X Serveru. Apple ho inzeruje jako otevřený software zpřístupněný laickým uživatelům, vzal řadu různých standardních unixových služeb a otevřených projektů a integroval je dohromady pod jedno snadno ovladatelné grafické uživatelské rozhraní ve správní utilitě Server Admin.

V Mac OS X 10.5 Leopard pak pro Server vznikla dvě různá uživatelské rozhraní: Velmi jednoduché předvolby serveru (Server Preferences), v nichž se serverové služby konfigurují stejně snadno jako ostatní systémové předvolby a složitější, ovšem výkonnější utilita Server Admin.

V Lion Serveru (který bude tvořit integrální součást všech instalací, již se nebudou rozlišovat klientské a serverové varianty systému) Apple výrazně vylepšil aplikaci Server Preferences a přejmenoval ji prostě na Server. Už to vlastně ani není pouhá sada jednoduchých panelů předvoleb, ale spíše jde o zjednodušenou verzi utility Server Admin, jež svým uživatelským rozhraním připomíná iTunes či Finder.

Zároveň byly odstraněny překryvy většiny funkcí mezi správními aplikacemi Server Preferences a Server Admin. Všechny služby týkající se souborového systému a další služby, s nimiž přichází uživatel přímo do styku (například webové služby, IM funkce a služby pro správu kontaktů, kalendářů a wiki stránek) se přesunuly do aplikace Server, zatímco v utilitě Server Admin náročnější na technické znalosti zůstaly pouze síťové a se síťovou infrastrukturou spojené služby (DNS, DHCP, Xgrid či složitější nastavení elektronické pošty).

Dříve se sdílení souborů v Mac OS X Serveru zkonfigurovalo tak, že se zapnuly jednotlivé služby (AFP, FTP, SMB, případně NFS) a potom se nakonfigurovaly sdílené složky v kartě Sharepoint příslušných služeb. V Lion Serveru sdílení souborů už utilita Server Admin vůbec neřeší, místo toho se prostě v aplikaci Server nadefinuje složka a zatrhnou se volby pro podporu protokolů AFP a SMB, stejně jako na klientských Macích.

Podpora protokolu WebDAV usnadní výměnu souborů mezi Macy a přístroji s iOS

V Lionu sice zmizela podpora v rámci grafického uživatelského rozhraní pro protokoly FTP a NFS (ten se často užívá ke sdílení souborů v prostředích s četnějšími instalacemi unixových systémů), zato však přibyla podpora pro sdílení souborů prostřednictvím protokolu WebDAV.

Předchozí verze Mac OS X Serveru samozřejmě již uměly s tímto protokolem pracovat, ale dosud to zařizovaly v rámci nastavování webových služeb, protože WebDAV v postatě tvoří rozšíření webového serveru, které dovoluje klientům nejenom získávat z WWW serveru soubory, ale zároveň také umí přidávat soubory na server, vytvářet tam nové a měnit ty už uložené poté, co server od klienta obdrží patřičné autentizační údaje.

V Lion Serveru se to změnilo, v něm tenhle protokol patří k těm nejdůležitějším pro sdílení souborů. Důvod je prostý, dovolí totiž uživatelům Maců nadefinovat sdílené složky, k nimž budou moci přistupovat také zařízení s iOS. Dokonce se v předvolbách Server příslušná volba označuje jako položka aktivující sdílení se zařízeními s iOS.

Budoucí verze iOS bude zřejmě zahrnovat podporu protokolu WebDAV

Z toho se dá usuzovat, že schopnost vyhledávat soubory sdílené přes WebDAV a přistupovat k nim bude jednou z hlavních novinek v létě očekávaného iOS 5.

Zatím totiž přístroje s iOS mohou využívat pouze sdílení iTunes File Sharing zavedené v iOS 4.0 ke kopírování souborů mezi aplikacemi iPhonu či iPadu a osobním počítačem, případně lze soubory poslat jako přílohy elektronické pošty. Přes Safari soubory nahrávat do sítě nejde a s výjimkou fotografií a obrázků není ani možné stahovat soubory z Webu pro lokální uložení. Nová verze iOS to zřejmě změní zavedením podpory WebDAV.

Protokol WebDAV se ovšem využívá též jako základ pro sdílení kontaktů a adres v Address Book Serveru a ke sdílení kalendářů v iCal Serveru, s pomocí rozšíření protokolu WebDAV nazvaných CardDAV a CalDAV. Ty již iOS částečně podporuje, zatím ale ještě plně nezvládá jejich „push“ aktualizace.

Sdílení souborů v Lionu bude přístupnější méně zkušeným uživatelům

Změny v Mac OS X Lion v oblasti sdílení souborů zjevně směřují k tomu, aby serverové nástroje (které budou dostupné ve všech instalacích Lionu bez příplatku) mohly využívat širší masy technicky nepříliš zkušených uživatelů.

Podpora protokolu WebDAV navíc citelně usnadní výměnu souborů s přístroji s iOS, což ovšem bude vyžadovat budoucí verzi iOS, jež bude s Mac OS X spolupracovat v rámci sdílení souborů mnohem těsněji než teď. A dále by měl Lion Server zjednodušit využívání služeb pro síťové sdílení kalendářů, webových služeb a wiki stránek.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: