Netscape 6 je tu, kam s ním? - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Netscape 6 je tu, kam s ním?

Netscape 6

16. listopadu 2000, 00.00 | Návrat, znovuzrození, nebo předsmrtná křeč? Těžko říct, na MacOS 9 se nám zatím instalace nedaří a nedaří, co vám?

Jako horká novinka se na světových serverech objevila finální verze Netscape 6. Prohlížeč, který máme na svých počítačích nejčastěji v některé z verzí 4.7.X, "přeskočil" jednu generaci a je k dispozici pro všechny hlavní platformy, tedy včetně Linuxu.

Předem je třeba říci, že jsme si sice Netscape 6 ihned stáhli (resp. jeho malý instalátor, který si pak stahuje instalační soubory sám z Internetu, podobně jako třeba QuickTime), ihned nainstalovali, ale už nespustili. Je to tak, ačkoliv jsme dodrželi všechna doporučení, zejména instalaci do jiných míst, než kde sídlí starší verze, ačkoliv jsme posléze smazali vše staré od Netscape, ačkoliv jsme smazali i vše nové a instalovali znovu, nic. Nestcape 6 se jaksi "spustí", a bleskově se hned zase bez jediného chybového hlášení vypne. Takže osobní prožitek nečekejte alespoň ne dnes. Z ohlasů na českých serverech vyplývá, že PC kolegové byli úspěšnější - první dojmy hovoří o slušné rychlosti a široké podpoře internetovských standardů.

Je zvláštní, jak má na řadu lidí magický vliv, kdykoliv se před nimi vysloví Netscape, nebo Mozilla. Jako bychom se najednou odpoutali od "obyčejných", komerčních (fuj) aplikací v doménách com, a dýchlo na nás trochu org dokonalosti, něčeho tajemného, co funguje jinak, lépe. Jen .. jen to nějak není vidět, či co.

Dva a půl roku trvalo čekání na novou generaci prohlížeče od Netscapu. Mezitím přešla společnost pod AOL a jaksi na první pohled paradoxně převedla svůj projekt na platformu Open Source (tedy platformu aplikací, jejichž kód není utajován a předmětem licencí, velmi jednoduše řečeno).
Kromě toho ale za tu dobu ztratil Netscape poslední zbytky aureoly, jako prohlížeč žil z velké části jen z pověsti opozice proti MSIE. I k uživatelům Maců, kde mohl z tradice těžit nejvíce, se Netscape choval opravdu ošklivě. Nejen, že jeho Java nebyla moc dobrá, ale nikdy neumožnil použití vlastního Apple "virtuálního stroje" (abychom byli zcela upřímní, na stránkách Mozilly se před krátkou dobou bez zájmu širší veřejnosti příslušný plugin objevil, zatím nemáme hlubší zkušenosti s jeho použitím).
Nejen, že jeho mailový klient nebyl z nejpohodlnějších, ale nikdy nedovolil nadefinovat jiného klienta jako defaultního.

Přes to všechno, kdo odolá, aby nezkusil i šestou verzi?
Zvlášť, když nabízí spoustu na pohled skvělých možností. Podle tvůrců nabízí zcela přepsaný prohlížeč doposud nejširší podporu standardů, širší, než jakýkoliv jiný prohlížeč. Prohlížeč má nabízet plnou podporu Java Scriptu 1.5, XML, CSS1, DOM1 a RDF. Ne sice plná, ale přesto nejlepší podpora se má týkat CSS2 a DOM2.

Schopnosti Netscapu se odvíjejí od nového jádra Gecko. Tady je právě dobře vidět princip Open Source myšlenky. Gecko je podporováno pod Windows, Macintoshem a Linuxem a podle tvůrců jde o malé, rychlé a standardům odpovídající jádro. Protože je Open Source, je zdarma a je teoreticky snadno přenositelné (kompilovatelné) mezi platformami a snadno dostupné pro aplikace - například pro další browsery. Gecko je navíc komplexní nástroj, renderuje kromě vlastního obsahu stránky i rozbalovací menu, lišty s nástroji i rolovací lišty. Aplikace, jako třeba právě Netscape 6 pak mají za úkol, toto jádro obalit, pokud možno co nejlépe.

I kdyby se nám Netscape 6 podařilo rozběhnout, z tak rozsáhlého software bychom stěží stačili nasbírat více, než pár prvních dojmů. Těmi vám můžeme posloužit stejně, na základě zatím dostupných informací.

Jednou z hlavních novinek je Sidebar. Jde o malé okno (v reálu pak mnoho naštosovaných malých oken), které zobrazuje speciálně připravenou stránku. Podobně jako může na serveru existovat WAP portál, tak může tvůrce obsahu připravit i ministránku pro Sidebar. Toto "okno do serveru" je připojeno živě a nic nebrání tomu, aby se průběžně aktualizovalo. Na první pohled celkem zajímavá možnost, která bude ale jistě kromě třeba živého zpravodajství i brutálně zneužita zejména pro reklamní účely.

Vzhled Netscapu je snadno kompletně uživatelsky přestavitelný, tentokrát ne prostřednictvím skinů, ale tzv. témat - rozdíl je to ale spíše terminologický. Kvalitu témat asi nemá smysl hodnoti, budou mezi nimi určitě skvělé výtvory i absloutní hrůzy.

Tradiční součástí balíku je i Composer. V šesté verzi je i Composer vystavěn na jádru Gecko, díky čemuž jde nyní o WYSIWYG editor - není již třeba prohlížet tvořenou stránku zvlášť v prohlížeči. Tvůrci opět zdůrazňují zejména kompatibilitu s internetovými standardy a kromě toho i snadnost tvorby stránek, prý srovnatelnou s prací v texotvém editoru - doufám ale, že jde jen o ilustrační příklad.

Doposud samá pozitiva, nakonec trochu přituhne. Vřele doporučujeme pročíst si Relaase Notes na stránkách společnosti. Z toho výčtu neimplementovaných či přímo chybných funkcí je člověku trochu úzko - bug list je zkrátka impozantní. Za všechny stojí za to uvést varování, že Netscape 6 neumí varovat uživatele, že dochází místo na disku. Řeknete si, no a co? Ale když vám to místo dojde uprostřed stahování nepřečteného mailu, tak o něj přijdete, leda byste měli nastaveno "Nechat maily na serveru".

Tolik naše první dojmy-nedojmy. K nové verzi Netscapu se jistě ještě vrátíme a důkladně ji otestujeme. Chybu v instalaci určitě brzy najdeme a pak se budeme moci podělit o podrobnější zkušenosti.

Download např. ZDE.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: