MS Word 2004 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

IDIF

 

Kde se koná výstava fotografií Luďka Vojtěchovského?

V dnešní soutěži hrajeme o:

Seriály

Více seriálůSoftware

MS Word 2004

3. srpna 2004, 00.00 | Je rychlejší, podporuje Unicode a Bill přidal i pár milých doplňků, které vám usnadní každodenní práci. Přečtěte si první českou recenzi na nejpoužívanější program kancelářského balíku od Microsoftu pro Maca a zapomeňte na TextEdit! Word 2004 je staronovým králem na poli textových editorů.

Nejpoužívanějším textovým editorem na světě je Word, který je bezesporu největším tahákem kancelářského balíku Microsoft Office:mac 2004. Chyby, které předchozí verze Office X obsahovala, byly nejpalčivější právě při práci s textovým editorem. Mizerná podpora regionálních sad písem Unicode, nízká rychlost a nestabilita. To všechno jsou věci, které nová verze Wordu odstraňuje: je rychlý, stabilní, pracuje bez problémů s českým prostředím a Microsoft nám přidal ještě pár malých doplňků jako bonus.

Poznámka: MS Word používám každý den již 3 roky na Applu. Přesto není tento článek vyčerpávající recenzí na všechny možnosti Wordu (tisk štítků, korektury dokumentů mezi několika uživateli, vytváření šablon stylů, atd.), které jsou tak rozsáhlé, že by testování zabralo několik týdnů práce. Berte prosím tento článek jako výtah toho nejdůležitějšího, co Word běžnému uživateli přinese nového.

And the winner is…
Vítězem při používání nové verze Wordu by měl být jednoznačně uživatel. O plné podpoře regionálních sad písem už jsem se zmiňoval na několika místech a pro českého uživatele představuje hlavní argument, proč opustit starou verzi Office. Microsoft ale připravil několik dalších novinek, které vám usnadní každodenní práci. Většina z nich spadá do oblasti zlepšení starých funkcí nebo vychytávek pro hračičky, opravdových novinek je málo. Word vypadá, chová se a ovládá stejně jako stará verze – stejné je grafické rozhraní a umístění ovládacích prvků. Všechno ale funguje rychleji a za 4 týdny používání se mi stalo pouze 2x, že se Word ukončil sám. Je tedy důvod si nový Office kupovat? Vodítko by vám mohl dát následující výčet nových funkcí:

Track Changes
Kdo sdílí a pracuje s dokumenty v týmu, neobejde se bez nástroje Track Changes, který přehledně ukazuje, kdo, kdy a jaké změny v dokumentu udělal, a umožňuje tyto změny buď akceptovat, nebo odmítnout. V nové verzi lze změny sledovat v „obláčcích“ vedle textu, které mohou být pro různé uživatele různě barevné a přehledně shrnují hlavní informace o změně (autor, čas…). Také lze volit, jaké změny budou zobrazeny nebo zda se mají změny tisknout (tzn. i po změnách můžete tisknout původní podobu dokumentu). Rozhodně je ale třeba si tento systém práce osvojit a soustředit se na něj. Navíc je nyní funkce provázána s programem MSN Messenger, takže lze změny rovnou konzultovat s druhou stranou.


Track Changes představují sofistikovaný systém, jak pracovat na dokumentu v týmu.

Formatting Palette
Formatting Palette doznala několika změn. Kromě toho, že ji lze nyní nechat „zprůhlednět“ nebo zmenšit, pokud s ní aktivně nepracujete, přibyly tři nové nabídky: Add Objects, Styles a Document. Nabídka Add Objects dovoluje do dokumentu vkládat tabulky, automatické texty, symboly, automatické tvary, apod. Rovněž záložka Font & Styles byla rozdělena na dvě samostatné a Styles nyní přináší lepší práci se styly dokumentu. Poslední novinka – Document – umožňuje měnit velikost okrajů. Všechny funkce byly ve Wordu obsaženy již dříve, ale nyní jsou soustředěny na jednom místě.

Word Notebook Layout View
Úplná novinka, jak zapisovat a třídit nápady a poznámky. V jakémsi zápisníku (nalinkovaného dokumentu), který představuje ekvivalent elektronického zápisníku a v mnoha ohledech se chová jako Excel, můžete zapisovat, organizovat a vyhledávat poznámky, přiřazovat k nim jednotlivé ikony (nízká priorita pro lepší vyhledávání a třídění, ukládat si „domácí úkoly“, přiřazovat audio nahrávky, vkládat fotky a obrázky, třídit dokumenty podle abecedy, apod. Navíc můžete zacházet se záložkami podobně jako v Safari, což výrazně urychluje práci s dokumentem při velkém množství různých informací. Notebook Layout View je ideální pro zaznamenávání agendy ze setkání, pořizování poznámek z hodin výuky, sbírání materiálů pro budoucí práci (dokument) a všude tam, kde chcete rychle pracovat s několika druhy vstupů (text, obrázky, audio) a později v takovém dokumentu vyhledávat. Celý dokument pak lze jedním kliknutím změnit na standardní pro práci s formální úpravou.


Notebook Layout View představuje jedinečný způsob, jak pracovat v dokumentu s různými typy vstupů, organizovat je, přiřazovat audio poznámky a neztratit přehled.

Smart Buttons
Funkce, kterou znají uživatelé na PC z edice Office XP – při práci v dokumentu se vám při určitých akcích (např. kopírování textu z jiného dokumentu) objeví u textu malé ikony, po jejichž rozbalení vám Word nabídne některé nadstandardní funkce.


Smart Buttons vám nabídnou to, co právě v danou chvíli potřebujete.

Navigation Pane
Word zlepšil i navigaci ve svých dokumentech – stejně jako v PowerPointu nyní můžete svým dokumentem procházet pomocí Document Map (v levé části vidíte systém nadpisů a textu, který funguje jako hypertext a po kliknutí vám zobrazí příslušné místo v dokumentu) nebo Tumbnail (ukáže vám náhledy na jednotlivé stránky, mezi kterými se můžete pohybovat). Funkci najdete v View/Navigation Pane a je vhodná pro delší dokumenty.


Navigation Pane je přepracovaná, takže se podobá způsobu orientace v dokumentu pomocí PowerPointu.

Reference Tools
Důležitou součástí Wordu je i Reference Tools, který kombinuje slovník, encyklopedii a MSN Internetové vyhledávání. Představuje obrovskou knihovnu informací a způsob, jak hledat informace na internetu v prostředí Wordu. Dokonale funguje v kombinaci s Word Notebook Layout View a například pro studenty musí představovat velmi užitečný nástroj (seminární práce, apod.). Navíc lze nyní ověřit, zda je váš Word dokument kompatibilní s verzí Wordu, kterou má druhá strana pomocí Compatibility Reportu.

Není zlato vše, co se třpytí
Po měsíci práce s Wordem jsem narazil na pár problémů, které jsou způsobeny programem a na různých počítačích se projevovaly stejně. Budu rád, když do diskusí napíšete svoje vlastní problémy s touto verzí Wordu, třeba společně najdeme řešení. Například listování dokumentem pomocí kolečka na myši je výrazně rychlejší směrem od začátku ke konci než naopak. Vážnější problém jsou tabulky: v případě, že jsou v dokumentu ve větším množství (např. výpis z účtu KB je ve Wordu v tabulce na dvě stránky) nefunguje listování dokumentem pomocí posuvníku ani rolovacího kolečka myši – stránka skáče zpět vždy tam, kde je umístěn kurzor. Je nutné se pohybovat pomocí šipek.

MS Word versus TextEdit
V první řadě je nutné říci, že TextEdit není přímým konkurentem Wordu. Je mnohem jednodušší a hodí se pouze pro práci s textem bez nároku na sofistikovanější funkce. V této oblasti TextEdit poráží Word, ale jeho vítězství není zdaleka tak těsné, jak tomu bylo u verze Word X. Nový Word 2004 je stejně rychlý jako TextEdit a podporuje rovněž Unicode. Navíc vám dá jistotu, že druhá strana dokument otevře ve stejné podobě, v jaké ho vidíte vy. Nicméně je nutné brát v úvahu, že TextEdit dostanete s novým počítačem Apple zdarma, naproti tomu Word 2004 pouze v celém balíku Office, který se prodává za 399 dolarů (upgrade 239 dolarů).

Na závěr bych rád vyslovil přání, aby se pro MS Office 2004, zvláště pro Word, dala koupit česká kontrola pravopisu.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Word 2004

Autor: mcstufff Muž

Založeno: 03.08.2004, 00:16
Odpovědí: 0

No mne po instalacii offficu, uplne rozhadzalo fonty, takze neslo pouzit nijaky symbol, hoci cez insert symbol boli ukazane spravne, ale po vlozeni bol v dokumente len oramovany obdlznik, musel som to vycistit cez systemovy font book,
teraz to uz funguje. Druhy problem je spolupraca s EndNote 7, po zadani formatovania vlozenych publikacii mi word pada.
Podobny problem s tym, ze posuvnikom sa neda skrolovat po strankach som narazil v exceli - pokial mam zapnuty autofilter
a po aplikacii nejakej podmienky ak je zoznam viac nez na jeden screen, mam proste smolu, lebo skrolovat nejde nijakym sposobom.

Odpovědět na příspěvek

RE: Word 2004

Autor: Martin Vymetal Muž

Založeno: 03.08.2004, 09:23

Ad insert symbol - nic takoveho se mi nestalo. Office jsem instaloval na 2 pocitace a na obou tato funkce funguje spravne. Zrejme jde o nejake "jedinecne" nastaveni vaseho Maca a vaseho Office.

Problem s posuvnikem povazuji za skutecne fatalni - musite si vypomoci sipkami, coz je ovsem u dlouheho dokumentu pekne otravne.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Word 2004

Autor: micker Muž

Založeno: 03.08.2004, 10:47

jeste to de myskou s koleckem.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Word 2004

Autor: Jozo Remen Muž

Založeno: 03.08.2004, 14:13

Alebo Page Up a Page Down...

Odpovědět na příspěvek

Word. vs. Mellel

Autor: mcstuff Muž

Založeno: 03.08.2004, 00:21
Odpovědí: 0

Text Edit nie je konkurencia Wordu, ale bolo by zaujimave porovnat s 29 dolarovym Mellelom

Odpovědět na příspěvek

RE: Word. vs. Mellel

Autor: Milan Muž

Založeno: 03.08.2004, 09:10

Pravda, pravda. Pouzivam Mellel uz nejaky ten piatok a som s nim nadmieru spokojny. Je rychli, nepada (nestalo sa to ani raz) a ma vsetko co potrebujem. No a este aj ta cena je v tomto pripade kralovska.

Odpovědět na příspěvek

Po instalaci

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 03.08.2004, 00:36
Odpovědí: 0

Zajimalo by me, jak se chova po nainstalovani. Jestli opet do vseho keca a snazi se opravovat moji praci, tak to je pouze parodie na krale. Program by mel byt napsany tak, aby s nim mohl clovek zacit tvorit a postupem casu zacinat pouzivat nove funkce jak se zdokonaluje - ne naopak, aby musel nejprve podrobne prostudovat navod, aby program prestal delat co nema... Dejte vedet, jak se chova po instalaci

Odpovědět na příspěvek

RE: Po instalaci

Autor: Martin Vymetal Muž

Založeno: 03.08.2004, 09:15

Lukasi, co konkretne myslite tim "do vseho keca, opravuje moji praci"? Na nic takoveho jsem nenarazil ani v predchozi verzi X. Napiste konkretni problemy a rad vam odpovim.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Po instalaci

Autor: Jozo Remen Muž

Založeno: 03.08.2004, 10:39

Lukas mal na mysli pravdepodobne automaticke zvyraznovanie niecoho, co si Word mysli ze je preklep, automatcike oznacovanie celych vyrazov, automaticke zvyraznovanie URL, neustale vyskakujuci "pomocnici", ktori si neustale myslia ze nieco vedia lepsia ako vy atd.
S Wordom nastastie nepracujem, ale skusal som. TextEdit mne osobne bohate staci na texty, na komplikovanejsie veci tu je OpenOffice.org (a v cestine sa mi moooc paci)
Osobne som skusal Mellel, ale ten moc pada }aspon u mna).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Po instalaci

Autor: Martin Vymetal Muž

Založeno: 03.08.2004, 17:12

...ale vetsina z tech veci jde vypnout v predvolbach nebo menu. TextEdit skutecne pro psani staci, ale ne pro "vytvareni" dokumentu s nekolika druhy vstupu. OpenOffice - dle diskusi u minuleho clanku - je pomale reseni.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Po instalaci

Autor: Jozo Remen Muž

Založeno: 03.08.2004, 20:40

Ano, prave o to ide, a to doslovne napisal aj Lukas - hladat a riesit nieco ako blbec, obzvlast ked v tom programe clovek zacina. Navyse Office ma znacne neprehladne nastavenia, klasicky MS.
OpenOffice.org pomaly?! Dovolim si silne nesuhlasit. Navyse OpenOffice.org je zadarmo a bohate staci. Aj Office aj OpenOffice.org maju tolko funkcii, ze to nikto nikdy dostatocne nevyuzije. Takze, preco platit za nieco, co mozem mat zadarmo a robi to takmer to iste?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Po instalaci

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 03.08.2004, 23:54

Priznavam, ze tohle je mnohem vetsi problem Excelu, nez Wordu. Excel rovnou veci i bez varovani meni. V kazdem pripade jde o to, ze programy zasahuji do me prace a zacinajici uzivatel s tim ma pouze problemy. Ano, jde to vypnout. Potiz je v tom, ze se musi povypinat vic veci, coz zabere cas studiem manualu. Jeste horsi ale je, ze nikdy nevim, co je jeste za "pomocniky" zapnute a co se deje na pozadi. Mnohem lepsi prece je, kdyz jsou tyto funkce vypnute a ja si zapnu ty, ktere se casem naucim vyuzivat.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Po instalaci

Autor: mcstuff Muž

Založeno: 04.08.2004, 00:46

No a ako bombonik je v novej verzii moznost formatovacej paletky menit po urcitom case necinnosti priesvitnost, tak
tomuto vylepseniu som fakt nepochopil, jednak ked paleta
sa spresvitni, uz tazko rozoznat na presvitajucom pozadi, kde
je ako ikona, pokial ich uz nepoznate naspamat. Chvilku trva kym to najdede kde sa to vypina - v preferences to nenajdete, nie je to ani pod customize toolbar - je to ta mala sipka uple dole na samotnej formatovacej paletke - rafinovane :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Po instalaci

Autor: Martin Vymetal Muž

Založeno: 05.08.2004, 11:53

Ano, to neni zrovna sikovne, nicmene je nasnade, aby se vlastnosti paletky volili na paletce. Prusvitnost povazuji za prijemnou - vyhovuje mi - paletka se bleskove dostane do puvodniho stavu. Mam pocit "lehci" obrazovky, mene zaplnene (iBook 12)...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Po instalaci

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 05.08.2004, 14:20

To nevim. Podle me je jednodussi mit v predvolbach polozku mizejici paletky, protoze se jedna o nastaveni a to je veci predvoleb. A ne nastavovat kazdou paletku v jinem okne. Ostatne to je take problem MS Opice - nastavovani (a nejenom) neni na jednom miste

Odpovědět na příspěvek

Jeste poznamka

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 03.08.2004, 00:41
Odpovědí: 0

Jeste si dovolim poznamku, ze tvrzeni: "Navíc vám dá jistotu, že druhá strana dokument otevře ve stejné podobě, v jaké ho vidíte vy." je hodne zavadejici. Specialitou Wordu je, ze ho casto neotevrete stejne ani na tom samem pocitaci, natoz na jinem. Plati to obzvlast o dlouhych dokumentech. Potvrdi vam to cela rada vysokoskolaku, ze psat ve Wordu delsi prace, jako napriklad diplomku, je utrpeni - text se kazdou chvili prelije... To obzvlast plati pri prenosu na jine pocitace, obzvlast kdyz nelze zarucit pouziti absolutne shodneho pisma

Odpovědět na příspěvek

RE: Jeste poznamka

Autor: firer Muž

Založeno: 21.01.2006, 18:24

To není až tak pravda. Psal jsem velmi náročnou diplomku o rozsahu asi 150 stran, hodně propojených objektů, grafů, obrázků a v pohodě. Je pravdou, že při opravě pravopisu a gramatiky se počítač zapotil, výkon šel ke 100 %, ale pokud se dodrží správný způsob formátování, styly, ukončení stránek, oddílování (a že jsem tam hodně fajnovostí), tak program pracuje korektně. F.

Odpovědět na příspěvek

Kontrola českého pravopisu v MS Word 2004

Autor: Jarous Muž

Založeno: 03.08.2004, 11:31
Odpovědí: 0

Kotrola českého pravopisu je bežně dostupná. U balíku Offiece v.X bylo možno zakoupit instalační balík Czech tools, který obsahoval i kontrolu pravopisu pro češtinu. Tenoto balík je při instalaci použitelný i pro office 2004, jen je nutné při samotné instalaci zaměnit cílovou složku office v. X, dle nabídky průvodce instalací, za složku office 2004, a pak vše funguje normálně. Good luck!!!

Odpovědět na příspěvek

RE: Kontrola českého pravopisu v MS Word 2004

Autor: Martin Vymetal Muž

Založeno: 03.08.2004, 17:13

Jaka je cena a zkousel to uz nekdo v realu?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Kontrola českého pravopisu v MS Word 2004

Autor: Bufobuf Muž

Založeno: 04.08.2004, 14:38

tuším, že cd stálo 500,- , vše jede korektně

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Kontrola českého pravopisu v MS Word 2004

Autor: Martin Vymetal Muž

Založeno: 05.08.2004, 16:12

Zrejme to neni tak jiste, dostal jsem zpravu z Quentinu a bude nutne si pockat, standardni balik nefunguje pod 2004:

Dobry den,

dle specifikaci Microsoftu se z pohledu doplnku nic nezmenilo oproti verzi X. Bohuzel nase testy to nepotvrdily. V tuto chvili doplnky pripravujeme, bohuzel zatim nejsem schopen sdelit zadny priblizny termin uvedeni. V momente, kdy je budeme mit k dispozici budeme informaci o nich tlacit vsemi standardnimi kanaly.

 Marek Coufal

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Kontrola českého pravopisu v MS Word 2004

Autor: Bufobufo Muž

Založeno: 05.08.2004, 18:19

hm, zatím jsem na nic nenarazil. Jdu zkoumat podrobněji

Odpovědět na příspěvek

word a psani v cestine

Autor: dsosna Muž

Založeno: 04.10.2007, 16:14
Odpovědí: 0

Nemate prosim nekdo recept jak zabranit neustalemu preskakovani jazyku ve wordu 2004 pro mac? Kdyz pisu v cestine, staci abych pouzil sipku dopredu ci dozadu a automaticky mi to preskoci na anglictinu. Takze kazdou chvili mackam kvalesovou zkratku, abych se dostal zpet do cestiny. Zni to asi jako banalita, ale stve me to. Ve windows se to takto nechova. Nevim jak to vyresit. Diky.
Dan

Odpovědět na příspěvek

Čestina a NeoOffice

Autor: Zeman J. Muž

Založeno: 20.10.2009, 09:44
Odpovědí: 0

Celou diskusi kolem češtiny ve Word 2004 lze shrnout takto: NeoOffice (v. 3.0 Patch 7) většinu z diskutovaných problémů nemá. Proč si zaplevelovat PC nestabilní aplikací Microsoftu?

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: