Mac OS X Tiger - Vývojářské aplikace nejen pro vývojáře! - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Mac OS X Tiger - Vývojářské aplikace nejen pro vývojáře!

10. května 2005, 00.00 | Na instalačním DVD Mac OS X 10.4 je krom jiného také instalace "Xcode Tools" – ve skutečnosti kompletní instalace celého vývojářského systému, zahrnujícího vlastní integrované prostředí Xcode, překladač, knihovny, dokumentaci, a řadu podpůrných aplikací. Právě kvůli těmto aplikacím nyní píši tento článek: jakkoli většina z nich se skutečně hodí jen pro programátory, některé dokáží přinést skvělé služby i běžným uživatelům.

Na instalačním DVD Mac OS X 10.4 je krom jiného také instalace "Xcode Tools" – ve skutečnosti kompletní instalace celého vývojářského systému, zahrnujícího vlastní integrované prostředí Xcode, překladač, knihovny, dokumentaci, a řadu podpůrných aplikací. Právě kvůli těmto aplikacím nyní píši tento článek: jakkoli většina z nich se skutečně hodí jen pro programátory, některé dokáží přinést skvělé služby i běžným uživatelům.

Ačkoli tedy nejste a nechcete být programátory, může se vám vyplatit instalace "Xcode Tools" právě kvůli některým z těchto doplňkových aplikací. Pojďme si nejprve ukázat stručný přehled těch, jež přinášejí šikovné služby.

Přehled šikovných aplikací

Vývojářské aplikace nalezneme ve složce /Developer/Applications a v dalších složkách v ní vnořených. I neprogramátory by mohly zajímat třeba služby, jež dokáží nabídnout následující aplikace.

AU Lab

Hned první aplikace – jak je nalezneme na disku v abecedním pořadí a bez ohledu na vnořené složky – je docela těžký kalibr: AU Lab je v zásadě digitální audiomixér, umožňující spojovat zvuk nahrávaný prostřednictvím zvukových vstupů i zvuky, generované a upravené pomocí standardních pluginů Core Audio ("oficiálně" je aplikace vlastně určena právě k ladění a testování těchto pluginů; dokáže toho však mnohem více). K dispozici je i podpora MIDI a řada dalších služeb, jimž, musím se přiznat, ani nerozumím – počítačová hudba je pro mne velkou neznámou, konservativně zůstávám u akustické kytary a klavíru ☺

Big Top

Aplikace Big Top pro změnu potěší ty, kdo chtějí "přikládat prst na tep operačního systému" – smím-li užít tohoto klišé v této brutální souvislosti – a nemají přitom rádi Terminal a jeho příkaz tops. Aplikace dokáže v přehledné grafické podobě zobrazovat předlouhou řadu nejrůznějších atributů, od prostého počtu běžících procesů až po množství stránek paměti, ukládaných na disk.

Core Image Fun House

Pro ty, kdo chtějí prostě a jednoduše upravovat obrázky s využitím plné síly standardních pluginů Core Image, a kdo nestojí o další možnosti animací a úprav, jež navíc nabízí aplikace Quartz Composer (jíž se budeme podrobně věnovat později), mohou prostě použít Core Image Fun House: v ní zvolíme obrázek, aplikujeme na něj libovolné filtry, a výsledek uložíme do nového souboru...

Icon Composer, Interface Builder

Díky struktuře aplikací přejaté z NeXTStepu se i pokročilejší uživatel – chce-li – může "hrabat" v GUI aplikací, jež se mu nelíbí, a měnit jejich ikony (k tomu slouží Icon Composer) nebo obecné GUI (k tomu pak slouží Interface Builder).

Ne že bych to doporučoval, ale tu a tam je to pro zachování dobrého dojmu halt zapotřebí – kdo chce, ten může aplikaci zazálohovat, její kopii otevřít příkazem Finderu "Show Package Contents". Co se jmenuje .icns, to je ikona (obvykle aplikace nebo dokumentu), a lze to měnit Composerem; co se jmenuje .nib, to je součást GUI a lze to měnit Builderem.

Samozřejmě, pozor na licenci – u některých aplikací může takové legrácky zakazovat – a také pozor na to, že pokud takto něco zvoráme, tvůrce aplikace se nám samozřejmě na jakoukoli podporu vykašle ☺

Pixie

Aplikace Pixie je hezká hračka, jež prostě zobrazí "kousek" obrazovky pod myší zvětšený a umožní nám tak sledovat přímo barvy jednotlivých pixelů. K dispozici jsou i pomocné služby pro přímé zobrazení hodnot RGB či HSB.

Property List Editor

Rozhodně by se nikdo, nikdy, nijak neměl hrabat přímo v souborech předvoleb! K tomu slouží příkaz default v Terminálu.

Ti, kdo takové ošklivé věci dělali, byli v Tigeru po zásluze vytrestáni tím, že soubory předvoleb již nejsou v XML, ale v binárním formátu. Pokud se snad do takového souboru chcete podívat – opakuji, podívat, neměnit obsah! – může se hodit právě Property List Editor.

Quartz Composer

Podobně jako Core Image Fun House, i Quartz Composer nabízí přístup ke kompletní sadě filtrů Core Image; tentokrát ale jde jen o jednu jedinou z mnoha služeb a možností, jež aplikace nabízí. Dalo by se říci, že právě kvůli aplikaci Quartz Composer jsem začal psát tuto sérii článků: právě její přebohaté služby, alespoň podle mého názoru, jsou hlavním důvodem, proč se vyplatí instalovat vývojové prostředí "Xcode Tools" i neprogramátorům.

My se budeme Composerem zabývat daleko podrobněji; pro začátek si řekneme jen tolik, že jde o jakýsi "automator pro zpracování grafiky a animace", a že kromě jiného (opravdu mnoha a mnoha jiných věcí) dokáže pracovat i s RSS – oblíbený screensaver Tigeru "RSS Visualizer" není ve skutečnosti vůbec naprogramovaný; s výjimkou asi tak deseti řádků JavaScriptu je kompletně "namyšovaný" právě v Quartz Composeru. Totéž platí i pro screensaver Můjmac Feed Roberta Černého...

Ostatní...

Existuje řada dalších zajímavých aplikací, jejichž použití není zdaleka omezeno jen na vývojáře; ty už si ale nezaslouží vlastní odstavce: FileMerge dokáže porovnat dva textové soubory nebo dvě složky (!) a ukázat jaké v nich jsou rozdíly; USB Prober tomu, kdo má problémy s připojováním nějakého zařízení USB, ukáže na nízké úrovni která zařízení vůbec systém "vidí" a která ne. Několik dalších aplikací – jako třeba Cache Basher nebo Skidmarks GT – nabízí zájemcům různé varianty zjišťování rychlosti počítače...

My se ale soustředíme na Quartz Composer!

Přiznám se na rovinu – hned od začátku jsem se chtěl věnovat právě a jenom Quartz Composeru, který si dovoluji považovat za jeden z vůbec nejsilnějších a nejdůležitějších nových prvků Mac OS X 10.4. Jen jsem se chtěl na úvod zběžně zmínit o tom, že Composer není jediná zajímavá "vývojářská" aplikace – a sám jsem byl překvapen tím, kolik dalších aplikací může být šikovných pro kohokoli: nečekal jsem, že tento úvod vystačí na samostatný článek, a nakonec jsem kvůli tomu měnil i titulek a úvod ☺

Příště se tedy pustíme právě do Composeru: vysvětlíme si princip, na němž funguje, a ukážeme si sestavení jednoduché animace.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

tops?

Autor: nm Muž

Založeno: 10.05.2005, 01:23
Odpovědí: 0

Nemá být namísto "tops" spíše "top"? 'tops' přece jen dělá něco docela jiného...

Odpovědět na příspěvek

RE: tops?

Autor: OC Muž

Založeno: 10.05.2005, 01:34

Ovšemže ano, omlouvám se.

Ono mi to -s zřejmě uteklo odjinud -- příkaz pro práci s předvolbami se totiž jmenuje defaults :)

Pardon, ještě jednou se omlouvám za oba překlepy.

Odpovědět na příspěvek

RE: tops?

Autor: Honza Dusak Muž

Založeno: 10.05.2005, 08:18

na druhou stranu diky preklepu jsem se dozvedel o existenci prikazu tops ;-)

Odpovědět na příspěvek

Akce ve Photoshopu

Autor: Zbynek Muž

Založeno: 10.05.2005, 09:17
Odpovědí: 0

Trosku mi to pripomina akce ve Photoshopu - tak jsem zvedavy co se s toho vyklube.

Odpovědět na příspěvek

jsem nadsenej

Autor: Kakaxa Muž

Založeno: 11.05.2005, 00:52
Odpovědí: 0

a hezky jsem si pohral...
(AU Lab, Core Image Fun House)
az budu jednou velkej, taky budu programaatorrem!

Odpovědět na příspěvek

Developer/Applications

Autor: Krystoff Muž

Založeno: 25.03.2007, 13:14
Odpovědí: 0

V te složce mam jen Dashcode anic vic, da senekde stahnout ten icon composer?

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

a hezky jsem si pohral...
(AU Lab, Core Image Fun House)
az budu jednou velkej, taky budu programaatorrem!


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: