Mac OS X Tiger a lokalizace - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Mac OS X Tiger a lokalizace

25. srpna 2005, 00.00 | Po přečtení recenzí a ohlasů na Mac OS X 10.4 "Tiger" jsem se rozhodl, že bych měl také upgradovat. Na PowerBooku jsem měl instalovamý Mac OS X 10.3.9 lokalizovaný a byl jsem zvědav, jaké překvapení mě s tou lokalizací bude čekat. S originál systémem jsem i tentokrát objednal českou lokalizaci. Vzhledem k tomu, že podle nedávné ankety značná část uživatelů zatím zůstává u systému 10.3.x, z nichž někteří jej mají také lokalizovaný, rozhodl jsem se napsat článek o drobných problémech.

Po přečtení recenzí a ohlasů na Mac OS X 10.4 "Tiger" jsem se rozhodl, že bych měl také upgradovat. Na PowerBooku jsem měl instalovaný Mac OS X 10.3.9 lokalizovaný a byl jsem zvědav, jaké překvapení mě s tou lokalizací bude čekat. S originál systémem jsem i tentokrát objednal českou lokalizaci. Vzhledem k tomu, že podle nedávné ankety značná část uživatelů zatím zůstává u systému 10.3.x, z nichž někteří jej mají také lokalizovaný, rozhodl jsem se napsat článek o drobných problémech, se kterými se při instalaci dá setkat.

Ve stejný den, kdy mi byl doručen software, jsem zakoupil dětem a do zálohy eMac. Na něj jsem zkusil čistou instalaci s formátováním disku. Proběhla rychle a bez problémů, taktéž pak z lokalizačního (či jak ho pojmenovat) CD update na 10.4.1 i update některých aplikací. Po instalaci lokalizace a po restartu systém naběhnul bez problémů česky. Celá instalace se vším všudy trvala snad něco přes půl hodiny. Docela mě potěšilo, že i síť fungovala okamžitě, jen bylo nutné zadat heslo pro přístup na AirPort (AirPort Extreme Card jsem do eMaca musel pochopitelně dokoupit).

Mohl jsem se tedy pustit do upgradu systému v PowerBooku. Pro jistotu jsem přes FireWire zazálohaval na eMac veškerá data, asi 35 GB všeho možného, což se později ukázalo jako velmi prozíravé. Nejdříve jsem se pokusil o upgrade systému. Čekal jsem, že pokud by s ohledem na lokalizaci byl zakázán, tak mi to instalátor nedovolí. U obrázku s diskem se ale objevila zelená šipka, takže jsem mohl instalaci spustit. Po restartu jsem musel počkat asi třičtvrtě hodiny, než Spotlight provede indexování dat. Co mě překvapilo, že "Tiger" naběhnul česky. V tu chvíli jsem začal tušit nějakou zradu. A vskutku, při pokusu o například kopírování dat byl tento proces velmi rychle ukončen za současného zmizení okna Finderu. Takže instalace znovu a lépe. Tentokrát jsem zkusil čistou instalaci se zálohou systému. Instalace proběhla opět v pořádku, zůstaly mi veškeré nastavení systému včetně síťových míst, maily, předvolby všech aplikací a podobně. Ale opakoval se ten stejný problém. Taktéž už pak instalátor odmítnul update na 10.4.1 i další updaty.

Takže do třetice všeho dobrého. Čistá instalace včetně smazání disku. To šlo rychle, nemusel jsem po instalaci čekat na Spotlight. Pak také bez problémů proběhly instalace potřebných updatů i lokalizace. Pak přes FireWire nakopíroval zpět data, importoval mailové schránky, kupodivu po překopírávání složky hudba nová verze iTunes se spokojila se starou knihovnou, takže veškerá databáze hudby mi zůstala bez újmy, zrovna tak po instalování iLife 4 se úplně stejně zachovala aplikace iPhoto.

Přece jenom jsem se dopustil jedné chyby. Lokalizovaný systém mi už nedovolil dodatečně nainstalovat Xcode Tools ani trialovou verzi iWork dodávanou v krabičce se systémem, abych si tento kancelářský balík vyzkoušel. Na českých stránkách sice je ke stažení Průvodce instalací iWork, ten ale funguje pouze s plnou verzí, kterou prozatím kupovat nehodlám, snad časem, pokud by v tomto balíku byl i tabulkový procesor. Bez problémů ale šel z českých stránek instalovat lokalizovaný update na 10.4.2. Stránky s aktualizací českého vybavení mají RSS kanál, takže pokud této možnosti využijete, budete vždy okamžitě informováni, že je něco nového ke stažení.

Moje zatím asi týdenní zkušenost se dá shrnout asi takto. Mac OS 10.4 "Tiger" oproti předchozímu je rozhodně opět krokem vpřed, přibyla řada nových funkcí z nichž nejviditelnější je Dashboard a Spotlight, nemá smysl se o tom rozepisovat, to už před pár měsíci udělali jiní. Mě například potěšilo, že už se mi nepřepíná klávesnice na západní skript, když někde píšu heslo, je to sice drobnost, ale potěší, taktéž složkám v okně Finderu zůstávají české názvy a ne jak se mi stávalo dřív, že se zobrazovaly anglicky, ale v aplikacích při příkazu Otevřít byly psány česky. Rozhodně můžu každému upgrade z Panthera na Tiger doporučit.

Pro ty, kteří používají lokalizovanou verzi Panthera, mám tento návod. Zazálohujte veškerá svoje data a instalujte na čistý disk, ušetříte hromadu času, který já jsem bezplatně promrhal při svých experimentech. Pokud chcete instalovat Xcode Tools, případně dodávaný iWork Trial, proveďte to hned po instalaci ještě než začnete lokalizovat, pak už to nepůjde. U aplikací od třetích stran je pak už jedno, jakou přesně máte verzi systému, veškeré instalace jsou bez problémů, pouze u starších aplikací instalovaných Vise Instalerem je nutno přepnout jazyk na anglický jeho přesunutím na první místo v ovládacím panelu Národní volby. Taktéž to vypadá, že budou bez problémů české aktualizace ze stránek apple.cz, jak to mu napovídají dosavadní aktualizace i RSS kanál.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Začínáme s  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: