Mac OS X - podpora českého prostředí - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Mac OS X - podpora českého prostředí

MacOSX_class

10. dubna 2001, 03.00 | Záležitost, která je klíčová pro přežití každého operačního systému a programu v našem regionu - jak se vypořádá s narodními specifiky střední Evropy? Co na to Jan Hus? A co Mac OS X?

Pro českého uživatele je sebekrásnější operační systém bez české podpory k ničemu. Alespoň základní podpora fungování češtiny je nutná v každém systému, který má být použitelný pro běžnou práci.

Poslední verze Mac OS 9 jsou na tom již lépe než tomu bývalo zvykem, je možné přímo z instalačního CD doinstalovat podporu pro středoevropský region. U Mac OS X se očekávalo, že by to mohlo být podobné, a ještě na základě Public Beta se také předpokládalo, že případná dodatečná implementace bude snadná, neboť byly používány stejné postupy jako u OpenStepu. Příchod plné verze nám ukázal, že jako obvykle se na Apple nedá v žádném případě spolehnout – podpora nerománských kódování kromě japonštiny žádná, to co krásně fungovalo ještě v betě, bylo totálně předělané? Podle posledního vyjádření CDS se na začátku května koná mezinárodní setkání lokalizátorů, kde by se možná mohlo v této otázce udělat jasno, ale ani samotná CDS si neslibuje zázraky. Minimálně do té doby není pro oficiální podporu místo.

Naštěstí nejsme odkázáni pouze na to, co nám Apple milostivě přidělí, i u nás máme šikovné programátory, kteří relativně rychle po uvedení Mac OS X vytvořili úpravy pro fungování češtiny. Z celkem tří verzí, které zatím vznikly, se zdá být nejlepší český skript, který vytvořil Robert Černý z Dataline – každopádně je nutné zmínit také snahu „OpenStep-guru" Ondřeje Čady a Tomáše Zahradnického jr., kteří vytvořili další dvě zmiňované „češtiny". Čeština pro Mac OS X je na podobné úrovni jako je čeština standardně dodávaná s Mac OS 9 – tedy český skript a klávesnice a podpora českého chování, také práce je obdobná, neřkuli stejná, proto se soustředíme na instalaci a rozdíly. Jak to je s fonty si řekneme v druhé části. Omlouvám se, pokud někoho mate, v jakém kontextu v tomto případě používám výraz čeština – jedná se výhradně o podporu jazyka, v žádném případě o lokalizaci systému.

Instalace
Nejdříve velký červený blikající nápis: vše, co budete činit dle následujícího popisu, činíte na vlastní nebezpečí! Konec blikajícího nápisu. Ale nepropadejte panice! Zatím se nikomu nic nestalo...

Archív, ve kterém se nachází skript a klávesnice, si můžete stáhnout zde - na stránce jsou archivy pro všechny verze Mac OS X. Po rozbalení (a nabootování do Mac OS X) je možné přistoupit k instalaci (za návod děkuji Ondrovi Čadovi, omlouvám se UNIXářům za polopatičnost).

Předpokládá se, že máte aktivní root account – v případě že ne, je nutné ho aktivovat v aplikaci NetInfo, File > Security.
Spusťte terminál a přihlašte se jako root (příkaz „su" a příslušné heslo)
Pomocí příkazu "cd" se přesuňte do složky „/System/Library/Frameworks/Carbon.framework/Frameworks/HIToolbox.framework/Resources/English.lproj"
Příkazem "mv" přejmenujte soubor Localized.rsrc na například Localized.rsrc.original
Překopírujte stáhnutý soubor Localized.rsrc do složky, kde se nacházíte – nejsnadnější cesta je zapsat v terminálovém okně příkaz "cp" a poté soubor Localized.rsrc přetáhnout z jeho současné pozice na terminálové okno – vloží se jeho celá cesta, následně stačí zapsat pod jakým jménem se má uložit (tedy opět Localized.rsrc) a enter. Po odlogování a přilogování uvidíte v menu známou vlaječku – v nastavení klávesnic je možné si vybrat, které se mají objevovat. Tím je česká podpora nainstalovaná. Zatím mi fungovala ve všech aplikacích, které jsem zkoušel, bohužel se však opět objevují nectnosti známé z Mac OS – například Internet Explorer poměrně vytrvale přepíná na románský skript.

Jedna z věcí, kterou bude ještě pravděpodobně nutné vyřešit, je podpora při připojování na síťové svazky – při připojení disku po AppleTalku je k dispozici volba, v jakém kódování jsou názvy souborů na disku, bohužel, CE kódování se mi nenabídlo a čeština se (dle předpokladu) zobrazila špatně. Přiznám se, že jsem si nevšimnul, zda se ve Finderu používá korektní české řazení dle abecedy.

Fonty
Apple v Mac OS X rozšířil podporu nejrůznějších formátů fontů, takže k našim populárním TrueType a PostScript fontům se přidala podpora DataFork TrueType fontů, což jsou Macovské TT převedené tak, že jsou celé v dataforku, neobsahují žádné resources. Kromě toho MacOS X podporuje Windows TrueType fonty, tedy fonty s koncovkou .ttf a .ttc, a samozřejmě je podorován také formát OpenType – společné dílo Adobe a Microsoftu. K práci se všemi vyjmenovanými formáty stačí vlastní systém, není potřeba ATM, možná se časem objeví nějaký nástroj pro správu fontů,ale zobrazení a tisk fontů obstarává systém sám.

Teď kam s nima. Mac OS X si nějak inteligentně vycucne obsah systémové složky s písmy v Mac OS 9, takže tyto fonty (obvykle se jedná pouze o základní systémové fonty jako je Helvetica či Times) je možné používat také, ovšem není to nutné – všechny základní TrueType fonty v MacOS X jsou Unicode, takže fungují korektně i s češtinou.

V MacOS X není složka Systém jako taková, na fonty jsou tu defacto tři místa – složka Fonts v System > Libraries, kam se ovšem nedá nic vkládat (fonty zde obsažené jsou základní systémové ve formátu Unicode TrueType), do složky Fonts v Libraries, která se nachází v „rootu" disku je možné vkládat fonty, určené pro všechny uživatele počítače. V domovské složce uživatele je opět v Libraries složka Fonts, zde je možno ukládat fonty určené pouze pro daného uživatele. Font je po vložení aktivní pro další spuštěnou aplikaci, právě běžící je nutné ukončit a znovu spustit.

Co funguje česky: všechno, co vám nyní v systému funguje, bude fungovat i zde – vyzkoušel jsem PostScript i TrueType písma a fungují bez problému, systémová TrueType písma (tedy bez CE) jsou Unicode a fungují taktéž, ovšem oblíbeny PC Arial ani Times New Roman mi česky nefungovaly (a některé další předinstalované fonty také ne). OpenType fonty fungují jak se dá předpokládat – naprosto bez problémů, tedy alespoň verze Pro, které obsahují i české znaky, standardní verze jsem nezkoušel.

Při mých pokusech s .rtf formátem jsem zjistil, že pokud se budou používat pouze Unicode fonty, zdá se být meziplatformní kompatibilita zaručena – na PC i na Macu ve Wordu byly chybně převedeny pouze znaky napsané CE fonty. Na testování je ideální TextEdit, nástupce Zápisníku, který využívá systémové zdroje pro práci s textem – jsou zde tedy dostupné i pokročilé vlastnosti, jako jsou automatické slitky, nastavení kerningu a další – typozápisník. Pro práci s fonty slouží dialog „Fonts", který je možné dynamicky zmenšovat a zvětšovat – v maximální šíři zobrazuje i Collections, což výrazně usnadňuje práci s fonty – uživatel má možnost si vytvořit vlastní sety fontů, tak jak potřebuje – z obrázku je vidět, jakou cestou jsem se vydal já (zvlášť Unicode a zvlášť CE fonty). Doufám, že i Carbon aplikace se budou chovat v podpoře písem stejně vzorně, jako „kakaový" TextEdit.

V této souvislosti se podělím o jeden postřeh – při testování, který font funguje česky a který ne, jsem zjistil, že pokud po nakliknutí jména fontu přeskočí seznam jinam, nebo pokud se zvýrazní pouze jméno fontu, ovšem ne už název řezu (i když je pouze jeden), zcela určitě tento font nepodporuje češtinu (předpokládám, že to analogicky bude fungovat i s dalšími skripty). Pokud se vše tváří tak jako na screenshotu, je font z našeho hlediska korektní.

Toto jsou základní informace o podpoře českého prostředí v MacOS X. Doufám, že časem bude podpora zahrnuta přímo v systému, a že se v budoucnu vyhneme všem problémům s podporou našich národních specifik, které máme nyní. Předpokládám však, že tato podpora bude jedním z hlavních témat diskuzí uživatelů – samozřejmě přivitáme i vaše zkušenosti a váš názor.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

instalace cestiny

Autor: JJ Muž

Založeno: 10.04.2001, 10:46
Odpovědí: 0

pro ty, kteri se nehodlaji pachtit s command line jeden trik: nabootujte devitku a tu manipulaci s fajlama udelejte normalne ve Finderu - devitka na pristupova prava kasle a necha vas udelat cokoli kdekoli.
Jinak, co kdybysme si konecne zvykli psat /Library/Fonts misto toho "->"? :-)))

Odpovědět na příspěvek

RE: instalace cestiny

Autor: czeky@czeky.com Muž

Založeno: 12.04.2001, 23:14

proc se nelognout jako root a udelat to primo v OS X, ja bezne menim i Hitoolbox.rsrc a Extras.rsrc, mazu, presouvam atd..

jinak ad cestina: nejdou mi pojmenovavat cesky foldery a soubory, i kydz ty co mam pojmenovany z OS 9 jdou videdt korektne... nevite nekdo co s tim, pise mi to hlasku ze mam napsat jinej nazev a nepouzivat "punctation"X

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: instalace cestiny

Autor: czeky@czeky.com Muž

Založeno: 13.04.2001, 13:21

ted sem prisel na to, ze ten problem s tim, ze nejde cesky pojmenovat slozka ci soubor se tyka pouze HFS formatovaNEJCH DISKU, NA hfs+ TO JEDE V POHODE, ja to zkousel na hfs disku (650MB partition, HFS kvuli paleni Mac Volume CD), divny...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: instalace cestiny

Autor: Ondrej Muž

Založeno: 13.04.2001, 14:36

Pokud vim tak to je jeden z rozdilu HFS aHFS+ ktere ma nazvy souboru v Unicode a nema stary limit delky jmena souboru.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: instalace cestiny

Autor: Mac OS X user Muž

Založeno: 14.04.2001, 13:14

Smutne je, ze my se tady bavime o tom, jak do X nainstalovat podporu cestiny a pritom v okolnich statech (nemyslim tim Nemecko) maji uz hotovou lokalizaci. Dokonce i na Slovensku se na ni pry intezivne pracuje a ma byt hotova v kvetnu.
Veru smutna vizitka pro CDS jakozto zastupce Apple pro CR - podle nich ma totiz byt Mac OS X v cestine nekdy na podzim!!! zZ

Odpovědět na příspěvek

cestina

Autor: agent Muž

Založeno: 11.04.2001, 12:56
Odpovědí: 0

par poznamek, pokud se podivate co je vlastne dodavano s Mac OS X za pisma od microsoftu, zjistite, ze se jedna o 100 % identicke TT pisma z MSIE 5 a Internt Kitu 1.4.1 (Mac OS 9)
tyto pisma pochopitelne nemohou fungovat cesky -- nejedna se o unicode pisma...
ale reseni je velmi proste, staci ziskat pisma z Windows Me/2000 --

Arial
Times New Roman
Verdana
Courier New
Trebuchet MS
Georgia
Comic Sans MS
a dalsi...

proste vsechna pisma co funguji pod Windows cesky, budou beze zmen fungovat cesky i pod Mac OS X !
POZOR! je nutne odstranit vsechy puvodni ROMAN pisma z mac os 9 a ze slozky ../Library/Fonts/

dale k ATM, -- Mac OS X jiz nepotrebuje engine pro zobrazovani a tisk PS fontu -- to jiz obstarava velmi dobre system, tedy ATM Light jiz neni vubec pro Mac OS X zapotrebi a je jiste, ze take nikdy pro Mac OS X nebude...
pokud jde o ATM deluxe, jedina funkce, ktera by mela byt nak do Mac OS X implementovana je rychly/temporery pristup k fontum kdekoliv na disku (dulezite pouze pro DTP, kde casto pouzivaji pisma zakazniku a pote je hned mazou...)
Mac OS X momentale umi vytvaret sady pisem (je to podobne jako vytvareni playlistu v iTunes...)
take by se hodilo neco jako ATR pro upravu jmen pisem a tvorbu rodin...

tak a jeste k te CE podpore, zjistil jsem , ze pokud Mac OS X nenalezne zakladni systemova pisma:
Charcoal CE
Chicago CE
Geneva CE
Helvetica CE

tak proste nefunguje (nezobrazi se ceska klavesnice v nabidce)
reseni: umisti tyhle pisma nekam do fonts folderu...

-agentđ@


Odpovědět na příspěvek

RE: cestina

Autor: Pavel Zelenka Muž

Založeno: 11.04.2001, 21:19

Hezke - na Mac uz beha system se schopnostmi, ktere mam na PC puldruheho roku :-)) Ale je to dobre - uz aby po starem AmcOS nebylo ani vidu ani slechu.

Ale spis me zaujala veta: "(dulezite pouze pro DTP, kde casto pouzivaji pisma zakazniku a pote je hned mazou...)" - dalo by se to preformulovat take takhle: dulezite pro uzivatele, kteri casto pouzivaji fonty bez radne licencni smlouvy a poplatku a zadaji od zakazniku otevrene soubory spolu s pouzitymi pismy, cimz se dpousteji kradeze.
Naprosto desivy nesvar. A skoro kazda medialka ma tyhle pozadavky a kazde medium, ktere chce "data v digitalni podobe" zcela nehorazne zada QXP 3.32 s fonty.

To jen na okraj, aby tyhle veci nebyly siroce akceptovanou normou.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: cestina

Autor: agent Muž

Založeno: 11.04.2001, 23:50

co to zase placate za blbosti... to ze na osvit dodam otevrene soubory vcetne pisem neni zadna kradez, te bych se dopusitl teprve tehdy, pokd bych ty pisma od zakaznika nesmazal, ale pouzil pro sebe...
take ne kazdy, ma 5000 rezu stale aktivnich v hlavnim setu... kdyz stejne pouzivam tak 5-10 rodin... (max 30 rezu)...
prvni vetu nema cenu komentovat... pokud vim, tak windoze dodnes nemaji zadny PS1 rastrovac a neco jako manager setu jiz vubec neznaji... a to nemluvim o rozsirenych typografickych nastavenich...
¸Ľ

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: cestina

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 12.04.2001, 00:01

Jakube, tve arognatni poznamky raci necham bez komentare, ale ad kradez: precti si prosim licencni ujednani fontu, ktere bezpochyby legalne vlastnis. Dekuji.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: cestina

Autor: agent Muž

Založeno: 12.04.2001, 10:10

Dobra, citaci mého neoblíbeného politika tentokrát vynechám,protože tedy bych ji musel používat velmi často…
Podívej se, když někdo napíše zcela hloupý komentář — s jediným záměrem — zdělati světu své nadšení z Windoze a svoji nenávist k Mac OS a dopustí se při tom lží, tak na to proste nelze reagovat jinak…
Pokud by jsi si přečetl příspěvek od Zelenky pořádně, zjistíš, že je zcela scestný (ostatně jako většina jeho jiných příspěvků). Když napíšu, že se v DTP "často mažou písma" tak tím myslím zcela něco jiného než kradení písem, navíc řada písem může být freeware (na netu jich je pres 20000 kousků) apod.
Navíc podle našich zákonů není krádež, když si legálně koupené písmo přibalíš ke svému dokumentu a odneseš na jiný počítač (pokud tam písmo nepoužiješ na něco jiného apod.)
Hlavně mě tu ještě nařkněte, že zuřivě obhajuji Mac OS X… a je se fakt začnu smát…(myslím, že můj názor je dostatečně znám).
Jde také o styl, jakým Zelenka píše — pokud by něco podobného napal někdo jiný (a slušně -- tedy bez trapných a lživých připomínek) jistě by má odpověď byla zcela jiného charakteru. Ale jak jsem již psal a také to říkám stále, blbost je to jediné co opravdu nesnesu…1:or=01;05;37;4
1:mi=01;05;37;41:ex=01;32
:*.cmd

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: cestina

Autor: Pavel Zelenka Muž

Založeno: 12.04.2001, 13:56

Napsal jsi "Casto mazou pisma OD ZAKAZNIKU". Chtel bych videt ty freeware T1, ktere na MacOS pouzivas s CE kodovanim :-))
Kradez to je v naproste vetsine pripadu (byt casto nevedoma, a proto jsem to take napsal) - na rozdil od tebe licenci znam.

Z Windows jsem nadseny jen relativne, pouze ve srovnani s jednocifernym MacOS.
:-))
Ja rozhodne nikdy nezacinam clanek na urovni "Nejlepsi PC je Mac" a podobnymi volovinami, protoze praxi znam az moc dobre... Bohuzel, zadny system neni nejlepsi.

Jen jsem vyjadril radost nad tim, ze Mac bude dostupna technologie, kterou na W2k mam jiz nejaky casek. Jestlize je Mac OS X v necem dalsim lepsi, jezismarja, tak jo, fajn, je to jen dobre... Az pro nej za 2 roky budou vsechny alikace, s radosti si jej poridim.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: cestina

Autor: agent Muž

Založeno: 12.04.2001, 16:07

A proč by nemohl mít free písma z netu? ne každý potřebuje u nápisu CE řezy… ale to je přece úplně jedno…
Také to mohou byt jeho vlastní písma, že? ;-))

když už jsme u těch licenčních ujednání, opravdu je znám, ale některá jsou takt trapná — podle některých je totiž i vložení celého písma do dokumentu (např. do PostScriptu) nepřípustné, ale to je pochopitelně pouze doslovná interpretace…

každo
pádně a to je hlavní, pokud mi někdo přinese otevřený dokument s písmy a já mu ho osvítím, tak já se žádné krádeže nedopuštím…

Řík
š, že žádný systém není dokonalý? to je ale omyl, velký omyl, pokud by jsi znal OpenStep tak by jsi tohle nikdy neřekl, a mimochodem to je také jeden z důvodů mého zklamání z Mac OS X -- OpenStepu se totiž pouze přibližuje, rozhodně se mu nevyrovná a již vůbec ho v nejbližších 2-3 letech nepřekoná… :-((

a mimochodem, co že to mají ty Windoze 2000 již dva roky? nechceš doufám abych tu vyjmenoval desítky věcí které měl Mac OS již před 20. lety… a spoustu z těch věcí nemají Windoze ani dnes…

PS: koukam, ze asi jedine v cem se shodneme je, ze za 2 roky to bude pouzitelny system ;-))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: cestina

Autor: Pavel Zelenka Muž

Založeno: 12.04.2001, 17:57

Jestli ti zrni tvuj skvely Apple display, tak jeste jednou: W2k mají uz puldruheho roku podporu Unicode a OTF pisem... Tedy to, nad cim se ted rozplyvas u macOS X.

OpenStep je mozna bajecny, kazdopadne mel mizerny marketing. OS2 byl asi take lepsi nez Win, ale neprosadil se... Co nadelas.

Jakmile si kdokoliv nainstaluje do systemu pismo, na ktere nema licenci, jde o nelegalni pouzivani. Licence je u kazdeho vyrobce trochu jina, ale pokud je mi znamo, ty hlavni (Adobe, Monotype, URW, ITC atd.) jsou v tomto ohledu stejne: osvit neosvit - je to kradez.

V Cesku bude dozajista velke mnozstvi uzivatelu, kteri pouzivaji free fonty z webu bez cestiny... Asi proto je tolik dotazu na nefungujici cestinu :-))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: cestina

Autor: agent Muž

Založeno: 12.04.2001, 23:03

aha, tak jsme zase u unicode, a ja myslel, ze je jeste neco jineho co ma Mac OS X a Windows to mel jiz pred roky... tak ne...

ad marketing NeXTu:
heh, a proc asi kritizuji Jobse kde jen muzu... rozhodne to neni jen tak...

ad pisma:
jenze to je mi jedno, protoze ja zadne poruseni smlouvy necinim, protoze cinim na prani zakaznika... no, pokud si prectes nase ceske zakony...

ad cestina:
a to by me u uzivatelu Windows rozhodne neprekvapilo ;-)))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: cestina

Autor: Vaclav Sinevic Muž

Založeno: 13.04.2001, 01:20

ad pisma:
1) na tento pripad se IMHO ustanoveni o rozmnozovani dila pro osobni potrebu treti osoby rozhodne nevztahuje.
2) leccos z tebou uvedeneho by mozna platilo, nebyt ustanoveni "neni-li v licencnim ujednani stanoveno jinak". Pak si uz staci jen precist licencni podminky, se kterym nabyvatel licence vyslovil souhlas a neni co resit...
3) nic to nemeni na tom, ze pouzivani otevrenych souboru je stupidni zvyk stupidnich uzivatelu, ktery je podporovan nebo vyzadovan stupidnimi agenturami a studii, ktere se proti tomu nebouri.
4) K MasoX se jakozto nekompetentni nebudu vyjadrovat. Ty bys mel udelat to same k platforme wintel.

Odpovědět na příspěvek

RE: cestina

Autor: TT Muž

Založeno: 12.04.2001, 17:35

I po instalaci podle navodu se mi vlajecka a vubec ceska podpora neobjevuje. Zkopiroval jsem i ty fonty, ale jeden mi chybi CHARCOAL CE nemuzu nikde najit, nemohli by ste mi ho nekdo poslat emailem? DIK. TOMAS

Odpovědět na příspěvek

Rozdil mezi cestinami

Autor: Robert Cerny Muž

Založeno: 12.04.2001, 20:06
Odpovědí: 0

Cau lidi,
abych rekl pravdu, necekal jsem, ze se moje cestina vubec dostane mezi lidi. Rad bych uvedl nekolik podrobnosti, ktere v clanku nejsou. Nebudu zminovat rozdil mezi cestinou moji a Tomase, protoze jsem ji nezkousel, ale cestina Ondry je podstatne odlisna. Zakladni rozdil je v tom, ze ja pouzil stejnou lokalizaci, jako je v MacOS 9. Snad s jedinym rozdilem, pridal jsem tam taky ZX klavesnici, protoze ji rad pouzivam. Diky tomu, funguje korektne podpora Carbon aplikaci, tzn. tech, ktere by mely fungovat pod MacOS 9 i X. Uz tady totiz pomerne dlouho funguje vec, ktera se jmenuje "synchronizace skriptu a klavesnice". Vzhledem k tomu, ze Ondra pravdepodobne nikdy zadnou Carbon aplikaci nepustil a asi ani nepusti, "staci" mu ta jeho, ktera je z technickeho hlediska mnohem lepsi :)) Je totiz zalozena na Unicode...

Mejte se.

Robert

Odpovědět na příspěvek

RE: Rozdil mezi cestinami

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 21.04.2001, 19:00

Mam jeden dotaz - prepinani klavesnice, tak, jak to dela MacOS 9. Napr. emailer prepne z ceske do US. Je to vlastnosti systemu, nebo za to muze "pouze karbonova" verze a v Cocoa by to bylo lepsi? Da se to obejit? Diky za odpoved i klavesnici ;-)

Odpovědět na příspěvek

MASOX alias kdo uvari cestinu pro nas

Autor: MiM Muž

Založeno: 21.04.2001, 15:45
Odpovědí: 0

Po update 10.0.1 se me cestina poroucela a co ted...

Odpovědět na příspěvek

Dik

Autor: Lanny Muž

Založeno: 22.05.2001, 22:42
Odpovědí: 0

Chtel bych verejne podekovat za clanek (a balicek) pro instalovani cestiny na OS/X. Udelal jsem podle navodu a vse pracuje jak receno.

Dik, Lanny

Odpovědět na příspěvek

instalace cestiny

Autor: JK Muž

Založeno: 11.04.2002, 17:48
Odpovědí: 0

Kdyz kliknu na odkaz "zde", ktery v clanku nahore nabizi downloadovani cestiny pro MAC, objevi se mi jenom okno pro zadani hesla. Nevite nekdo kde tety muzu tu cestinu stahnout?
Diky, JK

Odpovědět na příspěvek

Čeština X

Autor: Wensdy Muž

Založeno: 11.06.2002, 00:50
Odpovědí: 0

Na stránky Roberta Černého se nemůžu dostat .... :-(

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

aha, tak jsme zase u unicode, a ja myslel, ze je jeste neco jineho co ma Mac OS X a Windows to mel jiz pred roky... tak ne...

ad marketing NeXTu:
heh, a proc asi kritizuji Jobse kde jen muzu... rozhodne to neni jen tak...

ad pisma:
jenze to je mi jedno, protoze ja zadne poruseni smlouvy necinim, protoze cinim na prani zakaznika... no, pokud si prectes nase ceske zakony...

ad cestina:
a to by me u uzivatelu Windows rozhodne neprekvapilo ;-)))


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: