Mac OS X 10.2: Instalace a kompatibilita - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Mac OS X 10.2: Instalace a kompatibilita

26. srpna 2002, 00.00 | V dnešním článku, kterým zahajujeme seriál o tomto novém systému od Apple, se podíváme na instalaci či upgrade systému a také na známé nekompatibility s aplikacemi, které Jaguar přináší.

Mac OS X 10.2 "Jaguar" přináší řadu nových aplikací, funkcí a vlastností - na všechny se postupně v sérii článků věnovaných tomuto systému podíváme. Začneme však první logickým krokem, instalací. Kromě toho se zaměříme na problémy nové verze systému se stávajícími aplikacemi - tuto část článku doporučujeme prostudovat ještě před instalací samotnou.

Mac OS X 10.2 se dodává na dvou CD, třetí CD jsou vývojářské nástroje. Součástí dodávky není Mac OS 9 - předpokládá se, že ten má uživatel již nainstalovaný.

Jaký hardware je podporován?

Hardwarové požadavky jsou naprosto stejné, jako u Mac OS X 10.0 a 10.1 - tedy v podstatě všechny Macy s procesorem G3 a G4 (s výjimkou prvního G3 PowerBooku), minimální doporučená RAM je 128 MB. Jaguar přináší také lepší akceleraci grafiky, nazývanou QuartzExtreme, ta však vyžaduje grafické karty ATI Radeon a lepší nebo nVidia GeForce 2 MX a lepší. Minimální velikost je 16 MB VRAM.

Instalace

Nejčastějším případem instalace bude update z předchozí verze systému, proto se na tento případ zaměříme. Po vložení prvního CD do mechaniky a spuštění instalace se počítač restartuje a nabootuje přímo do instalačního programu. Zde si můžeme všimnout prvních změn ve vzhledu - klasická ikonka Maca, která se objevovala řadu let po zapnutí počítače je vystřídaná šedivým logem Apple na bílém podkladu, to doplňuje nový ukazatel "práce", cosi na způsob rotujícího mlýnského kola. Také Aqua je poněkud upravená, na tyto změny se však ještě podíváme blíže.

V průběhu přípravy instalace je důležité zvolit, na který disk budete instalovat. Pokud na disk s Mac OS X, automaticky se zvolí update, který zachová všechny stávající uživatele, aplikace a nastavení. Kromě toho je možné zvolit také variantu, při které dojde k instalaci nového systému, ovšem se zachováním složky bývalého systému (z tohoto systému již nelze nabootovat), případně lze v rámci této instalace i zachovat základní nastavení a uživatele včetně domovských složek. Toto je ideální v případě reinstalace z důvodů problémů se stabilitou, tehdy když je jasně na vině systém - mnoho problémů je způsobeno pouze porušenými předvolbami. Poslední volbou je smazání daného logického disku a úplně čistá instalace.


Po vybrání disku doporučujeme zvolit, které části systému se budou instalovat. Kromě toho, že tak ušetříme místo na disku, při čisté instalaci si zde musíme zapnout instalaci českých fontů - ano, Mac OS X nyní už přímo v rámci instalace podporuje češtinu, jakým způsobem, na to se podíváme v příštím článku. Vypnout můžeme všechny jazyky, které nebudeme potřebovat, taktéž ovladače tiskáren.

Po spuštění instalace (resp. upgradu) se nejdříve nainstaluje obsah prvního CD, poté se počítač restartuje a po restartu vyzve ke vložení druhého instalačního CD s aplikacemi. Po dokončení instalace se instalátor ukončí. Jestliže byla zvolena čistá instalace, objeví se nyní průvodce nastavením, při upgradu nebo instalaci s převzetím nastavení lze rovnou pracovat.

Mimochodem, pokud chcete mít systém opravdu up-to-date, spusťte po instalaci Software Update - k dispozici je bezpečnostní update, o jehož verzi pro Mac OS X 10.1 jsme se zmiňovali minulý týden.

Přechod je tedy velmi jednoduchý a pokud se vás nebude týkat některý z dále uvedených problémů, také bezbolestný.

Kompatibilita

Pokud byl prováděn upgrade, uživatel možná už hned při startu zjistí, že některé jeho aplikace a doplňky nejsou podporované. Některé problémy se objevují pouze ve spojení s českou verzi programu, případně s aktivní podporou českého rozhraní (tedy čeština na prvním místě v seznamu jazyků v předvolbách). Výčet chyb v tomto článku není úplný, vybrali jsme ty problémy, o kterých se domníváme, že se budou týkat nejširšího spektra uživatelů.

Některé aplikace pouze nebudou fungovat, některé však mohou zhroutit celý počítač - při té příležitosti můžete zjistit, že tento pád již neohlašuje klasických "kernel dump" (tedy výpis chyby na obrazovku), ale mnohem elegantnější panel. Této chyby bylo dosažené umístěním jednoho z mnoha 3rd party modulů pro šetřič obrazovky na plochu prostřednictvím prográmku DesktopEffects...


V tomto případě lze pořídit "screenshot" asi opravdu jen pomocí fotoaparátu...

Některé produkty přímo od Apple už se zároveň s Jaguarem dočkaly svého updatu - týká se to například Apple Remote Desktop, update by měl být také dostupný prostřednictvím Software Update, či Apple Backup, což je součást služby .Mac.

Vůbec nefungují menu doplňky od nezávislých vývojářů - například ASM. Apple, který si už dříve vyhrazoval tento prostor pro sebe, nyní vyloženě zamezil aby tyto doplňky fungovaly - ovšem velmi rychle se již objevil patch, který tento problém odstraňuje. Kromě toho celá řada utilit, které nějakým způsobem modifikují vzhled či funkce systému nejsou vůbec nebo plně funkční - v mnoha případech již byly uvedeny příslušné updaty.

Při otevření velkého dokumentu v Acrobatu není možné se posuvníkem pohybovat po dokumentu - je potřeba dokument zavřít a opět otevřít. Eudora spadne při přepnutí do správce adres. Některé hry nejdou spustit nebo mají problémy - například MaxPayne podle informací od našeho čtenáře nejde spustit vůbec, problémy má Warcraft a podle všeho další. FaxSTF si nerozumí s novou verzí Address Book. Norton Utilities 7.0 a 7.0.1 nevidí disky, NAV (Norton AntiVirus) tento problém nemá. Podle všeho nefunguje nejaktuálnější verze Toastu 5.1.4, zatímco verze 5.1.3 ano.

Kromě toho se objevily problémy související s češtinou - InDesign 2.0 CE se vůbec nespustí, aplikace Mail má, podobně jako v 10.1, problémy se zobrazením mailů, pokud je čeština na prvním místě - je však potřeba podotknout, že to je zatím první objevený problém, který souvisí přímo s podporou češtiny v systému. Update pro InDesign by již měl být na cestě, chybu v Mailu doufejme Apple odstraní v příštím updatu Mac OS X, který se očekává na září.

Samostatnou kapitolou je podpora tiskáren - tiskový subsystém byl značně přepracovaný a tak je poměrně malá šance, že ovladače od výrobce pro Mac OS X 10.1 budou kompatibilní i s Mac OS X 10.2. Na webu Apple najdete seznamy laserových a inkoustových tiskáren podporovaných přímo systémem (od Apple, HP, Lexmarku, Canonu, Tektronixu, Xeroxu a Epsonu), pokud zde svůj model nenajdete, je potřeba pátrat u výrobce - například HP či Canon již uvedli novější verze svých ovladačů.

Informace o nejaktuálnějších updatech najdete na stránkách www.macupdate.com a www.versiontracker.com

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: