Mac OS nebo X? - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Mac OS nebo X?

macos_prax_1k

11. května 2001, 00.00 | Jak moc vadí, když se Unix neovládá jako Unix.

Mac OS X přináší sílu Unixu do tradičně přívětivého prostředí Mac OS. Zhruba tak nějak Apple mluví o svém novém systému, a je to jistě pravda. Ale ne celá.

Mac OS X nám kromě síly Unixu přináší Unix. To je možná podivná myšlenka, má ale racionální jádro. S Unixem přichází nejen technologie, ale i myšlenky, způsob uvažování a samozřejmě i jejich nositelé.

Jak moc vadí, když Unix není Unix
Mac OS a Windows jsou většinově vnímány jako operační systémy, stojící ve vzájemné opozici. Unix se vždy vymezoval proti oběma; a spíš než o systémech bychom přirozeně měli mluvit o uživatelích, případně vývojářích. Na tom nic nemění fakt, že proti Mac OS existují ze strany Unixu jiné argumenty, než proti operačním systémům Microsoftu.

Lze ale s úspěchem najít rys, tendenci, která je společná jak Unixu, tak Windows, a kterou v prostředí Mac OS vidíme jen ve velmi zředěné formě, pokud vůbec. Tou tendencí je organický sklon k vytváření nepostradatelných elit.

Elity v podobě IT managerů a správců sítí pečlivě budují a udržují své výsadní postavení. Není přirozeně pochyb o tom, že dostat se do tohoto postavení vyžaduje (ve většině, výjimky potvrzují pravidlo v každém oboru lidské činnosti) nemalé úsilí. Snaha o udržení pozice pak ale s sebou nenese jen nutnost stálého doplňování znalostí. Prakticky nutnou podmínkou zachování existence je logicky i tendence k aktivnímu mlžení, k izolaci „těch ostatních“, snaha vyřešit složitější problém bez vysvětlení jeho podstaty, snaha závislost „podřízených“ uživatelů cíleně vytvářet a pěstovat.

Historicky je popsaný jev zřejmě více příznačný pro Windows; a historicky se přece právě jako protest zrodil Linux, produkt volného a svobodného spojení vynikajících mozků.

Ovšem elitářství je o velkém byznysu, o boji o lukrativní místo na slunci. A Unix, nebo Linux, může být sice bezpečnější (stabilnější, výkonnější apod.) než Windows – výrazně jednodušší ale pro řadového uživatele není. Nutně a nezbytně se proto nemůže vyrůstání elit vyhnout.

Mac OS tradičně těm, kdo by chtěli popsaný model napodobit, nemálo ztěžuje život. Je známo a celkem mimo diskuzi, že uživatel Mac OS je schopen, vzhledem ke koncepci a funkci systému, provést sám úspěšně řadu úkonů (nastavení sítě apod.), ke kterým si zhruba stejně erudovaný uživatel Windows musí vyžádat pomoc správce síťě nebo i pomoc externí.

Mac OS X nyní více, než kdy jindy, otvírá dvířka ke stavu, kdy si obyčejný, nikoliv systémově orientovaný, uživatel jen obtížně vystačí bez pomoci specialisty. Je úkolem Apple (a dalších vývojářů) snadnou nastavitelnost a provozní údržbu předchozích systémů uchovat; všichni společně se pak musíme mít na pozoru před snahami odlišnosti a specifika systému démonizovat, před vytvářením mlhy namísto jejího poctivého a trpělivého, názorného vysvětlování.

Jak moc odpustíme změně, že je změnou
Zásadní roli tu budeme hrát my, každý jeden majitel a uživatel Maca. Není přece sporu o tom, že Mac OS X je zásadně jiný, že přináší zásadní změny. Ale stejně přineslo v osmdesátých letech zásadní změny uvedení Macintoshe (a na druhé straně skok z DOSu na Windows).

Pracovat s doplňky systému a ovládacími panely jsme se také museli naučit, nebyly tu odjakživa. Změny jsou hluboké pro nás, kteří jsme roky zvyklí na strukturu a způsob práce s klasickým operačním systémem; kdo si ale troufne říci, že naučit se pohodlně a příjemně pracovat s Mac OS X bude pro zítřejší nováčky obtížnější, než bylo pro nás zvládnutí dnes odcházejících systémů?

Apple jistě mohl vytvořit nový, na Unixu založený operační systém, který by byl více méně bezbolestným pokračováním linie Mac OS 9. Ale rozhodl se jinak, a žehrání na změny je neplodnou ztrátou času. Rád souhlasím s těmi, kdo si občas nostalgicky vzpomenou na Systém 7 (a nemyslete si, leckdo si podobně vzpomene a dodnes udržuje knihovny ještě starších systémů a příslušných aplikací), ale dovolme vývoji, ať probíhá. Vnímám výhrady těch, kteří Mac OS X vyčítají desítky odlišností od klasických systémů – nicméně s tím nesouhlasím.

Když se Unix vůbec neovládá jako Unix
Jak jsem řekl, o peníze (a vliv) jde až v první řadě. V prostředí Windows dostoupila vzájemná symbióza výrobců hardware, software a zejména operačního systému s IT manažery, konzultanty a správci sítí skoro obludných rozměrů. Základní desky nekompatibilní se standardní instalací Windows (i když třeba díky nespornému výkonnostnímu vylepšení vůči konkurenci), nepřeberné množství opravných patchů, záhadné a tajemné zákruty operačního systému. Masy uživatelů sice hlasitěji i potichu reptají, ale ti, kdo by mohli situaci měnit, na tom nemají ekonomický zájem.

Školní síť, čítající stovku Maců, mohou pohodlně spravovat a udržovat jeden až dva učitelé na vedlejší úvazek. Ale pro koho, kromě těch učitelů a jejich studentů (a školní pokladny) je to dobré? Pro nikoho, na rozdíl od podobné síťě PC, která v pohodě uživí menší IT oddělení.

Připravme se na to, že nutně musí přijít snahy, prezentovat Mac OS X jako především Unix. Jako ten Unix, který přece vyžaduje omezení práv na každé stanici, u kterého je přece nemyslitelné, aby se každý „obyčejný a hloupý“ uživatel volně hrabal v počítači; nejlépe, když získá dojem, že se nemá příliš snažit systém hlouběji prozkoumat a zvládnout. Příkazy Unixu a příkazová řádka jsou středobodem vesmíru, grafické rozhraní Mac OS X je neodpustitelným hříchem a neúnosným zatížením počítače; co na tom, že to zdaleka neplatí.

Netroufám si zatím soudit, jak daleko z pohledu uživatelské přívětivosti již současný Mac OS X došel, naše fixace na klasické systémy je velká. Ale vnímám ohlasy (vesměs zahraničních, ale nejen) uživatelů, kteří již dnes s Mac OS X rutinně pracují. Ano, jsou tu profesní skupiny, kterým zatím Mac OS X nenabízí tolik, kolik by mohl (a kolik za čas nabízet bude). Ale nejsou to skupiny jediné, ani nejdůležitější – možná hlasitější.

A tak to dnes možná ani nebylo jen a jen o Mac OS X, nemyslíte?

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Polemiky  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Souhlas, ...

Autor: Jiří Podhorecký Muž

Založeno: 11.05.2001, 10:47
Odpovědí: 0

Plně souhlasím s názorem v článku, myslím že pro mnoho ekonomických skupin od konkurence bude nebezpečný fakt, že může být také OS (a nejen to, i celová koncepce ve výpočetní technice, informačních technologiích, atd), který vpodstatě nehraje skrytě na ruku servisům a tisícům IT lidí. ale podporuje spíše směřování k jednoduchosti dosažení cíle a klade důraz na osobnost jedince, nikoliv kastování na elity IT na jedné straně a platící uživatelský dav na straně druhé. Málokterá firma si to může dovolit ... mě napadá jen Apple. H

Odpovědět na příspěvek

RE: Souhlas, ...

Autor: vojtar Muž

Založeno: 11.05.2001, 12:00

Ty prikazovy radky v Mac OS X se taky dost desim, urcite bude duvodem pro mnoho chytraku delat ze sebe radoby elitu, bez ktery ten pocitac proste fungovat nebude.

Odpovědět na příspěvek

naco prikazovou radku

Autor: Jiri Podhorecky Muž

Založeno: 11.05.2001, 13:49

Pokud budes chtit v OS X resit takovou praci, co jsi resil predtim, nemusis o prikazove radce a celym UNIXU vedet vpodstate vubec nic. Nebudes ji potrebovat. V OS X je tvoje GUI Aqua a kdyz by ses chtel pustit napr. do spravovani velke lokalni site skrz net, pak i na to jsou SW s GUI, nemusis mit nutne jen terminalovou radku. Kdo chce vsak pouzivat Console, pak muze. Je to UNIX.

Odpovědět na příspěvek

RE: naco prikazovou radku

Autor: JJ Muž

Založeno: 11.05.2001, 20:27

to neni pravda, command line je obcas potreba, treba k obejiti blbosti vyvojaru, kteri se vyzivaji v GUI a tak trochu dlabou na funkcnost svych vytvoru.
Priklad z bezne praxe, ani nemusime chodit ke sprave velkych siti:
Finder v Mac OS X je pekne vymrseny. Napriklad se mu obcas nechce vysypat kos s tim, ze je tam konflikt prav (a to i kdyz jsem zalogovan jako root). Pak pomuze jen command line a rm.

Odpovědět na příspěvek

...vysypani kose...

Autor: Jiri Podhorecky Muž

Založeno: 14.05.2001, 14:08

Neplette si ocekavanou funkcnost SW s s mene ocekavanymi chybami, ktere se musi resit. Samozrejme, ze zadny OS neni dokonale bez chyb! (a OS X je na to jeste doooost mladounky, aby zadny nemel) Fenomen nemoznosti vysypat kos je viditelny i jinde vcetne Windozu a starsich MacOS a taky se to tam resi obchazenim bezneho GUI. Takze mam pocit, ze Vas diskusni prispevek neni k jadru tematu. Chtel jsem rici, ze command line neni primarne nutny pro vetsinu prace s OS X a aplikacemi. Ono se casto zapomina, ze pocitac je (v principu) hlavne na praci a ne na nastavovani site, nastavovani cehokoliv aby to chodilo, atd atd... dev/console

Odpovědět na příspěvek

RE: ...vysypani kose...

Autor: Jerry III Muž

Založeno: 21.06.2001, 03:09

Ve windows (NT/2k/XP, 9x radu sem nikdy nepouzival, ale srovnavame srovnatelne) ma kazdy uzivatel SVUJ kos, takze k zadnymu konfliktu prav dojit nemuze, jedine ze bych se jako admin hrabal v kosi jinych a menil jim prava.

Odpovědět na příspěvek

nemohu verit

Autor: Emil Višňák Muž

Založeno: 19.05.2001, 13:43

Zrejme by stalo za to udelat studii na tema <b>"Prevalence akutnich zachvatu paranoii u uzivatelu platformy MacOS"</b>.
Smysle
m studie by byl prukaz, ze u uzivatelu tohoto systemu je vyskyt psychotickych a osobnostnich poruch nekolikanasobne vyssi nez v bezne populaci.
Duvod? Bill Gates a vsechny produkty Microsoftu, samozrejme...

Odpovědět na příspěvek

RE: nemohu verit

Autor: agent Muž

Založeno: 19.05.2001, 16:49

ono to zni jako desna sranda...ale my mame ve spolecnoti takovou mensi studii, ktera jasne ukazuje, ze uzivatele Windows jsou "jini" nez normalni uzivatele libovolne jine platformy -- jiste za to muze take skutecnost, ze nejvetsi procento BFU je prave na Windoze, je opravdu zajimave pozorovat, jak nesmirne slozite resi nektere zakladni ukony uzivatel Windows oproti napr. uzivateli Mac OS a jeste uzitecnejsi je sledovat jak je uzivatel Windows bezradny, kdyz jde neco udelat velmi snadno a neni k tomu zapotrebi slozitych postupu -- tehdy je zcela "vykolejeny"...
dokonce se to "promita" i do jeho normalniho zivota -- a to je jiz alarmujici...

Odpovědět na příspěvek

Teorie o vytváření elit je hloupost

Autor: Emil Višňák Muž

Založeno: 20.05.2001, 15:41

No ty jsi, agente, zářným příkladem toho, že by ta navrhovaná studie podezření prokázala.

Celý tenhle článek je opravdový velký nesmysl. Teorie spiknutí IT manžerů a vývojářů je naprosto zcestná a ukazuje jen jediné: nevyzrálost zdejší IT publicistiky.

Když už by měla teorie o elitářství na někoho platit, pak zejména, opravdu zejména na firmu Apple. Myslím, že není druhý takový výrobce, který by se k uživatelům choval přezírvěji a vnucoval jim vlastní vize a vlastní standardy. Sběrnicí NuBus počínaje, přes zrušení disketové mechaniky až po AppleTalk.

Uživatel Windows je možná u MacOS bezradný. Ale lépe na tom není ani uživatel MacOS. Stačí si jen projít diskuzní skupiny na tomhle serveru, ty davy chudáků, tápajících proč to či ono nefunguje, rozhodně nepotvrzují mystifikační články o bezproblémovém MacOS. A návod na pokračování o instalaci takové základní věci, jakou je podpora národního prostředí, to jen dokresluje.

Odpovědět na příspěvek

RE: Teorie o vytváření elit je hloupost

Autor: agent Muž

Založeno: 20.05.2001, 21:52

jo, jo, potrefena husa... ale dobra, ja vubec nic nepsal o nakych "elite" IT managerech... to jen pro upresneni... (narozdil od vetsiny pouzivam stale stejny nicname)...
a pokud jde o tu bezradnost... nikdo netvrdi, ze uplny newbies bude "makat" s pocitacem jako profik za par dni... ta studie pochopitelne pojednava pouze o "pokrocilem" uzivateli...

no, a pokud jde o cestinu v Mac OS X... nevim, co je sloziteho na vymene jednoho souboru... (Mac OS X je zatim stale takova beta)

Odpovědět na příspěvek

CDS na to sere.

Autor: Milínek Muž

Založeno: 11.05.2001, 12:54
Odpovědí: 0

Opakuji - CDS na to sere.

Odpovědět na příspěvek

Budoucnost OS X

Autor: Michal Muž

Založeno: 11.05.2001, 13:28
Odpovědí: 0

Myslim si ze Apple svym postojem a nejasnym smerovanim k urcite ci urcitym skupinam si zatlouka hrebicek do rakve. Vyrukovat s novym systemem bez podpory klasickych (a nejvice spojovanych s Apple platformou) aplikaci je sebevrazda. A slova nekterych jedincu, ze za 2 az 3 roky snad nejaka aplikace bude, to snad ani nemuzou myslet vazne vzdyt 2 nebo 3 roky to je v IT pravek.

Odpovědět na příspěvek

RE: Budoucnost OS X

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 11.05.2001, 20:48

1] Vetsina aplikaci nepochazi od Applu. V soucasne dobe jediny program, co chybi a je od Applu je, pokud se nepletu, FinalCut.
2] Pokud by uvedeni OS melo cekat, az pro nej budou programy, tak nebude nikdy, nebot ostatni vyrobci prece nebudou vyvijet software pro neco, co mozna nekdy bude uvedeno
3] OC X je sice na svete, nejsou pro nej zatim nektere programy, ale to prece nevadi / zaroven je OS 9 a navic vetsina aplikaci beha i pod vrstvou Classic.

Zkratka a dobre tahle Vase poznamka by platila, pokud by Apple uvedl MacOS X a jiny system s pocitaci nedodaval. Ale za techto okolnosti nevidim problem.p

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Budoucnost OS X

Autor: Michal Muž

Založeno: 12.05.2001, 16:26

Myslim si ze kazda spolecnost, ktera je komercne uspesna (neznamena technologicky nejvyspelejsi) musi vytvaret pro tvurce dobre podminky predevsim tim, ze ma kontinualni obchodni politiku a to u Apple neni ani omylem. 

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Budoucnost OS X

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 14.05.2001, 09:09

Zalezi, co timto terminem myslite. Muzete uvest nejake priklady? Osobne se domnivam, ze totez lze rici i o mnoha jinych firmach, MS nevyjimaje

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Budoucnost OS X

Autor: Michal Muž

Založeno: 15.05.2001, 16:55

update 10.0.3. treba jako posledni, nepodporovani vlastniho HW viz. vypalovani, holedbani se sqelou praci s videem chlapci jaksi zapomeli ze na kvalitni prehravani vydea ne preskubavani je potreba HW kodek a tisice dalsich. Ona proklamovana podpora mnoha tvurcu SW ha ha ha, na urovni serverovych reseni se sice cosi objevilo ale % zastoupeni Apple na servrech kolik desetin procenta... Minimalne iniciace vyvoje driveru pro tiskarny (nemam na mysli no name), ale treba Tektronix, Minolta, RIP Fiery, RIP pro osvitky (mimo PrePress Solution) a nekolika ukrutne drahej vecicek od Helios jinak ticho po pesine. A k tomu spousteni v Classic testoval jste scanovani z Photoshopu, nebo tak neco. Takhle necitlive presmerovani byt na dobre (po strance technologie) systemove reseni muze znamenat taky treba umiracek.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Budoucnost OS X

Autor: Michal Muž

Založeno: 15.05.2001, 16:56

update 10.0.3. treba jako posledni, nepodporovani vlastniho HW viz. vypalovani, holedbani se sqelou praci s videem chlapci jaksi zapomeli ze na kvalitni prehravani vydea ne preskubavani je potreba HW kodek a tisice dalsich. Ona proklamovana podpora mnoha tvurcu SW ha ha ha, na urovni serverovych reseni se sice cosi objevilo ale % zastoupeni Apple na servrech kolik desetin procenta... Minimalne iniciace vyvoje driveru pro tiskarny (nemam na mysli no name), ale treba Tektronix, Minolta, RIP Fiery, RIP pro osvitky (mimo PrePress Solution) a nekolika ukrutne drahej vecicek od Helios jinak ticho po pesine. A k tomu spousteni v Classic testoval jste scanovani z Photoshopu, nebo tak neco. Takhle necitlive presmerovani byt na dobre (po strance technologie) systemove reseni muze znamenat taky treba umiracek.N

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Budoucnost OS X

Autor: Garfield Muž

Založeno: 18.06.2001, 14:07

1] Vetsina aplikaci nepochazi od Applu. V soucasne dobe jediny program, co chybi a je od Applu je, pokud se nepletu, FinalCut.
* ??? O cem pan hovori? Uzeh pan nechytil?
2] Pokud by uvedeni OS melo cekat, az pro nej budou programy, tak nebude nikdy, nebot ostatni vyrobci prece nebudou vyvijet software pro neco, co mozna nekdy bude uvedeno.
* Skoda, ze nemate moc rozhled a pamet. Co treba zavzpominat na uvedeni Windows 95, kdy do tri mesicu bylo skoro vsechno preportovany pro novy OS? Jenze to by se tomu musel Apple trochu venovat, jednat se SW firmami a podobne. A ne jenom hnojit jablone :-).
3] OC X je sice na svete, nejsou pro nej zatim nektere programy, ale to prece nevadi.
* Ano, uplne nejuzitecnejsi je operacni system na kterem nema co bezet!

Odpovědět na příspěvek

RE: Budoucnost OS X

Autor: annatar Muž

Založeno: 19.07.2001, 01:41

Ja jsem clovek pracujici pod jak pod Linuxem, Windows, tak MacOS. Kazdy system ma samozrejme sva pro a proti, ale obavam se, ze OS X si zvolil zvlastni cestu. Nevim, co Apple myslel tim, ze tvrdi - ...prinasi silu UNIXu. V cem je sila unixu? Na to muze odpovedet kazdy uzivatel jinak. Problem OS X. je vsak ten, ze zatim (doufam ze zatim) spojuje MacOS a unix takovym zpusobem, ze zanikaji dobre vlastnosti obou - stava se tak z neho nejaky nemocny hybrid. Ja sam s nim zatim experimentuji, ale tech nekolik desitek hodin prace, co jsem s nim travil me prineslo jednu vec - strasne rad opet usednu ke svemu Linuxu a MacOS 9 a budu pouzivat vlastnosti obou systemu, ktere pro danou praci potrebuji, a ktere funguji tak jak maji. Pokud tedy Apple nezdurazni moznosti jak UNIXu tam MacOSu, stane se z OS X pouze hezka, ale nepouzitelna vec. Pravda je, ze ucinil pro apple velky krok, ale jestli to ma cenu - linux ma uz dlouho sve plne konfigurovatelne graficke prostredi, uzivatelsky prijemne (hlavne si ho muze kazdy zmenit k obrazu svemu) a ma silu UNIXu :-). Jeho jediny problem je v tom, ze neni porad tak uplne user-friendly, ale vzhledem k vyvoji nekterych jeho distribuci se do roka dockame verze, kterou nainstalovat, nastavit a pouzivat dokaze i male decko.

Odpovědět na příspěvek

k elitam

Autor: JJ Muž

Založeno: 11.05.2001, 13:41
Odpovědí: 0

to o tech elitach je dobry postreh, ale IMHO ne uplne presny.
I mezi lidmi, kteri se zabyvaji Mac OS tato elita existuje, jsou tu ale dva hlavni rozdily:
- hranice mezi elitou a normalnimi usery lezi podstatne vys nez u PC sveta. Mezi elitu na Macovi nepatri polovzdelanec, ktery nad ostatni vycuhuje tim, ze umi zmenit nejake zakladni systemove nastaveni, protoze to kazdy user zvlade sam, presne jak se pise v clanku. V PC prostredi to diky blbosti OS (i kdyz takove Win2k se uz dost polepsily, stejne to porad neni nic moc) a uzivatelu ke vstupence mezi tzv. elitu leckdy staci.
- druhy hlavni rozdil (vyplyvajici z prvniho), je ten, ze tato elita neni tak pocetna, neudrzi se v ni moc velky blbec a ze okolo ni neni vybudovana takova tovarna na penize pro vsechny v clanku zminene (kolik by asi zbylo v regalech s pocitacovou literaturou knih, kdyby PC byly snadnosti pouzivani opravdu srovnatelne s Macem?).

Odpovědět na příspěvek

???

Autor: claire Muž

Založeno: 11.05.2001, 15:05
Odpovědí: 0

tentokrat musim napsat, ze cely clanek je od zacatku az do konce naprosta BLBOST ...

elitarstvi je umele zivene silenstvi (vysada lidi, kteri toho bud o oboru moc nevi nicmene maji 'moc', nebo zneuzivaji lidske neznalosti - kazdy umi neco a nikdo ne vsechno - nebo ciste ekonomicko-politicky zamer)

os ani aplikace prece nevznikaji apriori jako opozice ... je to jen dalsi alternativa, ktera muze za urcitych okolnosti byt mnohem 'lepsi' nez jiny os nebo aplikace

linux jako protest? rada lidi by to tak rada chapala, ale to je blbost ... to jako cokoli jineho nez ms je hlavne protest? boze chtel bych mit tolik casu a napadu, abych jen tak protestne vymyslel sqly os nebo napsal nejakou aplikaci ...

a sorry, linux neni slozitejsi nez mac os nebo win pri beznem pouzivani a bezen administraci, vzdyt je to uplne patrna paralela, radu veci si uzivatel vyresi sam, na dalsi je vyhodnejsi mit experty ...

co je tezkeho a vyjimecneho na prikazove radce? jezisi jaka specializace ... neni to davno, co jsme si vsichni a myslim opravdu vsichni 'vystacili' z dosem a chapaly to i holky, deti ...

boze jake zasadni zmeny? prikazova radka? ale vzdyt tu vubec nemusite pouzivat ... ZATRACENE VZDYT TEN CLANEK JE JEDNA VELKA BLBOST ...

jdete do haje s charakteristikou mac os x, je to na unixu postaveny os s 'privetivym' gui ... to jestli bude vice 'unix-like' nebo klikaci zalezi jen na uzivatelich a spravcich ...

kdo che delat s mac os unix? jezisi kdo z beznych uzivatelu pozna jestli ma treba linux s kde, win nebo mac os? vzdyt je to vsechno predevsim o lidech ...

hezky vikend panove

Odpovědět na příspěvek

Linux jako protest

Autor: Jerry III Muž

Založeno: 21.06.2001, 03:10

samozrejme vznikl, jenze ne proti Win ale proti Unixu :)

Odpovědět na příspěvek

RE: Linux jako protest

Autor: pako Muž

Založeno: 21.06.2001, 15:15

to je ale perla

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Linux jako protest

Autor: Adam Muž

Založeno: 04.12.2004, 14:45

Ale je to fakt; Linus Torvalds sam prohlasil (nekolikrat) ze Linux vznikl vlastne z potreby mit svobodny unixovy system (Pravda, puvodne mel z tohoto duvodu vzniknout Hurd, ale jak je dnes videt, Linux mel pravdu, kdyz rikal ze Hurdovsky model kernelu bude pouzitelny nejdriv v roce 2100 :))

Odpovědět na příspěvek

MacOS X

Autor: Robert Cerny Muž

Založeno: 12.05.2001, 13:01
Odpovědí: 0

Panove,
domnivam se, ze vecny spor o to, jestli prikazovou radku ano, ci ne, stejne nevyresime. Rad bych vam dal jeden priklad. Mel jsem tu moznost videt, instalovat a konfigurovat MacOS X Server 2.0 a taky, bohuzel RedHat Linux 6.2. Musim rict, ze jakkoliv jsem zastancem Linuxu v oblasti jeho otevrenosti, konfogurace serveru pod grafickym prostedi je proste o 1000% lepsi. A je lepsi prevazne kvuli uspore casu. Nekteri z vas asi vedi, jaky problem je neudelat chybu ve virtualnich hostech v konfiguracnim souboru apache. Mam-li srovnat tri kliknuti mysi na spusteni WebDAV a tech 8 radek, co se musi napsta na spravna mista v souboru, volim klikani mysi. Cely problem je tedy v tom, ze se uspori nejaky cas. Na druhou stranu, pokud budu chtit najit na disku soubory, ktere byly vytvoreny v urcitem casovem rozmezi, nepouziji Sherlock, ale prikaz find v Terminalu. Domnivam se tedy, ze kazdy z nas si najde ten svuj pristup a nastroje k tomu, co chce udelat.

Odpovědět na příspěvek

jeden z "elity"

Autor: Gandalf Muž

Založeno: 22.06.2001, 09:58
Odpovědí: 0

Tak tento clanok je tak absolutne a tendencne nepochopenie problemu az to dverami plieska. Skusili by ste sa, vazeny zaslepenec nad tym aj trochu zamysliet? Je predsa uplne jasne, ze toto elitarstvo vznika ako uplne prirodzeny dopad privlecenia pocitacovo negramotneho davu do veku IT. Kazdy, kto si kupi Maca, je tak trochu pocitacovy nadsenec, takze mu to do urcitej miery mysli binarne. Ak by sa dostal nie k Mac OS, ale k akemukolvek inemu systemu s GUI, dokaze s nim v priebehu dvoch hodin zacat bez problemov pracovat. PCcka su ale omnoho rozsirenejsie, takze sa k nim dostavaju hlavne ludia, ktori vlastne s pocitacom pracovat nechcu. Takze vlastne nie su ochotni sa to ani naucit a na vsetko potrebuju niekoho, kto sa v tom vyzna trochu lespie (ta vasa "elita"). Keby ste ich posadili pred Maca, budu rovnako v prdeli ako pri PCcku. A musela by tiez vzniknut "elita", ktora bude aj najjednoduchsie systemove ukony robit za nich. Ono to teda statisticky vyzera, ze PCckari (hlavne Windozaci, lebo je rosirenejsi na desktopoch) maju vacsi sklon k elitarstvu. Lenze nejaku uctovnicku v podniku neposadia nikdy k Macu, ale k PCcku.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

Myslim si ze kazda spolecnost, ktera je komercne uspesna (neznamena technologicky nejvyspelejsi) musi vytvaret pro tvurce dobre podminky predevsim tim, ze ma kontinualni obchodni politiku a to u Apple neni ani omylem. 


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: