iPhoto 11 - 4. Úprava a sdílení fotografií - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

iPhoto 11 - 4. Úprava a sdílení fotografií

iPhoto 11

28. ledna 2011, 00.00 | Nové iPhoto umí, stejně jako předchozí verze, snímky upravovat a také sdílet. Jak na to a jak využít nové funkce ukáže poslední díl našeho seriálu. Příště se můžete těšit na podobně zpracované iMovie 11.

Upravovat fotografie v iPhoto 11 lze buď po jedné, nebo jich označíme víc a v okně aplikace pak vidíme náhledy všech označených. Jestliže ale hodláme snímky nejen otáčet, ale i retušovat, upravovat barevnost, přidávat filtry apod., při větším množství náhledů (a tedy i jejich menší velikosti) bychom mohli úpravy kontrolovat obtížněji.

Jakmile označíme fotografii, klepneme na tlačítko Edit - nachází se ve spodním řádku nástrojů. V nové verzi iPhoto již dílčí způsoby úpravy nejsou samostatně na řádku nástrojů, ale v postranním pravém panelu.

Úpravy aplikace rozděluje do tří základních oblastí – rychlé opravy obrazu (Quick Fixes), efekty (Effects) a vyladění (Adjust). Důležité je, že v aplikaci nejde jen brát úpravy obrazu zpět (Undo), ale kdykoliv lze vrátit snímek do původní podoby tlačítkem Revert to Original.

Opravy obrazu

Snímky je někdy potřeba otočit (Rotate), ale také kompozičně upravit, čili oříznout. V tomto případě se po klepnutí na tlačítko Crop objeví i nabídka, zda se hodláme držet nastavených formátů (z rozevíracího seznamu lze vybrat kupříkladu rozměry speciálně pro iPhone, DVD, knihu, pohlednici atp.), nebo odškrtneme volbu Constrain a rozměry ořezu uděláme ručně podle svého.

I s funkcí Straighten upravíme kompozici obrazu – vyrovnáváme objekt v obrazu.

Tlačítko Enhance, jak napovídá název, vylepší obraz – jde o kouzelnou hůlku, jak ukazuje symbol na tlačítku. Jediným klepnutím obohatí obraz o lepší vykreslení a barevnost, také upraví kontrast, přesvětlení nebo naopak přílišné zastínění.

Retouch pro změnu umí vyladit obraz a zamaskovat případné chyby v něm. Nemusíme nutně retušovat jen lidskou tvář (zranění, pupínky apod.), ale také lze vymazat objekty v krajině. V tomto případě však musíme myslet na to, že retušování funguje na bázi vygumování/rozmazání – čím je objekt určený k vymazání větší, tím bude tento zásah více rozpoznatelný. Proto se funkce hodí spíše jen na úpravy drobných chyb v obraze či kosmetických změn u člověka.

Efektů, které iPhoto nabízí, není příliš mnoho, ale lze upravovat jejich intenzitu.

Efekty a vyladění

Záložka Effects nabízí devět přednastavených typů efektů, přičemž je lze kombinovat (klepnutím se aktivují) a některé umožňují upravovat i intenzitu, kdy se v jejich spodní hraně objeví číslice se šipkami a jimi intenzitu regulujeme.

Horní šestice koleček pak představuje funkce pro úpravu například jasu, kontrastu, teploty barev. Čím častěji na tlačítko klepneme, tím intenzivnější úprava bude.

Pokročilejší vyladění obrazu – zejména právě kontrastu, barevnosti, ostrosti – najdeme pod záložkou Adjust. Zde pohybujeme s jezdci.

Sdílíme fotografie

Při práci s novou verzí iPhoto na řádku nástrojů přibylo tlačítko Share, které po klepnutí rozbalí nabídku ikon se službami, jejichž prostřednictvím se můžeme o fotografie podělit.

Nabídka služeb ke sdílení fotografií.

Nahráváme fotografie na Facebook a Flickr

Postup u sdílení fotografií pomocí sítě Facebook a služby Flickr je prakticky totožná – klepneme na ikonu jedné z těchto služeb a okno se zaplní vytvořenými alby v daných službách. Vytvořit ale můžeme i album zcela nové. Jakmile klepnutím na album potvrdíme, že právě do něj se má fotografie nahrát, zeptá se nás aplikace na míru soukromí/zabezpečení, pro koho má být fotografie viditelná. Stejně tak lze nastavit velikost fotografie. V obou případech si vypomáháme rozevíracími seznamy a klepnutím na konkrétní možnost sdílení nastavíme.

Velmi podobným způsobem nastavíme sdílení i u služby MobileMe, pochopitelně jen v případě, že ji máme zaplacenou. K obsahu jednotlivých služeb se dostaneme i pomocí voleb v postranním levém panelu – najdeme je pod kategorií Web.

Posíláme fotografie e-mailem

Z nabídky vybereme tlačítko Email a otevře se okno pro napsání zprávy. Doplníme adresáta a předmět. V pravém postranním sloupci iPhoto nabízí několik šablon. Do šablon lze vepsat i text, vždy na určené místo, a formátovat ho.

Ve spodním panelu vidíme informaci o fotografii (těch ale může být i více), o počtu a o celkové velikosti. Ta se mění v závislosti na tom, zda posíláme pouze onu zprávu, v níž je snímek umístěn (a není proto příliš velký), nebo zaškrtneme volbu Attach photos to message a povolíme, aby se fotografie ještě kromě toho také připojily coby příloha. Zde velikost zprávy regulujeme pomocí nastavení velikosti fotografií – vybíráme ze čtyř možných voleb, popřípadě necháme práci na aplikaci (volba Optimized), která přizpůsobí fotografie tak, aby nebyla příloha příliš velká, ale také neutrpěla kvalita fotografií.

Vesměs decentní a hezké šablony umožňují zaslat známým či rodině fotografie e-mailem tak, aby příjemce potěšily a zaujaly.

Vytváříme kalendáře, přání a knihy

Skvělé způsoby, jak se podělit o fotografie s ostatními, nebo se jimi potěšit i jinou cestou než prohlížením v aplikaci, nabízí iPhoto vytvořením kalendáře, knihy nebo přání. Jejich výroba probíhá pomoci nadefinovaných šablon, přičemž na nás je, abychom si vybrali, kde jaká fotografie bude, zda bude v rámečku celá nebo pouze její část. Stejně tak na patřičná místa vepisujeme vlastní text.

Prvním krokem je, že v řádku nabídek vybereme File/New – a poté buď Calendar, Book či Card. V levém postranním panelu se pod Projects objeví položka – její jméno si můžeme upravit. V okně aplikace pak program nabídne jednotlivé šablony – kalendářů, knih nebo přání. Listujeme jimi a klepnutím vybereme tu, kterou budeme chtít použít. Poté se již zobrazí konkrétní šablona, přičemž iPhoto vždy napovídá, kde máme/můžeme co dělat. Jestliže tedy je v šabloně něco určeno pro napsání textu, text se tam již nachází a stačí jej pouze označit a přepsat. Podle rámečků poznáme, kam fotografii vložit.

Fotografie necháme zobrazit tak, že klepneme v řádku nástrojů na Photos a v pravém postranním panelu uvidíme buď jednotlivé události, nebo fotografie. Přetažením do prázdných rámečků postupně zaplňujeme šablonu.

Pokud bychom si chtěli ušetřit čas a nezáleželo by nám tolik na pořadí a rozmístění snímků, lze šablonu naplnit automaticky. A to tak, že ještě před zadáním k vytvoření nového kalendáře/knihy/přání označíme například album, událost nebo sérii fotografií. Ty se pak samy do vytvořeného kalendáře/knihy/přání vloží.

Takto například může vypadat šablona na přání.

Funkce vytvoření kalendáře/karty/knihy český uživatel nedokáže naplno využít – respektive ne zcela jejího výsledku. To proto, že služba nepodporuje možnost vytvořit a objednat výrobu v některé z tuzemských tiskáren. Nicméně lze udělat alespoň to, že si daný kalendář/kartu/knihu převedeme do PDF. Vybereme File/Print, klepneme na tlačítko PDF a vybereme možnost Save as PDF. Poté můžeme soubor vytisknout doma nebo jej zadat specializované firmě.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: