Instalujeme aplikace pro iPhone / iPod Touch - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Instalujeme aplikace pro iPhone / iPod Touch

26. února 2008, 09.00 | Druhý díl seriálu o software pro iPhone / iPod Touch, ve kterém se podrobně podíváme na to, jak pohodlně instalovat aplikace do vašeho miláčka.

Co si v tomto dílu povíme?

Dnes si spolu projdeme následující základní témata:
- jak pohodlně instalovat aplikace pro iPhone / iPod Touch
- jak modifikovat seznam zdrojů, se kterými pracuje aplikace Installer
- co jsou to důvěryhodné zdroje instalace a jak je poznat při instalaci
- jak pracovat s instalační frontou programu Installer
- co určitě nainstalovat úplně nejdříve
- jak umožnit instalaci většího množství nových aplikací, aniž bychom byli nějak limitováni

Ostřílení matadoři mi doufám prominou obsažnost článku - je koncipován tak, aby se podle něj dobře zorientoval i naprostý začátečník, kterým je článek primárně určen.

Co budete potřebovat?

Jak jsme si řekli již v prvním dílu tohoto nového seriálu, předpokladem pro možnost instalovat vlastní aplikace do iPhone nebo iPod Touch je (až do té doby, než nám to Apple oficiálně umožní i jinak) mít toto zařízení takzvaně jailbreaknuté. Věřím, že po přečtení prvního dílu a nastudování potřebných znalostí z uvedených zdrojů jste tento krok již úspěšně zvládli a máte již rovněž zprovozněnu i domácí bezdrátovou WiFi síť - ta je totiž druhým nezbytným požadavkem pro vlastní instalaci aplikací. U iPhone bychom sice mohli totéž provádět i při použití přímého (placeného) připojení k Internetu, ale předpokládám, že tato možnost bude lákat jen minimum jedinců, popřípadě majitelů paušálního datového tarifu. Rád bych na tomto místě rovněž poděkoval diskutujícím k minulému článku, kteří mne upozornili, že v některých případech je přece jen smysluplně možné využívat (mnou do té doby zavrhované) sdílené připojení prostřednictvím WiFi z vašeho Maca, který je do Internetu již (jakkoliv jinak) připojen. Nicméně, protože nejde o komplexní řešení (funguje to podle všeho pouze na některých Intel strojích a spolehlivě na starších PPC strojích), berte to jen jako alternativní možnost, která stojí za vyzkoušení, ale nelze se na ni spolehnout. A to samozřejmě nemluvím o energetických nárocích obou řešení v případě, že chcete WiFi na iPhone / iPod Touch používat doma opravdu průběžně a často - běžný AP spotřebuje samozřejmě pouze zlomek energie v porovnání např. s vaším 24" iMacem.

Instalace aplikací

Existuje více možností, jak instalovat aplikace, tou nejjednodušší je ale bezesporu použití aplikace Installer, která se vám na ploše (ve „Springboardu“) objevila hned po provedení jailbreaku. Než ji spustíte, ujistěte se, že máte aktivní a plně funkční WiFi připojení. Také je nezbytné nastavit v aplikaci Settings, konkrétně v jejím menu General, položku Autolock na hodnotu Never (nebo alespoň na co nejdelší interval, např. 5 min. - hodnota Never je ale každopádně jistota). Toto nastavení je nutností z jednoho prostého důvodu: při automatickém uspání (a současném zamčení) zařízení při nečinnosti uživatele (tedy zejména i v procesu instalace, kdy pracuje pouze zařízení a uživatel je nečinný) dojde k automatickému vypnutí WiFi komunikace z důvodu úspory energie, což je přesně to, co jistě nechceme.

Po spuštění Installeru se provede kontrola nové verze: pokud vám Installer nabídne update, proveďte jej. Nová verze přináší kromě opravy případných chyb také vylepšení jeho možností, poslední taková novinka zahrnovala např. to, že Installer kontroluje seznam zdrojů instalace („Sources") jen jednou za 12 hodin a ne při každém spuštění, čímž se výrazně snížila datová zátěž serverů, poskytujících pro vás aplikace - a vy zase nemusíte při každém spuštění Installeru zbytečně čekat. Následně Installer prověří zdroje instalace na přítomnost nových či updatovaných aplikací, což je provázeno klasickým „progress indikátorem" dole na obrazovce a nápisem „Refreshing sources...“. Poté se vám již vrátí ovládání a dostáváte se na úvodní obrazovku Installeru, resp. do jeho záložky Featured:

Na obrazovce záložky Featured nás toho příliš mnoho zajímavého nečeká, můžete si zde pouze přečíst seznam změn v nové verzi, poznámky k poslednímu firmware (1.1.3) a také seznam zatím neodstraněných, známých nedostatků Installeru. Vpravo nahoře si můžete zkontrolovat pomocí tlačítka About, jakou používáte verzi Installeru (momentálně byste tam měli vidět „Installer v3.0"). Vlevo nahoře je pak tlačítko Reload, jehož význam je mi ale přiznám se nepříliš jasný - po jeho použití nedochází k vyčištění fronty (více níže), zatím jsem jej k ničemu nepoužil. Dovolím si teď přeskočit rovnou na poslední záložku Sources, neboť se mi jeví jako velmi významná:

Na obrazovce záložky Sources je hned vlevo nahoře tlačítko Refresh, které slouží k manuálnímu spuštění kontroly zdrojů instalace netrpělivým jedincům, kteří měli Installer naposledy spuštěn před méně než 12 hodinami a chtějí být neustále v obraze, co je nového k dispozici. Vpravo nahoře je tlačitko Edit, kterým se provádí modifikace seznamu zdrojů instalace, které vidíte vypsány na zbytku obrazovky. Toto je velmi důležitá funkce, neboť Installer obsahuje hned po instalaci pouze základní důvěryhodné (trusted) zdroje (důvěryhodné je zde ovšem míněno z pozice hackerských skupin a momentálních nadšených vývojářů software, kteří se starají o Installer a aplikace pro něj, v žádném případě nejde o aktivitu společnost Apple! :-) Některé zdroje byly zkrátka uznány za natolik důvěryhodné, že jsou součástí tzv. „Community Sources", které si můžete přiinstalovat pohodlně pomocí Installeru, což samozřejmě doporučuji, jiné si můžete na vlastní nebezpečí přidat sami právě pomocí tlačítka Edit). Přidání zdroje je velmi jednoduché: použijeme tlačítko Edit a následně tlačítko Add. V zobrazeném dialogu pak jen doplníme celou adresu nově přidávaného zdroje a potvrdíme tlačítkem OK (případně zrušíme zadání tlačítkem Cancel). Některé příklady zajímavých zdrojů (více jistě naleznete sami, např. zde, doporučuji ale opravdu velkou opatrnost při instalaci ze zdrojů, které neznáte!):
- Zodttd, vývojář zajímavých emulátorů:
http://zodttd.com/repo/
- SCUMM VM, emulátor LucasArts SCUMM enginu:
http://urbanfanatics.com/scummvm.xml
- iApp-a-day, kdysi populární, jedna aplikace denně:
http://iappaday.com/install
- iPod Touch Fans:
http://touchrepo.com/repo.xml

Nyní je čas povědět si něco stručně o tom, jak fungují zdroje instalace a co s nimi vlastně Installer provádí. Jde o to, že veškeré aplikace, které zdroj nabízí k instalaci, jsou popsány v XML souboru, který si Installer při kontrole zdroje zkontroluje na přítomnost nových verzí (updatů), případně na zcela nové přírůstky a jejich příslušnost do jednotlivých kategorií Installeru (o kategoriích se zmíním při popisu záložky Install, updaty budou samozřejmě popsány v záložce Update). Nyní již ale pojďme k záložce Install:

Na obrazovce záložky Install máme hezky přehledně zařazeny aplikace do jednotlivých kategorií. Jelikož předpokládám, že každý, kdo chce na iPhone / iPod Touch instalovat aplikace, jistě vládne angličtinou, není u většiny kategorií třeba cokoliv vysvětlovat - názvy jsou všeříkající. Pouze několik poznámek:
All Packages je vhodná kategorie v případě, že přesně víte, jak se kýžená aplikace nazývá, ale nevíte, kde ji hledat. Je sice poněkud zdlouhavé se touto záložkou prolistovávat, úspěch je ale zaručen - myšleno samozřejmě za předpokladu, že aplikaci poskytuje alespoň jeden ze zdrojů instalace, uvedených v záložce Sources.
Recent Packages je vhodná kategorie k pravidelnému prohlížení u těch uživatelů, kteří kontrolují novinky opravdu často. Zde vždy pohodlně naleznou všechny nové přírůstky bez ohledu na to, do které kategorie náleží (nicméně, v daných kategoriích jsou samozřejmě k nalezení rovněž - kdo by je ale neustále prolistovával všechny, že).


Nyní se již ale dostáváme k vlastní instalaci nějaké konkrétní aplikace: jak lze očekávat, je to velmi jednoduché a pohodlné. Po poklepání na konkrétní aplikaci (její název) se dostáváme do okna instalace aplikace, nazvaného Package (balíček). Vlevo nahoře máme návratovou ikonu (<- Packages) a vpravo nahoře pak ikonu Install pro spuštění zautomatizovaných procesů stažení a následné instalace aplikace. Na obrazovce se nalézá popis aplikace, tedy její jméno, verze, velikost, kontakt na autora nebo správce zdroje instalace, stručný popis aplikace (někdy opravdu velmi) a možnost dovědět se o aplikaci více (More info). Při použití poslední zmíněné možnosti se nám otevře (podobně jako v Safari) nové okno s detailním popisem aplikace (až na výjimky). Narozdíl od externího spuštění Safari to má ale tu výhodu, že po prostudování detailního popisu se můžeme pomocí ikony vlevo nahoře (<- Package) vrátit přímo do okna instalace aplikace. Installer zatím bohužel neumí měnit velikost okna (provádět „scaling" - můžeme se tedy po stránce pohybovat pouze pomocí „panningu"), ani měnit horizontální a vertikální mód obrazu v závislosti na poloze přístroje, jedná se však o zdokumentovaný nedostatek, který bude jistě časem odstraněn. Pokud jsme se tedy již rozhodli aplikaci nainstalovat, poklepeme na tlačítko Install vpravo nahoře. To má za následek vyvolání dialogu, ve kterém si můžeme vybrat, zda budeme instalovat ihned (Install) nebo zařadíme aplikaci do fronty pro pozdější instalaci (Add to Queue), případně instalaci úplně zrušíme (Cancel). Pokud jsme aplikaci pouze přidali do fronty a poklepeme na Install znovu, přibude nám ještě možnost vyčistit celou frontu (Clear Queue) a nebo z ní pouze odstranit tuto konkrétní aplikaci (Remove from Queue). V případě jiné aplikace je to obdobné, pouze zde nebudeme mít zatím možnost odebrat z fronty tuto konkrétní aplikaci, protože se v ní logicky dosud nenalézá. No, a pokud už u některé aplikace poklepeme na finální Install, spustí se celá fronta instalací.

Zde se ještě musím znovu zmínit o důvěryhodnosti zdrojů instalace: zda je zdroj důvěryhodný, či nikoliv, poznáme velmi jednoduše v procesu instalace tak, že finální tlačítko Install v dialogu vlastní instalace není běžně zbarveno, ale je červené. V takovémto případě jde opravdu o nezanedbatelné riziko a je pouze na vás, zda se rozhodnete riskovat a v instalaci pokračovat, či nikoliv - v kritickém případě může dojít až k úplnému zablokování vašeho zařízení a nutnosti ho celé znovu reinstalovat a jailbreaknout, což není třeba v případě denně používaného iPhone nic příjemného! Takže prosím opravdu s rozmyslem a zodpovědně, sám jsem to byl již jednou bohužel nucen absolvovat ...

Po ukončení instalací je vhodné vypnout Installer (tlačítkem Home na přístroji) a v některých případech (aplikace si při instalaci většinou řekne) i restartovat iPhone / iPod Touch - to však není příliš časté. Mějte však prosím na paměti, že se jedná de facto o počítač s operačním systémem a jako takový je vcelku vhodné ho alespoň jednou za čas preventivně restartovat i v případě, že dosud nepociťujete tuto nutnost např. v důsledku zpomalení chodu Springboardu či aplikací. Nyní se pojďme ještě podívat na zbývající dvě záložky:

Na obrazovce záložky Update je pouze jediná ikona, a to vpravo nahoře na obrazovce: Update All. Ta slouží k pohodlnému zařazení všech dostupných nových verzí stávajících nainstalovaných aplikací do instalační fronty a k jejímu spuštění. Pokud na ni poklepeme, dostáváme se do dialogu, ve kterém ještě potvrdíme, zda chceme opravdu vše updatovat (Update All) nebo zda jsme si to rozmysleli (Cancel). Máme však samozřejmě možnost updatovat pouze jednotlivé aplikace, což je velmi užitečné v případě, že máme např. firmware 1.1.2 (můj případ) a nechceme updatovat aplikaci na vyšší verzi, která už ale vyžaduje ke své funkčnosti jiný firmware (typicky 1.1.3). Naštěstí je Installer v současné verzi už natolik inteligentní, že i když iniciujeme takovýto update, po stažení balíčku a ještě před vlastním provedením update se běžící proces přeruší (nedokončí se) a Installer vás upozorní na to, že tato nová verze vyžaduje jiný firmware. Nicméně, nedokončená instalace (resp. update) zůstane ve frontě instalací, a je tedy nutno (pokud chcete instalovat něco dalšího ihned) frontu nejprve vyčistit. Alternativou je samozřejmě ukončení Installeru a jeho opětovné spuštění (Reload v záložce Featured nepomůže), instalační fronta se totiž při ukončení Installeru nezachovává. Ještě dodám, že jinak se samozřejmě chová obsah záložky Update úplně stejně jako v případě záložky Install, co do výpisu informací o updatovaném balíčku a možností. A zbývá nám už jen záložka Uninstall:

Jelikož jsme již vyzbrojeni vyčerpávajícími informacemi (tedy - doufám, že ne příliš doslova :-) ) o možnostech záložek Install i Update, zbývá pouze konstatovat, že i záložka Uninstall poskytuje úplně stejný komfort: máme zde jednak opět obdobný styl podání informací o jednotlivých nainstalovaných aplikacích (navíc se ale můžeme hned v jejich celkovém výpisu podívat, jakouže to verzi máme té které aplikace vlastně nainstalovánu) a jednak je zde pohodlná možnost aplikaci odinstalovat pomocí tlačítka Uninstall, která má opět podle očekávání za následek vyvolání dialogu pro okamžitou odinstalaci či práci s (tentokrát odinstalační) frontou, která funguje úplně stejným způsobem, jako ta instalační.

Než toho dnes necháme, je třeba ještě si povědět, co určitě nainstalovat ze všeho nejdříve, aby vám pak vše ostatní hezky fungovalo, jak má. Tak tedy:
- sice jsem to už jednou zmiňoval, ale určitě se ujistěte, že máte poslední verzi Installeru, případně proveďte jeho update
- nainstalujte Community Sources z kategorie Sources, pokud je už máte a je možný jejich update, proveďte jej
- nainstalujte BSD Subsystem z kategorie System, pokud jej už máte a je možný jeho update, proveďte jej

Pro ty z vás, kteří dočetli tento článek až sem, mám ještě na závěr velmi důležitou informaci ohledně možnosti instalování většího množství aplikací bez nepříjemného omezení, které vyplývá z toho, že flash paměť iPhone / iPod Touch je za běžných okolností rozdělena na dva nestejně velké oddíly: menší o velikosti pouhých 300MB obsahuje především operační systém a původní aplikace a větší (o velikosti zbývající fyzické kapacity vašeho zařízení) je určen především pro multimediální data (obrázky, hudbu a filmy). Bohužel, pokud s tím něco neprovedeme, tak se budou vámi instalované aplikace mít tendenci instalovat do onoho menšího oddílu (konkrétně do složky Applications) a i přesto, že se většinou jedná o malé, nenáročné aplikace v řádu několika stovek kilobitů, může vám být volný prostor tohoto oddílu velmi brzy nedostatečný. Také je třeba brát v úvahu to, že je žádoucí, aby na tomto oddílu byl neustále dostatek volného místa pro ukládání nejrůznějších průběžných souborů a podobně. Řešení je však nasnadě: je třeba provést přesunutí složky Applications na větší oddíl, kde je dostatek místa (zpočátku v řádu gigabitů a velmi typicky i po čase alespoň v řádu stovek megabitů), který již hned tak aplikacemi nezaplníme. Plus je samozřejmě třeba „ošálit" operační systém alespoň formou aktivního odkazu (linku) z původního malého oddílu, aby nebyl „zmaten" z toho, že má najednou tak důležitý adresář někde jinde. Naštěstí to za nás už vyřešil někdo jiný a stačí nám tak použít již hotovou aplikaci s názvem Boss Tool (měli byste ji mít po instalaci Community Sources přítomnu v kategorii Utilities, momentálně je dostupná ve verzi 0.35). Po jejím spuštění pouze poklepeme na volbu Free Disk Space a ve spodní části obrazovky máme volby pro přesunutí fontů (Relocate Fonts), vyzváněcích tónů (Relocate Ringtones) a také kýžených aplikací (Relocate Applications - tedy alespoň doufám, já tam mám v tuto chvíli již Apps Already Moved, tedy Aplikace již přesunuty). Celý proces trvá několik sekund, a pokud proběhne dobře, měli byste tam obdržet stejnou hlášku, kterou tam mám momentálně i já. Je pravdou, že je možno přesunout i ty ostatní zmíněné věci (já jsem tak neučinil, neviděl jsem reálný důvod) - pokud se tak však rozhodnete, pak poslechněte varování na téže obrazovce a učiňte tak ještě před přesunem aplikací a ty přesuňte až po ujištění se, že se vám opravdu zvětšilo volné místo oddílu. Doporučuji následně ukončit Boss Tool a zařízení restartovat. Nyní již instalaci aplikací nestojí nic v cestě!

A na co se můžete těšit příště? Povíme si zejména, jak si z iPhone / iPod Touch jednoduše vyrobit přenosný bezdrátový flashdisk a využít tak jeho obrovskou kapacitu i k přenosu dat, jak přistupovat na veškerá data z Maca i PC a pustíme se konečně i do popisu prvních užitečných aplikací! Do té doby se můžete pokochat absolutní špičkou řady iPhone: 500TB modelem ;-)

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

 » Rubriky  » Začínáme s  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Vyborny! Dekujem!

Autor: Oriesko Muž

Založeno: 26.02.2008, 10:51
Odpovědí: 0

:-)

Odpovědět na příspěvek

Supr čtení

Autor: Vojtin Muž

Založeno: 27.02.2008, 13:47
Odpovědí: 0

Supr čtení, jen tak dál, už se těšim na třetí díl.

Odpovědět na příspěvek

článek

Autor: Legally Blond Muž

Založeno: 27.02.2008, 16:27
Odpovědí: 0

Hmmm klobouk dolu moc pěkně a jednoduše popsané každý začátečník to ocení jen tak dál

Odpovědět na příspěvek

Seznam aplikací

Autor: Jan Čupa Muž

Založeno: 29.05.2008, 14:44
Odpovědí: 0

Na webu www.iphone-apple.cz naleznete krátké popisy a zdroje odkud stahovat. A super možnost je i přidávat aplikace sami

Odpovědět na příspěvek

RE: Seznam aplikací

Autor: Pavel Muž

Založeno: 10.06.2008, 12:02

proc me to jen prijde povedome... aha protoze uz takovejhle web je - www.iphoneaplikace.cz sluduju ho uz par mesicu a prijde me lepsi

Odpovědět na příspěvek

dotaz

Autor: jilly Muž

Založeno: 25.12.2009, 18:16
Odpovědí: 0

ahoj..chci se zeptat..mam novy ipod touch..a trosku se v nem nemuzu vyznat:D rada bych si stahla nejake aplikace pres ten apps..ale mluvite tu o nejakem nainstalovani a jailbreaknuti..a springboardu.me se tam nic takoveho neobjevilo..pouze jsem zapla ipod a napsala heslo abych se pripojila k wifi..muzete mi s tim poradit prosim?..nejsem na tohle expert..takze se omlouvam..predem dekuji

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

proc me to jen prijde povedome... aha protoze uz takovejhle web je - www.iphoneaplikace.cz sluduju ho uz par mesicu a prijde me lepsi


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: