iCal a Address Book - tipy a triky pro dva kancelářské tahouny - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůSoftware

iCal a Address Book - tipy a triky pro dva kancelářské tahouny

16. března 2005, 00.00 | Ačkoliv o iCalu a Address Booku toho již bylo napsáno hodně, stále se objevují nové tipy a triky a nové možnosti využití těchto dvou kancelářských aplikací. Proto se jim budeme věnovat i dnes a zaměříme se především na alarmy v iCalu, vytváření podskupin v Seznamu Adres a sdílení kalendářů na internetu.

Ačkoliv o iCalu a Address Booku toho již bylo napsáno hodně, stále se objevují nové tipy a triky a nové možnosti využití těchto dvou kancelářských aplikací. Proto se jim budeme věnovat i dnes a zaměříme se především na alarmy v iCalu, vytváření podskupin v Seznamu Adres a sdílení kalendářů na internetu.


iCal & upozornění

Nevím jak vy, ale osobně již několik let pracuji s elektronickým kalendářem a tomu papírovému jsem již dávno odvykl. Hlavně z toho důvodu, že můj pravopis je po letech psaní na klávesnici hodně nečitelný a také především proto, že papírový diář mi nenabízí tolik možností jako ten elektronický. Osobně používám kombinaci iCalu a mobilního telefonu P900 a i přes občasné zazlobení symbianu se jedná o vcelku ideální kombinaci. Co ale spatřuji jako hlavní výhodu iCalu (potažmo všech elektronických diářů) je možnost zapnutí alarmu, nebo chcete-li upozornění na událost.

iCal v tomto směru nabízí řadu možností, ať už v podobě vícenásobného alarmu (na jednu událost budete upozorněni vícekrát) nebo v podobě spuštění zvoleného skriptu, aplikace nebo dokumentu. Kalendář od Applu umí i další šikovnou věc, a to je poslání zprávy na soukromý email. To může být zvlášť výhodné, pokud máte mobilní email, takže upozornění vám přijde jako sms. Určitou nevýhodou se může jevit fakt, že emaily můžete přímo z iCalu posílat pouze sobě, jinak řečeno pouze na emailové adresy, které máte uvedeny v kartě u své osoby v Address Booku (Seznam Adres).

Ale i to se dá změnit. Stačí si v Address Booku nalézt svou kartu, kliknout na tlačítko Edit a přidat novou emailovou adresu, která nemusí nutně patřit vám, ale na kterou chcete posílat alarmy. Následně stačí přejmenovat označení například na jméno příjemce (v našem případě "mujmac"). Nyní ukončete a znovu spusťte iCal - uvidíte, že se nová adresa objevila v informačním panelu.

Velká výhoda tohoto řešení je v tom, že můžete vcelku bezbolestně informovat další účastníky plánové schůzky o tom, kdy má proběhnout - zvláště pokud patří do kategorie notorických zapomnětlivců. Stejným způsobem můžete informovat svou rodinu či přátele o tom, kdo má zrovna narozeniny a svátek.

Asi namítnete, že tento způsob je ideální pro jeden až dva emaily navíc, ale mít u své karty takto přidáno dalších řekněme patnáct emailových kontaktů není zrovna ideální. Máte pravdu, není. I zde existuje řešení - vytvořte si v Address Booku novou skupinu (pokud ji ještě nemáte) a do ní vložte všechny kontakty, které chcete pomocí alarmu "spamovat". Následně si najděte opět svou kartu, vytvořte novou emailovou položku a místo emailové adresy zadejte jméno zvolené skupiny (včetně malých a velkých znaků a mezer). Opět můžete přejmenovat návěští. Po dalším startu iCalu již můžete tímto způsobem všechny kontakty ve skupině obesílat s upozorněním na různé události.


Address Book a skupiny

Seznam Adres jsme již trochu nakousli a proto se mu budeme ještě chvilku věnovat. Vytváření skupin a správa kontaktů v nich není nic složitého a pravděpodobně jej pomocí drag & drop zvládne každý. Jak asi dobře víte, každý kontakt může být součástí více skupin ale představte si společnost, která má sto zaměstnanců a všichni jsou rozděleni do různých oddělení. A vytvářet si v iCalu jednu skupinu pro všechny a následně řadu dalších skupin pro jednotlivé oddělení a potom každý kontakt přidávat do skupiny oddělení a následně i do celkové skupiny není zrovna způsob, jakým byste chtěli trávit čas u počítače (pravděpodobně). Jednodušší způsob je vytvořit skupiny jednotlivých oddělení, do nich přidat kontakty a pak vytvořit novou skupinu pro celou firmu, ale do ní nepřesouvat kontakty, ale rovnou skupiny oddělení. Address Book umí v rámci skupiny obsahovat další podskupinu. Jedná se v podstatě pouze o zástupce, ale tímto jednoduchým způsobem můžete jednodušeji spravovat celé skupiny a slučovat je do větších celků.

Toho následně využijete především při hromadném emailování - v Mailu stačí do políčka příjemce napsat jméno skupiny a Mail automaticky doplní všechny kontakty, které se v dané skupině nacházejí (samozřejmě včetně podskupin).


Sdílení kalendářů

A ještě se jednou vraťme k iCalu. Sdílení kalendářů v rámci firmy či týmu je funkce, která by neměla být zapomenuta a nevyužita. Nevýhodou je ovšem fakt, že publikovaný kalendář může upravovat pouze ten, kdo jej vydal (a zatím jsem nenašel způsob, jak to změnit). Kalendář můžete publikovat přímo na .Mac stránkách, pokud ovšem nemáte účet, nezoufejte. Existuje například služba iCal Exchange, která vám poslouží jako webdav server, takže ji můžete zdarma využít pro publikování a sdílení svých kalendářů. Výhodou je i možnost zamezení přístupu pomocí přihlašovacího jména a hesla. A v neposlední řadě máte možnost sdílené kalendáře prohlížet i přes WWW rozhraní, nezávisle na tom, u jakého počítače se zrovna nacházíte. O to se stará aplikace PHP iCalendar, kterou můžete mít i na svém počítači nebo serveru. Ačkoliv celý projekt vypadá poněkud mrtvě a neaktualizovaně, PHP iCalendar stále zvládá převedení .ics kalendáře do html a zpřístupnění jej tak přes internet. icalx.com

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

 » Rubriky  » Začínáme s  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

poradove cislo tydne

Autor: Pitlík Muž

Založeno: 16.03.2005, 00:11
Odpovědí: 0

Velmi mi chybi, ze se v iCalu nezobrazuje cislo tydne. Nikde jsem tu moznost nenasel, ale nechce se mi verit tomu, za tam neni.
Poradite nekdo?

Odpovědět na příspěvek

RE: poradove cislo tydne

Autor: Monk Muž

Založeno: 16.03.2005, 09:25

Bohuzel to iCal neumoznuje. Reseni problemu najdes na http://discussions.info.a
pple.com/webx?128@459.haE
QaQAzSob.2@.68a5bc65. Jedna se o AppleScript, kterej po spusteni vytvori v iCalu novej kalendar a dale celodenni udalosti s cislem prislusneho tydne (kazde pondeli). (Script je primo v te diskuzi. Staci nakopirovat do Script Editoru a spustit.)

Odpovědět na příspěvek

RE: poradove cislo tydne

Autor: Jakub Muž

Založeno: 16.03.2005, 09:28

...si udělej vlastní kalendář s číslem týdne -- práce na pár minut...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: poradove cislo tydne

Autor: MoRi Muž

Založeno: 16.03.2005, 13:03

mňam... tak tomu rikam privetiva, zasvecena a uzitecna rada, pane Vsevede :-((

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: poradove cislo tydne

Autor: Jakub Muž

Založeno: 16.03.2005, 14:13

hmm, jen trochu nechápu smysl příspěvku... komu to asi pomůže pane chytráku... ;-))

Odpovědět na příspěvek

RE: poradove cislo tydne

Autor: jaku6 Muž

Založeno: 16.03.2005, 09:28

Doporučuji utilitu MenuCalendarClock http://www.objectpark.net
/mcc.html, která ukazuje nejen čísla týdnů, ale přistupuje k záznamům pomocí ikonky na horní liště bez nutnosti spouštět iCal.

Odpovědět na příspěvek

*pis

Autor: EL Muž

Založeno: 16.03.2005, 10:27
Odpovědí: 0

Špatně čitelný bývá většinou rukopis a ne pravopis. I když... :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: *pis

Autor: paddy Muž

Založeno: 16.03.2005, 14:50

chi chi chi

Odpovědět na příspěvek

Prima clanek...

Autor: ANo Muž

Založeno: 16.03.2005, 10:29
Odpovědí: 0

...jen bych byl pro pouzivani nejakeho ceskeho ekvivalentu anglickeho slova alarm, ktere ma v cestine jiny vyznam. (Nerika se nastavim, si alarmove hodiny, vstavam na alarm, nastavim si alarm na pet rano atp., spis budik, upozorneni nebo nejake synonymum.)

Odpovědět na příspěvek

synchronizace kategorií

Autor: David Muž

Založeno: 16.03.2005, 15:02
Odpovědí: 0

Používám stejnou kombinaci (P900 + mac). Mrzí mně, že při synchronizaci telefon - isync - ical dojde ke ztrátě kategorií (kalendářů) resp. sloučení do jedné. Předpokládám správně, že jde o neopravitelnou vlastnost?

Odpovědět na příspěvek

RE: synchronizace kategorií

Autor: jaku6 Muž

Založeno: 16.03.2005, 15:47

A ty umíš na P900 nastavit kategorie u záznamů v kalendáři? Já pokud si nastavím kategorie v iCal tak mi i po synchronizaci zůstanou (a dokonce se přenesou korektně i do Entourage) v P910i se uloží bez kategorie, ale i když je v telefonu změním tak se opraví v iCal s kategorií. Pouze u záznamů pořízených v telefonu se zobrazí s kategorií, kterou mám defaultne nastavenou jako "Mobil" a tiu si pak změním v iCal podle potřeby.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: synchronizace kategorií

Autor: standa Muž

Založeno: 19.03.2005, 21:06

taky pouzivam stejnou kombinaci .V p900 se ale daji v kalendari zvolit kategorie a i se daji oznacit barevne nebo myslis nejake jine kategorie?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: synchronizace kategorií

Autor: David Muž

Založeno: 21.03.2005, 09:58

Jasne (Jakube a Stando),
v iCalu mohu tvorit ruzne barevne Kalendare a v P900 se to jmenuje "Folders" (rolák vpravo nahoře). Ale iSync je uzkym hrdlem lahve. Při přenosu P900 -> iCal mohu vybrat pouze jednu možnost (např. Work) a tím dojde k sesypání.
Zkusím si s tim ještě pohrát. Zatim diky.

Odpovědět na příspěvek

RE: synchronizace kategorií

Autor: standa Muž

Založeno: 19.03.2005, 21:52

kluci nemuzu rozchodit synchronizaci s novym ibookem a p900 at paruju z ibooka nebo z telefonu nabidka ve ktere se ma zaskrtnout pouziti isync pro data je neaktivni jen adressbook a internet.Asi mam nekde neco blbe nastaveny ale nevim kde

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: synchronizace kategorií

Autor: Petr Mara Muž

Založeno: 20.03.2005, 08:10

pri parovani isync zvolit nelze... az po sparovani staci isync spusti a zvolit add device - a pak vybrat P900

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: synchronizace kategorií

Autor: standa Muž

Založeno: 20.03.2005, 08:40

tak to delam telefon to najde vse v poradku az do synchronizace.telefon se pripoji zepta se mne jestli accepting device dam yes a za chvili synchronizace skonci a pise mi to at se ujistim jestli mam otevreny port 3004. podle mne mam nekde neco blbe nastaveny ale nevim kde. kdyz otevru isync tak mam sice zaskrtlou ale neaktivni polozku turn on synch p900.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: synchronizace kategorií

Autor: David Muž

Založeno: 21.03.2005, 09:51

Take mne synchon zlobí, vysvetleni a reseni jsem nasel na vyse uvedene adrese.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: synchronizace kategorií

Autor: standa Muž

Založeno: 21.03.2005, 11:14

takze ti to funguje? mne porad nic .Starej ibook s P800 v pohode a ted ani tuk.Vsechno sparuju pridam si ji do isyncu ale pak
|P900| Could not connect to P900. Your personal firewall is enabled, please ensure port 3004 is open. Also, check the pairing with this computer.
Can't synchronize contacts to P900: device is not available
Can't synchronize calendars and To Do items to P900: device is not available

Odpovědět na příspěvek

tiger

Autor: paddy Muž

Založeno: 18.03.2005, 20:03
Odpovědí: 0

Za chvili uz bude tiger a s nim i nove verze techto programu. Nerikam, ze se budou nejak zasadne lisit, ale mozna by mohl clanek brat v uvahu i tuto skutecnost.

Odpovědět na příspěvek

supr server pro kalendář

Autor: ERT Muž

Založeno: 03.09.2007, 20:39
Odpovědí: 0

http://www.icalx.com

m
ám tam svý a spokojenost , pohodový jako dot MAC

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: