Hledá se majitel souboru! - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Hledá se majitel souboru!

macos_prax_1k

28. června 2001, 00.00 | Další novinkou, kterou pro nás Mac OS X přichystal, je nový přístup k přiřazování souborů k aplikacím - kromě zažité metody, kterou Mac používá nyní, se intenzivněji začíná používat identifikace pomocí koncovek.

V Mac OS X se mění mnoho věcí v oblasti běžného užívání systému, jednou z těchto věcí je i přiřazování souborů k aplikacím.

Nejdříve si popíšeme stávající model, tak, jak funguje v systému Mac OS. Každá soubor má dvojici čtyřpísmenných kódů, které se nazývají Type/Creator - typ a tvůrce. Funkce, které plní, jsou poměrně jasně definované právě označením – tvůrce definuje aplikaci (každá aplikace, až na výjimky by měla mít unikátního tvůrce), ke které daný soubor náleží, typ označuje o jaký typ souboru se jedná. Vývojáři aplikaci si musí při vývoji zaregistrovat svého „tvůrce" pro danou aplikaci – aby nedošlo k záměně s jinou aplikací, ke které by se tím pádem také špatně přiřazovaly soubory.

Právě tato dvojice informací je to, co činí Maca v mnoha ohledech mnohem efektivnějším vůči operačnímu systému Windows a dalším. Lze mít mnoho souborů shodného typu (například textových nebo obrazových), ovšem díky tomu, že byly vytvořeny v různých aplikacích, nesou si stále i tuto informaci a budou otevřeny v tom správném programu. V případě Windows, kde se používá pouze koncovka, je možné, poměrně pochopitelně, jedné koncovce přiřadit pouze jednu aplikaci, která bude po poklepání soubory otevírat.

Mac OS X rozšiřuje to, co je zavedené v Mac OS 9, a tak jako v mnoha dalších případech, kombinuje „oba světy". Kromě již zavedeného modelu typ/tvůrce se začala používat i „koncovková" varianta. Je důležité si říct, že pokud budete používat Carbon nebo Classic aplikace, pravděpodobně si změny ani nevšimnete, neboť aplikace se chovají shodně jako pod Mac OS 9. Ovšem většina Cocoa aplikací, včetně těch od Applu, bude s nějvětší pravděpodobností používat koncovkový přístup – přičemž koncovky nemusí být omezené na tři znaky, můžou být takřka libovolně dlouhé. Příkladem budiž aplikace Preview, zobrazující grafické soubory a PDF dokumenty. Pokud používáte pod systémem Mac OS 9 funkci QuickTime, která „přivlastňuje" všechny soubory typu .jpg či .gif bez tvůrce právě pro QuickTime, resp. aplikace PictureViewer, zjistíte, že se vám je snaží systém pod OS X zobrazit v Classicu v této aplikaci. Ovšem pokud smažete pomocí nějakého nástroje informaci o tvůrci, soubor bude ihned přiřazen právě desítkové aplikaci Preview. O tom, ke které aplikaci soubor patří, se můžete snadno přesvědčit v okénku informace, které se vyvolává klasicky jablíčko-i nebo z menu. Pozor, pod systémem OS X už nemá každý objekt vlastní okno informací, obsah jediného okna se mění kontextově. V menu po názvem souboru je možné si zvolit položku Aplication, která zobrazí, ke které aplikaci je soubor přiřazen. Je také možné tento konkrétní soubor přiřadit jiné aplikaci (poměrně užitečné – desítka ho prostě bude otevírat jinou aplikací, než jaká by příslušela podle tvůrce), a dole uvidíte tlačítko „Change Application". Toto tlačítko slouží k přiřazení konkrétní aplikace ke konkrétní koncovce, všechny dokumenty tohoto typu, které nebudou přiřazeny ke konkrétní aplikaci pomocí tvůrce, se budou příště otevírat právě touto aplikací. U většiny souborů tlačítko pravděpodobně uvidíte šedivé, protože budou mít jak informaci o typu souboru, tak o tvůrci – v takovém případě nic měnit globálně nelze.

Mimochodem, pokud již mluvíme o koncovkách - většina aplikací, které jsou udělané přímo pro OS X, nepoužívá už starou formu skládání resources do jednoho souboru, ale jakousi "obálkovou" metodu - soubory, které představují právě resources, jsou uzavřené ve složce, která končí koncovkou .app. Mac OS X ovšem koncovku nezobrazuje a takovouto složku interpretuje jako aplikaci, Mac OS 9.1 byl upraven tak, že takovouto složku rovněž zobrazí jako aplikaci, která pochopitelně nejde spustit. Pro zvědavé, stačí pouze umazat koncovku a opět se jedná o normální složku. Díky skrývání koncovky .app se však lze dočkat i situace, kdy máte v jedné složce dva objekty, které se na první pohled jmenují shodně.

Lze tedy počítat s tím, že se nám budou úspěšně oba způsoby míchat – Carbon aplikace, kvůli kompatibilitě, budou zcela určitě používat způsob typ/tvůrce, u Cocoa aplikace záleží na vkusu tvůrce – a také na tom, zda si pečlivě přečte chybovou dokumentaci Applu na webu, neboť právě tato část OS X, resp. Cocoa API nefunguje korektně a musí se určitým způsobem obcházet.

Vzhledem k tomu, že identifikování souborů podle tvůrců a typu je na Macu od jeho vzniku, a je tedy silně zažité, a také díky tomu, že tato vlastnost výrazně zlepšuje použitelnost platformy, zvednul se dost silný protest uživatelů, kteří Applu poměrně hodně spílali, že „zabil tvůrce" - parchanti. Samozřejmě, tak žhavé to není, budeme si prostě jen muset zvyknout, že v některých případech se bude systém opět chovat trochu jinak než jsme zvyklí.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

hleda se info

Autor: claire Muž

Založeno: 28.06.2001, 10:53
Odpovědí: 0

podle vseho v minulych dnech doplnil mac os X team jordan hubbard (freeBSD cofounder) - tahle udalost muze celkem velky vliv na budoucnost noveho mac os ... jsem jen nepozorny resp slepy, nebo opravdu na serveru o tehle 'bezvyznamne' udalosti neni ani stek?

Odpovědět na příspěvek

RE: hleda se info

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 28.06.2001, 14:13

Nevim, jestli vas moje odpoved uspokoji, ale z hlediska MujMaca to v dany okamzik neni natolik zajimava zprava. Server chceme zamerovat predevsim na prakticke informace, ktere uzivatelum prinesou nejake nove uzitecne vedomosti, pomuzou v praxi a tak podobne. Z tohoto duvodu se sice zajimavym, ale ne tolik praktickym informacim budeme venovat druhotne, podle aktualnich kapacit redakce.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: hleda se info

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 28.06.2001, 15:49

Chapu, ze pri soucasnem poctu pisicich redaktoru nejde psat o vsem zajimavem, co se stane. Ale MujMac se nezabyva pouze praxi (viz jine clanky). A nektere zpravy by si zaslouzily alespon uvest kratkou zpravickou. No ale hlavne si myslim, ze psat o necem takovem, ze je z pohledu MujMaca nezajimave, neni zrovna nejstastnejsi.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: hleda se info

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 28.06.2001, 16:35

Vezmu to od zadu: nevkladejte mi prosim do ust, co jsem nerekl - "z hlediska MujMaca to v dany okamzik neni natolik zajimava zprava". S radosti napisu o konkretnich vysledcich, kterych pan Hubbard dosahne v Applu. Kratke zpravy jsou pristupne vsem, tlacitkem pridat zpravu lze pridat zpravu...

Nechci se tady poustet do koncepcnich sporu, co povazuji za zajimavou zpravu a co ne, pokud se podivate na autorstvi jednotlivych clanku, tak vam asi zahy vyjde, ze ja se venuju predevsim tem praktictejsim vecem, typu technictejsi clanky, recenze a podobne - v souladu s koncepci, ze MujMac ma byt pro uzivatele predevsim zdrojem uzitecnych a pouzitelnych informaci - chci na serveru MujMAC zvysit pocet recenzi produktu, venovat se obsirne systemu OS X, proste praktickym informacim. Pochopitelne, server by mel mit pestrejsi napln, proto by take server nemel byt one-man-show! Takze pokud si budu vybirat, zda napsat clanek takovy ci onaky, spis vyberu to co povazuju za prinosnejsi pro uzivatele. Jsem rad, ze mate jiny nazor, a jeste radsi budu pokud onen nazor budete prezentovat ve forme clanku pro server MujMAC.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: hleda se info

Autor: claire Muž

Založeno: 28.06.2001, 16:57

ja vim, redaktoru je malo, i ti stavajici maji malo casu a nikdo jiny se k dilu nema - presto mi hubbardovo doplneni rad vyvojaru mac os x prijde 'zajimavejsi' nez spousta zprav a clanku na serveru mujmac ...

nechci, aby si nekdo ma slova vykladal spatne, ale ceske stranky apple.cz se updatuji jednou za uhersky rok, cds je banda XXX a tak jsem myslel, ze treba mujmac by mohl trochy rozbourit zatuchle stojate vody it sveta u nas

rada linuxaru bootuje mezi 2 os (lin a win) resp bezi pod lin i okna, gnome a kde se snazi vylepsit stavajici gui, kdyz pritom gui zdaleka neni nejpalcivejsi problem ...

a najednou je tady mac os x s 'dokonalym' gui apple a potencialem unixu ... a jeho vyvojarsky tym doplni jedna z nejuznavanejsich postav open source a free sw --> tohle je prece DOOOST zajimava zprava

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: hleda se info

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 28.06.2001, 17:20

Ma reakce bude strucna (doufam ;) a rad bych to timto uzavrel.
Ja osobne se povazuju, prestoze prave ted pouzivam UNIX, za uzivatele Maca. Bezneho uzivatele ten unix pod kapotou zajimat ani nebude. Muj osobni nazor na unix v OS X je "Protect&Serve" - ciste unixove veci budou asi vyznamejsi v oblasti serverove, nez desktopove, kde budou IMHO hrat spis ulohu utilitarni. Pokud by se do systemu integrovaly X-Windows, asi by to bylo opet neco jineho, ale to je prave ten vysledek, o kterem ja rad napisu ;)


Kazdopadne, co chci aby z toho vyplynulo: pokud citite, ze mate v teto oblasti co rict, prosim, zapojte se do naseho redakcniho teamu. V dany okamzik nemame nikoho, kdo by k OS X byl schopen pristupovat z "druhe strany", autor, schopny psat o UNIXovych aspektech, disponujici potrebnymi znalostmi a zkusenostmi.

V pripade, ze se na neco podobneho necitite, budu samozrejme rad za pripadne pripominky.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: hleda se info

Autor: agent Muž

Založeno: 28.06.2001, 19:18

MaLere, prosim, jiz nikdy nepis X-Windows!!!! vzdy pouze X-Window
diky!

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: hleda se info

Autor: Zasah!! Muž

Založeno: 28.06.2001, 20:51

... trefa:)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: hleda se info

Autor: claire Muž

Založeno: 29.06.2001, 11:28

ne, na nic podobneho se necitim, 'litam' mezi 3 platformama a zatim jsem rad, ze stiham :-)

muj pocit je, ze hubbard (duchovni spoluotec freebsd, na kterem mc osX stoji) muze velmi ucinne pomoci, aby mj cely os byl stabilnejsi, ryxlejsi, optimalizovany atp

a lidem vahajicim resp vybirajicim si svou platformu muze dat signal, koukejte, macovske gui a aplikace v kombinaci s unixem, na kterych se bude podilet clovek, ktery jako JEDEN Z NEMNOHA it odborniku ma opravdu co rici a nabidnout :-)

neni pochyb o tom, ze linux/unix ma pevne misto mezi servery - a nyni se snazi proniknout i na desktopy - mne osobne prijdou gnome, kde apod o nicem resp 'mym' win2k nebo mac os nemohou konkurovat - a najednou je tu 'unix' s komfortnim a vykonnym gui - mac komunita by se nemela uzavirat, mozna je cas 'pretahnou' par uzivatelu :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: hleda se info

Autor: Aldar Muž

Založeno: 30.07.2001, 10:35

Rad bych jen poznamenal, ze xFree86 (www.xfree86.org/4.0.2/Da
rwin.html) pro OS X existuje a mam jej vyzkousene. Pokud si na nej priinstalujete i nejaky file manager, doporucuji Afterstep, tak mate plnohodnotny vstup do Unixoveho sveta z operacniho systemu Apple. Lze se mezi xFree prepinat i zpet do Aqua prostedi...

Odpovědět na příspěvek

RE: hleda se info

Autor: Karel Muž

Založeno: 29.06.2001, 01:46

Reakci Martina Lera chapu. Informace o Jordanu Hubbardovi nebyla v danou chvili az zas tak dulezita. Mimochodem, Claire - ctete nekdy Aktuality na Maximacu? Ja jsem sice jen takovy apple-user-again-wannabe (prestoze tak trochu jsem apple-user), ale... Krom toho, Lukasi Kalisto, kde ze to pracujete? Coby grafik v Maximacu! Alespon jste tedy na strance Maximacu uveden v sekci Lide (hluboce se omlouvam, pokud jsem zverejnil neco nepatricneho). Na Vasem serveru to 27. cervna v novinkach nebylo? Prislo by mi trosicku "hloupe", kdyby oba servery, kde se takrka denne dovidam zajimave novinky, psaly stejne zpravy... Kupte si nekdy dvoje noviny - take kazde pisi neco jineho! Stoji to kazdy den asi 15 korun, ale to prave dava cloveku rozhled!

P.S.: Pokud mi to ten inkrimiovany rozhled ani trosku nedava a jsem hlava dubova, pak se vsem ctenarum tohoto prispevku hluboce hluboce hluboce a jeste jednou hluboce omlouvam.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: hleda se info

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 29.06.2001, 10:50

:-))
Jsem na volne noze, ale prevazne pracuji pro Maximac. Ale grafik je asi nepatricne pojmenovani.

S vasim nazorem souhlasim, ale jen do urcite miry - hlavni udalosti se doctete ve vsech novinach. Lisi se v tech "vedlejsich". I kdyz pro nekoho jsou zrovna tyto zpravy ty nejdulezitejsi.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: hleda se info

Autor: claire Muž

Založeno: 29.06.2001, 13:27

na tistene noviny jsem rezignoval - nemam tolik penez, abych si mohl kupovat 'reklamni prospekty' doplnene tu a tam o nejakou zpravu ze 'sveta'
- vyjimkou jsou snad jen cizojazycne noviny, ktere si obcas - bud kvuli zajimavemu clanku nebo 'osvezeni' jazykovych (ne)znalosti rad koupim (a myslim, ze maj minimalne o dost lepsi uroven nez ceske)

s tim hubbardem je to relativni - ja treba osobne vnimam ve svem okoli celkem casto 'stret' win vs unix - a se svym mac 'kamaradstvim' pusobim asi obcas jako exot - takze mi hubbard prijde jako velmi prijemny pozdrav do tabora jak win- tak unix- uzivatelu

ale v podstate jsem jen velmi smutny z toho, jak zatim apple se** na nas region a cds mu zdatne sekunduje :(

Odpovědět na příspěvek

Koncovka .app

Autor: Roman Muž

Založeno: 28.06.2001, 13:56
Odpovědí: 0

Dobry den, pan Ler, nepochopil som preco Mac OS X koncovku aplikacie .app nezobrazuje, tak ako to bolo v starom Mac OS X Servery, ktory vychadzal z NeXTStepu. Je to trochu matuce, ako sa da potom aplikacia rozlisit napr. v Terminaly. Existuje moznost aby novy Mac OS X koncovku .app zobrazoval? Vysvetlite mi to, prosim? Dakujem

Odpovědět na příspěvek

RE: Koncovka .app

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 28.06.2001, 14:36

Ja bych schovavani koncovky chapal pomerne jednoduse - jak jsem psal, jedna se o SLOZKu, ve ktere se nachazi resources dane aplikace. pokud koncovku .app smazete, je z aplikace normalni slozka (pokud si chcete pod OS X obsah takoveto slozky prohlednout, pouzijte kontextove menu, Show package content - pokud se v obsahu povrtate, uz mozna aplikaci nespustite). No a asi z podobneho duvodu Apple koncovku .app schovava - aby ji treba aktivni uzivatel neumazal, a tim si ji znefunkcnil. Jeste v Public Beta (nebo posledni DP4?) se zobrazovala i koncovka .app. Me samotneho to napadlo az nahodou, kdyz jsem nekde psal o nejaky aplikaci vcetne koncovky .app, ale pak sem si uvedomil, ze se to takto nezobrazuje. Pochopitelne by bylo dobre pro power users povolit zobrazeni teto koncovky. Kazdopadne situace, kdy mate ve slozce dve shodny ikony finderu je kouzelna - jeden je holt Finder.app ;)
Tento model "skladani" aplikace do slozky se tyka pouze CASTI aplikaci - pouziva se pouze u novych aplikaci, ktere jsou urcene pouze pro OS X, at uz vytvorene jako Cocoa nebo Carbon aplikace. Pod Mac OS 9.1 se takova aplikace chova v podstate shodne (mozna je to vec CarbonLib?), system je schopen takovouto slozku interpretovat jako aplikaci, vcetne ikonky, ale jestli se budou takto dat delat spustitelne aplikace i pod OS 9 opravdu nevim.
Pod terminalem se vam aplikace zobrazuji z jineho pohledu nez Aqua GUI, proto je tam uvidite pod pravym nazvem (napriklad Chess.app) a hlavne je uvidite jako slozku. Unixove binaries se toto cele pochopitelne vubec netyka.
Uff... vysvetlil sem to prehledne? ;)

Odpovědět na příspěvek

...ohledne koncovky .app

Autor: Jiri Podhorecky Muž

Založeno: 29.06.2001, 09:57

Co se tyce obecne "Application Program package" tak to vidim jako velmi potrebny posun v organizaci aplikacnich souboru... Jinak podotykam, ze tento model funguje samozrejme i v MacOS 9 (mam tu program, ktery jej vyuziva) aniz by mel koncovku .app. Myslim, ze by to mohly pouzivat take jine programy, ukladajici na disk tisice mikrosouboru, vsichni zname...:o)... Pritom muzou byt vpohode sjednoceny do jedineho. Vynalozene programovaci usili je myslim minimalni...

..jinak mne napada otazka: Funguje v MacOS X libovule v presouvani aplikaci kam chci, aniz by to ovlivnilo funkcnost programu, nebo musi byt vsechny ve slozce aplikaci? (vse mysleno za podminky povolenych prav)

Odpovědět na příspěvek

RE: ...ohledne koncovky .app

Autor: Lukas Kalista Muž

Založeno: 29.06.2001, 10:43

Nevim o tom, ze by bylo nejake omezeni. Pokud je mi znamo, tak je to specialita Woken, resp. jejich nestastnych registru (kdo tohle vymyslel, to nechapu)

Maskovane slozky za aplikaci jsou moc fajn. Maji jedinou nevyhodu - kopirovani malych souboru trva podstatne dele, nez jednoho velkeho. A je jedno, ze se to navenek chova jako jeden.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: ...ohledne koncovky .app

Autor: Jerry III Muž

Založeno: 30.07.2001, 08:54

Ja sem si nevsim ze by existence registry nejak omezovala kam si dam programy. Jestli to nekoho omezuje, tak at si stezuje tvurcum programu co pouzivaji absolutni cesty ke svymu kodu. Windows s tim nemaj co delat. A registry nejsou nic jinyho nez relativne jednoduchy filesystem v nekolika souborech, prirovnal bych to k mapovani /etc dovnitr nekolika souboru.

Jo a krome DOSu a mozna Win95 pripony na 3 znaky omezeny nejsou snad na zadnym systemu, nevim kde na to autor clanku prisel.

Odpovědět na příspěvek

RE: ...ohledne koncovky .app

Autor: Martin Ler Muž

Založeno: 29.06.2001, 11:19

Dobry den, prosim, jmenujte ten konkretni program, ktery takto pouziva. Rad se na to podivam. Mno, on ten Macovsky princip - jeden soubor a vsechno v resources - je de facto to same, ale z hlediska filesystemu v jine podobe. A plati tam presne to co rikal Lukas Kalista - kopirovani velkych packages je zpomaleno tim, ze se z hlediska filesystemu jedna o hafo malejch souborku, coz je pochopitelne pomalejsi.

Co se tyka presunu aplikaci, valet se muzou kdekoliv, jen mam dojem se nedporucuje hybat s tim, co je defaultne od Applu - asi jde hlavne o slozku utilities.

Odpovědět na příspěvek

priklad aplikace

Autor: Jiří Podhorecký Muž

Založeno: 29.06.2001, 16:52

Souhlasim s tim, ze pri kopirovani to je minus...Taky bych preferoval sjednoceni primo do resources, ne jenom do zakuklene slozky... To same i u systemovych doplnku... Nejak se to mnozi.. a Mac OS X se svym objemem je toho taky dukazem...

Aplikace ktera to pouziva je napr. verejna betaverze FineReader Pro (OCR ktery podporuje i CJ) zkuste se mrknout na http://www.svisionsoft.co
m/ Jinak tato aplikace ma celkem rozumny installer, ktery kdyz zjisti, ze mu neco chybi, tak si to dotahne z webu...

Odpovědět na příspěvek

RE: ...ohledne koncovky .app

Autor: OC Muž

Založeno: 12.08.2001, 22:54

> Funguje v MacOS X libovule v presouvani aplikaci kam chci, aniz by to ovlivnilo funkcnost programu, nebo musi byt vsechny ve slozce aplikaci?

Inu, trochu ano, a trochu ne.

Sama aplikace bude bez nejmensich problemu pracovat naprosto kdekoli.

ALE: OS X si pri loginu scanuje aplikace, a vytvari databazi informaci o tom, ktera aplikace dokaze otvirat ktere typy souboru, ktera aplikace nabizi jake sluzby, ktera umi jak filtrovat obrazky apod. A pokud aplikace neni v .../Applications nebo v nektere z jejich podrizenych slozek, tohle se o ni system nedozvi.

OC

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

Ja bych schovavani koncovky chapal pomerne jednoduse - jak jsem psal, jedna se o SLOZKu, ve ktere se nachazi resources dane aplikace. pokud koncovku .app smazete, je z aplikace normalni slozka (pokud si chcete pod OS X obsah takoveto slozky prohlednout, pouzijte kontextove menu, Show package content - pokud se v obsahu povrtate, uz mozna aplikaci nespustite). No a asi z podobneho duvodu Apple koncovku .app schovava - aby ji treba aktivni uzivatel neumazal, a tim si ji znefunkcnil. Jeste v Public Beta (nebo posledni DP4?) se zobrazovala i koncovka .app. Me samotneho to napadlo az nahodou, kdyz jsem nekde psal o nejaky aplikaci vcetne koncovky .app, ale pak sem si uvedomil, ze se to takto nezobrazuje. Pochopitelne by bylo dobre pro power users povolit zobrazeni teto koncovky. Kazdopadne situace, kdy mate ve slozce dve shodny ikony finderu je kouzelna - jeden je holt Finder.app ;)
Tento model "skladani" aplikace do slozky se tyka pouze CASTI aplikaci - pouziva se pouze u novych aplikaci, ktere jsou urcene pouze pro OS X, at uz vytvorene jako Cocoa nebo Carbon aplikace. Pod Mac OS 9.1 se takova aplikace chova v podstate shodne (mozna je to vec CarbonLib?), system je schopen takovouto slozku interpretovat jako aplikaci, vcetne ikonky, ale jestli se budou takto dat delat spustitelne aplikace i pod OS 9 opravdu nevim.
Pod terminalem se vam aplikace zobrazuji z jineho pohledu nez Aqua GUI, proto je tam uvidite pod pravym nazvem (napriklad Chess.app) a hlavne je uvidite jako slozku. Unixove binaries se toto cele pochopitelne vubec netyka.
Uff... vysvetlil sem to prehledne? ;)


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: