Finder, Náhled, iCal a další - úterní várka triků pro nejčastěji používané aplikace - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálůSoftware

Finder, Náhled, iCal a další - úterní várka triků pro nejčastěji používané aplikace

8. února 2005, 00.00 | V dnešním článku se podíváme na možnosti využití klávesových zkratek a jejich kombinací v různých programech operačního systému Mac OS X. Panther (a samozřejmě i Jaguar a Tiger) je podporou různých zkratek doslova prošpikován a i zkušenější uživatelé se budou moci dozvědět řadu nových vychytávek.

V dnešním článku se podíváme na možnosti využití klávesových zkratek a jejich kombinací v různých programech operačního systému Mac OS X. Panther (a samozřejmě i Jaguar a Tiger) je podporou různých zkratek doslova prošpikován a i zkušenější uživatelé se budou moci dozvědět řadu nových vychytávek.


Hrátky s Finderem

Jestliže občas pracujete s Photoshopem, nebo třeba aplikací Náhled (Preview), možná jste si oblíbili posouvat obsah aktivního okna nikoliv pomocí posuvníků a šipek umístěných vpravo a dole, ale pomocí ručičky. Totéž vám nabízí i Finder - stáčí si otevřít nové okno, přepnout do zobrazení ikonek nebo seznamu (v režimu sloupců nelze ručičku použít), stisknout kombinaci kláves Jablíčko + Alt a tlačítkem myši uchopit obsah okna a zkusit táhnout. Jedná se o rychlý způsob prohlížení obsahu složek pro všechny uživatele, kterým k srdci nepřirostl režim sloupců.


Rychlé zapínání a vypínání kalendářů v iCalu

I další tip se bude točit kolem klávesových zkratek, tentokrát v iCalu. Jak jistě víte, v iCalu si můžete vytvořit řadu různých kalendářů dle vašeho uvážení a pomocí tlačítek je zapínat a vypínat. Pokud ale je kalendářů hodně a vy chcete vidět jen jeden konkrétní, musíte všechny ostatní po jednom vypínat, abyste dosáhli kýženého výsledku. Respektive toto je jedna z možností. Nebo můžete využít kombinace kláves:

- Kliknutím s podrženým Jablíčkem na viditelný kalendář všechny kalendáře schováte.

- Kliknutím s podrženým Jablíčkem na schovaný kalendář všechny kalendáře zviditelníte.

- Kliknutím s podrženým Jablíčkem a Altem na kalendář (aktivní či nikoliv) jej zviditelníte a všechny ostatní schováte.

A ještě drobnost k iCalu - máme pro vás ke stažení kalendář s českými svátky a se slovenskými svátky, abyste nezapomněli svým blízkým popřát.


Obrázek v Terminálu

Ačkoliv s Terminálem většinou pracují zkušenější uživatelé, je dost dobře možné, že tento tip ještě neznají. Většina z vás ví, že přetažením souboru do okna Terminálu dojde k vypsání jeho plné cesty. Zkuste ale do okna této aplikace přetáhnout obrázek a při tom držte klávesu Alt. Automaticky se obrázek zobrazí jako pozadí okna. Totéž lze udělat i pomocí předvoleb, ale toto je přeci jenom o něco rychlejší a ne příliš známý způsob.


Otáčení obrázků v aplikaci Náhled

V programu Náhled můžete obrázky nejenom prohlížet, ale i otáčet o 90 stupňů ve zvoleném směru. Co ale dělat, když potřebujete fotografii natočit o pár stupňů a přitom chcete dále pracovat v této aplikaci? Existuje řešení - nejprve si do horní lišty vložte ikonky pro otáčení (menu View -> Customize Toolbar nebo Přizpůsobit nabídku) a následně podržte klávesu Alt a zkuste na tlačítko otočení kliknout. Obrázek se začne pomalu otáček, ale nikoliv o 90 stupňů, ale po malých úsecích.


Práce s textem

I při práci s textem můžete využít klávesové zkratky a jejich kombinace. Kopírovaní a vkládání textu přes Jablíčko - C a Jablíčko - V je již ortodoxně známe. Ale věděli jste, že blok textu můžete duplikovat i pomocí drag & drop? Zkuste část textu ve vašem oblíbeném textovém editoru označit a táhnout o kus níže v tomtéž dokumentu. Když nyní zmáčknete klávesu Alt, ikonka myši se změní a je u ní vidět značka plus, která signalizuje duplikování zvolené části. Nyní stačí pustit tlačítko myši a text se zkopíruje do určeného místa.

Stejným způsobem funguje klávesa Alt i při kopírování souborů a složek ve Finderu. A zrovna tak můžete ve Finderu použít standardní Jablíčko - C a jablíčko - V pro kopírování a vložení. Jestliže chcete vytvořit zástupce, táhněte ikonku souboru do cílové složky a držte Jablíčko + Alt.


Záhlaví dokumentu

Další hezký příklad jednoduchosti systému a provázanosti aplikací přináší práce se záhlavím. Každý otevřený dokument má v záhlaví vidět ikonku se jménem. Ta může být zašedlá a neaktivní, pokud dokument není uložen, nebo dobře viditelná a aktivní, jestliže je dokument uložen a nebyly v něm provedeny žádné změny.

Zkuste na ikonku dokumentu kliknout s podrženou klávesou Jablíčko - zobrazí se vám celá cesta k dokumentu a výběrem se můžete rychle dostat do jedné z nadřazených složek. Zajímavější je ale fakt, že s uloženým dokumentem (ikonka v záhlaví je aktivní), lze pracovat, jako kdyby byl ve Finderu. Konkrétní příklad - máte rozepsaný dokument v TextEditu a chcete jej poslat klientovi - uložíte jej, uchopíte ikonku v záhlaví a přetáhnete na ikonu Mailu v Doku. Otevře se nová zpráva obsahující váš textový dokument jako přílohu. A i když posíláte přílohu, vůbec jste se nemuseli přepínat do Finderu.

Tímto způsobem si můžete například dokumenty otevřené z Mailu uložit na plochu - jen stačí uchopit ikonku v záhlaví a táhnout na plochu. Mějte na paměti že i zde při přesunu fungují přepínače jako je Alt pro kopírování a Jablíčko + Alt pro vytvoření zástupce.


Náhled a třídění obrázků

Poslední dnešní trik - jestliže pro třídění fotek používá aplikaci Náhled, kde si obrázky necháte zobrazit a pomocí náhledů v postranním sloupci mezi nimi přepínáte, můžete zde nechtěné obrázky hned vymazat. Stačí malý náhled uchopit a přetáhnout na ikonku koše v Doku. Originální dokument se okamžitě do koše přesune. Asi nejjednodušší způsob, jak procházet sbírku fotek a hned se zbavovat nechtěných záběrů.

Místo koše můžete náhled fotografie přetáhnout i na ikonu Photoshopu (nebo jiného editoru) a rovnou ji v něm začít upravovat.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

terminal a obrazok na pozadi

Autor: Pavel Muž

Založeno: 07.02.2005, 23:41
Odpovědí: 0

mam Panthera a nefunguje :( aky ma byt format obrazku, skusal som JPEG, ale aj pri stlacenom Alt-e koncim stale len s cestou k suboru na pozicii kurzora

Odpovědět na příspěvek

Otazka na Finder

Autor: Pablo Muž

Založeno: 08.02.2005, 00:15
Odpovědí: 0

kdyz uz mluvite o Finderu tak me napadlo, neco co me dlouho zajima...
Chci se zeptat jak nastavit vychozi formu zobrazovani ikon v okne finderu....napr. kdyz chci aby se mi "Aplikace" vzdy obevovali ve forme sloupecku rovnou aniz bych musel ja prepinat v Toolbaru. Nevim jak na to.
Dekuji

Odpovědět na příspěvek

RE: Otazka na Finder

Autor: Jozo Remen Muž

Založeno: 08.02.2005, 09:34

Otvorit okno, nastavit na potrebnu velkost a zobrazenie, ihned zavriet okno

Odpovědět na příspěvek

Otazka na Finder

Autor: Pablo Muž

Založeno: 08.02.2005, 00:20
Odpovědí: 0

kdyz uz mluvite o Finderu tak me napadlo, neco co me dlouho zajima...
Chci se zeptat jak nastavit vychozi formu zobrazovani ikon v okne finderu....napr. kdyz chci aby se mi "Aplikace" vzdy obevovali ve forme sloupecku rovnou aniz bych musel ja prepinat v Toolbaru. Nevim jak na to.
Dekuji

Odpovědět na příspěvek

iCal Svatky

Autor: MaCoffee Muž

Založeno: 08.02.2005, 02:30
Odpovědí: 0

Za Link na svatky do iCal DIKY - to je novinka(?), nebo mi to nejak uteklo.

Odpovědět na příspěvek

RE: iCal Svatky

Autor: micker Muž

Založeno: 08.02.2005, 11:40

za ty svatky taky dikec, to se hodi.
m

Odpovědět na příspěvek

RE: iCal Svatky

Autor: micker Muž

Založeno: 08.02.2005, 12:27

za ty svatky taky dikec, to se hodi.
m

Odpovědět na příspěvek

Par dotazu

Autor: Abraxis Muž

Založeno: 08.02.2005, 04:30
Odpovědí: 0

Zdravim - jako novacka s MacOSem (ale zkuseneho uzivatele Linuxu) mne zarazilo nekolik problemu:
- Finder si nepamatuje pozici oken (OK, celkem blbost, ale stve to...)
- Nelze "predradit" nejakou klavesovou zkratku pro presun/zmenu velikosti okna - v Linuxu jsem zvykly zmacknout ALT+levy click kamkoliv a muzu s oknem hybat po plose, ALT+pravy click a menim velikost...

Neznate neco podobneho v MacOSu? (mam 10.3.7). Dik

Odpovědět na příspěvek

RE: Par dotazu

Autor: OC Muž

Založeno: 08.02.2005, 06:40

OCSmart Hacks: přemísťování oken za libovolný bod uvnitř, změna velikosti za libovolnou hranu, a mnohem, mnohem více: www.ocs.cz/OCSmartHacks.Ale ve Finderu to nefunguje, protože Finder bohužel není nativní OSX aplikace, nýbrž carbonovská čuňárna. Ono toho ostatně (z týchž důvodů) v něm nefunguje víc, včetně věcí, jež by standardně měly fungovat všude -- třeba takové tahání za posuvníky s commandem by nemělo aktivovat aplikace (ale Finder aktivuje), a tak dále, a tak dále... :(((

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Par dotazu

Autor: austin Muž

Založeno: 08.02.2005, 08:29

změní se to v 10.4? jako win uživatel jsem se snažil volit pro práci programy s mac alternativou, abych mohl jednou přejít. a to na od základu moderní a nový os bez těch "čuňáren", je jím OS X nebo není?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Par dotazu

Autor: Jozo Remen Muž

Založeno: 08.02.2005, 09:33

Pokial nevyhovuje Finder, je mozne ho nahradit za ineho spravcu suborov, Apple sa proti tomu nijak nebrani.
Napr. Path Finder:
http://www.versi
ontracker.com/dyn/moreinf
o/macosx/16678

Vie to, co Finder, a ovela, ovela viac (uzakymat ikony naploche, priamy pristup k CLI z "Finderu" atd.)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Par dotazu

Autor: Adam Nohejl Muž

Založeno: 08.02.2005, 11:47

K puvodnimu dotazu: Finder si prece pamatuje pozici oken. Mylim to ze kdyz pohnu s oknem urcite slozky a pak ji opet otevru, zobrazi se okno stejne.

K cunarnam: Ondra Cada rika "cunarna" vsemu, co je napsane v Carbonu. Taky nemam Carbon nejradeji, ale nenechte se zmast, cunarny, na ktere jsi nejspis zvykly z Windows, to je uplne jina kategorie... Mac OS X je zalozeny na Unixu, ktery ma mnohem delsi historii nez Mac OS, Windows, nebo laciny klon Unixu;)) Linux, takze to samozrejme neni od zakladu novy OS, ale moderni urcite je. V cem je napsany Finder (tedy souborovy manazer), nema na stabilitu systemu a jine aplikace vliv. Finder ma sve mouchy, ale snad vsichni se shoduji, ze se v nem pracuje prijemneji nez v manazeru souboru Windows, a neznam nikoho, kdo by tvrdil opak.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Par dotazu

Autor: Abraxis Muž

Založeno: 08.02.2005, 14:01

No, alespon v Mac OS X 10.3.7 kliknu na "Macintosh HD" - kliknu na "Applications", zmenim velikost, zavru kliknutim na cervenou "tecku", otevru znovu a ten parchat furt pouziva standardni (tzn. male) okno :-(

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Par dotazu

Autor: nemo Muž

Založeno: 08.02.2005, 16:14

Ono to funguje trosku specificky (mnohokrat se to probiralo v diskusnim foru), ovsem IMHO je to zpusob spravny:

Je treba okno otevrit, pouze zmenit velikost a ihned zavrit. Nedelat nic jineho. Pak si zmenu zapamatuje, jinak ne. Plati to pro kazde otevrene okno.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Par dotazu

Autor: Abraxis Muž

Založeno: 08.02.2005, 17:29

Ted jsem to zkousel. Nepamatuje.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Par dotazu

Autor: JG Muž

Založeno: 08.02.2005, 18:44

Pamatuje! nemuzu si pomoct, ale ted jsem to zkousel, a pamatuje si nejen zmenu velikosti okna, ale i zmenu polohy, oboji soucasne. bez toho, abych cokoliv jineho uvnitr menil.
mam iMac 600, 640 MB RAM, OS X 10.3.7 US

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Par dotazu

Autor: Adam Nohejl Muž

Založeno: 08.02.2005, 18:51

V nejake specificke verzi s tim skutecne kdysi byly problemy, ktere se takhle nejak resily, to uz je ale passe. Pokud to nefunguje v 10.3, muze to byt zpusobene jen dvema vecmi:

1. uzivatel nema pravo pro zapis do dane slozky (nebo spis rodicovske slozky, nejsem si uplne jisty);

2. doklikal ses ke slozce pres okno s radkem nastroju a metalickou listou, ktere po otevreni jine slozky nezmeni velikost a ani si nepamatuje velikost patrici dane nove otevrene slozky (tato okna jsou spise prohlizece nez okna slozek).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Par dotazu

Autor: nemo Muž

Založeno: 08.02.2005, 21:50

Nemuze to fungovat, pokud uzivatel dela to, co popsal prve: otevre okno (asi Macintosh HD), PREPNE NA "APLIKACE" a pak meni zobrazeni. V takovem pripade je spravne, ze to "nefunguje".
Proto jsem tam dvakrat napsal, ze musim otevrit primo okno s adresarem, pro ktery to chci menit. Kdyz jde o "Aplikace", musim jej otevirat zkratkou (shift+apple+a), nebo mit nekde (na plose, v Doku) ikonku. Pokud chci prestavit okno, ktere naskoci treba pro poklepani na "Macintosh HD" (ci cokoliv jineho) nebo po stisku 'apple+n' musim to udelat HNED, ne po prepnuti do jineho adresare.

Treba se ale mylim a problem je jinde. Pak bych zkusil smazat predvolby Finderu, jestli se to nespravi.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Par dotazu

Autor: Abraxis Muž

Založeno: 09.02.2005, 07:49

OK, pres to "shift-apple-a" to jede (pamatuje si to zmenu... Stejne mi to prijde jako lehke schizo... no nic ;-) (ostatne - ani iTunes si nepamatuje, kdyz se pripinam mezi playlisty a mezi library, ktere album/skupinu jsem mel nalistovanou - resp. pamatuje ("zamodri" polozky), ale "nenascrooluje" uz na to (coz u 1200 alb docela nastve ;-)))

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Par dotazu

Autor: Andy Muž

Založeno: 09.02.2005, 11:09

no to mne teda moc nestve, protoze kdyz stisknu "apple-L", tak se zobrazi (nascrolluje) aktualni pisnicka. A zobrazi se i tehdy, kdyz uz se neprehrava...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Par dotazu

Autor: ushneek Muž

Založeno: 08.02.2005, 11:44

nechutný... zkoušel jsem pro mne novou fičurku s tím posuvníkem a fachčí to jenom u Safari a Adress Booku... Znamená to, že skoro všechny ostatní aplikace co nejčastěji používám, jsou carbonovská čuňárna!!?!??! I iTunes...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Par dotazu

Autor: Adam Nohejl Muž

Založeno: 08.02.2005, 14:00

Jestlize "karbonova aplikace" rovna se "karbonova cunarna", pak je to tak....;).

Kakaove jsou aplikace Mail, Terminal, TextEdit, X11, Nahled, iChat a snad vsechny Obsluzne nastroje (Utilities). V tech to s posuvnikem pujde taky (vyjma posuvniku v X11, resp. podle aplikace). Takze to zas tak spatne neni. (Kakaove je tedy to, co prevzali z NeXTSTEPu nebo vyvinuli az pozdeji po uvedeni OS X.)

iTunes jsou vlastne prenesene z OS 9, proto jsou v Carbonu. Zajimave je, ze uhlikovy je podobne jako Finder treba i Dock. O tom, ze by se Apple rozhoupal k nejake masove dekarbonizaci dost pochybuju, stalo by to neumerne prostredku, i kdyz by to bylo moc pekne...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Par dotazu

Autor: austin Muž

Založeno: 08.02.2005, 14:38

a další pro mne podstatné aplikace jako office, photoshop, illustrator, archicad, cinema4d jsou v čem?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Par dotazu

Autor: dog Muž

Založeno: 08.02.2005, 19:09

carbon

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: Par dotazu

Autor: Pavel Muž

Založeno: 08.02.2005, 20:29

v čuňárnách :)

Odpovědět na příspěvek

iCal a synchro s T630

Autor: Martin Koralek Muž

Založeno: 08.02.2005, 07:00
Odpovědí: 0

zdravím, když jsme u těch triků, neví někdo, proč se mi po synchronizaci všechny schůzky posunou o hodinu? Nastavením letního a zimního času to není :(

Odpovědět na příspěvek

RE: iCal a synchro s T630

Autor: Vasek Muž

Založeno: 08.02.2005, 07:32

Ja to mam bez problemu. Kdyz to eni letim a zimnim casem je spravne nastaven cas GMT+1?

Odpovědět na příspěvek

RE: iCal a synchro s T630

Autor: Sajdak Muž

Založeno: 08.02.2005, 08:45

Mne sa minule "podarilo" nejakym zahadnym sposobom zmenit casove pasmo a datum. mal som to posunute o den dopredu a dve hodiny dozadu. Tiez mi chvilu trvalo kym som na to prisiel a cudoval som sa, preco to mam posunute... Skus pozriet ako radil predo mnou - GMT+1 musi byt nastavene v telefone. Inac by nemal byt problem. Velmi dobra kombinacia iCal a T630!

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: iCal a synchro s T630

Autor: Alfik22 Muž

Založeno: 08.02.2005, 11:29

skvela rada s GMT+1. Konecne mi spravne beha synchronizace.

Odpovědět na příspěvek

RE: iCal a synchro s T630

Autor: Taniny Muž

Založeno: 08.02.2005, 09:57

Delam ti to uplne to same s T610 a nevim co s tim...

Odpovědět na příspěvek

To je to pravé

Autor: Petr Staníček Muž

Založeno: 08.02.2005, 10:53
Odpovědí: 0

Ano, konečně - po DLOUHÉ DOBĚ na MujMacu zase vyšel praktický článek, jaké by tu měly vycházet aspoň jeden denně. Ne, že bych se z něho dozvěděl něco převratného (ale díky za ty svátky), ale v okouzlení všemi těmi iPody, digifoťáky, telefény, domácím audiem a videem se strašně snadno zapomíná, že naprostá většina uživatelů své počítače především POUŽÍVÁ a pracuje na nich.

Koneckonců, MasOSXHints a podobné můžete vyzobávat hodně dlouho... Jen tak dál - podle mě je takovýhle článek pro naprostou většinu čtenářů užitečnější než čtrnáct dní výstupů z MacWordExpa nebo seriál pro úzkou skupinu odborníků o programování...

Odpovědět na příspěvek

Preview

Autor: Jája Muž

Založeno: 08.02.2005, 11:11
Odpovědí: 0

Taky vám padá po uzavření, pokud v něm máte otevřeno více obrázků??
Mně to vždycky ohlásí Application error a chce to reportovat do apple.com. Jsem asi bídník.

Odpovědět na příspěvek

svátky

Autor: Luky Muž

Založeno: 08.02.2005, 12:16
Odpovědí: 0

Supr věc, jse Vám zase něco povedlo

Odpovědět na příspěvek

Mac OS X Hints

Autor: David Muž

Založeno: 08.02.2005, 18:34
Odpovědí: 0

Zapomeli jste uvest, odkud jste cerpali.

Odpovědět na příspěvek

diky, diky

Autor: Martin Koralek Muž

Založeno: 08.02.2005, 19:01
Odpovědí: 0

diky za rady, bylo to tim GMT+1. ted vse beha skvele :)

Odpovědět na příspěvek

jablicko

Autor: mihli Muž

Založeno: 09.02.2005, 00:19
Odpovědí: 0

... no to by me tedy zajimalo, od jakeho letopoctu rikame jablicko? jen abych vedel...

Odpovědět na příspěvek

diky za tipy

Autor: jakub Muž

Založeno: 09.02.2005, 13:01
Odpovědí: 0

Tyhle clanky jsou fajn, ja jsem zcela novy a zcela zmateny uzivatel OS X, spousta veci je fajn a jsem nadseny, spousta nefunguje tak jak jsem byl zvykly na Windows a je to moje chyba ze jsem si jeste nenasel cas najit jak se to dela v OS X a spousta veci zrejme v OS X nejde a nebo nejsou tak logicka jako ve Win. Budu rad kdyz mi vysvetlite nektere veci, to prece musi jit i jinak: ve Finderu mam vybrany soubor, zmacknu delete a nic, musim prave tlacitko a vybrat Move to trash..jde to nekde nastavit? Screenshot se dela trojhmatem a ma mnoho moznosti, ale tak snadne jako klávesa printscreen (nebo s Altem)to neni. Pozici oken si to pamatuje, ne ze ne jak si stezoval nekdo vyse. Shift+Apple+a mozna funguje, ale ne u mne protoze mam neustale otevrene okno Safari a to tuhle zkratku "krade". Problem je s filmy v DivX nejruznejsich verzi..u PC stacilo nainstalovat posledni verzi DivX kodeku, u Maca stale neprehraji minimalne 1/3 filmu i kdyz mam stazene a nainstalovane kodeky a zkusil jsem vsechny prehravace co jsem kde nasel. Zajimave, zatim mne to jeste bavi, ale moc by mne mrzelo zjistit ze jsem na Macu omezen mnohem vice nez jsem si umel predstavit (Win soft nepostradam, chybi mi akorat hry, kvuli nim budu mit vzdycky jeste PC s Windows, bohuzel). X11..na mujmacu se pise ze jsou na instalacnim CD #3..za prvy takhle ta CD znacena nejsou a na instalacnim CD Panther + Additional software to neni. No takovych problemu ma zmateny Windowsak spoustu, zkusim se poptat na iChat diskusi..ale ta je prilis on-line a musi byt pritomen ten kdo vi jak poradit. Prostuduju si clanky na macosXhints, to bude dobry zacatek.

Odpovědět na příspěvek

RE: diky za tipy

Autor: Jozo Remen Muž

Založeno: 09.02.2005, 16:02

1.) Delit do bodov MOC pomaha citatelnosti
2.) Mazanie suborov - Jabko+Backspace
3.) Screenshot - Aplikacia Grab
4.) Vsetky klavesove skratky vsetkych aplikacii (aj Finderu) je mozne upravit v System Preferences->Keyboard&Mou
se->Keyboard shortcuts. To je rozdiel oproti Windows, ze?

5.) Na kodeky sa vyprdni, stiahni si MPlayer (mplayerosx.sourceforge.n
et) alebo VideoLan (www.videolan.org)
Never
im, ze budes mat problemy s filmami

6.) Hry - www.insidemacgames.com
7
.) X11 - http://www.apple.com/maco
sx/features/x11/download/


MacosXHints je vyborny server, doporucujem!

Odpovědět na příspěvek

RE: diky za tipy

Autor: Pes Karter Muž

Založeno: 09.02.2005, 22:47

Ono urcitou roli take hraje to, ze prechod od jedne platformy k jine neni az tak bez problemu, jak se nekdy tvrdi. Potom se cloveku zda, ze tohle a to nejde, tak jak jsem byl zvykly a podobne.

Ja jsem byl nejprve nadseny jak to vsechno jde a potom jsem zacal podobne zjistovat, ze jsem byl spoustu veci zvykly delat jinak a ze ne vzdy nachazim reseni na prvni pokus.

Chce to trochu casu a zacit uplne jinak uvazovat. Hodne se ptat a hledat na internetu, zvyknout si na jiny svet. A jiny svet to je. Prikladem muze byt takova oprava prav, to je vec kterou uzivatel Win nezna a ktera je pritom hodne dulezita.

Ja tvrdim, za sebe, ze komu vejde Mac do krve, nemuze se nikdy vratit zpatky. Ja se nikdy vratit nemuzu, porad bych srovnaval. A to jsem na PC s DOS/Windows stravil vic jak deset let a s Apple pracuji denne teprve tri roky.

Tak nevzpominat na Windows a hledat reseni :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: diky za tipy

Autor: jakub Muž

Založeno: 10.02.2005, 10:08

Mozna budete vedet zda je na Macu nejaka alternativa Alt keys. To jest pisete neco na PC v ASCII based editoru typu Notepad (nebo treba nedej boze primo v DOSu) a chcete napsat nejaky ten specialni znak ci symbol. Muzete ho hledat na klavesnici a nebo taky zmacknout Alt a naklepat jeho ASCII cislo na mumericke klavesnici. Protoze pracuji s PC ruznych jazyku a nejruznejsich klavesnic (boze chran nas pred francouzskou a arabskou klavesnici..), naucil jsem se za ta leta pouzivat Alt keys tak samozrejme, ze uz si ani nepamatuji kdy jsem naposled napsal treba @ (Alt 64), _ (Alt 95) nebo \ (Alt 92) pomoci prislusne klavesy. Zvlast super je tohle v prostredi kde se prepina mezi ceskou a anglickou klavesnici, pamatuji si vsechny kombinace pro ceskou diakritiku. Az na Macu jsem zjistil jak moc mi tohle chybi (a objevil jsem ze @ je na Shift 2 pri pouziti US kbd :)).

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: diky za tipy

Autor: Kakaxa Muž

Založeno: 10.02.2005, 13:41

Zavináč se píše [alt-ě], dolary [alt-č] atd.
Na české klávesnici je to napsané vpravo (od znaků psaných s/bez klávesy shift). Všechny tyhle znaky se píší s altem (option).
Další znaky, které tam napsané nejsou, najdeš takto:
- v system preferences, panel International, sekce Input Menu
- zaškrtnout Show Input menu in menu bar
- zaškrtnout Keyboard viewer, případně i Character palette (Unicode)
- pak si v menu muzes klepnutím na vlaječku otevřít virtuální klávesnici a po stisknutí různých kombinací modifikačních kláves (alt, alt-shift) uvidíš, jak se co píše (klepnutím na klávesnici můžeš rovnou psát)
- ta klávesnice se dá také schovat do doku

- další možnost je otevřít si stejným způsobem Input palette, kde najdeš úplně všechny znaky, které daný font obsahuje;
zde se píše poklepáním na znak, případně označením a tlačítkem Insert, také si můžeš vybrat své Favourites pro rychlý přístup k často používaným

A ještě úplně jiná možnost je využít služby, kterou poskytují různé utilitky, které ti umožňují navolit si vlastní zkratky pro vložení určitého textu.

Podle mě je ale naprosto dostačující pohled na českou klávesnici...

Opruz s přepínáním klávesnic lze zmírnit nainstalováním Czech klávesnice, která ti umožní vypnout US, protože používá Roman skript. Výhodou je stejné rozložení znaků, jako na České, budou chybet pouze hácky.
:-)
(klávesnic
e se přípínají [apple-mezerník])


ce o téhle problematice a zmíněnou klávesnici najdeš vyhledáním na MujMacu, psalo se tady o tom už mockrát.

Pokud nechceš hledat, dej ve Finderu: Go > iDisk> Other User's Public Folder - kakaxa.

Snad ti to pomůže.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: diky za tipy

Autor: Jakub Muž

Založeno: 10.02.2005, 18:20

Diky, tato odpoved a shrnuti problematiky je zcela vycerpavajici. Dokonce tak ze jsem z ni zcela vycerpan a budu se k ni muset jeste vratit az si dam slofika. Rozhodne vyzkousim vsechny nastinene moznosti. Jeste jednou diky, jsa nasmerovan spravnym smerem odchazim zkoumat, jsem rad ze jsem nebyl odeslan smerem uplne jinym ...:)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: RE: diky za tipy

Autor: Jozo Remen Muž

Založeno: 10.02.2005, 20:14

V System Preferences->Internationa
l->Input je mozne "zaskrtnut" aj Unicode rozlozenie znakov a potom by malo ist zadavat znaky aj cez Alt (option) a vytukanim ciselneho kodu

Odpovědět na příspěvek

Slovenske svatky

Autor: Petr Mara Muž

Založeno: 09.02.2005, 13:52
Odpovědí: 0

Do clanku byl pridan odkaz na slovenske svatky. Za zaslani dekuji nasemu ctenari ze Slovenska.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: