Final Cut Pro a spol. - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Final Cut Pro a spol.

18. února 2004, 00.00 | V minulém článku jsem psal o "aplikaci Final Cut Pro 4"; to ovšem nebylo tak docela přesné: firma Apple totiž v balíku Final Cut Pro 4 distribuuje ne méně, než pět samostatných aplikací pro podporu práce (nejen) s digitálním videem. Na jejich stručný popis se dnes zaměříme.

V minulém článku jsem psal o "aplikaci Final Cut Pro 4"; to ovšem nebylo tak docela přesné: firma Apple totiž v balíku Final Cut Pro 4 distribuuje ne méně, než pět samostatných aplikací pro podporu práce (nejen) s digitálním videem:

  • vlastní střihový program Final Cut Pro;
  • aplikace LiveType, nabízející nepřeberné možnosti pro generování bohatých dynamických titulků;
  • pro přípravu hudebního doprovodu slouží program Soundtrack;
  • těm, kdo využívají film (a ne digitální médium), nabízí nezastupitelné služby databáze Cinema Tools 2, spravující vazby mezi filmem a odpovídajícími videoklipy;
  • konečně aplikace Compressor nabízí velmi bohaté a pohodlné uživatelské rozhraní pro dávkové transkódování videa.

Samozřejmě, že základní možnosti, odpovídající službám těchto dodatečných aplikací, nabízí samotný Final Cut: můžeme využít jeho vlastní titulkové generátory, podobně je přímo ve Final Cutu řada služeb i pro práci s hudebními stopami. Základní vazbu mezi originálním médiem a odpovídajícím videoklipem Final Cut samozřejmě také udržuje, a libovolné video z něj můžeme exportovat s využitím kompletních služeb a transkódovacích schopností QuickTime.

Doplňkové aplikace však jdou ve svých možnostech mnohem dál a nabízejí služby a možnosti daleko přesahující to, čeho můžeme docílit v samotném střihovém programu. Podívejme se na ně a na jejich schopnosti aspoň trochu blíže.

LiveType

Aplikace LiveType není zcela nepodobná samotnému střihovému programu: s její pomocí sestavujeme vlastně videoklip s využitím standardních stop, dosti podobně, jako tomu je v "timeline" Final Cutu — podívejte se na prvý obrázek:

V dolní části obrazovky vidíme "timeline", jež do značné míry odpovídá střihovému programu: každá stopa je zde representována standardním obdélníčkem, ukazujícím čas, po který je odpovídající grafický objekt součástí vytvářeného videoklipu. Na rozdíl od střihového programu ukazuje LiveType v samostatných "stopách" také efekty; to je samozřejmě rozumné, neboť zde jsou efekty to hlavní (jinak bychom mohli jednoduché titulky sestavit přímo ve Final Cutu).

Základním prvkem, který v LiveType do stop vkládáme, je samozřejmě text. Nejenže můžeme dělat "psí kusy" s využitím všech standardních písem Mac OS X; LiveType navíc nabízí zcela nový standard, tzv. LiveFonts: animovaná písma, zahrnující nejrůznější triky a efekty, jež by nebylo možné jednoduše přidat ke standardním statickým písmům — dobrým příkladem může být třeba pár rukou, jež písmenka vytvarují z modelářské hlíny...

LiveType ovšem podporuje i řadu dalších objektů, nejen text: v jeho vlastní knihovně je předlouhá řada efektů, pozadí a dalších grafických prvků (ostatně také instalace LiveType právě vzhledem k této přebohaté knihovně vyžaduje na disku takřka 10 GB volného místa!). Kromě toho můžeme do LiveType importovat vlastní média; obsahují-li standardní značky, vytvořené např. ve Final Cutu, aplikace LiveType značky zobrazí a umožní tak snadno synchronizovat titulky s videem. Za zmínku stojí také to, že LiveType se dokáže na obrázek či videoklip dívat jako na "písmo", jehož všechna písmena mají totožný vzhled (daný právě importovaným obrázkem či klipem) — díky tomu máme i pro obrázky či video k dispozici všechny "textové" efekty a možnosti.

Soundtrack

Jestliže LiveType usnadňuje přípravu klipů obsahujících text, úkolem aplikace Soundtrack je sestavování klipů zvukových. Základní princip práce se samozřejmě nemění: k dispozici máme "timeline", kde můžeme skládat jednotlivé zvukové stopy (a pro snadnou synchronizaci zde vidíme i videoklip):

Podobně jako LiveType, i Soundtrack disponuje bohatou knihovnou; tentokrát v ní samozřejmě nalezneme hudební motivy. Ty jsou v zásadě dvou typů: většina z nich ("loops") je přímo uzpůsobena pro rytmické opakování; ostatní jsou bežnými zvukovými klipy.

Opět máme k dispozici řadu filtrů a efektů, jež jsou přístupné přímo prostřednictvím "timeline", a opět jsou plně podporovány značky pro synchronizaci jednotlivých klipů. Samozřejmostí je i živé nahrávání z vnějších zdrojů (typicky mikrofon, ovšem lze použít libovolný zvukový zdroj, podporovaný Mac OS X) či import zvukových souborů; součástí balíku je i speciální aplikace Soundtrack Loop Utility, jež umožňuje zpracování a úpravy značek, uzpůsobujících audioklipy pro rytmické opakování ("loops").

Cinema Tools 2

Vzhledem k tomu, že se pravděpodobně jen málokterý z čtenářů tohoto článku bude pohybovat v profesionální oblasti tvorby videa, využívající klasický film, odbudeme Cinema Tools jen několika řádky: jde o aplikaci, jež podporuje přenos videa ze zdrojového filmu do digitální podoby včetně potřebného překódování, a přitom spravuje podrobnou databázi informací o vazbách mezi filmem a jeho digitální podobou. Na základě této databáze pak dokáže podle potřeby generovat seznamy materiálu a úprav ve standardní podobě, použitelné přímo pro filmovou střižnu.

Compressor

Je-li program Cinema Tools potřebný jen pro poměrně malý okruh profesionálů, služby aplikace Compressor využije rád takřka každý, kdo pracuje s digitálním videem: Compressor totiž nabízí velmi pohodlný a efektivní způsob, jak sestřižený film transkódovat do všech potřebných cílových formátů, od MPEG2 pro DVDisky až po nejnovější standard MPEG4, vhodný pro publikaci videa na Internetu.

Princip práce Compressoru je jednoduchý: v jeho hlavním okně vytvoříme seznam klipů, jež chceme transkódovat; pracujeme-li s aktivním projektem ve Final Cutu, nemusíme jej ani explicitně exportovat, neboť Compressor je k dispozici přímo jako položka menu ve Final Cutu. Pak pro každý z klipů zvolíme výstupní formáty; těch může být libovolně mnoho a pro jejich rychlou a pohodlnou specifikaci slouží předdefinované pojmenované předvolby. Pro kterýkoli z exportů pak můžeme zvolit samostatně cílovou složku a prostřednictvím okna Preview i řadu dalších atributů, včetně výchozího a cílového bodu, ořezu, nebo pojmenovaných značek:

Pak už si jen vyžádáme dávkové generování všech požadovaných klipů.

Compressor ovšem nabízí předlouhou řadu dalších možností, na jejichž podrobný popis zde už nemám místo: kromě ořezů můžeme při transkódování měnit i velikost videa; na klip můžeme aplikovat řadu filtrů, od barevných korekcí přes úpravy prokládání ("deinterlacing") až po doplnění titulků či obrázků ("watermarks"). Po dokončení může Compressor poslat e-mail na zadanou adresu, nebo provést zcela obecný program (definovaný pomocí AppleScriptu). Nakonec stojí za zmínku i to, že při exportu videa z Final Cutu Compressor přímo využívá renderování Final Cutu, takže nedochází k dvojímu překódování videa, jako při využití externích transkódovacích programů.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Cinematools

Autor: Mapa Muž

Založeno: 18.02.2004, 10:02
Odpovědí: 0

No odbit cinematools ze je to poze prevod mezi filmem a videem nebo databaze filmoveho materialu je docela kratkozrake. Mimo jine se Cinema tooly daji pouzit i jako prevod NTSC videa na PAL(i naopak) a to efektivneji nez v samotnem FCP.

Odpovědět na příspěvek

RE: Cinematools

Autor: J.P. Muž

Založeno: 19.02.2004, 12:08

Jste si tím opravdu jist? Na převod TV standardů je myslím, jiný software.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Cinematools

Autor: mapa Muž

Založeno: 20.02.2004, 14:35

Na prevod TV formatu je urcite dost jinych softwaru ale proc nepouzit Cinematools kdyz uz je mata a kdyz to jde naprosto jednoduse? Nemyslim, ze je vyhoda kupovat si na kazdou vec novy software.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Cinematools

Autor: J.P. Muž

Založeno: 20.02.2004, 14:49

Pokud vím, tak Cinematools nemá žádné transformační nástroje na změnu kvalit videa podle TV standardu. Je to databáze na správu filmového materiálu. Pokud zdrojovému materiálu přiřadíte jiný časový kód, nebo parametry jiné normy, neznamená to ještě, že jste tím bezvadně vyřešil konverzi.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Cinematools

Autor: mapa Muž

Založeno: 21.02.2004, 19:05

Ale to je presne ono v Cinema toolsech se da editovat hlavicka Quick timu to znamena ,ze mohu udelat jednoduchou konverzi mezi formaty film 24, video PAL 25, video NTSC 30, a to bez rendrovani a sedi obraz i zvuk. Muzete namitnout ok ale NTSC ma jiny pocet radku a trohu jine barevne spektrum. Jiste pouziju barevnou korekci v FCP pracuje realtime v nekomprimovanem videu muzu pouzit crop pokud snizuji pocet radku je to ok, naopak je to problem,pokud ho budu roztahovat muze obraz zeslepnout zalezi pro jaky ucel to je lepsi je ho nechat v puvodni formatu treba jako letterbox ale tahle operace je opet realtime. A porad se nemusim starat o zvuk proste bude stale na tom miste kde byl pripadne se da na nej pozit pitch korekce opet realtime.
Co chcete vice resit? Pull down? da se zapnout neni problem.Vyhoda je to ze ve FCP mate jednu timelinu ktera je nejak nakonfigurovana a diky cinematoolsum do ni muzete vlozit jakykoliv prispevek v jakekoliv norme a bez rendrovani, takze pracujete opravdu s tim opravdovym zdrojem.

Odpovědět na příspěvek

RE: Cinematools

Autor: J.P. Muž

Založeno: 23.02.2004, 09:29

Ano, to je možné udělat a nepopírám, že to je chytré. Problém může vzniknout tam, kde jde ve výsledku o plynulý pohyb obrazu anebo přesnost na 1 snímek.
Je potom těžké někomu "skorochytrémualeděsně
náročnému" vysvětlovat, že existuje "konverze" a "konverze" - každá jinak náročná a každá s jinými výsledky. FCP renderuje snímky s prolínáním a takový ReTimer renderuje už na úplně jiné kvalitativní úrovni.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Cinematools

Autor: Mapa Muž

Založeno: 23.02.2004, 11:57

No to nepopiram samozrejme Retimer je na uplne jine urovni ale pokud ma vysledek s Retimeru nejak vypadat, musise se stejne odladit rucne pres motion vektory a nedokazu si predstavit konvertovat napriklad s PALu do NTSC (jde tedy o pomaleni) 30 min porad a to nemluvim o tom co s tim zvukem jak ho nasadit. V tom QuicktTimu pres CinemaTools se vam to nerozjede. Mate nejake zkusenosti s Retimerem?

Odpovědět na příspěvek

RE: Cinematools

Autor: J.P. Muž

Založeno: 23.02.2004, 14:10

Konkrétně s ReTimerem ne, ale v PiXELu 73 byl článek o verzi 2.5. Mám spíš zkušenost s Twixtorem. Zvuk tak jako tak musí být upraven na_ucho...

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: