Emulace bez legrace 1 - ZX Spectrum - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Emulace bez legrace 1 - ZX Spectrum

Emulace bez legrace

31. července 2006, 00.00 | Překotný vývoj v oblasti IT nás nutí neustále používat novější a rychlejší počítače. Díky nadšencům, kteří pro nás tvoří emulátory však můžeme zavzpomínat na počítačové doby (ne)dávno minulé.

Kdysi dávno, když byl svět ještě mladý a když se všechno co člověk mohl potřebovat vešlo do několika málo kilobyte RAM, přišel na svět počítač zvaný ZX Spectrum. Vlastně to nebylo ani tak úplně dávno. Psal se tehdy rok 1982 a sir Clive Marles Sinclair dal lidstvu stroj vybavený 8bitovým procesorem Z80A, taktovaným na frekvenci 3.5MHz, s 16kB ROM (v byl ní uložený programovací jazyk BASIC) a buď 16kB nebo 48kB RAM. To vše za příznivou cenu 149 resp. 179 britských liber. Abych dále nenudil technickými paramety, řeknu dál jen to, že počítač měl na svou dobu a třídu dobré rozlišení obrazu - 256x192 pixelů a umožňoval zobrazit maximálně 15 barev, přičemž skupina 8x8 obrazovkových bodů měla vždy jen dvě barvy (tzv. papír a inkoust). Programy se, ostatně jako u většiny tehdejších domácích počítačů, nahrávaly z kazety, "strýček" Clive ale narozdíl od konkurence umožňil použít libovolný kazetový magnetofon s výstupem na sluchátka a mikrofonním vstupem. V průběhu následujících let vyšlo pod značkou Sinclair několik dalších, vylepšených modelů a v mnoha zemích světa pak spousty klonů. V někdejším Československu to byly klony vyráběné výrobním družstvem Didaktik Skalica, na východ od nás, v zemích bývalého SSSR vzniklo dokonce několik desítek různých klonů, z nichž poslední se vyráběly ještě po roce 2000. Okolo tohoto osmibitového počítače se vytvořila silná komunita uživatelů, která ač s léty slábla, je i dnes čilá a aktivní.

To nás pomalu přesouvá k software. Stejně jako ostatní domácí osmibity bylo i ZX Spectrum a jeho klony nejvíce používány jako herní stroje. Lze proto bez nadsázky říct že her pro ZX Spectrum a kompatibilní jsou tisíce. Velké množství těchto her lze dnes stáhnout z Internetu a zahrát si je právě v emulatorech, o kterých bude nyní řeč. Na emulátorech ZX Spectra je nejlepší to, že nás může hřát pocit toho, že i když žádné Spectrum nemáme, nedopouštíme se jeho emulací ničeho protiprávního, firma Amstrad, která v polovině 80. let značku Sinclair koupila totiž poskytla obsah ROM volně k šíření.

FUSE (OS X, PPC binary, http://fuse-emulator.sourceforge.net)

Tento emulátor, který je doma především v Linuxu, má svojí verzi i pro MacOS X. Odhlédneme-li od emulátorů, které běží pod operačními systémy od Microsoftu, pak můžeme směle prohlásit, že tento nabízí největší možnosti. Emuluje všechny modely ZX Spectra vyráběné pod značkou Sinclair (A že jich pár bylo: ZX Spectrum 16, ZX Spectrum 48, ZX Spectrum 128+, ZX Spectrum 128 +2, ZX Spectrum 128 +3 a ZX Spectrum 128 +2A). Dále emuluje několik klonů (Scorpion, Pentagon, Timex) a pak i nemálo periferií, jako joysticky, disketové jednotky a hit druhé poloviny 90.let a dneška - pevný disk. Každý kdo zná ZX Spectrum trochu více, jistě ví, že mnoho uživatelů bylo vždy s ostatními kompatibilní jen na úrovni kazety. Sir Clive totiž v rámci co nejnižší ceny za stroj a periferie nikdy nepřišel s disketovou mechanikou (pouze s tzv. Microdrive, což byly miniaturní kazetky s "nekonečnou" páskou, která se do jisté míry chovala jako disk, ale spolehlivostí byla úplně někde jinde) a když tak učinil u modelu +3 Amstrad, bylo už pozdě - vznikla totiž spousta diskových systémů od třetích stran (Disciple, +D, BetaDisk, později čs. D40/D80, či MB-02+), které mezi sebou nebyly kompatibilní. Proto je nad slunce jasné, že emulátor je tím lepší, čím více toho z plejády periferií a systémů umí emulovat. Formátů souborů pro emulátory je mnoho, mezi nejznámější patří TAP a TZX pro emulaci kazety, SNA a Z80 pro tzv. "snapy" (Snap je "otisk" paměti počítače včetně registrů procesoru a dalších informací, které umožní, že po nahrání snapu emulátor pokračuje přesně tam kde skončil. Ideální pro ukládání her, které to samy neumí, a jejich pozdějšímu znovunahrání.). FUSE umí skvěle pracovat se všemi čtyřmi uvedenými základními formáty, navíc zvládá i SCR (laicky řečeno obrázek, přesněji uložená videopaměť Spectra), dále pak obecný binární soubor, což může být libovolný soubor, který se nahraje do paměti od zadané adresy. Otevřít jdou i obrazy cartridge do již zmiňovaného Microdrive a pokud emulujeme některý z podporovaných harddiskových řadičů, lze mu přiřadit obraz pevného disku. V emulátoru můžeme snadno použít joystick připojený do USB jako některý ze standardních joysticků pro Spectrum (tj. emulovat lze Kempston, Sinclair 1 a 2, Cursor a Timex 1 a 2 joysticky).O tom, že tento emulátor je opravdu propracovaný svědčí i například možnost přesměrovat tisk do souboru, přičemž máme zvlášť textové a grafické výstupy, nebo propracovaný debugger (zobrazuje stav registrů procesoru Z80, disassemblovaný obsah paměti, zásobník a další věci). Osobně můžu FUSE doporučit všem, kteří mají Maca s rychlým procesorem G3, nejlépe ale s G4 či novějším.

Emulátor FUSE s konverzí hry DOOM

ZXSP (OS X, OS Classic, PPC binary, http://k1.dyndns.org/Develop/projects/zxsp-osx/distributions/)

Tento emulátor existuje ve verzi pro MacOS Classic i pro OS X, verze pro Classic nicméně nebyla již delší dobu vyvýjena. Je to příjemně svižný emulátor, verze pro Classic bez problémů běží na PowerMacu 7100/66, verzi pro OS X lze úspěšně používat i na strojích, které se pohybují kolem minimální konfigurace nutné pro běh OS X. Verze 0.5.x se spokojí s libovolným OS X, verze 0.6.x již vyžaduje alespoň Panthera. Dlouho jsem zxsp, převážně proto, že neemuluje takovou škálu diskových systémů a periferií jako výše popisované FUSE, považoval za druhořadý emulátor. Když jsem si ale důkladně pročetl dokumentaci, zjistil jsem, že má několik unikátních vlastností. Emuluje všechny modely ZX Spectra (kromě modelu ZX Spectrum +3) a některé jeho klony a umí pracovat s formáty TAP, TZX, Z80, SNA a SCR. Za velmi dobrou vlastnost považuji komfortní "virtuální magnetofon", díky kterému lze použít Mac jako lepší kazeťák a pohodlně nahrávat programy z .TAP souboru do reálného Spectra, případně přes Line-In převést staré kazety s hrami na podstatně pohodlnější médium. I tento emulátor obsahuje skvělý debugger, umí zobrazit stav procesoru, zvukového obvodu AY-3-8912 a zákaznického obvodu ULA. Samozřejmostí je disassemblování vybrané části paměti. Autor emulátoru je i autorem cross-assembleru zasm (tj. program který umí převést "lidsky" zapsaný assembler do binární podoby i na stroji s jiným procesorem než pro který je výsledek určen), což vyústilo v to, že přímo do emulátoru je možné nahrát zdrojový kód v assembleru Z80 a spustit ho. Třešničkou na dortu je to, že emulátor umí zobrazit klávesnici ZX Spectra (což ocení každý kdo ví, že na jedné klávese je několik klíčových slov jazyka BASIC, případně symbolů) a to pro každý model jeho originální klávesnici. Jedinou nevýhodou tohoto emulátoru je to, že poslední verze vyšla v listopadu 2005.

Emulátor ZXSP a 1kB intro dough-NUTS

Debugger zabudovaný v ZXSP

Tolik k emulátorům legendárního ZX Spectra, které přineslo do světa výpočetní techniky svého času doslova revoluci. Pokud vás článek alespoň trochu zaujal a chcete si zahrát nějaké staré a dobré hry, případně se porozhlédnout co je ohledně tohoto počítače nového, ještě závěrem několik odkazů:
http://www.worldofspectrum.org - na těchto stránkách je snad největší archiv her a nejen her (autor stránek z archivu na požádání autorů her stahuje všechny hry u kterých si autoři nepřejí jejich šíření, takže lze archiv považovat vesměs za legální)
http://www.zxdemo.org - rozsáhlá databáze grafiky, hudby a dem pro ZX Spectrum
http://www.speccy.cz - český rozcestník
http://zxm.speccy.cz - stránky českého časopisu ZX Magazín

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Hry  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Odkaz na ZX Wiki

Autor: heptau Muž

Založeno: 31.07.2006, 01:32
Odpovědí: 0

http://zxwiki.80.cz/

Odpovědět na příspěvek

Paráda

Autor: AndieCZ Muž

Založeno: 31.07.2006, 09:38
Odpovědí: 0

Starého gumáka ZX Spectrum mám stále z nostalgie doma v kufru, i když už samozřejmě vůbec nevím, jestli by ještě fungoval.

Na PC jsem vždycky emulátor měl nainstalovanej, abych si mohl zahrát Jet Set Willyho, tak jsem rád, že konečně vím, že existuje emulátor i pro mého Macka.

Hurááá!

Odpovědět na příspěvek

amiga

Autor: dag1 Muž

Založeno: 01.08.2006, 21:57
Odpovědí: 0

je nějaký emulátor na amigu?

Odpovědět na příspěvek

RE: amiga

Autor: Martin Kukac Muž

Založeno: 01.08.2006, 22:03

ano, existuje. bude to tema nektereho pristiho dilu, vyckejte ;)

Odpovědět na příspěvek

RE: amiga

Autor: j.t.d Muž

Založeno: 01.08.2006, 22:18

Otázka je položena tak, jaky by z ní mělo vyplývat "existuje emulátor ZX Spectra i na Amigu?" - i když autor nepochybně myslel něco jiného, emulátor Amigy běžící na Macu.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: amiga

Autor: jozef michalek Muž

Založeno: 02.08.2006, 18:46

Na pc sa emulator vola WinUAE, original je len UAE. Staci pohladat. A je urcite skompilovany aj pre Mac (PowerPC).

Odpovědět na příspěvek

Pravopys

Autor: Hnidopych Muž

Založeno: 02.08.2006, 14:14
Odpovědí: 0

Nebilo bi od veci psat vyvyjet s mekkym i...

Odpovědět na příspěvek

RE: Pravopys

Autor: Martin Kukac Muž

Založeno: 02.08.2006, 14:20

velice se omlouvam vsem ktere to neprekonatelne popudilo.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

Otázka je položena tak, jaky by z ní mělo vyplývat "existuje emulátor ZX Spectra i na Amigu?" - i když autor nepochybně myslel něco jiného, emulátor Amigy běžící na Macu.


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: