Digital Performer: Podrobné nastavení automatizace - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Digital Performer: Podrobné nastavení automatizace

24. února 2009, 00.00 | V minulém díle byly popsány základní vlastnosti automatizace v prostředí Digital Performeru. Dnes se podíváme na další rozšířené funkce.

V minulém díle byly popsány základní vlastnosti automatizace v prostředí Digital Performeru. Dnes se podíváme na další rozšířené funkce. Podrobné nastavení automatizace vyvoláme z roletového menu (na stejném místě, kde volíme typ automatizace Overwrite/Latch/Touch) Automation Setup.

perf13autom1f.jpg

Okno Automation Setup je vertikálně rozděleno na dva sloupce, levý sloupec je horizontálně rozdělen na dvě sekce. První sekcí je Global Automation Enable, ve které se nastavují vlastnosti automatizace pro všechny stopy společně. V této sekci lze rychle aktivovat/deaktivovat parametry automatizace a to buď všechny parametry najednou (Enable Automation) nebo pouze vybrané parametry. Pro audio stopy lze takto samostatně vypnout například automatizaci hlasitosti, stereopozice, umlčení stopy, bypass efektu, parametry efektů, úroveň hlasitosti sendů, stereopozice sendů a umlčení sendů. Pro MIDI stopu lze hromadně vypnout/zapnout automatizace hlasitosti, stereopoice a Mute.

Automation_Setupf.jpg

Hodnoty zobrazené na obrázku jsou defaultní tak, jak je má Digital Performer přednastaven od výrobce hend po první instalaci.

V sekci Automation Preferences lze volbu aktivovat/deaktivovat tak, že se po záznamu změní režim Overwrite na režim Touch. V praxi to dopadne tak, že pokud zvolíme pro záznam režim Overwrite, přepne se po ukončení záznamu automatizační křivky režim automaticky do režimu Touch a při příštím přehrávání nebo záznamu tak nepřepisuje (respektive nemaže) zaznamenaná data do okamžiku, než se dotkneme ovladače. Tak můžeme rychle opravit automatizační křivku, pokud je to potřeba, aniž bychom jí museli znovu zapisovat celou. Problémy nejsou ani při zapnutí smyčky.

Solo & Play Phrase přepisuje umlčenou automatizaci. Jakmile je v nějaké stopě aktivováno Solo, přehrává se tato stopa bez aktivace automatizačních křivek jednotlivých parametrů. Pokud potřebujeme při aktivovaném Solo slyšet data ze stopy včetně automatizačních dat, je nutné toto políčko odšktnout (je prázdné).

V této sekci je také možné nastavovat dobu, za kterou se má křivka automatizace vrátit na původně nastavenou hodnotu po ukončení záznamu automatizace. Tato doba určuje, jak plynulý bude přechod mezi poslední ručně zadanou hodnotou daného parametru při automatizaci a další již dříve vloženou hodnotou daného parametru, tedy vlastně jak hladký bude přechod po ukončení záznamu automatizace na původní hodnotu. Čas se nastavuje v řádech milisekund.

Nastavení hodnoty Auto punch out delay využijeme v případě, kdy používáme externí hardwarový MIDI ovladač pro řízení automatizace (jako například Mackie Control). Tato hodnota (v milisekundách) udává, jak dlouho má Digital Performer čekat po poslední přijaté události o změně hodnoty automatizovaného parametru než vypne záznam automatizačních dat.

Hodnota Minimální čas mezi zaznamenanými body nastavuje, jak často má Digital Performer kontrolovat, jestli nedorazila nějaká automatizační data. V podstatě se jedná o kvantizaci příchozích automatizačních dat, tedy o hustotu zapsaných bodů automatizačních parametrů. Při nastavení nižší hodnoty se při záznamu automatizačních dat zaznamená více bodů (budou zaznamenány častěji), čímž bude automatizace přesnější a jemnější.

Hodnota Minimální změna mezi zaznamenanými body nastavuje, jaká musí být minimální rozdíl mezi bodem A a bodem B, aby se znovu vytvořil bod pro automatizaci. Při nastavení vyšší hodnoty (v procentech) se může stát, že by se při jemném dolaďování automatizační křivka vůbec nezapisovala. Například pokud by byla nastavená hodnota 50 %, zapsal by se nový automatizační bod teprve až v okamžiku, kdy se hodnota daného parametru změní minimálně o oněch 50 %. Mezi těmito body by pak byla křivka lineární. V podstatě se dá říci, že se takto nastavuje citlivost pro záznam automatizační křivky.

Podrobné nastavení automatizace pro každou stopu samostatně nebo pro všechny stopy současně lze vytvořit v pravé části okna Automation Setup. V horní části okna zvolíme z roletového menu stopu, které se bude následující nastavení automatizace týkat. Následuje volba, zda chceme v dané stopě aktivovat záznam nebo čtení (případně obojí) automatizace. Režimy automatizace jsou pochopitelně stále stejné i zde, tedy Overwrite, Touch, Latch, Trim Touch a Trim Latch. V další části okna lze zvolit konkrétně, který parametr automatizace chceme aktivovat a který nikoliv. Cesta je ale trochu delší.

Auto_Setup_Addf.jpg

Abychom mohli s některým parametrem automatizace pracovat (tedy měli možnost jej zobrazit nebo skrýt), musí být tento prametr aktivně v nahrávce použit (nebo alespoň použit jiný parametr daného efektu). To znamená, že je nejdříve potřeba vytvořit Audio stopu, zvolit Insert efekt (například AutoPan) a nějakým způsobem zaznamenat automatizaci (ať již pohybováním parametrem pomocí myši přímo na monitoru nebo přiřazením nějakému fyzickému ovladači či nakreslení pomocí tužky). Pokud jsme tedy zaznamenali například křivku automatizace pro parametr Center, můžeme jej zobrazovat nebo skrývat, ale stejně můžeme pracovat i s ostatním parametry Insert efektu AutoPan dané stopy. V okně Automation Setup klikneme na šipku vedle Add. Rozbalí se menu s nabídkou parametrů, které chceme přidat do seznamu, a které pak budeme zobrazovat nebo skrývat. V nabídce se zobrazí klasické parametr jako Volume, Pan, Track Mute, Send Level, atd., ale nyní už také AutoPan. Jakmile na tuto položku najedeme kurzorem, zobrazí se na prvním místě možnost přidat do seznamu všechny parametry najednou (Add All), nebo můžeme do seznamu přidávat jednotlivé parametry samostatně po jednom.

Auto_Setup_Added_parametersf.jpg

Jakmile máme seznam vytvořen, můžeme povolovat automatizaci (Enable Automation Types) pro všechny parametry (All), všechny kromě parametrů uvedených v seznamu (All except) a nebo pouze pro parametry uvedené v seznamu (Only). Libovolný parametr lze ze seznamu jednoduše odstranit pomocí zvolení daného parametru a kliknutí na tlačítko Remove.

Automation_Curvef.jpg

Toto podrobné nastavení automatizace po jednotlivých parametrech lze následně aplikovat na označené audio stopy (Apply to Selected Audio Tracks) nebo uložit jako základní nastavení pro všechny audio stopy (Save as Default for Audio Tracks). Zejména na toto uložení doporučuji dávat pozor. Může dojít k tomu, že některé automatizace potom nebudou fungovat, což může přispět tak akorát ke zbytečnému zmatku. Pokud už uživatel k takovému kroku přistoupí, měl by dobře vědět, proč to dělá.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: