Deset nejdůležitějších informací, které potřebujete vědět, pokud jste našli pod stromečkem notebook Apple - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Deset nejdůležitějších informací, které potřebujete vědět, pokud jste našli pod stromečkem notebook Apple

31. prosince 2007, 09.00 | Máte nový počítač s nakousnutým jablíčkem v logu a nevíte si rady? Pak vám nezbývá než přečíst tento článek až do konce, abyste získali základní desatero znalostí o vašem počítači.

1) Registrace, uživatelské účty

Jako první věc, kterou uvidíte na displeji poté, co vybalíte a zapnete svůj nový notebook, je uvítací video, následné volby pro nastavení a registrační formulář. Při výběru země, v které žijete, musíte nejdříve nechat zobrazit celou nabídku, následně vyberete "Czech republic". Další obrazovkou je výběr rozložení klávesnice - vyberte czech pro českou QWERTZ, U.S. pro klasické původní anglické rozložení. A na řadu přichází registrační formulář. Bohužel, všechna pole jsou povinná. Nastavení Internetu přeskočte (přesné nastavení je v bodě 4) - zvolte "Different Network Setup". Teď už jen zbývá vytvořit uživatelský účet. Tip - vytvořte účet se jménem "administrator" a zaheslujte ho.

Právě jste se ocitli na hlavní obrazovce vašeho nového operačního systému Mac OS X Leopard. Ale ještě je potřeba dokončit ten "fígl" s účtem - otevřete si aplikaci System Preferences z doku - má ikonu s ozubenými kolečky, vyberte Accounts a klepněte na "+", vytvořte další účet, který budete vy používat. Odhlaste se a přihlaste se na nový účet. Ten původní pak můžete použít v případě, pokud budete mít nějaký problém s vaším účtem, bude téměř netknutý.

2) Klávesnice a myš

Dostáváme se k nastavení vašeho touchpadu. Většina uživatelů Windows nemůže přijít na jméno jednotlačítkovému touchpadu, který se používá u notebooků od Apple. Ale Mac OS X nám nabízí velmi pohodlnou možnost simulace levého tlačítka myši. A jak na to ? Otevřete si System Preferences, zvolte Keyboard & Mouse a zaškrtněte volbu "For secondary clicks, place two fingers on the trackpad then click the button". A teď si to zkuste - položte dva prsty na plochu touchpadu a klepněte na tlačítko. Vidíte? Není to lepší, než poslepu hledat druhé nebo přehmatávat? Pokud by se vám chtělo použít vaši USB myš - samozřejmě to není problém, jen ji připojte.

A teď ke klávesnici. Tu už máte nastavenou, ale co klávesové zkratky? U zkratek typu kopírovat, vyjmout, vložit se zpravidla používá stejná klávesa jako na Windows, jen místo CTRL používáte klávesu s jablíčkem. Tzn. že místo např. CTRL+C pro kopírování použijete jablíčko (dále jen cmd) + C.

A tady je seznam deseti nejužitečnějších zkratek pro Mac.

cmd+i - informace o zvoleném objektu (velikost, Exif informace, práva...)
cmd+option(alt)+i - stejně jako cmd+i, ale info je živé - mění se podle zvoleného objektu
cmd+option+esc - okno pro nucené zavření běžících aplikací
cmd+option+d - schová a zobrazí dok
cmd+shift+3/4 - vyfotí celou obrazovku/vybrané okno (pomocí mezerníku)
fn+backspace - simulace klávesy delete
cmd+esc - rychlé spuštění Front Row
cmd+space (mezerník) - vyhledávání pomocí spotlight
cmd+option+space - spustí nápovědu aktivního programu

A čtyři nejdůležitější pro ovládání programů a oken

cmd+w - zavře aktivní okno programu
cmd+h - schová aktivní program
cmd+q - ukončí aktivní program
cmd+tab - přepíná mezi programy

3) Práce s ostatními zařízeními, Time Machine

A dostáváme se k věcem, které si k Macu budete připojovat. Začněme třeba u fotoaparátu. Myslím, že v tomto případě už to být lehčí nemůže. S počítačem dostáváte automaticky iPhoto, program pro správu vašich fotek, zahrnutý v balíku iLife, a v systému máte Image Capture, program pro stahování obsahu foťáku do počítače. Takže, připravte se, jdeme na to. Stačí připojit fotoaparát a systém vám sám nabídne co s tím. Vyberte si iPhoto, pokud chcete fotografie katalogizovat a třídit, Image Capture, pokud chcete fotky jen stáhnout do počítače. Lehké ne? Vlastně jste se ani připravovat nemuseli...

Další máme mobilní telefon. Pokud máte mobil s bluetooth, stačí si jej zapnout a spárovat s Macem. To uděláte následovně. V horní liště klepnete na symbol B a vyberete si set up new device. A pak už jen zadáte na telefonu číslo pro spárování, vyberete služby, které chcete s vaším telefonem použít, a máte hotovo. Ostatní za vás obstará počítač. Pokud je váš telefon v podporovaných zařízeních, spustí se iSync a přes ten synchronizujete kontakty z aplikace iCal s telefonem, stejně tak kontakty z Adress Booku. Pokud chcete procházet obsah mobilu, vyberte v horní liště znovu bluetooth a klikněte na Browse Device. To je celé. Tím se vám zobrazilo vše, co v mobilu máte (fotky, hudbu...), a můžete si s tím dělat, co chcete. Stahovat, ukládat do mobilu atp. Pokud máte iPhone, tak vše děláte stejně jako na Windows, a pokud máte telefon bez bluetooth, tak jedině podporovaný kabel nebo samostatnou aplikaci.

Určitě máte externí pevný disk. A pokud ne, tak si ho rádi pořídíte, protože tahle funkce vám vyrazí dech. Už tušíte? Ano, trefili jste se, jde o Time Machine. Tento "Stroj času" vám průběžně veškerý obsah zálohuje na externí pevný disk (doporučuje se tak 2x až 3x větší kapacita, než máte na svém notebooku) a vy si to pak můžete procházet v časové ose, ve vesmíru. Tento způsob je velmi pohodlný, o nic se nestaráte, na pozadí se zálohuje. Je to užitečné i v případě "nemocného" systému, můžete si ho uzdravit zálohou z Time Machine. A teď k nastavení. Až připojíte pevný disk, systém se vás zeptá, jestli ho chcete použít pro Time Machine, no a vy si vyberete, jestli ano nebo ne.

No a co Windows PC? Máte? Tak se k němu budete určitě potřebovat připojit přes síť. I v tomto případě je to zase úplně jednoduché. Mac sám rozpozná připojené počítače a zobrazí je ve Finderu v postranní liště. Ty pak můžete normálně procházet, stahovat soubory, uploadovat, prohlížet, stejně jako na pevném disku.

Fotky stahovat umíte, ale co tisknout? Tady zase platí, že jednodušší už to nebude. Stačí připojit tiskárnu, a pokud nejde o nějaký 20let starý neznačkový model, systém tiskárnu sám rozpozná a připraví k tisku. Takže stačí otevřít fotografii, dokument, otisk obrazovky nebo webovou stránku a stiskneme cmd+p. Samozřejmě si v dialogovém okně, které se vám zobrazí, můžete nastavit parametry tisku, vybrat tiskárnu, příp. tisknout do PDF.

4) Připojení k Internetu

K čemu vám počítač dnes bude bez Internetu? Připojte se. A tady je návod.

  • a) Airport (Wifi) - Stačí si v horní liště klepnout na ikonku Airportu hned vedle bluetooth, a pokud je vaše síť viditelná, tak na ni klepnete a popřípadě zadáte heslo. Pokud je skrytá, dáte "other" a zadáte SSID - jméno sítě a heslo. A jste připojeni. Stejně tak samozřejmě pokračujete na jakémkoli hotspotu (KFC, McDonald's...), u známých, prostě kdekoli je dosah bezdrátového přístupu na Internet.
  • b) CDMA (O2, U:fon) - Tady záleží na tom, jaký typ modemu máte. Pokud máte modem od zeleného mužíka, nebo novější černý modem od O2 (AnyDATA ADU-300H), vše funguje bez problému, pokud máte jiný modem, doporučuji blog Martina Léra, tam najdete odkazy na potřebné soubory. A teď návod. Připojte modem, otevřete System Preferences a zvolte Network. Tam by se vám měl zobrazit nový port (AnyDATA CDMA Products). Pokud ho nevidíte, odpojte a připojte modem a chvilku vydržte. Měli byste ho vidět. Vyberte ho a napište vaše jméno a heslo k Internetu (jméno je ). Zaškrtněte Automatically connect when needed pro automatické připojování a dejte Connect. A jste připojeni.
  • c) aDSL - Znovu je potřeba vědět, co máte za modem. Zde je to ovšem obecnější. USB modem - nebrat, ethernetový (LAN) ano. S USB modemem se totiž, pokud to není typ s ovladači přímo pro Mac, na Internet nepřipojíte. Ne, není to chyba vašeho nového počítače, jen na vás výrobce modemu trochu pozapomněl. Takže prostě počítáme s tím, že máte ethernetový modem. Ten připojíte a otevřete si (nečekaně) System Preferences/Network. Vyberte Ethernet a zvolte buď DNS, pokud váš modem přiřazuje IP adresu automaticky pomocí DNS, nebo Manually, pokud ji musíte ručně zadávat, vepíšete ty samé adresy, jaké jste měly u vašeho Windows počítače. Voila, jste na Internetu.
  • d) V případě připojení přes kabelovku nebo přes LAN síť (např. pomocí síťového rozbočovače) postupujte stejně jako u DSL.

5) Lokalizace

Chybí vám v počítači čeština? Pokud vám ho Ježíšek koupil v ČR, pravděpodobně jste k němu dostali českou lokalizaci. A pokud vám ji vyndal z boxu nebo nepřinesl, můžete si o ni zažádat TADY. Stačí vyplnit formulář a do 24 hodin by vám měla přijít licence.

Ale nejdříve nějaké to varování. V zemích českých je známo, že okolo naší mateřštiny v nakousnutých počítačích není vše z uživatelského hlediska v pořádku. Hlavně jde o to, že se vám vypne automatické stahování aktualizací, budete muset čekat na počeštěnou verzi z webu lokalizace, což není úplně pohodlné. Dalším problémem může být nefunkčnost některých aplikací v českém prostředí. Bohužel čeština nejde úplně samostatně odinstalovat, takže nedoporučuji jen tak zkoušet. Pokud vám nevadí případné problémy, a máte s angličtinou (nebo jiným systémovým jazykem - např. němčina, francouzština, polština, ruština atd.) problém, nainstalujte si ji. Obecně je ale doporučováno ponechat systém v nějakém systémovém jazyce.

To ovšem neznamená, že byste přišli o český slovník nebo korektor. Ten existuje v podobě stahovatelného softwaru zdarma - CocoASpell. S ním žádné problémy nejsou, stačí si ho jen stáhnout, nainstalovat (viz. instalace - bod 6) a v System Preferences si vybrat český slovník a nastavit ho jako výchozí.

6) Ovládání, vyhledávání, Finder, dok a instalace aplikací

Start. Chybí? Tak zkuste zmáčknout ten obličej dole vlevo. Vidíte. A hned máte po ruce Start a průzkumníka v jednom. Ne, samozřejmě funguje to jinak, a nejspíš si budete muset zvyknout, ale jde to rychle. Tomu veselému obličeji se říká Finder. A ten vás bude provázet po celou dobu vaší práce na macu. Přes něj máte přístup k veškerým souborům v počítači, připojeným zařízením a diskům, počítačům v síti. Pokud si spustíte Finder, vidíte, že má postranní lištu. V té vidíte připojená zařízení, oblíbené složky, chytré složky. Přetahovat a rychle spouštět z tzv. sidebaru můžete, co se do něj vejde. Hlavní procházecí okno můžete mít zobrazené ve čtyřech režimech, ty přepínáte ikonami nad ním. Jde o režim ikon (mřížky), seznamu, sloupců a Cover Flow. V prvních třech případech se jedná v podstatě o klasické zobrazení, ve čtvrtém (Coverflow) jde o listování, kde vidíte živé náhledy a listujete jimi jako v jukeboxu.

V celém systému, a dvojnásob to platí o Finderu, se dá používat metoda Drag&Drop, takže můžete vše přetahovat odkudkoli kamkoli.

Další vestavěnou funkcí Finderu, nutno podotknout velmi užitečnou, je QuickLook. Možnost rychlého náhledu vybraného souboru pouhým stisknutím mezerníku. Bez spouštění jakéhokoli programu si tak můžete prohlédnout fotografie, pustit video, přečíst PDF atd. Dalším stisknutím mezerníku náhled zavřete, šipkou se přesunete na další soubor. Vyhledávácí pole najdete v pravém horním rohu Finderu. To je okamžité, prohledává i např. obsah textových dokumentů, webovou historii, emaily. Výsledky hledání můžete uložit do tzv. chytrých složek (Smart Folders), které jako obsah zobrazí vždy aktuální výsledek vámi uloženého vyhledávacího řetězce, a přitom se chovají jako klasická složka. Tzn. konec jakémukoli udržování pořádku v souborech, stačí vám hledání (Spotlight) a chytré složky. A vždy máte po ruce okamžitě to, co chcete.

Zkoušeli jste vypnout program? Určitě jste zjistili, že pokud jste klepli na červený křížek nahoře v rohu tak jako ve Windows, pouze se vám zavřelo okno, ale neukončil program (běžící program zjistíte tak, že pod jeho ikonkou dole v doku se svítí). Vypínání aplikací se nejpohodlněji uskutečňuje pomocí zkratky cmd+q (více viz výše). Obecně spuštěné neaktivní aplikace nejsou žroutem výkonu (nemluvíme o kódování videa apod.), a to díky rozdílné architektuře. Rozhodně zpozorujete, že si rychle zvyknete nevypínat aplikace, které často používáte.

A poslední (možná hlavní) rozdíl oproti ovládání ve Windows je zobrazení horního menu. To se vám neukáže v okně aplikace, ale v systémové horní liště (menubar). Tam vidíte nabídku vždy té aplikace, která je aktivní. Nebojte se, rychle si na tento způsob zvyknete.

Dok. K čemu vám slouží? Jde o takový panel rychlého spouštění, můžete si tam přetáhnout jakýkoli program, dokument, složku nebo třeba internetovou záložku. Složka se vám v doku poté zobrazuje jako tzv. Stack, pokud na ni kliknete, neotevře se vám rovnou okno Finderu, ale nejdříve náhled obsahu, kde si můžete rychle vybrat požadovaný soubor. Nebo si necháte zobrazit celý obsah. A je to.

A teď k instalaci programů. V podstatě jsou dvě možnosti.

  • 1) Stahované instalační soubory - stáhne se vám tzv. připojitelný obraz (.dmg), který dvojklikem připojíte stejně, jako když vsunete CD. Automaticky vám vyskočí okno s obsahem, a teď už stačí aplikaci (.app) přetáhnout do složky Applications. A vy už víte, že stačí, když app soubor přetáhnete na položku Applications v sidebaru. A je to.
  • 2) Druhá možnost je v podstatě stejná jako u Windows. Poklepáním spustíte instalátor a dál už to znáte.

Pokud budete chtít odstranit nějakou aplikaci, dá se odinstalovat pouze přetažením do koše a jeho následným vysypáním, doporučuji však ke kompletní odinstalaci použít freeware program AppZapper, který pouze stačí spustit a na jeho okno přetáhnout aplikaci, kterou si přejete odstranit. AppZapper pak vše udělá za vás, smaže všechny příslušné soubory, aby vám po nechtěném programu opravdu nic nezůstalo.

7) Safari, Mail, iCal, Address Book, iLife

  • Safari - internetový prohlížeč, který v ne zrovna valné kvalitě můžete používat i na Windows. Jedná se o browser přímo od firmy Apple, dělaný na míru pro Mac. Jde o funkčně poměrně dobře vybavený prohlížeč, nabízí prohlížení v záložkách, RSS čtečku, vyhledávání přímo z programu a rychlé a kvalitní vykreslování stránek. Unikátní funkcí je Web Clip, kde si vystřihnete kousek stránky a ten se vám poté zobrazuje aktualizovaný v Dashboardu (viz níže) jako widget. Ovšem pokud vám z nějakého důvodu nevyhovuje Safari, můžete si stáhnout libovolný prohlížeč (viz poslední bod)
  • Mail - jedná se, jak jste asi poznali, o emailového klienta. Jde o obdobu Windows Mailu pro Mac, funkčnost je podobná. Nabízí spamový koš, podporu všech běžných protokolů, RSS čtečku, HTML šablony (velmi propagovaná funkce, pro mne její použití postrádá smysl), monitor aktivity Mailu, poznámky, "úkolníček", synchronizovatelný s iCalem atd. Ovládání je dost podobné jako na Windows. I Mail má samozřejmě alternativy, pokud vám nevyhovuje, používejte některou z nich. Více níže.
  • iCal - aplikace pro plánování a kalendáře. Můžete si vytvořit několik kalendářů (např. osobní, pracovní), synchronizovat je s telefonem nebo třeba iPodem. Nabízí upozornění např. přehráním zvuku, spuštěním aplikace nebo skriptu, je na vás, co si vyberete. Velmi pohodlné řešení.
  • Address Book - Adresář. Možnost vytváření skupin, synchronizace s telefonem, PDA, iPodem..., velmi jednoduché a efektivní.
  • iLife '08 - balík multimediálních aplikací, který dostanete s vaším počítačem. Videonávody najdete na stránkách Apple, takže jen takové shrnutí, co od kterého programu čekat a co umí. Jednou z nesporných výhod program je uživatelská přívětivost (což platí o celém systému) a vzájemná provázanost jejich programů a knihoven obsahu.

    • iPhoto - program pro správu a lehkou úpravu fotografií. Možnosti slideshow, hromadných úprav, vypálení nebo zálohování v pár jednoduchých krocích.
    • iWeb - aplikace pro tvorbu osobních webových stránek. Blog, fotogalerie, samostatné prezentace, spousty šablon atd. Žádný kód, vše Drag&Drop.
    • iMovie - program pro editaci a tvorbu domácího videa. Velmi jednoduchý, v poslední verzi velký krok dopředu co se týče funkcí.
    • iDVD - program pro tvorbu DVD - kapitol, menu, větvení, vypálení na DVD. Ideální pro domácí video tvořené v iMovie.
    • iTunes - program známý i z Windows. Slouží pro správu hudební kolekce, synchronizaci s iPodem nebo iPhonem, přehrávání hudby. Tady platí stejně jako u Safari, že kvalita, rychlost a stabilita je oproti Windows verzi o několik tříd výš.
    • GarageBand - aplikace pro editaci, mixování a komponování hudby. Obsahuje doplňovatelnou knihovnu smyček a efektů, pracuje s nahrávanými i uloženými zvuky. Snadno umožňuje každému vytvořit si vlastní skladby, soundtrack do filmů do iMovie, podcasty i videopodcasty. Velmi návykové.

8) Kancelářské programy

V případě kancelářských programů máte opět na výběr z několika možností. Můžete si zakoupit balík od Microsoftu - Office, tak jak jste možná zvyklí. Ovšem v současné době existuje verze 2004, která není optimalizována pro Leopard a Intel procesory, doporučuji tedy počkat na vydání verze 2008, která už je za dveřmi. Tedy, pokud stojíte o tento balík. Jeho nespornou výhodou je v podstatě stoprocentní kompatibilita s Windows verzí a kompletní přepsání programu pro pohodlné používání pod Mac OS X.

Ovšem, chcete-li se odprostit od nadvlády Microsoftu, máte na výběr z několika možností. Placenou je např. balík iWork. Jde o možnost, kterou nám přichystal Apple, a v aktuální verzi '08 obsahuje Pages, obdobu Wordu, Keynote, obdobu PowerPoint, a Numbers namísto Excelu. Vše se dá ukládat do formátu kompatibilního s Microsoft Office, samozřejmě ho dokáže i upravovat. Na disku máte nainstalovanou zkušební verzi, tak vyzkoušejte, co to umí, a jestli vám nevyhovuje tato možnost. Po vypršení 30ti-denní lhůty si musíte zakoupit licenci.

Ale stejně jako na Windows, i tady existuje neplacená alternativa. NeoOffice. Jedná se o upravenou verzi OpenOffice.org pro prostředí Mac OS X. Problémy a výhody jsou stejné jako u Windows a Linux verze. Otevřenost, kompatibilita, cena na straně jedné, na druhé je ne zrovna valná rychlost, vzhled a prezentační software, který chybí. Ovšem nic vám nebrání si jej nainstalovat a vyzkoušet - link.

9) Instalace Windows na Mac

Díky přechodu Applu na procesory Intel nyní můžete spouštět Windows bez ztráty výkonu i na nakousnutých počítačích. Jsou dvě metody. Jedna, rychlejší, ale méně pohodlná, je zdarma, druhá, o něco pomalejší (ale ne viditelně), pohodlnější a placená.

Začněme u té první - Boot Camp. Jedná se o nástroj, který vám umožní nainstalovat Windows tak, jak jste zvyklí, včetně veškerých ovladačů. Můžete si nainstalovat Windows XP Service Pack 2 nebo Windows Vista. Výhodou tohoto řešení je, že vše funguje jako u normálního PC, a jeho nulová cena, nevýhodou, že oproti druhému způsobu musíte systémy přepínat, takže restartovat a vybrat ten druhý.

No a tím pohodlnějším a placeným způsobem je virtualizace. V současnosti jsou na trhu dvě podobná řešení, jedním je Desktop od Parallels a tím druhým Fusion od VMWare. Každý z obou programů má nějakou tu výhodu nebo nevýhodu oproti tomu druhému, ale principielně vše funguje stejně. Výhodou těchto řešení je to, že nainstalujete jakýkoli operační systém instalovatelný na Intel procesory, takže i starší verze Windows, dále to, že systém vám běží pod macem jako program, samozřejmě ho můžete mít spuštěný buď v okně, nebo na celé obrazovce, Windows pak vypadají jako opravdu nainstalované. Tento systém můžete přenášet mezi několika počítači, napojit na boot camp oddíl. Nevýhodou je lehká ztráta výkonu, ale hlavně nedořešená plná podpora akcelerace 3D grafiky. Obě virtualizační řešení si můžete zdarma vyzkoušet a vybrat si.

Takže rada pro Windows na Macu : Pokud potřebujete Windows jen na práci a ne na hry, jste ochotni investovat okolo dvou tisíc korun, rozhodně používejte virtualizaci. Pokud budete hrát,nainstalujte si BootCamp, ale počítejte s restarty.

10) Ochrana zevnějšku počítače, ergonomie práce

K ochraně vašeho počítače v podstatě stačí kvalitní obal, v kterém bude uzavřen jen on, nic jiného, o co by se mohl odírat.

Hlavní věcí, kterou musíte kontrolovat při koupi takového obalu, je pevnost materiálu, velikost (aby přesně odpovídal rozměrům vašeho počítače) a zipy. Ty musí být zevnitř zakryté, aby vám nepoškodily šasi počítače. Kvalitními značkami jsou například Crumpler nebo Tucano.

Ergonomie práce na notebooku není ideální, a tak se doporučuje, pokud používáte notebook na stole, podložit ho buďto speciálním stojanem, nebo něčím, abyste jeho displej dostali do úrovně očí. K tomu připojit externí klávesnici a myš, a máte z notebooku v podstatě stolní počítač. Dále se doporučuje nastavit podsvětlení displeje podle okolního světla, za prvé z důvodu zabránění předčasnému vysvícení vašeho displeje, za druhé kvůli pálení očí, které vám může přivolat nadměrné svícení displeje v horších světelných podmínkách nebo úplné tmě.

10+1) Nejlepší freeware a shareware aplikace pro váš Mac

Tak a teď se pokusím vypsat deset aplikací, které byste mohli potřebovat. Pokud vám tu něco chybí, zeptejte se ve fóru, a pokud se vám nebude chtít někoho ptát, můžete se podívat na MacUpdate nebo VersionTracker.


Mozilla Firefox - alternativa k Safari
Mozilla Thunderbird - alternativa k Mail
Flip4Mac - Windows Media kodeky pro QuickTime
Transmit" - FTP klient
XÚčto - české účetnictví
Perian - kodekový a doplňkový balíček pro QuickTime
iSquint - převede vám jakékoli video do formátu pro QuickTime, iTunes, iPod, iPhone...
Adium - Multiprotokolový Instant Messenger (ICQ, AIM, .mac...)
Pixelmator - jednodušší alternativa Photoshopu
Disco - jednoduchý vypalovací program

Tak a jsme na konci. Samozřejmě pro vás a váš nový Mac je to teprve začátek, tak si společný život užijte bez úhony, a pokud by přece jen k něčemu došlo, mrkněte do diskuzního fóra, kde najdete co potřebjete, nebo se zeptáte. Hodně štěstí.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

 » Rubriky  » Začínáme s  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Super článek

Autor: Jan Martinek Muž

Založeno: 31.12.2007, 09:50
Odpovědí: 0

Skvělý článek, možná až na to zidealizované připojování tiskárny :) Jen bych doplnil dvě věci:

- při použití externího disku jako zálohy Time Machine je potřeba jej naformátovat (pokud už naformátovaný není), takže je třeba mít *prázdný* externí disk
- v novém neadminovském účtu je třeba si vytvořit vlastní složku Applications, aby se všechny aplikace neinstalovaly přes heslo přímo do administrátorského učtu - ten by pak už tak moc netknutý nezůstal.

Ale jinak parádní článek :) Já před měsícem postupoval podle podobného článku na the.taoofmac.com

Odpovědět na příspěvek

RE: Super článek

Autor: helenka Muž

Založeno: 31.12.2007, 12:17

Není potřeba vytvářet vlastní složku Applications.
Pouze při instalaci si to vyžádá znalost admin přístupu, protože do aplikací může zapsat jen root/admin.
Nic se do admin profilu nezapíše, pouze se nainstaluje díky poskytnutí jeho práv.

Uživatelské soubory k aplikacím samozřejmě jsou ve vašem uživatelském profilu. -> admin profil zůstane netknutý.

Odpovědět na příspěvek

Výborný článek

Autor: Maagus Muž

Založeno: 31.12.2007, 10:37
Odpovědí: 0

Připojuju se, výborný článek. Před pár dny jsem tyhle základní informace sháněl všude možně a tady je to základní naprosto shrnuto :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: Výborný článek

Autor: Honza Muž

Založeno: 31.12.2007, 19:22

Přesně tak souhlásím, skvělý článek. Pod stromečkem iMac, a před pár dny jsem byl z toho docela vyjevený. :-) Moc díky...


PS:Windows.
..pá pá Bille :-)

Odpovědět na příspěvek

dodatek

Autor: MartyM Muž

Založeno: 31.12.2007, 11:01
Odpovědí: 0

doplnil bych VLC pro prehravani video souboru

jinak otazka k zacatku: doporucujete nastavit ten uzivatelsky ucet jako administratorsky nebo s omezenim?

Odpovědět na příspěvek

RE: dodatek

Autor: helenka Muž

Založeno: 31.12.2007, 12:15

Osobně používám omezený. Doporučuji. :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: dodatek

Autor: dex Muž

Založeno: 01.01.2008, 16:31

Jednoznačne admin.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: dodatek

Autor: -jf Muž

Založeno: 01.01.2008, 18:57

dexi, z této odpovědi (opět) vidím, že problematice nerozumíte. Nikdy jsem nepochopil, proč se někteří jedinci vyjadřují podobným způsobem k tématům, která přesahují jejich znalosti.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: dodatek

Autor: dex Muž

Založeno: 02.01.2008, 12:25

Tak ak vám stačí obmedzený, nech sa páči, ale ja osobne potrebujem mať neustály prístup k jadru systému - je to možno nejaká divná... odchylka, ale...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: dodatek

Autor: dex Muž

Založeno: 02.01.2008, 12:27

Aha, moje chyba, pardon, prehliadol som odkazujúce slovko "ten" v pôvodnom príspevku.

Odpovědět na příspěvek

RE: dodatek

Autor: Cz4r0dej Muž

Založeno: 02.01.2008, 12:18

Jednoznačně omezený účet pro běžné použití (pro 99% případů to stačí). Vytvořit ještě jeden účet, který bude Admin, ale ten nepoužívat pro přihlášení, jen pro autorizaci, když vás systém požádá.

Odpovědět na příspěvek

pěkné

Autor: JR Muž

Založeno: 31.12.2007, 12:58
Odpovědí: 0

Užitečný a dobře napsaný přehled. Kdo se podobně trápí s novým iPodem, může najít desateru tipů i u mě: http://applegraf.blogspot
.com/2007/12/ipod-doplte-
na-co-jobs-zapomnl.html

Odpovědět na příspěvek

Připomínky k jinak zajímavě napsaném článku

Autor: Helenka Muž

Založeno: 31.12.2007, 13:07
Odpovědí: 0

1. Někdo se určitě zaregistrovat chce. Už jen proto, aby amíkům dal vědět, že je z Čech. Žádné maily neposílají, pokud nechcete.
Oceňuji doporučení druhého účtu.
3. V sharing ještš zapnout BT sharing, nestačí pouze spárovat zařízení (jinak to hlásí, že Leopard nemá požadované služby)
5. Třeba by fungovalo využití Time Machine pro odstranění češtiny. Dá se ale očekávat, že se unistaller objeví. (Už jen proto, že je pro 10.3 a 10.4, třeba by fungoval. ;-))
Pokud jde o zablokování aktualizací - ano, ale nikomu nic nebrání odebírat rss s aktualizacemi a ty si nainstalovat. Nemusí se hlídkovat na webu, stačí počkat, až rss přijdou sama.
6. Při odinstalaci aplikace dojde standardně k zachování konfiguračních souborů. Pro někoho může být výhodné.
8. Po vypršení 30ti-denní lhůty -> nepište tyhle hrubky! Stačí, že to píšou úmyslně na mujipod. :-(
NeoOffice - autor zjevně vůbec nevyzkoušel, jinak by nemohl tvrdit, že NeoOffice nemají prezentace.

Odpovědět na příspěvek

RE: Připomínky k jinak zajímavě napsaném článku

Autor: Petr W Muž

Založeno: 31.12.2007, 16:25

AD 3. Helenko DÍKY!!! Už se s tím mořím několik dnů a "neane" z telefonu odeslat fotky do MBP. Chtělo to zapnout BT sharing...

Odpovědět na příspěvek

RE: Připomínky k jinak zajímavě napsaném článku

Autor: Pavel Bart Muž

Založeno: 07.01.2008, 21:31

Já jen připojuji ještě jednu "zajímavost", na kterou jsem přišel po dlouhodobém používání iMaca, a sice, že Mail je pěkně kompatibilní s Outlookem u těch, co ho ještě používají, neb kalendářové pozvánky chodí jak z Outlooku do Mailu, tak i obráceně. A jako tip pro ty, co chtějí poslat nějaké fotky kamarádovi a nezáleží až tak na velikosti, doporučuji po vložení fotek do mailu pohled do pravého dolního roku okna nové zprávy s fotkama, tam nabídka velikosti fotek a vlevo dole pro kontrolu celkové velikosti odesílaného emailu. Jak jednoduché...

Odpovědět na příspěvek

AppZapper neni freeware

Autor: Mr. Cidermaster Muž

Založeno: 31.12.2007, 16:21
Odpovědí: 0

Pokud umim dobre cist, pak aplikace AppZapper neni a nikdy nebyla freeware. Jak se na vami odkazovane strance pise, licence pro jednoho uzivatele stoji $12.95. Pokud vam funguje jako freeware, pak ji pouzivate v rozporu s licencnim ujednanim. Netvrdte tedy, ze je to freeware aplikace, tim spise, ze k presne tomuto ucelu existuji i opravdu "free" aplikace.

Odpovědět na příspěvek

RE: AppZapper neni freeware

Autor: * Muž

Založeno: 31.12.2007, 17:15

Disco, Transmit a Pixelmator také nejsou freeware, ale shareware/demoverze (respektive placený komerční software)...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: AppZapper neni freeware

Autor: Michal Kult Muž

Založeno: 31.12.2007, 17:36

Jasně, že Disco a Pixelmator nejsou freeware, už jen v nadpisu bodu je napsáno, že uvádím free a shareware aplikace. Za chybu u AppZapper se omlouvám. Co se týká lokalizace, já sám ji nepoužívám, ale můj otec ji dříve používal (u 10.4.4 tuším), a bylo to opravdu tak jak jsem zde psal. Rozhodně nechci pošpiňovat práci lokalizátorů, je mi jasné, že podmínky rozhodně nejsou ideální, a jejich práce si vážím. Šlo mi jen o to, pozornit na problémy, které jsem zpozoroval. Pokud je to teď u Leoparda jinak, jsem rád, a omlouvám se.

Odpovědět na příspěvek

Báje a pověsti, aneb jedna paní povídala...

Autor: -jf Muž

Založeno: 31.12.2007, 16:33
Odpovědí: 0

Mohl bych prosím autora poprosit o seznam zmiňovaných nefunkčních aplikací v českém lokalizovaném systému? Opravdu by mě to zajímalo, když na to poukazuje v článku. Zkuste mi napsat alespoň TŘI běžně používané programy, které nelze v lokalizovaném systému používat! A hlavně, rozlišujte, zda program funguje s jiným než západním skriptem nebo zda nefunguje jen po instalaci české lokalizace.

Odstraněn
í lokalizace je věc triviální a u opodstatněných verzí je k dispozici vždy program pro odstranění lokalizace. Tvrzení v článku se tedy nezakládá na pravě.

Odpovědět na příspěvek

Nepovídej!

Autor: Melebius Muž

Založeno: 31.12.2007, 18:56

Ne tak zhurta! Za sebe mohu říct, že nešla nainstalovat betaverze Boot Campu, když jsem si ji někdy na jaře stáhnul. Řešil jsem to zmiňovaným odinstalováním lokalizace, ale dostat ji zpátky byl oříšek. Podrobnější vylíčení mám na blogu: http://melebius.ic.cz/app
le.php/2007/08/18/dockal_
jsem_se

Odpovědět na příspěvek

RE: Nepovídej!

Autor: -jf Muž

Založeno: 01.01.2008, 13:43

Hmmm, stačilo si najít na stránkách Průvodce instalací nebo napsat na tech. podporu. Tohle opravdu žádný problém nikdy nebyl... Navíc to byla jen testovací betaverze, tedy program, u kterého se předpokládalo, že jej bude instalovat jen někdo, kdo se v práci s počítačem již vyzná a ví co je třeba (a v 99% případů tomu tak i opravdu bylo)

Problém, který popisujte na blogu, se týkal předchozího způsobu lokalizace, a evidentně zde došlo k selhání lidského faktoru. To bohužel nebylo zase až tak neobvyklé... Nyní nic takového již nehrozí.

Další problém, které v bloku popisujte, aktualizace iLife, opět čiší z neinformovanosti nebo neznalosti. Všechny aktualizace vždy byly na webu lokalizace a vše probíhalo stejně jako u mezinárodních verzí.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Nepovídej!

Autor: dex Muž

Založeno: 01.01.2008, 16:27

Vzhľadom na to, akým spôsobom si obhajujete funkčnosť vlastného produktu, som stratil vôľu niekedy si ho kúpiť...

(Nebojte sa, stále ostáva dosť Čechov a Slovákov, čo anglicky, nemecky alebo poľsky nerozumejú.)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Nepovídej!

Autor: -jf Muž

Založeno: 01.01.2008, 18:53

dex: není to můj produkt, kdyby byl, vypadal by jinak :-)

Problém je v tom, že báje a pověsti prostě do článku nepatří. Článek, který se tváří jako "profesionální" by měl mít jistá pravidla -- poskytovat ověřené postupy a ověřená fakta. Pokud by MůjMac byl BLOG, tak nic obhajovat nebudu, ale tento server (zatím) blog doufám není.

Mimochodem, produkt je zdarma, nikdo vás nic kupovat nenutí -- jen mě v souvislosti s tím napadá, víte vůbec o čem jsem psal -- k čemu se vlastně vyjadřujete?

Odpovědět na příspěvek

bájo článek

Autor: Mládě Muž

Založeno: 31.12.2007, 19:25
Odpovědí: 0

Tak mohu vám říct, pánové, že já sem ouplný začátečník, který dostal od Jezulátka Eplí noutbuk, takže mi tendlencten článek moc pomohl, páč jsem vždycky pracovalo jen s Vindousem a na tohle sem nebylo vůbec zvyklé. Je to tak srozumitelně napsané, že to pochopím i já, a to už je co říct. Sice jsou tam některá cizí slova která jsem v životě neslyšelo, ale stejnak...Jen tak dál, pane Kurt:) Todle se vám fakt povedlo.

Odpovědět na příspěvek

pomoc

Autor: Petr Muž

Založeno: 31.12.2007, 19:51
Odpovědí: 0

muze me nekdo vysvetlit co je to 3/4
cmd+shift+3/4
dekuj
i

Odpovědět na příspěvek

RE: pomoc

Autor: Jan Martinek Muž

Založeno: 31.12.2007, 21:30

To je zkratka 2in1 :-)

cmd+shit+3 snímá celou obrazovku
cmd+shift+4 snímá výběr myší nebo aktuální okno po stisknutí mezerníku

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: pomoc

Autor: Jan Martinek Muž

Založeno: 31.12.2007, 21:31

Nu, a omlouvám se za nepříliš komický překlep.

Odpovědět na příspěvek

CDMA

Autor: Ondra Muž

Založeno: 31.12.2007, 20:54
Odpovědí: 0

Bezva clanek...... jen snad male upozorneni ohledne CDMA - na poslednich verzich Tigera modem AnyData nefunguje - system ho nevidi!!!!
Pokud nekdo mate jine reseni nezli downgrade systemu, dejte prosim vedet....

Odpovědět na příspěvek

rozšíření tohoto článku

Autor: jurap Muž

Založeno: 01.01.2008, 14:44
Odpovědí: 0

Michale děkuji za sumarizaci toho, co je zapotřebí vědět o novém MacBooku a jeho systému pokud jej chceme úspěšně provozovat.

Chtěl bych Tě zároveň požádat i o souhrn nastavení jednotlivých jeho součástí systému k provozu v českém prostředí. Mám na mysli například nastavení aplikace Mail pro odesílání mailů a odpovědí s českou diakritikou a přílohami obsahujícími v názvu českou diakritiku, nastavení VPN přístupu k síťovým diskům, nastavení českých fontů ve FontBooku a další specifická nastavení, které asi musí každý učinit, aby mu MacBook uspokojivě sloužil a nebyl z toho frustrován.

Na MacBooku pracuji už jeden rok a za tu dobu mi v rámci záruky servisně vyměnili HDD (ulomily se mu hlavy-přitom MacBook opečovávám jako v bavlnce ale celý rok jel téměř 365/24/7) a odešel i Bluetooth modul. Jinak jsem s ním NAPROSTO spokojený - slouží mi věrně.

Odpovědět na příspěvek

Myš

Autor: Kuba1982 Muž

Založeno: 01.01.2008, 17:33
Odpovědí: 0

Mam nove iMac a nejak me nevyhovuje Aplí myš :)
neni to moc ergonomicka zalezitost. Muzu pripojit jakoukoli mys? Co expose atp. Jak namapuju tlacitka pro Apple funkce.

Ad Office - VMFusion + WXP + Office 2007 je nejlepsi reseni. Proc? iWork na praci neni, Office 2004 maji hruzny Entourage (nic moc s EX2003), Office 2008 budou jen v ENG. Potrebuju 100% kompatibilitu, czech spell check a ac jsem se moralne branil, tak MS na Applu mam.

Diky

Odpovědět na příspěvek

RE: Myš

Autor: MartyM Muž

Založeno: 01.01.2008, 22:08

ja pouzivam jen normalni mys se tremi tlacitky, funguje normalne,

k tem office, znam, bohuzel MS produkty nejsou 100% kompatibilni ani samy se sebou, pokud clovek prijma hodne dokumentu od uzivatelu (zejmena zakazniku) , kteri nemaji mac, tak se tomu nevyhne, jen nerozumim tomu, proc office 2007 ktere vetsina lidi zatim nema a jejich nativni format v office 2003 neotevru,

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Myš

Autor: Kuba1982 Muž

Založeno: 01.01.2008, 22:50

a jak pouzivas expose na tritlacitkove mysi? diky za objasneni.

co se tyce office - co jde ven tak ukladame ve formatu 2003, ve firme mezi sebou klasika v 2007 (mame je vsichni). a proc nemamem 2003? protoze jsme nechteli davat 100 tis. za produkt 2003, ktery je stary :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Myš

Autor: MartyM Muž

Založeno: 01.01.2008, 23:41

ja pouzivam prevazne touchpad, takze kdyz uz mam pripojenou mys, tak expose normalne najedu mysi do rohu, tu mys mam hlavne kvuli prostrednimu tlacitku ktere otevira nove taby v prohlizeci, coz je velmi efektivni, na expose jsem si tak zvykl, ze v praci (kde mam XP) porad najizdim do rohu, a ono nic :-)

my mame XP office a tak jeste 2 roky doufam, ze nebudeme menit, jinak se da pri koupi 2007 pouzivat verze 2003, u OS totez, my napr. instalujeme XP ale kupujeme jiz licence na visty

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: RE: Myš

Autor: Kuba1982 Muž

Založeno: 02.01.2008, 00:10

to s tema rohama jsem nevedel :) diky.

co se tyce Windows - ja koupil licence, kde downgrade nejde... cela licencni politika MS je tak slozita, ze jsem byl rad, ze uz neco mam. Ale obecne - kdbych koupil moznost s downgrade, tak bych zaplatil o 15.000 vice, za coz jsem mel skoro pulku iMaca :) takze proto jsem koupil 2007.

Odpovědět na příspěvek

Klub Pratel Pocitacu Macintosh

Autor: koko Muž

Založeno: 01.01.2008, 22:24
Odpovědí: 0

plno dalsich informaci naleznete i na www.kppm.cz

Odpovědět na příspěvek

Děkuji Vam,

Autor: pawel Muž

Založeno: 01.01.2008, 23:55
Odpovědí: 0

VELMI, ZA TAKOVY CLANEK!! Jen houst (vice)!

Odpovědět na příspěvek

manipulace se soubory ve finderu - kopirovani

Autor: ond Muž

Založeno: 02.01.2008, 03:39
Odpovědí: 0

DObry den,
chtel bych se zeptat na efektivni zpusob kopirovani/presouvani souboru v prostredi, ktere nepouziva dva panely.

Zatim mi to pride pomale a nepohodlne, oznacim soubory, cmd+c a pak vyjet nekam do slozky kam je chci umistit a zase cmd+v je pomale.

Diky

Odpovědět na příspěvek

RE: manipulace se soubory ve finderu - kopirovani

Autor: nasciturus Muž

Založeno: 02.01.2008, 11:30

já to dělám tak že chytnu soubor (a držím) a najedu na složku kam to chci (sami se otvírají do hloubky) až když jsem kde potřebuji soubor pustím (tím se přesune). když k tomu zmáčknu ALT (objeví se +) tí se zkopíruje ... ještě záleží jak máte nastavené zobrazení FINDERu ... když ho budete mít otevřený zkuste si apple + 1, apple + 2 a apple + 3 ... zapnou se vám různé pohledy ... mě se nejlépe kopíruje v apple + 3 :) pokud nebude stále vyhovovat, mrkněte po nějakých těch total commanderech pro mac ... určitě jich bude spousty ...

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: manipulace se soubory ve finderu - kopirovani

Autor: JR Muž

Založeno: 02.01.2008, 12:02

Forklift, Pathfinder, Mucommander, Diskorder... Viz macupdate.com. Některé i zdarma a česky.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: manipulace se soubory ve finderu - kopirovani

Autor: ond Muž

Založeno: 03.01.2008, 07:18

diky

chtel jsem prave prestat pouzivat pohled dvou sloupcu z dob dosu; a prejit na neco efektivnejsiho v mac os; napr pruzkumnik z win je tragicky

uvidime jak mi toto pride rychle...diky

Odpovědět na příspěvek

RE: manipulace se soubory ve finderu - kopirovani

Autor: Pavel Bart Muž

Založeno: 07.01.2008, 21:13

http://www.kai-heitkamp.c
om/
aplikace Xfolders vypadá jako NOrton COmmander

Odpovědět na příspěvek

Vypalovani

Autor: Topper Muž

Založeno: 02.01.2008, 10:25
Odpovědí: 0

Dobry den, misto Disco, coz je shareware, bych doporucil free variantu LiquidCD (nebojte umi i DVD).
http://www.version
tracker.com/dyn/moreinfo/
macosx/28483

Odpovědět na příspěvek

debian

Autor: Bobba Muž

Založeno: 04.01.2008, 09:50
Odpovědí: 0

Pochlubim se: od dcery jsem dostala Apple notebook, lec smutne musim konstatovat, ze pro mne s puvodnim OS (zduraznuji: PRO MNE)neni vhodny:( Je mi pres 40, cely zivot programuji a pracuji v *NIXovych prostredich, hry nehraji, grafik nejsem. Jsem si vedoma zakladu BSD, ale jednodussi a blizsi mi prisla instalace debianu. Ale jako HW je moc pekny (MB Pro 15,4", 2,6GHz). Dceri timto jeste jednou dekuji :) Vas clanek zajiste mnozi oceni, dekuji i za ne.

Odpovědět na příspěvek

díky

Autor: ivi Muž

Založeno: 19.05.2008, 10:39
Odpovědí: 0

Díky,díky za pomocné informace (k nezaplacení) pro úplného začátečníka. ivi

Odpovědět na příspěvek

iThief

Autor: zpjet Muž

Založeno: 20.06.2009, 14:56
Odpovědí: 0

pěkný článek, škoda že ho člověk co ho napsal je podvodník, lhář a zloděj.

http://www.mi
chalkult.com
http://www.
michalkoniakovsky.com

Odpovědět na příspěvek

 

 

Odpověď na příspěvek:

muze me nekdo vysvetlit co je to 3/4
cmd+shift+3/4
dekuji


Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: