Dění okolo Mac OS X Lion - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Dění okolo Mac OS X Lion

2. května 2011, 00.00 | Apple vydal novou aktualizaci druhé předběžné verze Mac OS X Lion, jež upravuje některé prvky uživatelského rozhraní. V Safari Lionu byla objevena funkce Reading List ukládající stránky a odkazy pro pozdější přečtení. A šetřič obrazovky iTunes v Lionu může přehrávat hudbu z knihovny iTunes.

Koncem minulého týdne přišla řada zpráv týkajících se Mac OS X Lion, zde předkládáme jejich souhrn:

Apple uvolnil další aktualizaci druhé předběžné verze Mac OS X Lion

Externí vývojáři dostali první předběžnou verzi (Developer Preview 1) Mac OS X Lion, nástupce Snow Leoparda, koncem února (to, že na takovém operačním systému pracuje, Apple poprvé oznámil loni v říjnu). Druhá předběžná verze (Developer Preview 2) následovala koncem března a v polovině dubna Apple uvolnil její dodatečnou aktualizaci.

A minulý pátek se objevila již druhá aktualizace druhé předběžné verze. To zní poněkud zmatečně, ale asi to opravdu tak bude, protože podle prvních informací jsou změny jen poměrně malé.

Jde o nové sestavení 11A444d (předchozí aktualizaci tvořilo sestavení 11A430e), jež není výslovně označené jako třetí předběžná verze (Developer Preview 3) a stejně jako v případě předchozí menší aktualizace ani tuhle nedoprovází seznam nových změn či opravených chyb. (Velikost nové aktualizace dosahuje zhruba 1,2 GB).

Vyšla i nová beta verze Xcode 4.1

Současně Apple uvolnil také novou předběžnou verzi integrovaného vývojového prostředí Xcode 4.1. Tenhle základní nástroj pro tvorbu aplikací Mac OS X a iOS se od poloviny dubna nabízí ve stabilní verzi 4.0.2, avšak pro psaní aplikací Lionu se musí používat beta verze 4.1.

V pátek uvolněná nová verze je označena jako Preview 4 a lze předpokládat, že stejně jako v případě předchozích verzí Lionu bude verze 4.1 Preview 4 nutná pro přípravu aplikací běžících pod novým sestavením Lionu. A také v jejím případě se ještě příliš neví, co vlastně přináší za novinky.

První objevené změny v nové verzi Mac OS X Lion

Už minulý pátek 9to5mac zmínil první nalezené změny v nové verzi Lionu.

Ve webovém prohlížeči Safari se objevilo nové menu se seznamem naposledy stažených souborů.

iChat nabízí nové textové bubliny, změnily se lišty tlačítek pro výběr podpanelů (to probíráme podrobněji v následujícím oddílu) a Launchpad (prvek Lionu pro spouštění aplikací připomínající aplikační ikony domovské obrazovky iOS) dovoluje odstraňovat aplikace novým způsobem.

Později byly v nejnovější verzi Lionu objeveny též náznaky integrované podpory chystaných „cloud“ služeb, což blíže popisujeme v dnešním článku shrnujícím nejnovější zprávy na tohle téma.

Nová aktualizace zahrnuje českou lokalizaci

Významnou novinku přináší nejnovější verze Lionu také pro české uživatele. Jak upozornili naši čtenáři, již zahrnuje oficiální českou lokalizaci, takže by měly odpadnout dosavadní potíže, našemu jazyku se dostane stejné podpory jako nyní polštině.

Podrobněji současný stav české lokalizace Lionu (ještě není úplná, ale vypadá nadějně) popisuje tento článek na webu multiApple (najdete tam desítky snímků obrazovek, z nichž zde na ukázku uvádíme dva)..

V reakci na kritiku Apple pozměnil některé prvky uživatelského rozhraní Lionu

Jak již víte, Mac OS X Lion dost výrazně mění vzhled uživatelského rozhraní. Řada aplikací dodávaných se systémem připodobnila svůj vzhled aplikacím iPadu, ale ke změnám došlo i v celkovém vzezření uživatelského rozhraní, Apple do značné míry odstranil „naleštěnost“ rozhraní Aqua.

Mnohým se však tyto změny příliš nezamlouvají a v diskusích se objevují jejich silné kritiky. A zdá se, že je Apple do jisté míry vyslyšel, protože nová aktualizace Lionu přinesla menší změny uživatelského rozhraní, jež znamenají určitý ústup od nastoupeného trendu.

Lion si sice nadále zachovává svůj střízlivější vzhled, který odstranil většinu dosavadních modrých zvýraznění a potlačil plastické ztvárnění ovládacích prvků typu tlačítek, ale některé dřívější změny vzal zpět.

V nové verzi Lionu se totiž změnily tlačítkové lišty pro výběr podpanelů (používané především v panelech systémových předvoleb). Předchozí verze Lionu pro ně užívaly cosi na způsob animovaného posuvníku, kdy se tlačítko aktivního podpanelu zobrazovalo jako vypouklé a zjasněné, jež po stištění zapadlo na své místo. (Zatímco ve Snow Leopardovi se používá k označení aktivního tlačítka klasické modré zvýraznění.)

To však mnohé uživatele mátlo, na což Apple zareagoval další změnou. Tlačítko aktivního podpanelu se teď zobrazuje jako zamáčknuté, s tmavým pozadím a inverzním bílým textem. AppleInsider to ilustruje na panelu bezpečnostních předvoleb „Security & Privacy“, ukazuje vzhled tohoto panelu ve Snow Leopardovi, v dřívějších sestaveních Lionu a v jeho nejnovější verzi.

MacRumors totéž předvádí na panelu „Exposé & Spaces“.

A dodává, že k podobné změně došlo též v kalendáři iCal, kde se takto změnila lišta pro výběr mezi zobrazením dne, týdne, měsíce a roku, nově místo animovaného posuvníku nabízí tradičněji vyhlížející tlačítka (tlačítko aktivního zobrazení se opět zobrazuje jako stištěné).

Ke stejným změnám samozřejmě došlo také v panelech předvoleb zanořujících více podpanelů do sebe, což AppleInsider ilustruje na panelu předvoleb hlasového výstupu „Speech“. Voliče podpanelů používají popsaný nový způsob zobrazení aktivního tlačítka, výrazně ubylo modrých zvýraznění a rádiová tlačítka vzájemně se vylučujících voleb už nejsou tak výrazně plastická.

V Safari se ukrývá nová funkce "Reading List"

Server MacRumors také objevil novou funkci ve webovém prohlížeči Safari Lionu, jež přináší novou možnost ukládání záložek. Apple ji nazývá „Reading List“ (seznam četby), s níž si půjde ukládat stránky pro jejich pozdější přečtení.

Popis funkce uvádí, že dovoluje shromažďovat webové stránky a hypertextové odkazy pro pozdější přečtení. Pro přidání aktuální stránky do tohoto nového seznamu stačí klepnout na tlačítko „Add Page“ (přidat stránku). Totéž lze udělat s odkazy, do seznamu se přidají, když se na ně klepne se stištěnou klávese Shift. Seznam „Reading List“ půjde zobrazovat a ukrývat pomocí ikony brýlí v liště záložek.

V novějších verzích Mac OS X Lion je tato funkce zatím neaktivní a ukrytá a v doprovodné dokumentaci ji Apple ještě vůbec nezmiňuje. Bude-li však nakonec zpřístupněna, možná se stane konkurencí služeb jako jsou Instapaper a ReadItLater.

Funkce Applu zřejmě využívá HTML a JavaScript, zatím ovšem není jasné, nakolik robustní řešení to bude. Výše zmíněné služby totiž dovolují řadu dalších věcí, kupříkladu umožňují záložky stránek synchronizovat mezi různými zařízeními.

Zatím se přesně neví, co vše bude umět funkce "Reading List", ale je celkem pravděpodobné, že se nevyrovná možnostem specializovaných služeb. Přesto by to mohl být užitečný nástroj, kterým si půjde jednoduše zaznamenávat stránky a odkazy, k nimž se bude uživatel chtít později vrátit.

Šetřič obrazovky iTunes v Lionu umožňuje přehrávání hudby

A nakonec uvedeme ještě jedno zjištění, k němuž AppleInsider dospěl již počátkem minulého týdne (tedy ještě před vydáním nejnovější aktualizace Lionu).

Týká se změn šetřiče obrazovky (screensaveru) iTunes. Ten ve Snow Leopardovi vytváří animaci zobrazující převracející se segmenty odvozené z obálek alb hudební knihovny daného Macu.

V Mac OS X Lion však namísto pasivního zobrazování obálek alb šetřič iTunes umožňuje interaktivním způsobem přehrávat hudbu. Šetřič stále zobrazuje animované obálky alb, ale když se nad některou z nich najede v době, kdy je šetřič aktivní, objeví se nad ní tlačítko přehrávání.

A poté lze přehrávání ovládat obvyklým způsobem, případně je možné přecházet mezi skladbami zobrazených alb. Půjde si tak oživit, jaká hudba se vlastně nachází v knihovně iTunes.

Šetřič obrazovky iTunes v Lionu se zruší použitím klávesnice, zatímco nyní k tomu stačí jakýkoli pohyb myši. V obou případech samozřejmě platí, že pokud se to nastaví v bezpečnostních předvolbách, objeví se po zrušení šetřiče výzva k přihlášení uživatele.

Tato nová vlastnost šetřiče obrazovky iTunes předvádí rozšířené možnosti programového ovládání šetřičů Lionu. Jeho rámec Screen Saver Framework totiž umožňuje vytvářet specializované aplikace prostředí Cocoa, jež se spustí za podmínek nastavených příslušným panelem systémových předvoleb.

V předchozích verzích Mac OS X Apple přidal šetřiče RSS Visualizer (RSS vizualizátor) a Word of the Day (slovo dne), které vybírají obsah pro své animace ze slovníku nebo z externích RSS kanálů, Lion k nim doplnil další takovýto šetřič využívající obsah iTunes.

Podobné složité vizualizace dynamicky importující data se ovšem pod Mac OS X dají poměrně snadno vytvářet nástrojem Quartz Composer (základy práce s ním popsal Ondřej Čada na MůjMacu již v roce 2005).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Ceska lokalizace

Autor: Jan Muž

Založeno: 02.05.2011, 08:10
Odpovědí: 0

Mozna by stalo za to uvest pro nas asi to nejpodstatnejsi, to ze 11A444d obsahuje ceskou lokalizaci systemu :-)!

Odpovědět na příspěvek

RE: Ceska lokalizace

Autor: Styx Muž

Založeno: 02.05.2011, 17:43

Pokud to je pravda, a zůstane to tak i ve finále, můžeme slavit ... ani nevím co. Kolik je to let?

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: Ceska lokalizace

Autor: David Muž

Založeno: 02.05.2011, 19:44

Ahoj,

chci se zeptat, jestli si myslíte, že bude lokalizovaný systém včetně standarních programů které jsou součástí, narážím hlavně na iTunes.

Dík

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: RE: Ceska lokalizace

Autor: czerny.m Muž

Založeno: 02.05.2011, 21:43

zrovna iTunes momentálně není, avšak ještě je čas do vydání, takže to třeba ještě přijde se Storem.. ;) ale pak je řada programů, které ani nevyužiješ....ale zase je i Safari, Adress book (nyní Adresář, atd..)

Odpovědět na příspěvek

k čemu lokalizace?

Autor: franta jetel Muž

Založeno: 02.05.2011, 21:18
Odpovědí: 0

podpora češtiny je v systému již dlouho a jakékoli překlady osvědčeného, výstižného a jednoznačného anglického názvosloví mi připomínají obrozenecké snahy o klapkobřinkostroje a nosočistopleny... nemluvě o problémech s aktualizacemi... kdo chce rozumět, naučí se, kdo chce jen klikat, tomu ani čeština nepomůže...

Odpovědět na příspěvek

RE: k čemu lokalizace?

Autor: Styx Muž

Založeno: 02.05.2011, 22:02

Vzhledem k mé práci využívám angličtinu s podporou Sk/CZ. Rozhodně ale s Vámi nesouhlasím. Nejde o obrozenectví, ale o normální stav věci. V momentě, kdy máme rezignovat na náš jazyk a námi specifické kulturní, jazykové a jiné specifika, tak to už rovnou můžeme kopnout naši národní identitu do ... Je rozhodně potřebné učit se cizím jazykům, ale proč bychom měli jenom z důvodu globalizace a zjednodušení brát pouze tu většinu? Není to tak dlouho. kdy jsme byli nuceni salutovat CCCP. Za branami je Čína a tá má rozhodně nabitější potenciál do budoucna. Takže rezignujme na češtinu, pro jednoduchost se bavme pouze English a o pár let nejlépe Chines, protože dle Vás, čeho je více, tomu se podvolíme. Ach jo ...

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: