Další zjištění o nové předběžné verzi Mac OS X Lion - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

IDIF

 

Kde se koná výstava fotografií Luďka Vojtěchovského?

V dnešní soutěži hrajeme o:

Seriály

Více seriálůSoftware

Další zjištění o nové předběžné verzi Mac OS X Lion

4. května 2011, 00.00 | Nejnovější beta verze Lionu přináší nový způsob odstraňování aplikací po vzoru iOS. A prohlížeč Safari 5.1 doplnil vyskakovací menu stažených souborů ve stylu iPadu.

Minulý pátek Apple pro externí vývojáře uvolnil již druhou aktualizaci druhé předběžné verze Mac OS X Lion, chystaného nástupce Snow Leoparda. V pondělním souhrnu zpráv o Lionu zmiňujeme některé novinky, jež tato další aktualizace přinesla, mezitím se ovšem objevily jejich podrobnější popisy, které zde předkládáme:

Lion nově nabízí odstraňování aplikací z Launchpadu

To, že si Mac OS X Lion hodně vypůjčuje z iOS, není žádným tajemstvím, vždyť Apple v jeho oficiálním popisu vyzdvihuje, že spojuje přednosti Mac OS X a iPadu.

Nejnovější testovací sestavení 11A444d přidalo další prvek inspirovaný iOS, tentokrát jde o odstraňování aplikací. Po prvních stručných zmínkách novou funkci podrobněji popsal britský web Apple iGuide.

iOS užívá domovskou obrazovku, v níž předkládá všechny nainstalované aplikace daného přístroje jako ikony, jimiž je lze spouštět. V Mac OS X Lion Apple zavedl podobný prvek nazvaný „Launchpad“, který tvoří v pracovní ploše novou vrstvu podobnou domovské obrazovce iOS, s ikonami všech aplikací nainstalovaných na daném Macu (Launchpad se dá kdykoli vyvolat ikonou v doku).

A nyní ho půjde užít také k odinstalování (některých) aplikací. Už od svých počátků Mac OS X umožňuje velice jednoduché odstraňování aplikací, jež již nejsou potřeba – uživatel příslušnou aplikaci prostě přetáhne ze složky aplikací do ikony koše v doku. Je to sice prosté, ale začínajícím uživatelů to nemusí být úplně jasné. A samozřejmě některé ne zcela korektně napsané aplikace po sobě v systému zanechají část svých souborů.

Nejnovější sestavení Lionu přidalo další metodu odstraňování aplikací, nepřekvapivě opět převzatou z iOS. Stačí vyvolat Launchpad a vybrat v něm a podržet ikonu té aplikace, která se má odstranit. Ikona se začne zachvívat a objeví se nad ní tlačítko s křížkem.

Přesněji řešeno, křížek se zobrazí jenom u ikon aplikací nainstalovaných z obchodu Mac App Store. Klepnutí na křížek zobrazí dotaz, zda uživatel skutečně chce aplikaci odstranit a pokud v menu dotazu stiskne tlačítko „Delete“ (Odstranit), aplikace se vymaže.

Je to úplně stejné jako v iOS, a to i v tom, že to jde použít pouze pro aplikace z Mac App Store (ovšem na rozdíl od iOS Lion stále dovoluje instalaci aplikací z jiných zdrojů).

Stále silnější připodobňování Mac OS X k iOS se sice mnohým vůbec nelíbí, avšak z obchodního hlediska dává smysl. Jestliže se podle posledních údajů Applu již prodalo 189 milionů přístrojů s iOS, lze předpokládat, že většina z jejich vlastníků Mac dosud nevlastní, ale řada z nich by se k jeho koupi dala přilákat.

A právě takovéto zákazníky by mělo pomoci získat přebírání prvků iOS, na něž jsou zvyklí. Zatím ovšem není jasné, jak daleko to zajde, to by měl Apple ujasnit na vývojářské konferenci WWDC 2011 (jež začíná 6. června).

Safari 5.1 dostalo vyskakovací menu stažených souborů

Mac OS X Lion zahrnuje webový prohlížeč Safari 5.1, který v nejnovějším sestavení 11A444d získal nové menu stažených souborů, jež se chová podobně jako vyskakovací menu iPadu.

Safari samozřejmě nabízí okno „Downloads” (Stažené soubory), které vypisuje všechny dokumenty, diskové obrazy a jiné soubory stažené jeho prostřednictvím a toto okno lze i nadále zobrazit položkou „Downloads“ (Stažené soubory) menu „Windows“ (Okno).

Avšak poté, co se v nové verzi Safari stáhne soubor, objeví se v nástrojovém panelu nová ikona vpravo vedle polí URL adresy a vyhledávání. Stištění této ikony zobrazí seznam dříve stažených souborů a aktuální stav právě probíhajících stahování ve vyskakovacím menu podobném těm na iPadu.

Samotná ikona v sobě obsahuje miniaturní ukazatel postupu stahování, který se vyplní poté, co se soubor stáhne. Nové vyskakovací menu stejně jako klasické okno stažených souborů poskytuje odkazy na již stažené soubory, doprovázené tlačítkem vyhledávání, jež příslušnou položku zobrazí ve Finderu.

Vyskakovací menu opět pocházejí z iOS, kde byla zavedena jako prostředek předkládající širší palety voleb, což v aplikacích osobních počítačů obstarávají plovoucí palety nástrojů. Vznikla především kvůli iPadu, kde umožňují vybírat z většího počtu voleb, aniž by to vyžadovalo prostředí s mnoha okny. Ta se pro dotykové ovládání příliš nehodí (vznikala pro uživatelská rozhraní ovládaná myší), proto bylo třeba najít alternativu lépe vyhovující dotykovým obrazovkám.

Ale také v Lionu se vyskakovací menu využívají ke zjednodušení uživatelského rozhraní (ostatně Lion posiluje též význam dotykového ovládání z trackpadů, zejména z těch novějších schopných pracovat s gesty mnoha prstů), s jejich pomocí rovněž usnadňuje předkládání širšího výběru voleb. Už dříve Apple nasadil vyskakovací menu v kalendáři iCal, kde přímo propojují nastavení a podrobnosti události s jejím naplánovaným časem v kalendáři. A v Lionu se jejich používání dále rozšíří.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: