CorelCAD se nabízí také pro Macy - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Soutěž

Sponzorem soutěže je:

IDIF

 

Kde se koná výstava fotografií Luďka Vojtěchovského?

V dnešní soutěži hrajeme o:

Seriály

Více seriálůSoftware

CorelCAD se nabízí také pro Macy

13. května 2011, 00.00 | Corel vstoupil do světa CAD softwaru programem CorelCAD dostupným též pro Mac OS X. Má to být levnější alternativa AutoCADu, jež bude brzy dostupná i v češtině.

Výběr softwaru pro Mac OS X je sice nyní již poměrně široký, ale v některých oblastech přece jen pokulhává, to platí také pro CAD aplikace, ačkoli zde se situace postupně zlepšuje. Významným zlomem bylo uvedení AutoCADu pro Mac OS X loni v září (jeho stručnou recenzi nabízí MůjMac tady).

Poté se počaly častěji objevovat další CAD programy pro Mac a nyní se k těmto alternativám připojil také známý výrobce (nejenom) grafického softwaru, Corel Corporation.

CorelCAD jako levná 2D a 3D alternativa

CAD software ovšem vyžaduje zkušenosti, které Corel neměl, a tak na své nové CAD aplikaci spolupracoval s německým dodavatelem CAD softwaru Graebert GmbH. Výsledkem jejich spolupráce se stal program CorelCAD.

Datově kompatibilní s AutoCADem

Corel ho představuje jako levnější alternativu pro designéry, architekty, konstrukční firmy a výrobní provozy, zejména pro malé a střední podniky. Samozřejmě zajišťuje kompatibilitu s nejdůležitějšími CAD standardy, jako svůj souborový formát používá nejnovější formát DWG AutoCADu, což dovoluje hladkou výměnu dat bez dodatečných převodů.

Ukládat lze též do starších formátů R12 DWG a DXF a program podporuje i formát DWF pro publikování CAD dat na Webu. Samozřejmě také výstupy CorelCADu jsou plně kompatibilní s AutoCADem a navíc lze exportovat do PDF, ACIS 3D a dalších formátů (pod Windows se může navíc exportovat do formátů programů CorelDRAW a Corel Designer).

Základ tvoří jádro ARES

CorelCAD nabízí tradiční nástroje jak pro 2D kreslení, tak pro 3D objemové modelování. K návrhům lze přidávat základní 3D tělesa a dají se používat booleovské operace pro jejich sjednocení, průniky a rozdíly.

Též lze provádět 3D manipulace s 2D objekty, mohou se protlačovat a otáčet, 2D entity je možné posouvat po křivkách nebo mezi nimi jde interpolovat pro vytváření objemových objektů. A samozřejmě se vlastnosti 3D těles dají dále editovat. Základ programu tvoří jádro ARES, jež vyvinul Graebert, aby umožnil vznik alternativních CAD řešení, možnosti CorelCADu určuje právě tohle jádro.

Vysoce konfigurovatelné uživatelské rozhraní

Program nabízí intuitivní uživatelské rozhraní s ukotvitelnými nástrojovými panely, kontextovými menu volanými pravým tlačítkem myši a paletami vlastností. Pro často používané příkazy je možné vytvářet jejich zástupce (aliasy).

Uživatelské rozhraní se dá široce uzpůsobovat pro potřeby různých podniků a projektů, mohou se vytvářet vlastní konfigurace pracovního prostoru, jež půjde ukládat do uživatelských profilů. Ty potom lze snadno nasadit v celé organizaci pro práci na konkrétním projektu.

Mnohé práce bude možné automatizovat pomocí maker v jazyku LISP, pod Windows se navíc nabízí podpora nástrojů VSTA a zásuvných modulů rozšiřujících možnosti programu.

Velmi stručné (a spíše na Windows zaměřené) představení možností programu předkládá tohle video, přehled jeho hlavních vlastností přináší tato stránka, která k jednotlivým položkám přidává obrázky a videa.

Nabízí se pro Windows a pro Mac OS X

CorelCAD se dodává jak pro Windows, tak pro Mac OS X, požadavky programu pro obě platformy se podrobněji popisují zde. Vyžaduje 1 GB RAM (doporučují se 2 GB), grafiku s rozlišením 1 024 x 768 v 16bitových barvách, myš nebo tablet, CD mechaniku pro instalaci a připojení k Internetu pro aktivaci.

Pod Mac OS X CorelCAD dále potřebuje procesor Intel, 2 GB prostoru na disku a Mac OS X 10.5.8 nebo vyšší. Verzi pro Windows stačí 500 MB na disku, funguje pod Windows XP SP3 nebo vyššími. Základní funkce CorelCADu pro obě platformy jsou zcela stejné, avšak verze pro Windows navíc zvládá některé dodatečné možnosti (částečně již zmíněné výše).

Cena a dostupnost

Dobře to vypadá též s podporou různých jazyků. Program se nyní nabízí v angličtině a několika dalších evropských jazycích (francouzštině, italštině, němčině, portugalštině a španělštině) jak pro Windows, tak pro Mac OS X. Avšak na léto Corel slibuje lokalizace do mnoha dalších jazyků, pro nás je zajímavé, že kromě významných asijských jazyků (čínštiny, japonštiny a korejštiny) by měla dorazit také česká lokalizace (vedle polské, ruské a turecké).

CorelCAD se již prodává (v USA) za 699 USD (vlastníci CorelDraw Graphics Suite X4, CorelDraw Premium Suite nebo CorelDesigneru X4 mohou přejít za zvýhodněnou cenu 499 USD).

Z této stránky si lze stáhnout zkušební verzi jak pro Mac, tak pro Windows. Pokud se uživatel zaregistruje, bude zkušební verze po dobu 30 dní plně funkční. Po uplynutí této lhůty (nebo když se nebudete chtít registrovat) nepůjde ze zkušební verze ukládat a tisknout.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: