Co znamená ukončení vývoje mobilního Flash Playeru? - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Co znamená ukončení vývoje mobilního Flash Playeru?

Adobe logo

10. listopadu 2011, 00.00 | Ta zpráva přišla pro většinu lidí jako blesk z čistého nebe. Adobe, firma, jejíž aktivity se v posledních letech točí především kolem Flashe, vzdala jeho prosazení na mobilní zařízení a míní se v tomto směru soustředit na HTML5. A jen tak mimochodem, propustí 750 zaměstnanců.

Znamená to potvrzení argumentů, které Steve Jobs vznesl ve svém otevřeném dopise namířeném proti Flashi v dubnu 2010? Částečně ano. Primárním důvodem budou ale nejspíš špatná čísla. Zatímco na trhu je cca 250 milionů iOS zařízení (podle údajů Apple) a nějakých 190 milionů aktivních přístrojů na platformě Android (podle Google), mobilní Flash player běžel začátkem roku 2011 jen na 4,5 % z nich. Přitom dostupný byl jen pro Android, protože Apple jeho vstup na půdu iOS nikdy nedopustil. A další platformy jako Blackberry nebo Windows Phone jsou z hlediska podílu na trhu menšinové.

Adobe sice zastavuje vývoj pouze mobilního Flash Playeru (bezpečnostní záplaty a servisní aktualizace budou dostupné nadále), ale důležité je položit si otázku, co tohle rozhodnutí bude znamenat pro Flash jako celek.

Situace na desktopu není růžová

Apple ve svých počítačich nenabízi předinstalovaný Flash Player už pár měsíců. Pořád si ho můžete stáhnout z webu Adobe, ale řečeno fotbalovou terminologií "uživatelé mu musí jít tak trochu naproti". Jobs se ještě za svého života přikláněl k HTML5, byť pro jeho prosazení v praxi mnoho neudělal (ano na ukázky možností na webu Apple si samozřejmě vzpomínám).

Z pohledu Adobe je ale mnohem větším hřebíčkem do rakve nedávné rozhodnutí Microsoftu nenabízet předinstalovaný plug-in Flash Playeru v připravovaném systému Windows 8. A posledním dílkem do skládačky je také opakovaně deklarovaná podpora HTML5 ze strany Google.

Adobe se tak jeho dlouhodobě budovaná snaha prosadit Flash jako standard pro multimediální interaktivní obsah na internetu hroutí pod rukama jako domeček z karet. Pokud je totiž smysluplná Jobsova vize post-PC éry, je vyklizení pozic na mobilních zařízeních fatální. Adobe totiž neopouští jen smartphony, ale také a především prudce rostoucí trh tabletů. A s ohledem na výše zmíněný příklon velkých desktopových hráčů k HTML5 je docela dobře možné, že stejný osud potká Flash brzy i na stolních počítačích a noteboocích.

Krok zpět nebo úkrok stranou?

Pro Adobe půjde o dost bolestivý krok. V posledních verzích svého balíku Creative Suite integrovala Flash, kde mohla. Původně DTP program pro klasickou sazbu InDesign díky němu stále slouží k digitálnímu publikování, podporu najdete i v Illustratoru a o samotné rodině Flash, Flash Builder a Flash Catalyst nemluvě. A navíc je tady Digital Publishing Platform pro publikování obsahu na tabletech, která ale jen cca s tisícovkou titulů celosvětově také nepředstavuje zrovna zářivý úspěch (jen v ČR dnes vychází přes 3000 nejrůznějších novin a časopisů).

Zatímco v případě PDF je pozice Adobe takřka neotřesitelná a  jde skutečně o nepsaný standard. Osud dalšího silného produktu, totiž Photoshopu, je do značné míry závislý na expanzi tabletů. Představa, že lidé budou pro práci s fotkami a bitmapovou grafikou mnohem víc využívat mobilní zařízení je totiž docela reálná a na iPadu je v tomto směru konkurence o dost větší než na desktopech.

Idyla jménem HTML5

Jenže situace kolem HTML5 také není úplně ideální. Samotný standard ještě není schválený, jednotlivé webové prohlížeče si jeho podporu vykládají po svém (a ani Apple se  Safari nepatří právě k přikladným implementátorům) a navíc, rychlost těch hezkých animací na mobilních přístrojích, tolik vyčítaná právě Flashi, není právě zázračná.

Kromě toho, abyste byli schopní vyrobit něco takového, jako ve Flashi, potřebujete kromě HTML5 znát ješte CSS3 a Java Script (většinou se využívá JQuery) a to už jsme od grafika ovládajícího Flash a jeho Action Script spíše u čistého programátora.

A tím se konečně dostávám k meritu věci. Na trhu totiž neexistuje rozumný WYSIWYG HTML5 editor. Viděl jsem jich už několik, ale žádný zatím nedokáže Flash nahradit, byť některé animace vypadají opravdu hezky. Adobe si nejspíš uvědomilo totéž, a proto lze zcela reálně očekávat, že se možná už v Creative Suite 6 příští rok dočkáme v tomto směru nějaké první vlaštovky. A pokud svou práci programátoři vysloveně neodfláknou, může za pár let Adobe se svým editorem HTML5 dominovat podobně, jako je tomu dnes v daných segmentech v případě Photoshopu, či InDesignu. Rozhodnutí ukončit Flash tak nepochybně bude bolet, ale řečeno s Guyem Kawasakim - dojnou krávu je potřeba zabít, aby její roli mohla převzít telata.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Polemiky  

 » Rubriky  » Software  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Laštovky?

Autor: Skyba Muž

Založeno: 10.11.2011, 00:11
Odpovědí: 0

Nějaký neznámý druh ptáků? :-)

Odpovědět na příspěvek

RE: Laštovky?

Autor: Jiří Vítek Muž

Založeno: 10.11.2011, 09:27

Opraveno, díky za upozornění.

Odpovědět na příspěvek

Mozno

Autor: yurayko Muž

Založeno: 10.11.2011, 09:44

Mozno to bude MUSE; ak sa im to podari dotiahnut do uspesneho konca :)

Odpovědět na příspěvek

Ale to trvalo!

Autor: Franta Jetel Muž

Založeno: 10.11.2011, 09:43
Odpovědí: 0

Konečně v Adobe pochopili, že nemá cenu stavět na proprietálních pseudostandardech!!! Steve Jobs dobře věděl, co dělá, když nepustil Flash do iOS… ;)

Odpovědět na příspěvek

chybejici wysivig

Autor: Tomas Muž

Založeno: 12.11.2011, 01:05
Odpovědí: 0

Presne tak jak pise autor clanku. Problem je v tom ze delat pekne interaktivni animace v necemjinem nez ve Flashi je nyni dost narocne.

Jquery je funkcni, na nejaky slideshow, ale do Flashe ma daleko, navic problem je opet v roztristenosti browsweru.

Takze zjistite jako driv ze vami vybudovana prezentace sice bezi na vsech hlavnich prohlziecich, nez se stavite u kamose doma a on jetse pouziva IE 7 na XP.

To se vam u Flashe nestane. Tam to proste bezi a v vsude a tom je efektivnost a ta krasa.

Resp bezelo do prichodu iPadu... ;(


Takze pokud chcete dnes dodat klientovi neco co mu pobezi vsude, jsem tam kde jsem byli kdyz jsem optimalizovali kod, pro ruzny prohlizece pred deseti lety...

Staci vypnutej JavaSvript, nebo nejaka obskurni minoritni verze prohlice a bud vam to nefunguje, nebo se klient nedoplati na optimalizacich

Odpovědět na příspěvek

RE: chybejici wysivig

Autor: Mirda Muž

Založeno: 12.11.2011, 19:53

\"To se vam u Flashe nestane. Tam to proste bezi a v vsude a tom je efektivnost a ta krasa.\"

Tak nevim, Flash mam jiz dlouha leta standardne vypnuty. Driv byl navic problem s ruznyma verzema Flashe. Furt to chtelo instalovat novou verzi. Takze o tom behu vzdy a vsude bych pomlcel.

S vypnutym Flashem se da na webu pohodlne fungovat. S vypnutym JavaScriptem Vam toho naopak moc nepobezi, takze jej ma zcela vypnuty minimum lidi.

Odpovědět na příspěvek

RE: RE: chybejici wysivig

Autor: Radek HART Muž

Založeno: 14.11.2011, 13:49

Další takovej 'profík' s vypnutým flashem. Mimochodem názor Tomase je naprosto přesnej, je vidět, že především jako vývojář ve vztahu ke klientovi ví o čem mluví, což se o Vás říct nedá.

Možná by nebylo špatné se dovzdělat a zapnout si flash a podívat se na celosvětově nejlépe hodnocené stránky na http://www.thefwa.com , kde se umísťují společnosti jako WV, Volvo, Adidas atd. Zkrátka samé 'malé' firmy a s podivem všechny náročnější prezentace jedou ve Flashi. Ono totiž html5 zatím není žádná alternativa pro náročnější prezentace.

Aby nedošlo k mýlce, HTML5 fandím, ale zatím je to ještě v plenkách a dlouho ještě bude.

Odpovědět na příspěvek

AIR

Autor: Pavel Šimek Muž

Založeno: 17.11.2011, 02:08
Odpovědí: 0

Tak tenhle článek bohužel vede v žebříčku povrchnosti a dezinterpretací okolo této události. Flash platforma nadále existuje, a to i na mobilních zařízeních. Ovšem flashové aplikace nebudou šířeny formou pluginu v browseru, ale jako klasické aplikace. Příkladem budiž česká hra Machinarium, která byla při svém uvedení nejprodávanější hrou v AppStoru pro iPad.

Odpovědět na příspěvek

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: